Witam , dziś pokusiłem się o zrobienie małego testu umiejętności specjalnych z kolegą , użytkownikiem tego forum Daniello961 w trybie klasycznym , rodem Mori


Testy były czysto teoretyczne , sprawdzaliśmy wpływ danych umiejętności na walke , i o ile podnoszą one umiejętności. Sa to tylko statystyki , ale wierze , że znajdzie się kilka osób , których ten test zainteresuje. Może to też pomóc przy ustalaniu natarcia , kiedy włączyć daną umiejętność i czy w ogóle warto.


Zaczynamy

Test # 1
Pikujący żuraw


1 oddział konnych łuczników z pikującym żurawiem kontra oddział z normalną zwartą formacją

A więc jak się okazało pikujący żuraw bardzo znacząco podnosi celność i przeładowanie

Przeładowanie jednostki z pikującym żurawiem - 50
Przeładowanie jednostki bez pikującego żurawia - 30

Celność jednostki z pikującym żurawiem - 90
Celność jednostki bez pikującego żurawia-60

W starciu 1v1 jednostka z pikującym żurawiem wygrała - z 60 ludzi zostało 26 , wróg uciekł przy stanie 11 ludzi.

Jak widać "mocna" umiejętność , ale wadą jest narastające zmęczenie - pod koniec starcia moi konni łucznicy z żurawiem byli bardzo zmęczeni.


Test #2
Mur włóczni


Mur włóczni nie podnosi żadnych statystyk mimo wszystko , radzi sobie lepiej w walce.

Oddział ashigaru z yari szarżujący - z 150 ludzi zostało 60 ( ucieczka )
Oddział ashigaru z yari broniący się z murem włóczni - z 150 ludzi zostało 83

Jak widać różnica nie jest widoczna , aczkolwiek przy niektórych sytuacjach w bitwie może być bardzo przydatna

Dla kontrastu zrobiliśmy test bez muru włóczni
Oddział ashigaru z yari szarżujący - z 150 ludzi zostało 70
Oddział ashigaru z yari broniący się , BEZ muru włóczni - z 150 ludzi zostało 52 ( ucieczka )

Jak widać jednak mur włóczni jest dosyć przydatny , aczkolwiek ma dużą wadę - jednostki męczą się bardzo szybko. Moje jednostki ashigaru w murze włóczni , czekający na inny test po kilku minutach byli bardzo zmęczeni - jeśli więc zapomni się o nich na chwile , mogą być już nie przydatni.


Test #3
Banzai


Oddział no dachi szarżujący z włączonym banzai na oddział no dachi szarżujący bez żadnej umiejętności.

Oddział no dachi szarżujący - Z 120 ludzi zostało 24 ludzi ( ucieczka )
Oddział no dachi szarżujący z włączonym banzai - Z 120 ludzi zostało 60 ludzi

Banzai w przeciwieństwie do muru włóczni podnosi statystyki

Atak wręcz jednostki bez banzai - 14
Szarża jednostki bez banzai - 28

Atak wręcz jednostki z włączonym banzai - 17
Szarża jednostki z włączonym banzai - 36

Jak widać banzai to bardzo przydatna umiejętność. Co dziwne nie zauważyłem , by ta umiejętność podnosiła morale , chociaż oczywiście podnosi i to bardzo. Statystyki morale się jednak nie zmieniły. Nie zauważyłem również aby jednostka się specjalnie zmęczyła , choć pisze o tym opis , według , którego po banzai jednostka powinna być bardzo zmęczona.

Test #4
Szybki ostrzał ( rusznice )
Test robiony na oddziale samurajów z rusznicami

Przeładowanie jednostki - 20
Przeładowanie jednostki z włączonym szybkim ostrzałem - 50

Różnica ewidentna , nie ma się nad tym co rozczulać. Może zrobić różnice w bitwie.

Test #5
Szybki marsz ( samuraje z yari )

Umiejętność podnosząca szybkość jednostki i szarżę.

Szybkości niestety nie udało mi się sprawdzić

Szarża jednostki - 15
Szarża jednostki z włączonym szybkim marszem - 16

Jak widać różnica jest minimalna. Nie wiem czy opłaca się to włączać , gdyż im szybciej jednostki się poruszają tym szybciej się męczą. I w taki sposób

Oddział samurajów z yari szarżujący na oddział samurajów z yari z włączonym szybkim marszem

Oddział samurajów z yari z włączonym szybkim marszem - Z 120 ludzi zostało 24 ( ucieczka ) , przy czym poziom zmęczenia większy od oddziału bez włączonej umiejętności

Oddział samurajów z yari - Z 120 ludzi zostało 29

Ten test wygląda dość dziwnie i sam mnie dziwi Ale nie ma mowy o pomyłce , jednostki były na środku mapy , na takim samym poziomie zmęczenia , z dala od generałów. Myślę , że tutaj kluczową rolę spełniło zmęczenie , które było ewidentnie większe od zmęczenia oddziału bez szybkiego marszu. Tak czy siak walka była wyrównana więc umiejętność nie spełniła raczej swojej roli


Test #6
Płonące strzały


Oddział samurajów z łukiem strzelający w drugiej salwie płonącymi strzałami vs oddział samurajów z łukiem bez płonących strzał

Pierwsza salwa samurajów z łukiem zabiła 5 ludzi
Druga salwa z płonącymi strzałami zabiła 15 ludzi

Różnica ogromna. Sam nie spodziewałem się , że jest aż tak duża.
I w taki oto sposób na koniec potyczki

Oddział samurajów z łukiem nie używającym w ogóle płonących strzał - Z 90 ludzi zostało 18 ludzi ( ucieczka )
Oddział samurajów z yari strzelający w drugiej salwie płonącymi strzałami - Z 90 ludzi zostało 34


Test #7
Gwiżdżące strzały

Test przeprowadzony na mnichach z łukami

Przeładowanie jednostki - 55
Przeładowanie jednostki po przyjęciu na siebie gwiżdżących strzał - 20

Atak jednostki ( mnisi z łukami ) - 4
Atak jednostki po przyjęciu ostrzału gwiżdżącymi strzałami - 1

Nie zauważyłem , podobnie jak w przypadku banzai zmian morale , choć powinny go obniżać.Możliwe , że te strzały obniżają jeszcze bardziej atak , ale w przypadku mnichów z łukami nie dało się już bardziej go obniżyć



Test #8
Wytrwanie


Umiejętność zapobiegająca spadkowi morale i podnosząca obronę.

Test został przeprowadzony na ashigaru z yari ( bohater z kataną dawał wytrwanie )

Obrona ashigaru z yari - 3
Obrona ashigaru z yari z wpływem wytrwania - 6

Różnica nawet spora. Należy dodać do tego zatrzymanie spadku morale. Może być bardzo przydatne , szkoda , że mało jednostek może je mieć i jest "drogie" ( żetony )



UMIEJĘTNOŚCI SPECJALNE GENERAŁA - wpływ na jednostki ahsigaru


Test #1
Zachęta


Atak ashigaru z yari - 4
Atak ahsigaru z yari z włączoną zachętą - 7

Celność ashigaru z łukiem - 25
Celność ashigaru z łukiem z włączoną zachętą - 40

Różnica widać duża , daje też oczywiście morale , ale podobnie jak i w poprzednich przypadkach nie udało mi się zanotować żadnej zmiany


Test #2
Stań i walcz


Walka 3 ashigaru z yari w normalnej formacji z generałem stań i walcz vs szarżujące 3 ashigaru z yari

3 szarżujące oddziały uciekły po kilkunastu sekundach starcia
Sany osobowe w oddziałach ze stań i walcz po walce

1-124
2-131
3-142

-----------------------

Test na ashigaru z łukiem

Przeładowanie ashigaru z łukiem - 25
Przeładowanie ashigaru z łukiem z wpływem stań i walcz - 45

Różnica spora. Nie musze dodawać , że lepsze jest także morale , ale zmiany nie byly widoczne.



To by było na tyle. Mam nadzieje , że chociaż kilku osobom się przyda. Jeśli macie jakieś umiejętności specjalne , o których nie ma tu mowy - napiszcie , z edytuje post aby był pełniejszy.