Strona 82 z 84 PierwszyPierwszy ... 32728081828384 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 811 do 820 z 836

Wątek: GALERIA WOJOWNIKÓW! (starożytność - XXI wiek)

  1. #811
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 424
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    875
    Otrzymał 950 podziękowań w 506 postach
    Zbliża się premiera, więc podrzucam opisy moich ilustracji do książki „Trembowla 1675” prof. Marka Wagnera z serii ''Historyczne Bitwy''.




    Od lewej stoją, pierwszy rząd:

    1. Obrońca Trembowli uzbrojony w pikę i szablę. Ma do dyspozycji także muszkiet (jednak zapozował z piką), stąd ładunki zawieszone na pasie przez pierś. Poza regimentem regularnej piechoty większość obrońców trembowelskiego zamku stanowili lokalni mieszkańcy: garstka szlachty, mieszczanie i chłopi.

    2. Regularna piechota cudzoziemskiego autoramentu. Muszkieter piechoty niemieckiej (niderlandzkiej) z armii koronnej ma mundur typowy dla lat 70. XVII wieku. Nosi: szustokor (kaftan z mankietami), pludry (rodzaj luźnych spodni do kolan) i kapelusz. Broń stanowią: muszkiet lontowy, szabla i berdysz (zastępujący forkiet – podpórkę dla muszkietu, a jednocześnie przydatny w walce wręcz). Werbowano Polaków, których szkolono według wzorów holendersko-szwedzkich, a jedynie komenda pozostawała niemiecka, stąd nazwa autoramentu (zaciągu) cudzoziemskiego.

    3. Artylerzysta koronny w kapeluszu, niebieskim mundurze, z lontownicą, czyli rodzajem broni drzewcowej w postaci drzewca o długości ok. 1,5-2 m, zakończonego grotem z uchwytem lub dwoma uchwytami do lontów artyleryjskich. Obsługa mogła odpalić działo z większej odległości, co zapewniało większe bezpieczeństwo.


    Drugi rząd:

    1. Osmański janczar ma na głowie czapkę o nazwie ''börk''. Na jej przedzie znajdowała się specjalna oznaka w postaci drewnianej łyżki nawiązująca do dawnej tradycji kucharskiej, w tyle spływał na kark biały płat tkaniny. Ubrany jest w kaftan, koszulę, bufiaste spodnie i skórzane buty. Uzbrojony jest w strzelbę (tzw. janczarkę), szablę, toporek i jatagan.

    2. Oficer (wyższy) wojsk koronnych w kapeluszu, modnych wówczas wysokich butach. Ma pistolet i szpadę. Na czerwonym szustokorze błyszczy się kirys.

    3. Osmański jeździec z otoczenia chana Selima Gereja. Ma bechter z kolczugą, łuk z kołczanem, w ręku szablę, na głowie hełm stożkowy z kolczugą. Bechter to rodzaj pancerza pochodzenia wschodniego, wykonanego z prostokątnych żelaznych płytek połączonych ze sobą żelaznymi kółkami (plecionką kolczą). Płytki w pionie były połączone zachodząc na siebie, tworząc zwarte, pionowe rzędy, natomiast w poziomie połączone były z odstępami.
    Ostatnio edytowane przez KLAssurbanipal ; 18-08-2023 o 10:30
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  2. #812
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 424
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    875
    Otrzymał 950 podziękowań w 506 postach


    Spoiler: 

















    Spoiler: 






















    Spoiler: 

















    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  3. #813
    Administrator*kotołak*archimandryta z Konstantynopola Awatar Eutyches
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 406
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    520
    Otrzymał 484 podziękowań w 345 postach
    Hitlerowskie szmaty dajesz? hmmm
    "Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, poprawiłoby człowieka, ale pogorszyłoby kota" — Mark Twain.

  4. #814
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 424
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    875
    Otrzymał 950 podziękowań w 506 postach
    Oczywiście w celach naukowych. Szukałem w tych Osreyach info do tworzenia ilustracji.
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  5. #815
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 424
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    875
    Otrzymał 950 podziękowań w 506 postach



    Spoiler: 





















    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  6. #816
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 424
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    875
    Otrzymał 950 podziękowań w 506 postach


    Spoiler: 


















    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  7. Użytkownicy którzy uznali post KLAssurbanipal za przydatny:


  8. #817
    Administrator*kotołak*archimandryta z Konstantynopola Awatar Eutyches
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 406
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    520
    Otrzymał 484 podziękowań w 345 postach
    Masakra, najpierw hitlerowcy, a teraz osmańczycy XD. Czekam na rysunki sprawców z Nankin.
    "Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, poprawiłoby człowieka, ale pogorszyłoby kota" — Mark Twain.

  9. Użytkownicy którzy uznali post Eutyches za przydatny:


  10. #818
    Moderatorzy Lokalni Awatar Asuryan
    Dołączył
    Apr 2019
    Lokalizacja
    Ulthuan
    Postów
    572
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    569
    Otrzymał 135 podziękowań w 94 postach
    Cytat Zamieszczone przez Eutyches Zobacz posta
    Masakra, najpierw hitlerowcy, a teraz osmańczycy XD. Czekam na rysunki sprawców z Nankin.
    Oj tam, oj tam - według mnie warto wiedzieć jak wyglądali. Nikt ich przecież tu nie wybiela ani nie wychwala.
    "A mówiłem, że to moja wyspa!"

    Znany tutaj także jako Cysorz.

  11. Użytkownicy którzy uznali post Asuryan za przydatny:


  12. #819
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 424
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    875
    Otrzymał 950 podziękowań w 506 postach
    Seria ilustracji do "Lenino 1943" Kamila Anduły.

    1. Grenadier z 337. DP Wehrmachtu broniącej odcinka pozycji „Pantera” pod Lenino. Na głowie ma stahlhelm M42, jest ubrany w sukienny płaszcz koloru felgrau, spodnie i skórzane buty. Przy pasie ładownice podtrzymywane skórzanymi szelkami. Uzbrojony w karabin Mauser 98k.

    2. Żołnierz 1. Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki spod Lenino w czapce rogatywce z tzw. piastowskim orłem wz. 43, sukiennym płaszczu i butach sapogach. Przewieszona przez pierś, zrolowana pałatka, na lewym ramieniu chlebak. Uzbrojony w karabin Mosin wz. 91/30 z bagnetem tulejowym.




    3. Generał artylerii Robert Martinek, dowódca niemieckiego XXXIX Korpusu Pancernego, który jesienią 1943 roku walczył pod Smoleńskiem, a potem na wschodniej Białorusi. Ubrany w mundur gabardynowy w kolorze feldgrau z czerwonymi patkami na kołnierzu i naramiennikami haftowanymi złotą nicią; również złote guziki i orzeł ze swastyką na prawej piersi. Na nogach spodnie bryczesy i wysokie skórzane buty. Na głowie czapka polowa. Pod szyją nosi Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu, a na lewej piersi jego odznakę.

    4. Piechur Armii Czerwonej z 1943 roku w hełmie SSz-40, bluzie gimnastiorce, na nogach spodnie szarawary, owijacze i trzewiki. Zrolowana pałatka przewieszona przez pierś, przy pasie ładownica na magazynek bębnowy. Uzbrojony w pistolet maszynowy PPSz wz. 41.

    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  13. #820
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 424
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    875
    Otrzymał 950 podziękowań w 506 postach


    Spoiler: 

















    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


Strona 82 z 84 PierwszyPierwszy ... 32728081828384 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Konkurs Historyczny - Starożytność
    By Sareth4 in forum Starożytność do 476 roku
    Odpowiedzi: 314
    Ostatni post / autor: 14-01-2012, 17:01
  2. XXI wiek
    By PlanB in forum Agora
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 11-01-2012, 21:34
  3. sposób na mnichów wojowników
    By aikman84 in forum Total War: Shogun 2
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 03-12-2011, 15:09
  4. XVII wiek - moje jednostki
    By temruk in forum Mody w produkcji
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-04-2011, 07:47
  5. Konie wojowników na przestrzeni wieków.
    By Grandal in forum Dyskusje historyczne
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31-12-2010, 16:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •