Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 60

Wątek: Broń palna - jeden wielki mit?

  1. #1
    Cześnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Poznań
    Postów
    290
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Broń palna - jeden wielki mit?

    Zauważyłem,że wielu z was pisze,że rozgrywka staje się znacznie łatwiejsza po wynalezieniu prochu. Nie rozumiem dlaczego... jedyną innowacją są armaty,które i tak w większości chybiają. A muszkieterzy,arkebuzerzy i cała reszta są po prostu całkowicie nieprzydatni. Ogromny czas przeładowywania,długie celowanie i co? Straty we wrogim oddziale rzadko sięgają 10 ludzi. Broń palna moim zdaniem jest tylko na pokaz i całkowicie nie przydaje się podczas bitew,szczególnie gdy mamy dostępnych dalekosiężnych łuczników i masakrujących rycerzy kuszników. A może to u mnie jest coś nie tak? Oddział muszkieterów ustawiam zazwyczaj w 3 szeregach,najlepiej na równinie. Nic to nie daje - są za słabi,żeby chociaż osłabić wrogi oddział. Czy u was jest tak samo,czy po prostu muszę stosować inną taktykę, a jeśli tak to jaką? Strasznie mi szkoda nie wykorzystanego potencjału tych jednostek (szczególnie,że w modzie Call of warhammer mają stanowić jedną z podstaw armii Imperium).
    "Lepiej żyć jeden dzień jak lew niż sto lat jako owca"

  2. #2
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Śląsk/BB
    Postów
    1 357
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Broń palna - jeden wielki mit?

    Muszkiety zadają duże straty przede wszystkim konnicy i jadą po moralach ostro. Są bardzo efektowni, a łucznicy w starciu z nimi nie mają szans. Zaletą muszkietów i kusz jest strzelanie po lini prostej, nie tak jak u łuczników.

    Ręczni strzelcy, mimo iż fatalny zasięg i małe obrażenia, niszczą morale wojsk przez co nawet natwardsi wojacy uciekają.

  3. #3
    Łowczy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    107
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Broń palna - jeden wielki mit?

    W czasach, które przedstawia Medieval, broń palna była bardzo mało skuteczna. Jej główną potęgą było przerażenie wśród szeregów przeciwnika. Huk, dym, ludzie padający bez wyraźnego powodu. I to właściwie widać w samym Medievalu, arkebuzerzy i muszkieterzy znacznie obniżają morale przeciwnika swoimi salwami.


  4. #4
    Podczaszy Awatar kretu19955
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    629
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Broń palna - jeden wielki mit?

    U mnie muszkieterzy są bardzo skuteczni. Oprócz tego, że obniżają morale zadają znacznie większe obrażenia od łuczników. Nie wiem dlaczego czasami stoją tylko celując i czekając naśmierć

  5. #5
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach

    Re: Broń palna - jeden wielki mit?

    Zrob sobie bitwe z udzialem hiszpanskich muszkieterow,tureckich janczarow lub kozakow a zmienisz zdanie


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  6. #6
    Łowczy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    193
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Broń palna - jeden wielki mit?

    lub sudańskich strzelców, oni wymiatają

  7. #7
    Cześnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Poznań
    Postów
    290
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Broń palna - jeden wielki mit?

    Nigdy tymi państwami oprócz potyczki jeszcze nie grałem :? ,a nawet jeśli to nie używałem janczarów. To trochę wyjaśnia. Chociaż,np. moje zdanie co arkebuzerów,muszkieterów i strzelców różnych państw się nie zmieniło - nadal słabiaki. Przegrywają nawet z kusznikami.
    "Lepiej żyć jeden dzień jak lew niż sto lat jako owca"

  8. #8
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach

    Re: Broń palna - jeden wielki mit?

    Dobry jest :!: ...sprawdz w statystykach zasieg muszkieterow(nie arkebuzow) i kusznikow


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  9. #9
    Podstoli
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Ostatni Przyjazny Dom
    Postów
    364
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Broń palna - jeden wielki mit?

    Cytat Zamieszczone przez zajac
    Dobry jest :!: ...sprawdz w statystykach zasieg muszkieterow(nie arkebuzow) i kusznikow
    No właśnie, muszkieter, jak dobrze pamiętam ma zasięg dłuższy niż angielscy łucznicy, do tego siła ognia większa niż francuskich awanturników, przebijają pancerz, itp. nie wspominam już o moralach przeciwnika.
    „Ani połowy spośród was nie znam do połowy tak dobrze, jak bym pragnął,
    a mniej niż połowę z was lubię o połowę mniej, niż zasługujecie.”
    Bilbo Baggins

  10. #10
    Maharbal
    Gość

    Re: Broń palna - jeden wielki mit?

    Podobnie jak autor, nie wiem, czym tu się tak podniecać..... Grałem Turcją i Hiszpanią; wykorzystywałem przy tym tak Muszkieterów, Arkebuzerów, Ręcznych strzelców jak i Muszkieterów Janczarów. Oceniam te jednostki bardzo słabo- w bitwie ręcznej jest z nich niewielki pożytek. Wydawać by się mogło, że swoim ogniem powinni masakrować oddziały przeciwnika- nic bardziej mylnego.
    Dla porównania: przeciętne straty oddziału spieszonych feudalnych po salwie muszkieterów wynoszą ok. 10-15 ludzi. Oddział ciężkozbrojnych kuszników potrafi zadać nawet 2 x większe straty.....robi robotę :?:
    Jak już Biniu wspomniał, czas przeładowania strzelców jest długi. Ponadto jednostki te nie potrafią oddawać salw zza linii własnych wojsk(realistyczne, ale tutaj łucznicy wykazują się lepiej). Na murach są beznadziejni(choć z miotaczy tylko naffatun zadają poważne straty). Warto dodać jeszcze, że często zdarza się z całego oddziału strzelać tylko kilku ludziom; inni w tym czasie stoją bezużytecznie.
    Statystka statystyką, a ,,w praniu" dużo rzeczy wychodzi inaczej.....wg mnie, jedynymi dwoma elementami, w których ,,karabinierzy" przewyższają łuczników/kuszników są walka wręcz(aczkolwiek taka Piechota Ottomańska też daje radę) i współczynnik wnoszony do automatycznych bitew(tutaj mają na prawdę czym się pochwalić).

    Ogólnie rzecz biorąc wyznaję zasadę, że żadni inni miotacze nie zastąpią kilku oddziałów ciężkozbrojnych kuszników 8-)

    Tyle ode mnie

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nowożytna broń palna - fakty i mity.
    By Herod in forum Nowożytność od 1492 do 1914
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 23-11-2017, 17:00
  2. Broń pancerna, polska broń pancerna
    By KWidziu in forum Dzieje najnowsze od 1914 do dziś
    Odpowiedzi: 121
    Ostatni post / autor: 09-02-2014, 18:48
  3. Efektywna broń palna
    By mr.Raspberry in forum Poradniki do Medieval II: Total War
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-12-2012, 22:06
  4. Broń palna w Call of War....
    By KwaziMag in forum Call of Warhammer / Rage of Dark Gods: Battle for the Empire
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-01-2011, 14:51
  5. Sowiecka i Amerykanska bron palna z DWS
    By Gorbaczow in forum Dzieje najnowsze od 1914 do dziś
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-03-2010, 22:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •