Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16

Wątek: Pomysły na długofalowa politykę zagraniczną Polski

  1. #11
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pomysły na długofalowa politykę zagraniczną Polski

    Tak się ostatnio zastanawiałem i mam kilka przemyśleń, jak ktoś chce się męczyć i je przeczytać to zapraszam do dyskusji.

    Otóż mam takie wrażenie, że podstawową rzeczą jakiej brakuje obecnemu rządowi jest brak polityki zagranicznej - nie w sensie działania ale planu na nią.
    Wydaje mi się, że rządy Kaczyńskiego miały ciekawy plan i pomysł na politykę.
    Zdaje się, że zakładała ona trzy (może nawet cztery) aksjomaty na których budował tąż politykę premier Kaczyński - są to doktryna dwóch wrogów - Niemiec i Rosji, oraz aksjomat sojuszu z USA (ew. trwania UE jako czwarty).
    Tu pojawia się Turcja, który to kraj jest odpowiedzią na wszelkie bolączki. zwróćcie uwagę, że Kaczyński często wspominał o wartościach chrześcijańskich spajających UE i ważnych dla powstania i rozwoju Europy, a jednocześnie to on rzucił hasło zaproszenia Turcji do UE czy w wersji mniej skrajnej dania temu krajowi jakiś większych obietnic na wstąpienie do UE. Są to postulaty wzajem się wykluczające, Turcja krajem chrześcijańskim z pewnością nie jest, z Europa jako taka ma dość słabe związki a przez cała historię raczej wojenne niż pokojowe.
    Zatem co skłoniło do takich kroków Jarosława? Wydaje mi się, że była ona odpowiedzią z jednej strony na potrzebę dywersyfikacji dostaw gazu i ropy - poprzez rurociąg biegnący z Kazachstanu przez Gruzję i Turcję właśnie. Raz rozwiązywałoby to kwestie dostaw surowców i zawsze wiszącej nad nami groźby zakręcenia kurka (zwłaszcza po sprawie z rafinerią Możejki) a dwa godziłaby bezpośrednio w interesy Rosji, osłabiając jej wpływy w naszym kraju. Dodatkowo, Turcja jako kraj mocno zaangażowany na kaukazie byłaby siła przeciwstawiająca się ekspansywnej polityce federacji w tym regionie (vide Gruzja i ostatni konflikt zbrojny). Pamiętać należy, że konflikt Turecka Rosyjski ma długa datę i oba społeczeństwa o nim pamiętają i są stosunkowo wrogo do siebie usposobione. Co jest tylko dodatkowym bonusem biorąc pod uwagę wspomnianą doktrynę dwóch wrogów. Kolejny bonus to sojusz Turcji z USA, co w jakiś sposób zapewne miało by wzmacniać nasz dwustronny sojusz z USA (czy tez ew. dwustronny sojusz).
    Rurociąg biegnący do nas z Turcji tworzyłby tez związki gospodarcze między naszymi krajami ( a jednocześnie tworzyłoby taki związek czy tez umacniało CEFTĘ). Dodatkowo gdyby Turcja weszła do UE przy pomocy Polski, jakieś poczucie wdzięczności, czy nawet sympatii by było i nasze stosunki dwustronne były by zapewne jeszcze mocniejsze.
    To jeśli idzie o Rosję (i po części UE)
    Niemcy. Pamiętając o tym, że niedługo ma być wprowadzony system głosowania większościowego (na który to zgodził się Kaczyński) trzeba by poszukać kontrapunktu dla tych największych - a więc Niemców, którym wystarczy koalicja małych państewek (znacznie łatwiej na nie wpływać), by przeprowadzić dowolny projekt. pamiętać tez trzeba o tym, że te rozwiązanie ustrojowe, forsowała Francja z Niemcami i kraje te łącznie byłby w tym systemie w stanie przeforsować dosłownie każdy projekt.
    Kontrapunktem byłaby tu w projekcie Kaczyńskiego czy też projekcie zacieśnienia sojuszu z Turcją, właśnie ten kraj.
    System większościowy opiera się na liczbie ludności - Niemcy 82 046 000, Francja 63 753 140, Wielka Brytania 58 107 500, Włochy 60 054 511, zatem w dzisiejszej UE nie ma kontrapunktu równoważącego siłę Niemiec. Tymczasem w momencie wejścia do UE Turcji to ona staje się drugą siła z 71 893 000 ludności (http://www.research-pmr.com/pl/Geograph ... urcja.html ciekawy tekst nie do końca związany z tematem) zakładając dość silne więzi łączące ew. nasze kraje, uzyskujemy sojusznika silnego, który umożliwia nam blokowanie niekorzystnych inicjatyw Niemiec czy Francji a jednocześnie umożliwiającego nam ( razem z krajami CEFTA, etc) przy ich pomocy przeforsować projekty korzystne dla państw nowych w UE czyli właśnie nas.

    jak dla mnie brakuje obecnemu rządowi takiego podejścia.

    Goraco zapraszam do dyskusji.
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  2. #12
    Gość

    Re: Pomysły na długofalowa politykę zagraniczną Polski

    Przeczytałem z zaciekawieniem, i jestem pod wrażeniem optymizmu, który wyziera zza słów tego posta...Moim zdaniem, odnosząc się do tego co powyżej jest napisane, żaden rząd od momentu, gdy styropian dorwał się do władzy, nie ma pomysły na na politykę zagraniczną...Były dwie parie, które głośno mówiły o tym, to Lech Wałęsa je zniszczył, łącznie z ich przywódcami...Do dzisiaj , tak naprawdę oscylują gdzieś na marginesie życia politycznego....Musi nastąpić totalna wymiana ludzi parających się polityką, nie chodzi mi o ich wiek, ale o staż, w polityce...Nim, to nastąpi, muszą po prostu zajść zmiany w mentalności ludzkiej, a to już kwesta, wielu lat...
    pozdrawiam

  3. #13
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pomysły na długofalowa politykę zagraniczną Polski

    gdy styropian dorwał się do władzy
    Zaciekawiłeś mnie, możesz rozszerzyć o co chodzi ze styropianem?
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  4. #14
    Gość

    Re: Pomysły na długofalowa politykę zagraniczną Polski

    Cytat Zamieszczone przez Furiusz
    gdy styropian dorwał się do władzy
    Zaciekawiłeś mnie, możesz rozszerzyć o co chodzi ze styropianem?
    Styropian - ma związek z ludźmi, którzy aktywnie strajkowali jako pracownicy fabryk. W trakcie strajku spali na styropianie oczywiście.
    Następnie, tak kiedyś określano, polityków, którzy strajkowali, jak np. tacy dwaj , co ukradli księżyc. Reasumując odnosi się, do tych z tzw. Solidarności, którzy dorwali się do władzy...Czy, tyle wystarczy wyjaśnienia?

  5. #15
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pomysły na długofalowa politykę zagraniczną Polski

    Tak też myślałem, choć czy ja wiem czy tylko oni? Wszak nasze rządy czy prezydentury to także ludzie z obozu przeciwnego i nie wiem czy oni prowadzili jakąś ciekawsza politykę zagraniczną.

    Co do optymizmu, wolę go niż pesymizm
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  6. #16
    Gość

    Re: Pomysły na długofalowa politykę zagraniczną Polski

    Cytat Zamieszczone przez Furiusz
    Tak też myślałem, choć czy ja wiem czy tylko oni? Wszak nasze rządy czy prezydentury to także ludzie z obozu przeciwnego i nie wiem czy oni prowadzili jakąś ciekawsza politykę zagraniczną.

    Co do optymizmu, wolę go niż pesymizm

    Parafrazując słowa piosenki - To jedna wielka Stołu Okrągłego i Magdalenki rodzina Zobacz, ile osób za malwersacje, kombinacje itd...poniosło konsekwencje w ciągu ostatnich 20 lat ...

    Też uważam, że trzeba z tego, co nas spotyka codziennie- znaleźć, wykrzesać optymizm
    Wracając do tematu, to polityka zagraniczna, taka tradycja, jest oparta o mity i legendy Więcej w niej chciejstwa, niż pragmatyzmu i zwykłego normalniejszego rozsądku...Przykłady tego, są od 600 lat, i na trwale weszły w mentalność, tych co mają coś do powiedzenia..

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Propozycje zmian / Pomysły / Usprawnienia
    By KLAssurbanipal in forum Serwis Totalwar.org.pl
    Odpowiedzi: 158
    Ostatni post / autor: 04-04-2020, 10:37
  2. Pomysły na kampanie DLC do Rome 2!
    By questorek2 in forum Total War: Rome II
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 13-03-2014, 21:29
  3. Ingerencja Kościoła w polityke Polski.
    By Witold in forum Agora
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-03-2010, 19:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •