Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 67

Wątek: Filmy historyczne a fakty

  1. #11
    Podczaszy Awatar roman zabawa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    638
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 4 podziękowań w 2 postach

    Re: Filmy historyczne a fakty

    W ten sposób do wszystkiego można się przyczepić... Mój ulubiony "Pojedynek" ma skuchę, bo odwrót z Rosji 1812r. odbywa się na oko gdzieś w Szkocji, do tego słabo pokrytej śniegiem. W "Der Grosse Koenig" mamy przepięknie pokazany atak pruskiej piechoty i walkę jazdy, ale efekt psują rozrywające się w powietrzu pociski, rzecz w czasach Fryca nieznana. W "Szeregowcu Ryanie" w końcowej bitwie niemiecka infanteria wykonuje jakieś idiotyczne manewry taktyczne, prawie w ogóle nie używając broni osobistej.

    Zgadzam się z tym co, uściślił Sargon - odwzorowywać w jak największym stopniu. A że jest to rzecz niewymierna, stąd będą różne zdania. Dla mnie największe zgrzyty to przede wszystkim mało statystów w bitwach. Bez tego nie da się odtworzyć porządnie bitwy, bo niby jak pokazać np. atak falangi za pomocą 5 bolków? Wkurza mnie jeszcze przemalowywanie alianckich czołgów i udawanie, że to niemieckie. "Pattony" robią wtedy za "Tygrysy" ("Ardeny"), T34 za niemieckie czołgi (np. "Komandosi z Nawarony") itd.

  2. #12
    Gość

    Re: Filmy historyczne a fakty

    Cytat Zamieszczone przez sargon
    Cytat Zamieszczone przez Wilhelm Le Marechal
    Balisty i różnego rodzaju inne cuda rzymskiej artylerii to broń oblężnicza nie zaś artyleria polowa.
    albo Tacitus opisuje bitwę pod Cremoną w 69 r ne:
    "Wyjątkowej wielkości kusza piętnastego legionu ogromnymi głazami szeregi wrogów rozbijała. I byłaby w dal szerzyła spustoszenie, gdyby dwaj żołnierze nie byli odważyli się na czyn wspaniały: ci, porwawszy tarcze poległych i w ten sposób nie poznani, powrozy i rzemienie działa odcięli."
    Historiae III, 29
    Okej z tym się zgadzam - ale czy tutaj nie chodzi o atak i (oblężenie) Antoniusa Primusa na Cremonę w 69 gdzie najpierw musiano zdobyć dawne oszańcowanie wokół miasta? Mogę się oczywiście mylić

    Cytat z Cezara pochodzi z opisu sytuacji Rzymian oblegających Gergowię?

  3. #13
    Tribunus Plebis Awatar Maximus XI
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    259
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Filmy historyczne a fakty

    Cytat Zamieszczone przez Wilhelm Le Marechal
    Gladiator - szczerze to z tego gatunku "płaszcza i sandałów" podobał mi się Ben Hur z Charltonem Hestonem, który tak doskonale opanował oddanie na ekranie cierpienia

    Kawaleria rzymska w bitwie trzyma nóżki w strzemionach, których kawaleria rzymska nie używała - ale to należy wybaczyć gdyż używając oryginalnego siodła rzymskiego aktorzy by się pozabijali na koniach.

    O ile pamiętam w "Alexandrze" jeźdźcy pędzili bez strzemion i na oklep czyli aktorzy mogą sobie z tym poradzić. To jednak detal.

    Co masz do bitwy, cieszmy się że mieli loricę segmentata. Zdarzają się w końcu takie "perełki" jak Król Artur
    "Dimidium facti, qui coepit, habet - kto zaczął, już zrobił połowę" - Horacy

  4. #14
    Podczaszy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Wolny Ślonsk
    Postów
    709
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Filmy historyczne a fakty

    co do Artura, to nie warto przyrównywać go do filmów historycznych. Nawet do nich nie pretendował. Co nie znaczy, że wiele elementów było w nim pewno bardzie uhistorycznionych niż w np. w królach Arturach z lat 50? czy tam 40stych..heh

  5. #15
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Poznań
    Postów
    94
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Filmy historyczne a fakty

    Cytat Zamieszczone przez Wilhelm Le Marechal
    Cytat z Cezara pochodzi z opisu sytuacji Rzymian oblegających Gergowię?
    Tak - atak Celtów na obóz pod Gergovią gdy Cezar z większością sił załatwiał sprawy u Eduów.

    Okej z tym się zgadzam - ale czy tutaj nie chodzi o atak i (oblężenie) Antoniusa Primusa na Cremonę w 69 gdzie najpierw musiano zdobyć dawne oszańcowanie
    Nie, to w czasie nocnego starcia armii Antoniusa z armią witeliańską (m.in. piętnasty), która w nocy przybyła w okolice Cremony.
    "Nieudolność karze się sama" - Avshar, "Miecze legionu"

  6. #16
    Gość

    Re: Filmy historyczne a fakty

    Okej w takim razie mój błąd z tym całkowitym wykluczeniem balist i katapult z roli artylerii polowej.

  7. #17
    Stolnik Awatar Baal-Melkart
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 178
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 14 podziękowań w 12 postach

    Re: Filmy historyczne a fakty

    Cytat Zamieszczone przez Wilhelm Le Marechal
    Legioniści w walce zapominają w czym rzecz i do końca trzymają w ręku swoje pila - jak wiemy służyły do rzucania nie zaś do walki wręcz.
    W skrajnych przypadkach rzekomo miały być używane do walki z jazdą nieprzyjaciela. Taki rozkaz miał wydać Cezar w bitwie pod Farsalos. Przynajmniej tak się niekiedy interpretuje fragment Plutarcha (żywot cezara, 45). Choć ja mam wątpliwości czy tak w istocie było, przynajmniej jeżeli chodzi o polski przekład. W przypadku przekładu anglojęzycznego natomiast faktycznie pisze, że żołnierze mieli używać swych pila do walki wręcz z jazdą jak włóczni.

    Cytat Zamieszczone przez Maximus XI
    O ile pamiętam w "Alexandrze" jeźdźcy pędzili bez strzemion i na oklep czyli aktorzy mogą sobie z tym poradzić. To jednak detal.
    No z historycznego punktu widzenia to wcale nie był taki detal . Nawet w naszym, polskim "Quo vadis" udało się odgrywać sceny jazdy konno bez strzemion.
    Żeś Jeden Święty jest, uznałem ciebie, Mazda-Ahuro,
    Gdy Dobra Myśl zeszła raz ku mnie,
    Bym głośno wyrzekł, co Myśl mówi Cicha, Najlepsza:
    u Kłamców licznych nie szukaj pochwały,
    Bo każdą Cnotę wrogiem ci uczynią.

  8. #18
    Tribunus Plebis Awatar Maximus XI
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    259
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Filmy historyczne a fakty

    Z historycznego punktu widzenia można się doczepić o jeszcze gorsze rzeczy. Chciałem tylko powiedzieć, że ten fakt jest jeszcze do przełknięcia (zwłaszcza dla laików).

    Co sądzicie o "Rzymie"? Jak można go oceniać względem historii? Mi najbardziej rzucił się w oczy wątek matki Oktawiana, która w filmie żyje jeszcze długo po roku śmieci oryginału (prawdziwa Atia umarła w 43 r. p.n.e). Rekwizyty, stroje wydają się trzymać wiernie źródeł. Ciekawe jest też przedstawienie zwyczajów itp. Jeśli dobrze pamiętam, to przedstawiono nawet confarreatio (sakramentalne wejście żony do rodziny agnacyjnej męża).
    "Dimidium facti, qui coepit, habet - kto zaczął, już zrobił połowę" - Horacy

  9. #19
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach

    Re: Filmy historyczne a fakty

    Mnie ilekroc ogladam "Krzyzakow" A.Forda razi i wrecz denerwuje pokazana bitwa pod Grunwaldem
    Wilcze doly,ktorych nie bylo gdyz obie armie zjawily sie na polach Lodwigowa oraz Tannenberga niemal rownoczesnie :!: Wiec Krzyzacy kopali je na oczach wojsk Sprzymierzonych :?:
    Uszykowanie kawalerii obu stron konfliktu "w plot"!Badania S.M.Kuczynskiego oraz A.Nadolskiego jasno wykazaly ze jazda walczyla szykiem "klinowo-kolumnowym" :!:
    Przyjzyjcie sie jezdzie Zakonu...wychodzi na to ze walczyli sami Komturowie
    Uzycie chlopskej piechoty przez Polakow w otwartym polu przeciwko jezdzie krzyzackiej co nigdy w rzeczywistosci nie nastapilo :!:
    No i mam osobisty zal ze nie pokazano pojedynku Jagielly z Kockritzem co mogloby byc perelka tego filmu


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  10. #20
    Salvo
    Gość

    Re: Filmy historyczne a fakty

    Braveheart jest świetny!!!
    Dlaczego?
    Już dawno przestałem uczyć się histori z filmów lub powieści typu "Potop", czy "Wojna I Pokój"
    Braveheart jest świetny, bo ludzie tną się na kawałki, władcy Szkocji dbają tylko o własny interes itp. Jest w nim realizm w który wierzę. Natomiast nie oglądam filmu pod kątem studiowania rewolucji Szkockiej. Kiedy chce się czegoś dowiedzieć na dany temat kupuję 500 stronnicową książkę i mam dawkę wiedzy. Inaczej równie dobrze mógłbym uczyc sie histori z TotalWarów (co robią np. Amerykanie).

Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nowożytna broń palna - fakty i mity.
    By Herod in forum Nowożytność od 1492 do 1914
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 23-11-2017, 17:00
  2. Bitwy historyczne
    By Zwiastun in forum Alexander
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-11-2013, 18:49
  3. Bitwy historyczne
    By CzesiuGM in forum Third Age
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-10-2013, 09:35
  4. Bitwy Historyczne
    By SKOBRA123 in forum Napoleon: Total War
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2012, 22:31
  5. bitwy historyczne
    By kosjosko in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-09-2010, 18:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •