Zobacz wyniki ankiety: Najlepsi; najbardziej znani wojownicy.Do końca średniowiecza

Głosujących
148. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Janczarzy

    33 22.30%
  • Huskarlowie

    4 2.70%
  • Almugawarowie(rzy)

    3 2.03%
  • Gallowglassowie

    4 2.70%
  • Procarze balearscy

    2 1.35%
  • Katafraktowie

    15 10.14%
  • Kawalerzyści arabscy

    0 0%
  • Gwardia wareska

    23 15.54%
  • Wikingowie

    39 26.35%
  • Samurajowie

    25 16.89%
Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Wątek: Najlepsi; najbardziej znani wojownicy.Do końca średniowiecza

  1. #1
    Gość

    Najlepsi; najbardziej znani wojownicy.Do końca średniowiecza

    Pomyślałem, że każdy ma swoich ulubieńców, ankieta ze względu na ograniczenia, ma tylko tyle opcji, można oddać 2 głosy

    Za końcówki nazw, z góry przepraszam, ale są dwie szkoły odmiany wyrazów obcego pochodzenia

    Dla mnie Wikingowie i Almugavarowie...To, co wyprawiali ci drudzy, potrafili, to najemnicy, przy których wielu znanych i bardziej popularnych przedstawiają się jak przedszkolaki...Oczywiście, jest to moja subiektywna ocena...Zapraszam, do dyskusji....

  2. #2
    Chłop
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    49
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Najlepsi; najbardziej znani wojownicy.Do końca średniowiecza

    Nie ma, jak Gwardia Wareska. Pili na zabój w czasie wolnym od "pracy", a nazajutrz szli w morderczy bój wyposażeni w potężne topory Jancarzy to wręcz klasyka, chrześcijańscy młodzi chłopcy indoktrynowani i wychowywani na muzułmańską modłę, stawali się bardziej fanatyczni aniżeli sami wyznawcy Mahometa.

  3. #3
    Gość

    Re: Najlepsi; najbardziej znani wojownicy.Do końca średniowiecza

    Ja mam sentyment do Wikingów i Samurajów, sporo filmów widziałem z tymi wojownikami. Kiedyś chciałem być samurajem, albo wikingiem z rogami na hełmie.

  4. #4
    Gość

    Re: Najlepsi; najbardziej znani wojownicy.Do końca średniowiecza

    Almugavarovie i Gallowgallasi. Pierwsi wspaniale spisywali się przeciw Turkom w Anatolii i Francuzom na Sycylii, a do Irlandii mam zawsze sentyment stąd głos na ciężkozbrojna piechotę z "Wysp zachodnich"

  5. #5
    Holy Father Awatar Volomir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    3 433
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    173
    Otrzymał 265 podziękowań w 166 postach

    Re: Najlepsi; najbardziej znani wojownicy.Do końca średniowiecza

    A gdzie Slowianie? Stawiam na Wikingow, bo wywarli ogromny wplyw na praktycznie cala Europe. To dzieki nim, albo przy ich pomocy formowaly sie panstwa na Rusi, mozliwe ze i Panstwo Polskie. No i cala ta otoczka pochodna od Wikingow czyli Normanowie, Huskarlowie, Gwardia Wareska itd.

  6. #6
    Podczaszy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Wolny Ślonsk
    Postów
    709
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Najlepsi; najbardziej znani wojownicy.Do końca średniowiecza

    U mnie największy podziw wzbudzają samuraje. Warto pamiętać, że to nie tylko wojownicy, ale także twórcy kultury samurajskiej - dominującej ogromnie długi czas w KKW. Posiadali najlepszą na świecie broń sieczną i bardzo efektowne zbroje (choć już tak nie bardzo efektywne). Ich kultura wytworzona w średniowieczu przetrwała aż pod wiek XIX. Kodeks samuraja nie odszedł w zapomnienie jak rycerski odpowiednik. Jeśli chodzi o wychowanie prawdziwego, cnotliwego "służącego" to najbardziej chyba przypominało los młodego Spartiaty. Aha last but not least - wyszkolenie w walce 1 na 1 czy 1 na 2 i więcej stało prawdopodobnie na wyższym poziomie niż europejski odpowiednik. A gdzie łuk? taktyka? yabusame? (koń i łuk), a gdzie walka wręcz? Samuraje nie mają sobie równych w tym towarzystwie. Ciężko oczywiście to udowodnić, bo nie walczyli z w. europejskimi...

  7. #7
    Podstoli
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Katowice
    Postów
    454
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Najlepsi; najbardziej znani wojownicy.Do końca średniowiecza

    Sam nie wiem, bardzo podobają mi się i lubię samurajów, janczarów ale zdecydowanie najbardziej fascynuje mnie gwardia wareska. Samo to że Harald Hardrada, był przez pewien czas jej dowódcą, daje pojęcie co to była za jednostka. Janczarów pod względem fanatyzmu i indoktrynacji można chyba jedynie porównać z 12 Dywizją Pancerną SS "Hitlerjugend", złożoną również z bardzo młodych żołnierzy całkowicie zindoktrynowanych i bardziej nawet fanatycznych niż ss-mani z 1 Dywizji Pancernej Leibstandarte SS Adolf Hitler.

  8. #8
    Podczaszy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Wolny Ślonsk
    Postów
    709
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Najlepsi; najbardziej znani wojownicy.Do końca średniowiecza

    W średniowieczu, nowo wykute miecze samurajskie przechodziły "próby", polegające przeważnie na egzekucji skazańców . Po takiej próbie miecznik nanosił odpowiedni napis na trzpieniu głowni. Z zapisów tych można się dowiedzieć, że dobrze wykutym i skonstruowanym mieczem potrafiono przeciąć trzy ciała jednocześnie
    co więcej: tameshigiri (próbie miecza) podlegali czasem podróżujący, bogu ducha winni wieśniacy: Oto świadectwo wagi broni - jest o wiele więcej warta niż ludzkie życie!

  9. #9
    Holy Father Awatar Volomir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    3 433
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    173
    Otrzymał 265 podziękowań w 166 postach

    Re: Najlepsi; najbardziej znani wojownicy.Do końca średniowiecza

    Samo juz zdanie ze katana nie byla wcale dobra bronia jest zalosnie smieszne...
    Moze zle sie wyrazilem, ale nie zmienia to faktu, ze katana owszem mial caly obrzadek wykuwania i byla niemalze czczona, ale jako orez nie byla niczym nadzwyczajnym.

    Od strony technicznej, przy produkcji miecza japońskiego, przed setkami lat, rozwiązano jeden z najtrudniejszych problemów. Jak wykonać miecz by był on jednocześnie twardy, co pozwało na jego ostrzenie i co zrobić by nie był kruchy i łamliwy, a więc by miał cechy elastyczności? W ten sposób powstał miecz, który ma stosunkowo miękki rdzeń i twardy płaszcz. Miecz ten jest najdoskonalszą biała bronią na świecie. W średniowieczu, nowo wykute miecze samurajskie przechodziły "próby", polegające przeważnie na egzekucji skazańców . Po takiej próbie miecznik nanosił odpowiedni napis na trzpieniu głowni. Z zapisów tych można się dowiedzieć, że dobrze wykutym i skonstruowanym mieczem potrafiono przeciąć trzy ciała jednocześnie. Produkcja miecza to wielokrotne skuwanie ze sobą kilku kawałków żelaza i stali co w efekcie daje miecz złożony z tysięcy cienkich warstw. W szczególnych mieczach ilość tych warstw dochodzi do 1 miliona!
    Celtowie

  10. #10
    Podstoli
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    z miasta Łodzi, gdzie bieganie psom szkodzi
    Postów
    355
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Najlepsi; najbardziej znani wojownicy.Do końca średniowiecza

    Trochę dziwna ta ankieta, pomijając już fakt dziwacznego wyboru opcji (czemu nie ma zakonów rycerskich? Mongołów? Łuczników Angielskich? Szwajcarów? Słoni artyleryjskich? ) Wymieniasz obok siebie jednostki militarne (Gwardia Wareska), kasty społeczne (samuraje) czy wręcz całe nacje (wikingowie-Normanowie). Trudno czynić porównania w takim zestawieniu. Tymbardziej, że np. wspomniana Gwardia Wareska składała się ze wspomnianych Normanów.
    "Wobec każdej sprawy mam jedno zdanie rano, drugie około południa, a wieczorem... och, wieczorem nie mam żadnego zdania" - Talleyrand

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Wojownicy okresu Rome 2
    By KLAssurbanipal in forum Total War: Rome II
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 12-07-2013, 13:59
  2. Najlepsi Łucznicy
    By EPh in forum Rome: Total War
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 25-04-2013, 14:28
  3. Najlepsi kibice
    By Aquila in forum Euro 2012
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-07-2012, 18:22
  4. [ROZWIĄZANE] Nowy narybek...a może nie do końca ?
    By Eldemon in forum Castra Romana (Rome: TW, BI - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-10-2009, 22:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •