Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 105

Wątek: Oskarżam Polskę o...

  1. #1
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2010
    Lokalizacja
    Kingston Town
    Postów
    267
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Oskarżam Polskę o...

    Witam! Chciałbym, abyście wpisywali tu zdarzenia z historii naszego kraju, których powinniśmy się waszym zdaniem wstydzić, największe błędy, jakie popełnialiśmy jako państwo i jako naród. No więc może ja zacznę (zdarzenia w kolejności chronologicznej):
    1.Wypędzenie Bolesława Śmiałego
    2.Rozbicie dzielnicowe
    3.Sprowadzenie Krzyżaków do Polski
    4.Nihli novi, liberum veto i generalnie zbytnia swawola naszej szlachty
    5.Wybór Henia Walezego, Wazów, Wiśniowieckiego i Sasów na królów
    6.Brak zgody Zygmunta III Wazy, na pokojowe objęcie rosyjskiego tronu przez jednego z jego synów (musiałby przyjąć prawosławie)
    7.Targowica
    8.Zamach majowy (tutaj jakby nie jestem pewny)
    9.Powstanie Warszawskie (tak-uważam, że to był błąd)
    10.Stan Wojenny
    Zapraszam do dyskusji.
    "Jeden waleczny król wymazany został z rzędu panujących"-Tabula regnum Poloniae

  2. #2
    Podkomorzy Awatar Dagorad
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 877
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 87 podziękowań w 65 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Dziwny temat ale dodam od siebie tak na szybko:

    1. Hołd Pruski
    2. Odsiecz Wiedeńska.
    3. III Wojna Północna.
    4. Nie powstanie Rzeczpospolitej Trojga Narodów.

  3. #3
    Łowczy
    Dołączył
    Dec 2010
    Postów
    103
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Z tym wstydem to ja bym nie przesadzał. W sumie nie spotkałem się z takim pojęciem jak wstyd narodowy, duma narodowa i owszem. Ciekawy pomysł, ale jeśli chodzi o "wstyd" to pewnie będzie to subiektywne, a błędy to temat niewyczerpany
    Jak dla mnie to taką czarną kartą w historii polskiego narodu jest dzień 16 grudnia 1922 czyli zabójstwo prezydenta Narutowicza. Całe tło nietolerancji i zawiści politycznej towarzyszące jogo wyborowi to klęska polskiej demokracji w 20-leciu międzywojennym.
    Chciałbym się odnieść do twoich punktów eeerobert:
    Ad.2 - Zamysł Bolesława Krzywoustego z dzielnicami nie był zły w gruncie rzeczy, miał uchronić kraj przed walkami jednak Książętom było mało. Mógł ewentualnie ustanowić jednego następce a resztę wydziedziczyć, ale czy wtedy nie doszło by do buntów i jakim byłby wtedy człowiekiem-ojcem? O ile skutki rozbicia dzielnicowego były bez wątpienia złe to nikt go z góry nie planował.
    Ad. 5 - Walezy wolał tron francuski od polskiego i okazał się nie godny wyboru naszych przodków. Poza tym czuł się nieswojo w polskich realiach politycznych i kulturowych. Ale Wazowie? Zygmunt III Waza był chyba najlepiej obeznanym z niuansami naszego prawa królem z "obczyzny". Wykazał się wielkim zmysłem politycznym o czym świadczy, że nie pozwolił się wodzić za nos Zamoyskiemu, nie był jego marionetką jak Batory. Był też władcą łaskawym (potraktowanie rokoszan). Władysław IV natomiast miał wielki zmysł militarny, szkoda tylko, że był człowiekiem o słabym zdrowiu. Ciężko też obwiniać Zygmunta o wojny ze Szwecją. Wszak słusznie upominał się o swoje dziedzictwo a interesy Szwecji i RON i tak kolidowały ze sobą w związku z portami nad Bałtykiem. Co zaś do Wiśniowieckiego to za jego panowania więcej do powiedzenia miała chyba magnateria niż sam król, ale było to wynikiem prawa, które ciężko było zmienić a powstawało z myślą, że interesy prywaty nie będą przeważać nad dobrem państwa. Okazało się inaczej.
    Ad. 6 - Wszędzie podkreśla się, że Zygmunt III był człowiekiem bardzo rodzinnym i dbał o swoich bliskich. Zatem wysłanie syna do Moskwy dla wątpliwej unii politycznej ( w ówczesnej Rosji nie wszyscy godzili się sytuacją gdzie Lachy siedzą na kremlu) mając na uwadze, że może zginąć w zamachu (w RON królobójstwa nie było) to nie ciekawa opcja. Ponadto zmiana wyznania syna dla Zygmunta, który był katolikiem i to mocno wierzącym to też nie jest decyzja, którą podejmuje się z przymrużeniem oka. Czy były realne szanse na przyłączenie Moskwy do RON to temat na nie jedną pracę doktorską lecz mi osobiście wydaje się iż jest to scenariusz mało prawdopodobny. Lachów tam nie kochali.
    Oczywiście z resztą twych punktów też można polemizować, ale w wypadku tych trzech szczególnie bym oponował. Oczywiście sądzę, że masz swoją wizję tych wydarzeń i chętnie wysłucham twojego zdania.

    "Ta bitwa jest już przegrana, ale jest dopiero druga, zdążymy wygrać następną."
    Louis Ch. A. Desaix

  4. #4
    Podkomorzy Awatar Dagorad
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 877
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 87 podziękowań w 65 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Z tym 2 punktem to podobny tekst napisałem ale później go usunąłem . Przypomniał mi się kolejny epizod z historii Polski mimo iż Polski wtedy nie było:
    5. Pomoc Napoleonowi (zwłaszcza chodzi o Haiti i o Hiszpanię).

  5. #5
    Podkomorzy Awatar Aquila
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    PZŃ
    Postów
    1 363
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    1. Hołd Pruski
    ja tam sie usmiecham jak widze obraz z Hołdu w koncu szkop klęka przez Zygmuntem

  6. #6
    Chłop
    Dołączył
    Aug 2010
    Postów
    15
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Zamach majowy
    Dlaczego Piłsudski chciał opanować bajzel w kraju(co mu się wg mnie po części udało-w Polsce po przewrocie coś wreszcie ruszyło). Są też negatywy, ale jednak gdyby nie polityka sanacyjna(nie mówię że inne władze nie zrobiły by tego samego-ważne były tu rządy autorytarne pozwalające opanować Parlament)Niemcy zajęli by Polskę dużo szybciej. Poza tym polityka lat 30 wynikająca z przewrotu doprowadziła do powstania COP-u oraz budowy niezwykle nowoczesnego portu gdyńskiego. Ale to tylko moje zdanie.

  7. #7
    Podkomorzy Awatar Dagorad
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 877
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 87 podziękowań w 65 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Cytat Zamieszczone przez Aquila
    1. Hołd Pruski
    ja tam sie usmiecham jak widze obraz z Hołdu w koncu szkop klęka przez Zygmuntem
    Po tej wojnie powinien mu nogi czyścić . Ogólnie ciekawa sprawa po Grunwaldzie anektowanie Zakonu było niemożliwe ze względu na reakcję Papiestwa i innych państw katolickich, a przy hołdzie to wygląda tak jakby Zygmunt na złość im nie anektował Zakonu i pozwolił mu się zmienić w luterańskie państwo mimo iż byłoby to pochwalane przez papieża i resztę świata katolickiego.

  8. #8
    Łowczy
    Dołączył
    Dec 2010
    Postów
    103
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Co do zamachu majowego zawsze mnie zastanawiało czemu akurat wtedy. Przecież wkrótce miały być wybory i Piłsudski jeśli rzeczywiście miał silne dowody na korupcje władzy etc. to mógłby spróbować przejąć władzę w sposób legalny. O poparcie społeczne też pewnie nie było by trudno bo był dla wielu symbolem a zaufanie do obecnego parlamentu ze względu na kryzys też musiało być chwiejne. Jednak czy wtedy było by miejsce na autorytaryzm, cenzurę i Brześć?
    Teoria jakoby uległ prowokacyjnej wypowiedzi Witosa mnie nie przekonuje a przynajmniej stoi w sprzeczności z wizją Piłsudskiego jako męża stanu (kto daje się tak łatwo sprowokować w przypadku, gdy ceną może być wojna domowa?).

    "Ta bitwa jest już przegrana, ale jest dopiero druga, zdążymy wygrać następną."
    Louis Ch. A. Desaix

  9. #9
    Agent Mossadu Awatar Marat
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Uć ( woj. Uckie )
    Postów
    4 371
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    43
    Otrzymał 89 podziękowań w 43 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    2. Odsiecz Wiedeńska.
    A niby dlaczego?
    Ksiądz Dominik, hetmanem będąc, uciekł w trawę
    I ze strachu nasrał w portki, osrał i buławę...

    "Paszkwil od chłopiąt dworskich" o księciu Dominiku Zasławskim.

  10. #10
    Podkomorzy Awatar Dagorad
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 877
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 87 podziękowań w 65 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Cytat Zamieszczone przez Marat
    2. Odsiecz Wiedeńska.
    A niby dlaczego?
    Ze względu na zyski jakie Rzeczpospolita miała z tego zwycięstwa a jakie miała Austria.

Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 23-12-2011, 20:03
  2. Szanuję Polskę za:
    By Piter in forum Dyskusje historyczne
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 15-06-2011, 16:11

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •