Strona 17 z 27 PierwszyPierwszy ... 71516171819 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 161 do 170 z 269

Wątek: Uzbrojenie rzymskich legionów a wojny średniowieczne.

  1. #161
    Holy Father Awatar Volomir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    3 433
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    173
    Otrzymał 265 podziękowań w 166 postach
    Rzymianom udałoby się zatrzymać jazdę, ale czy poradziliby sobie ze spiesznym rycerstwem?
    Zacznijmy od tego, że nie zatrzymaliby jazdy A starcie z ciężkozrbojnym rycerstwem pieszym również byłoby problematyczne. Porównia gladiusa z mieczem długim raczej nie wróży dobrze łymianom.

  2. #162
    Podkomorzy
    Dołączył
    Jan 2013
    Postów
    1 790
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    271
    Otrzymał 153 podziękowań w 108 postach
    Można też zadać pytanie czemu jako rycerza ciągle mamy przed sobą rycerza w zbroi gotyckiej z XV
    Mój poprzedni nick to Adrian15o

  3. #163
    Holy Father Awatar Volomir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    3 433
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    173
    Otrzymał 265 podziękowań w 166 postach
    Ja nie mam Ja widzę rycerza w kolczudze, ewentualnie w pancerzach z płytami ale to już nie tak często.

  4. #164
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 840
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 048
    Otrzymał 1 042 podziękowań w 699 postach
    Ja podziwiam takie kategoryczne postawy. Odsyłam do mojego postu nr 106 który zapoczątkował tą trochę poboczną dyskusję o długich łukach. Jak one tak wyśmienicie się spisały, to legioniści na długo przed rycerstwem posiadali także narzędzia na powstrzymanie rycerstwa w sprzyjających warunkach. Ktoś pisał: gdzie zaskoczenie? A dajcie mi przykład gdzie duża na miarę średniowiecza armia zaskakiwała w czasie marszu armię adwersarza by ta nie zdążyła uszykować się do bitwy? (prócz wypraw krzyżowych, tu bym coś znalazł) Tylko nie w skali Płowców, proszę. Owe trzy bitwy najlepiej ukazują jak w większości armia konna tak zaskakiwała w większości armię pieszą, że ta druga dyktowała warunki walki. Czemu tego odmawiamy na starcie Rzymianom? Żeby obłaskawić tych, co to innego wyniku niż wdeptanie w piach legionów nie widzą jako wynik końcowy. Uważam że Rzymianie pierwszą bitwę z armią średniowieczną przegraliby na 90%, drugą na 70%, zaś trzecią chciałbym obejrzeć. Co było po Lesie Teutoburskim? Legiony w tą i z powrotem (korzystając często z rzek) przeczesywali Germanię. Kiedy skończyli? Kiedy Germanie sami oddali ostatniego, trzeciego legionowego orła by już przestali. Czemu nie usiłowali na powrót podbić? Bo przeliczyli i uznali że tu nie ma nic do zyskania. Nawet "barbarzyńcy" z czasem to im przyznali robiąc wszystko by opuścić te lasy i iść na południe i zachód. Kanny? Później była Zama. Bitwa pod Carrhae? Jak to Rzymianie. Na wschodzie z czasem sami zaczęli wystawiać jednostki wzorowane na tym co spotkali. Brnijmy dalej. Rycerstwo. Ile czasu zajęło odzyskanie Płw Iberyjskiego? Co z płn Afryką? Jak skończyły się wyprawy krzyżowe? Kiedy imperium osmańskie zostało wygonione z europejskiego podwórka? Coś tu nie pasuje z tym wdeptywaniem w ziemię przez średniowieczną armię. Tak więc panowie, troszeczkę ostrożniej z tymi ciach prach i do piachu...

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  5. #165
    Podkomorzy Awatar Wonsz
    Dołączył
    Jul 2012
    Lokalizacja
    Kattegat
    Postów
    1 718
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    237
    Otrzymał 88 podziękowań w 64 postach
    Chciałbym zauważyć, że Turcy również w znacznej mierze polegali na konnicy . I to ciężkiej. A poza tym, jak Rzymianie mieliby się przygotować na Rycerstwo? Zrobić piki? Z historii wiemy, że RON Wykształcił przeciw pikinierom husarię, która upadła tylko ze względu na zniszczenia wojenne i biedę również z powodu wojen (i wyzysku szlachty, ale nieważne).
    "Liczko ma gładkie i mowę kwiecistą
    Czarci ten pomiot z naturą nieczystą
    Życzenia Twe spełni zawsze z ochotą
    Da Ci brylanty i srebro i złoto
    Lecz kiedy przyjdzie odebrać swe długi
    Skończą się śmiechy, serdeczność, przysługi
    W pęta Cię weźmie zabierze bogactwo
    Byś cierpiał katusze, aż gwiazdy zgasną"


  6. #166
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach
    Cytat Zamieszczone przez EliminatorT Zobacz posta
    Z historii wiemy, że RON Wykształcił przeciw pikinierom husarię, która upadła tylko ze względu na zniszczenia wojenne i biedę również z powodu wojen (i wyzysku szlachty, ale nieważne).
    No i nawet husaria miewała poważne problemy jeśli natrafiła na dobrze 'okopanego'/oszańcowanego nieprzyjaciela, który dodatkowo potrafił wykorzystać dogodne dla siebie warunki terenowe. Przypominam, że nawet pod Kłuszynem(a jest to jedna z tych bitew gdzie husaria najbardziej się wykazała) najemną piechotę 'szwedzką' zza słynnych płotów udało się ostatecznie pogonić dopiero po przybyciu naszej piechoty z działkami.
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

  7. #167
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 840
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 048
    Otrzymał 1 042 podziękowań w 699 postach
    Chciałbym zauważyć że Rzymianie także mieli w swych armiach coraz większą ilość jazdy, właśnie po doświadczeniach z coraz nowymi wrogami. Co by "odkryli" to już pisałem w poście 106. A husaria upadła w samą porę, by nie zostać rozstrzelana w kolejnych etapach rozwoju militarnego na europejskim teatrze militarnym. Kiedy zdano sobie sprawę, że piki w formacjach piechoty są już niepotrzebne, wtedy był ostatni dzwonek.

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  8. #168
    Holy Father Awatar Volomir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    3 433
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    173
    Otrzymał 265 podziękowań w 166 postach
    Ale co to za dywagacje? XD coś by odkryli, by się dostosowali... Gdyby ciocia miała wąsy to by był wuja. Rozmawiamy o legionistach rzymskich, a nie ich ewolucjach! Jak Rzym się dostosowuje to czemu nie rycerstwo? Konnica przekształca się w husarie, Rzym w pikinierów, husaria zaczyna stosować muszkiety itd.

    Proste zestawienie legioniści rzymscy vs średniowieczne rycerstwo. Żadne dostosowywanie się i ulepszanie uzbrojenia czy taktyk.

    Rzymianie nie mieli nic czy mogliby zaskoczyć rycerstwo (no może formacją żółwia, ale to pewnie by rozbawiło rymcerzy). Umocnienia stosowano również w średniowieczy. Do tego Zacofane uzbrojenie i opancerzenie (o ile kolczuga vs kolczuga to na jedno wychodzi, to trzeba mieć na uwadze, że i metalurgia była lepsza i hełmy były lepsze i w końcu osłony nóg, a i ciężej opancerzeni rycerze też byli). Owszem, nie byłby to pogrom chłopców do bicia, bo w końcu mówimy o ciężkiej piechocie, ale o wygranej Rzymu nie ma mowy.

  9. #169
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 840
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 048
    Otrzymał 1 042 podziękowań w 699 postach
    Liczba "broni wsparcia" stosowana w polu (z uwagą: nie przy oblężeniach) to w Europie na powrót zagościła dopiero w renesansie a i tu trochę naciągam na korzyść następnych pokoleń. Ale spoko, wbijajcie legiony w piach I niby czemu miałyby zaskakiwać czymś rycerstwo? Reprezentatywne armie francuskie z 1346, 1356 i 1415 myślę ze niczym nie były zaskoczone... bo niby czym? Ale za to przebieg bitew a szczególnie ich wynik i owszem.

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  10. #170
    Holy Father Awatar Volomir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    3 433
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    173
    Otrzymał 265 podziękowań w 166 postach
    Ale Gajusze! Takie porównanie armii, które nigdy się nie spotkały i dzielą je wieki rozwoju militarnego można rozważać jedynie na polu wyszkolenia, uzbrojenie, opancerzenia i jakiegoś ogólnego rozumienia walki (trudno mi tu znaleźć słowo). A te stoją po stronie średniowiecza. Dla mnie oczywista i logiczna jest porażka Rzymian i brak jakiegokolwiek sensu porównywania, a co za tym idzie tego tematu (sam nie wiem czemy się tu dalej udzielam)! Od czasów Rzymu minęły wieki, a nie powiesz mi że przez prawie 1000 lat militaria się nie rozwinęły Każda przestarzała armia była wypierana i zastępowana nowocześniejszą, to jest fakt.
    Istnieje coś takiego jak taktyka, ukształtowanie terenu, szczęście ale tego nie bierzemy pod uwagę, bo jak niby mamy to porównać?

Strona 17 z 27 PierwszyPierwszy ... 71516171819 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Uzbrojenie
    By Strunin in forum Średniowiecze od 476 do 1492
    Odpowiedzi: 50
    Ostatni post / autor: 13-12-2014, 21:13
  2. Kilka pytań o uzbrojenie
    By HellVard in forum Średniowiecze od 476 do 1492
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-07-2013, 09:34
  3. odblokowanie legionow polskich i innych jednostek polski
    By creative2 in forum Komenda uzupełnień (Napoleon: TW - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-07-2012, 16:08
  4. Europa a Japonia - miecze średniowieczne. (Wydzielone)
    By Volomir in forum Średniowiecze od 476 do 1492
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 09-09-2010, 20:22
  5. Umundurowanie... Legionów Polskich we Włoszech
    By Matatjahu in forum Nowożytność od 1492 do 1914
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-05-2010, 16:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •