Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Wątek: XXI wiek

  1. #1
    Szambelan Awatar PlanB
    Dołączył
    Oct 2011
    Postów
    2 123
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    28
    Otrzymał 24 podziękowań w 19 postach

    XXI wiek

    Temat ma dotyczyć waszego wyobrażenia jak będzie wyglądał XXI wiek.
    Chodzi głównie o sytuacje geopolityczną,czyli które państwa będą się liczyć które mniej a które w ogóle.
    Ponieważ przeczytałem książke Georga Friedmana "Następne sto lat.Prognoza na XXI wiek"(która zresztą było moją inspiracją do założenia tego tematu)moje prognoza była by zbyt subiektywna,dlatego przedstawię pokrótce co było w tej książce.
    Stulecie w którym żyjemy będzie zdominowane przez USA,czeka nas rewanż za zimną wojne,który jednak Rosja również przegra(przez co nie będzie się już liczyć przynajmniej do XXII wieku)upadek ruskich pozwoli państwom Europy Wschodniej rozciągać swoje wpływy na wschód,zresztą powstanie niejako taki blok państw na czele z Polską,owy blok stanie się największą siła w Europie(Niemcy i Francja przestaną się liczyć).W siłę urośnie również Turcja oraz Japonia(te 3 potęgi będą sojusznikami USA).Ale dopiero potem robi się ciekawie,Japonia i Turcja zaatakują USA i Polskę(później jeszcze szwaby nas zaatakują).Ostatecznie koalicja USA,Polskiego bloku i w małym stopniu Brytanii wygra wojnę.USA tylko potwierdzi swoją pozycje numer 1,i nastanie pokój.Do roku 2080,i wtedy pojawi się możliwość konfliktu między USA a...Meksykiem.

    To tak w dużym skrócie.Książkę polecam,mnie tak zaciekawiła że przeczytałem od razu w ten sam dzień kiedy ją dostałem
    Jestem ciekaw jakie są wasze odczucia co do prognozy Friedmana,i co wy uważacie że się stanie w XXI wieku

  2. #2
    Podkomorzy Awatar Zakapior-san
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    dzikie Bieszczady
    Postów
    1 891
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    21
    Otrzymał 33 podziękowań w 17 postach

    Re: XXI wiek

    Ponieważ przeczytałem książke Georga Friedmana "Następne sto lat.Prognoza na XXI wiek"
    Przeczytaj jeszcze "1984" George'a Orwella.

  3. #3
    Podkomorzy Awatar Aquila
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    PZŃ
    Postów
    1 363
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: XXI wiek

    czyli Polska znów od morza do morza ? mi pasuje

  4. #4
    Witia
    Gość

    Re: XXI wiek

    Ale dopiero potem robi się ciekawie,Japonia i Turcja zaatakują USA i Polskę(później jeszcze szwaby nas zaatakują).Ostatecznie koalicja USA,Polskiego bloku i w małym stopniu Brytanii wygra wojnę.USA tylko potwierdzi swoją pozycje numer 1,i nastanie pokój.Do roku 2080,i wtedy pojawi się możliwość konfliktu między USA a...Meksykiem.
    No no... a Milka zamiast w sreberka będzie zawijana w kevlar.

  5. #5
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: XXI wiek

    No to ja życzę powodzenia zdemilitaryzowanej (od zakończenia II wojny) Japonii. Musze się przyjrzeć ich "potężnym" siłą samoobrony.

    Ale książeczkę kiedyś przeglądałem.

  6. #6
    Szambelan Awatar PlanB
    Dołączył
    Oct 2011
    Postów
    2 123
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    28
    Otrzymał 24 podziękowań w 19 postach

    Re: XXI wiek

    No tak tylko trzeba pamiętać że tak naprawdę to co wydaje się teraz że będzie trwało wiecznie,za 20 lat może być tylko wspomnieniem,dlatego w takim przewidywaniu rozum może zawieść człowieka -Choć to oczywiście opinia Friedmana,ja jestem zbyt krótko na tym świecie,żeby takie coś stwierdzić

  7. #7
    Podkomorzy Awatar Dagorad
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 877
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 87 podziękowań w 65 postach

    Re: XXI wiek

    Moim zdaniem:

    Jedne z nielicznych co się zmieni na samej mapie to sytuacja na wschód od nas. Rosja wchłonie Białoruś, wzmocni naciski na Ukrainę i kraje bałtyckie. Może nawet doprowadzi to do podziału Ukrainy. Polska wzmocni swą pozycję w krajach bałtyckich, głównie dzięki strachowi przed Rosją. Jeżeli nic się w nich nie zmieni pod względem demografii może stać się coś zupełnie nowego (chyba) w historii, przejęcie kraju przez mniejszość. UE nie będzie w stanie uratować takiej Estonii kiedy połowa jej ludności opowie się za Rosją. Patrząc na Białoruś mam wrażenie że Rosja prowadzi swoją grę bardzo ostrożnie, ale kiedy zacznie już akcję włączania nowych terenów sprawy nabiorą tempa. W końcu Rosja mogłaby już chyba włączyć Białoruś do siebie ale popchnęłoby to Ukrainę do Europy, więc Rosja czeka.

    Za brednie uważam teksty o odejściu starych potęg i zastąpieniu ich nowymi tylko dlatego że taka jest kolej rzeczy. Polska owszem rozwija się w tempie jakie kraje zachodnie mogłyby pozazdrościć, ale korzystając z porównań, idzie ona szybko po schodach podczas gdy kraje zachodnie są wiele pięter wyżej i idą wolniej, kiedy już je dogoni tempo się wyrówna. Żeby Polska przegoniła Francję czy Niemcy musiałoby się coś porządnie zmienić, coś poza granicami Polski (nie licząc odkrycia jakichś dochodowych złóż), oczywiście może to być upadek krajów zachodnich tylko co to da? Świadomość że Francuzi byli wyżej ale spadli? Bogatsi się dzięki temu nie staniemy. Małym, ale zawsze, krokiem ku temu może być wchłonięcie Litwy, ale to chyba bardzo mało realny wariant. Patrząc na demografię tego kraju może się okazać że za 50 lat Polscy przedsiębiorcy przejmą całkowicie kapitał Litwy a sami Polacy zaczną zaludniać ten kraj niczym za czasów kolonizacji. No ale póki co Polska też za dobrej sytuacji demograficznej nie ma a Polscy przedsiębiorcy mają gdzie inwestować w Polsce.

    Co do samej Rosji to urośnie w siłę. Z czasem zacznie wykorzystywać, dzięki nowym technologiom, potencjał Syberii. Sądzę że Syberia zapewni im utrzymanie pozycji na wiele dziesięcioleci, USA chyba nie ma takiej bazy surowcowej.

    Jest tego więcej ale i tak nikt by nie przeczytał .

  8. #8
    Cześnik
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    Warka/Warszawa
    Postów
    278
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: XXI wiek

    Cytat Zamieszczone przez Dagorad
    UE nie będzie w stanie uratować takiej Estonii kiedy połowa jej ludności opowie się za Rosją.
    Podobnie jak w Estonii jest na Łotwie, a być może nawet bardziej skrajnie. Rozmawiałem jakiś czas temu z pewną młodą Łotyszką o jej kraju i ta powiedziała mi, że Rosjan oni traktują trochę jak ludzi drugiej kategorii ale z drugiej strony ich się boją. Co ciekawe, mimo dużej mniejszości rosyjskiej w tym kraju, w szkołach nie uczą języka rosyjskiego tylko języka "mniejszości narodowej". Z tego co opowiadała, w ich prawie (konstytucji?) jest zapis, że Rosjanie nie mogą zasiadać w ich parlamencie. Po ostatnich wyborach, mimo zdobycia wielu mandatów przez partię mniejszościową nie wpuszczono ich do parlamentu. :!:
    Cytat Zamieszczone przez Dagorad
    Małym, ale zawsze, krokiem ku temu może być wchłonięcie Litwy, ale to chyba bardzo mało realny wariant. Patrząc na demografię tego kraju może się okazać że za 50 lat Polscy przedsiębiorcy przejmą całkowicie kapitał Litwy a sami Polacy zaczną zaludniać ten kraj niczym za czasów kolonizacji.
    Byłeś na Litwie? Wg tego co zaobserwowałem (byłem przed wakacjami) taki scenariusz jest niemożliwy. Podział, wg tego co nosi Polska młodzież z mniejszości na Litwie na koszulkach - "Wilno nasze Kowno wasze" - byłby bardziej prawdopodobny. Litwini mają takiego trochę pierdolca na punkcie własnych barw narodowych, coś jak Angole na punkcie Union Jack. I moim zdaniem prędzej uciekliby do Rosji niż Polski.
    Cytat Zamieszczone przez Dagorad
    Co do samej Rosji to urośnie w siłę. Z czasem zacznie wykorzystywać, dzięki nowym technologiom, potencjał Syberii.
    To jest prawda. Od dawna uważam, że nasz sąsiad będzie jedynie rósł w siłę. A w dobie wszelakich kryzysów, zamordyzm jaki tam panuje jest najlepszym na nie lekarstwem.
    Od chwili tej do końca świata,
    ...w pamięci ludzkiej będziem żyć:
    my, wybrańców garść,
    ...kompania braci

    William Shakespeare

  9. #9
    Podkomorzy Awatar Dagorad
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 877
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 87 podziękowań w 65 postach

    Re: XXI wiek

    Byłeś na Litwie? Wg tego co zaobserwowałem (byłem przed wakacjami) taki scenariusz jest niemożliwy. Podział, wg tego co nosi Polska młodzież z mniejszości na Litwie na koszulkach - "Wilno nasze Kowno wasze" - byłby bardziej prawdopodobny.
    Spójrz na dane demograficzne, według nowszych danych (z maja poprzedniego roku) zamieszczonych na Wikipedii ta różowa linia dotknęła już dna tego wykresu. Jak więc mi się zdaje wstąpienie do Unii tylko pogłębiło tą demograficzną katastrofę. Sprawa wygląda jak dla mnie jeszcze gorzej bo ci co uciekli jak mniemam na zachód po upadku komunizmu a później po wstąpieniu do UE to młodzież, wygląda więc na to że sytuacja będzie się pogarszała z każdym rokiem jako że społeczeństwo będzie coraz starsze. Im będzie gorszej tym więcej młodzieży będzie uciekało, nawet nie ze względu na brak pracy ale ze względu na to że będą musieli utrzymać starszyznę, tym sposobem będzie coraz gorszej i gorzej. W dodatku Litwa to Europa więc i europejski tok rozumowania, więc im gorszej tym mniej dzieci, w Czarnej Afryce zdaje się że jest wręcz odwrotnie. Prędzej czy później Litwini będą się musieli w pełni otworzyć na Polski kapitał bo nie mają raczej co liczyć na kapitał kogoś innego, zwłaszcza że będzie u nich coraz gorszej, chyba że Rosji ale wtedy czekałby ich los Białorusi. Co do zaludnienia Litwy przez Polaków to wizja wynikająca z pobudek "patriotycznych" i raczej życzenie niż obiektywne spojrzenie , zwłaszcza że sama Polska nie jest zbyt gęsto zaludniona. Ale wraz z polskim kapitałem sytuacja Polaków z pewnością się poprawi, a za kapitałem mogą pójść też ludzie. Tylko wymagałoby to naprawdę potężnych spółek które byłyby w stanie zainwestować spore pieniądze wiedząc że dużo czasu upłynie nim się zwrócą.

    Sami Litwini raczej nie pomagają sobie w sprowadzaniu obcego kapitału swoją antypolską polityką, ale może ma to tylko odwrócić uwagę od prawdziwych problemów.

  10. #10
    Cześnik
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    Warka/Warszawa
    Postów
    278
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: XXI wiek

    Cytat Zamieszczone przez Dagorad
    Tylko wymagałoby to naprawdę potężnych spółek które byłyby w stanie zainwestować spore pieniądze wiedząc że dużo czasu upłynie nim się zwrócą. Sami Litwini raczej nie pomagają sobie w sprowadzaniu obcego kapitału swoją antypolską polityką, ale może ma to tylko odwrócić uwagę od prawdziwych problemów.
    Jak na razie jedyna taka poważna próba siły polskiego kapitału niezbyt się udała. PKN Orlen utopił ogromne pieniądze w rafinerii Możejki. Co innego, że ten zakup był nie po nosie Rosjanom... Także konflikt interesów i ich zemsta?

    Ciekawe jak będzie wyglądała współpraca przy budowie elektrowni atomowej w Ignalinie. Dobrze, że to na naszym terenie będzie

    To, że jest tam nie ciekawie widać zwłaszcza przy granicy z Polską, gdzie większość mobilnych mieszkańców szturmuje sklepy w Suwałkch i okolicach. Znajoma z tamtych stron opowiadała, że w całych Suwałkach nie mogła kupić lodówki bo wszystko wykupili Litwini :shock:
    Od chwili tej do końca świata,
    ...w pamięci ludzkiej będziem żyć:
    my, wybrańców garść,
    ...kompania braci

    William Shakespeare

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. GALERIA WOJOWNIKÓW! (starożytność - XXI wiek)
    By KLAssurbanipal in forum Dyskusje historyczne
    Odpowiedzi: 832
    Ostatni post / autor: 17-03-2024, 02:29
  2. XVII wiek - moje jednostki
    By temruk in forum Mody w produkcji
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-04-2011, 08:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •