Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 105

Wątek: Monarchia seleucydów

  1. #1
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Monarchia seleucydów

    Gram sobie ta frakcja i mam poważny problem. Po paru latach atakują mnie wszyscy sąsiedzi - najpierw, Grecy i Partowie, potem włącza się Armenia a na koniec dochodzi Egipt, po drodze pałęta się pont. Zatem kogo najpierw podbić, jak się bronić?
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  2. #2
    Podkomorzy
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Poznań
    Postów
    1 833
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Monarchia seleucydów

    Z Grecją nigdy nie miałem utarczek, zawsze od razu podpisuję z nimi sojusz.
    Egipt traci na mocy po straceniu Sidonu i Jerozolimy.
    Partia, jakoś nigdy mnie nie atakują....
    Pont&Armenia - Dwa największe wrzody na dupie -.-
    Co chwile starają się odbić Hatrę śmiesznie małymi armiami.
    Najlepiej jest postawić fort na przełęczy i mamy tam względny spokój, bo inne drogi są strasznie długie.
    Co do walki w Azji mniejszej. Większość tamtejszych regionów to małe miasteczka. jak szybko je im odbierzemy to też stracą ducha
    (Przynajmniej tak jest kiedy Ja gram Selkami)

    Edit: Fakt, mój błąd ^^

    A.K.A. Askorti

  3. #3
    Maharbal
    Gość

    Re: Monarchia seleucydów

    Napiszę Ci, jak Ja osobiście zagrałem:

    1
    Pergamon zajmujemy atakiem armii z Sardes. Bardzo wskazane wynajęcie najemników(najlepsi kreteńscy łucznicy i rodyjscy procarze; mogą być też najemni hoplici). Uważaj na bitwy automatyczne; polecam osobiście poprowadzić szturm ew. zagłodzić miasto.
    2
    Partię neutralizujemy zajmując Suzę. W tym celu wystawiamy w Seleucji silną armię złożoną z dużej ilości piechoty(w początkach będą to co najwyżej pikinierzy z poboru). Jeśli partowie zajęli Dumathę, zajmujemy również tę osadę. Uważamy na ataki od strony prowincji Media.
    3
    Egiptowi zajmujemy jak najszybciej Cypr i Sydon. Na ten front przeznaczamy największą, najsilniejszą i najlepszą armię. Jeśli zbudujemy kuźnię np: w Damaszku, będziemy mogli rekrutować rydwany z kosami. Bardzo wskazane ich użycie. Również słonie są skuteczne(nawet te najmniejsze). Oczywiście armia winna być oparta na falangitach(jeśli dostępni; jeśli nie-poborowi), słabość kawalerii możemy rekompensować gwardiami generalskimi(dobrze jest dać jako dowódcę przywódcę frakcji). Potem zajmujemy kolejno Jerozolimę, Bostrę(jeśli zajęta), Petrę(jak obok) i Egipt Właściwy.
    4
    Armenię i Pont zostawiamy sobie na koniec. Ci pierwsi będą często schodzić z gór, by zaatakować Hatrę. Do obrony wystarczają 4 oddziały ciężkozbrojnej milicji(ustawiamy je w bramie licząc, że wróg nie zbuduje więcej niż jednego tarana[z reguły tak się dzieje]). Armenię atakujemy po zajęciu partyjskich prowincji na Bliskim Wschodzie(zostanie im jeszcze najprawdopodobniej Campus Sakae).
    Przed Pontem bronimy się w Tarsie, Pergamonie i(ewentualnie) w Sardes. Taktyka identyczna jak w wypadku starć z Armenią; braki w ciężkiej piechocie nacje te będą wykazywać podczas szturmowania miast. Wskazane jest zmontować sobie dobrą armię na zachodzie, i przy jej użyciu spychać Pont do coraz głębszej defensywy, aż do zupełnego wytępienia. Osobiście użyłem armii z frontu egipskiego(kiedy Egipt już nie istniał) ale to kwestia podejścia.
    5
    Kiedy zajmiemy te około 30 prowincji w Anatolii, od Kaukazu w dół + Cypr + Egipt Właściwy, uważamy na scypionów, odwiedzających już zapewne te tereny(jeśli numidzi przetrwali w Siwie, nie dajemy ich zniszczyć rzymianom), brutusów na Bałkanach(jw.) i najazdy partów/scytów na prowincje kaukaskie.

    Rzecz jasna jest to trochę zmodyfikowany model postępowania w porównaniu z tym, co działo się w mojej grze. Gl i HF 8-)

  4. #4
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Monarchia seleucydów

    Egipt traci na mocy po straceniu Damaszku i Jerozolimy.
    Damaszek jest Seleucydów, może ci chodzić co najwyżej o Sydon, Niewiele tracą, Aleksandra, Memfis i Teby dają radę, najgorszy jest Cypr z którego bez problemu mogą atakować stolicę Antiochię - która jest pozbawiona wojsk bo te bija się na granicach.

    Partia, jakoś nigdy mnie nie atakują....
    na jakim poziomie? Mnie za każdy razem - schodzą z gór i atakują seleucię, jak uda się odbić im Suzę to ją najeżdżają chamidła, dopóki nie zacznę rekrutować rydwanów, nic im nie mogę zrobić, bo którąś armia się wbijają z katafraktami a ja ledwo pikinierów z poboru mam.

    Co chwile starają się odbić Hatrę śmiesznie małymi armiami.
    na H/h to nie były już śmeisznie małe armie poza tym pont atakuje tarsus.
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  5. #5
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Wrocław
    Postów
    1 220
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Monarchia seleucydów

    Ostatnio grałem Seleucydami z 5 lat temu i ten wątek mnie skłonił do powrotu do niegdyś mojej ulubionej frakcji. Gram na vh/vh. Armie z Azji Mniejszej wysłałem na Pergamon (po zakupie najemników) - zdobyty. Teraz dorobię trochę wojsk i idę na Pont. Partom zająłem te ich miasto na wschód ode mnie i idę na ich miasto leżące na południe od M. Kaspijskiego, zapowiada się walka w polu przed oblężeniem. Armenia zaatakowała na moje miasto pomiędzy Irakiem a Antiochią (jakoś się tam nazywa), na razie nie szturmuje ale niemal pewne, że na krótko państwo będę mieć podzielone na dwie części. No i Egipt. Zebrałem armię z Antiochii i okolic po czym popłynąłem na Cypr, bez problemu zdobyłem. W tym czasie (podczas oblężenia) zebrałem kolejną armię i oblegałem Sydon, w zasadzie tam skupiłem z 60% mojej całej armii. Zdobyłem Sydon, poszedłem na Jerozolimę i zdobyłem z nowo przybyłymi posiłkami z Cypru. A więc krótko mówiąc, na pytanie od kogo zacząć podbój, odpowiadam: od wszystkich.
    Sprawa wolności jest sprawą nazbyt poważną, aby oddawać ją w ręce wzburzonej gawiedzi.
    Złe uczynki zostają często przyspieszone dzięki nieostrożnym usiłowaniom zapobieżenia im.
    John Dickinson

  6. #6
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    70
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Monarchia seleucydów

    ja atakuję we wszystkich stronach na h/h, a na vh/vh zaczynam od egiptu, tym czasem robię armię w Seleucii i najeżdżam Suzę. Opłaca się na front brać general's bodyguard, np. na egipskie rydwany i partyjskich kathafraktow. po podboju tych 2 panstw zajmuję się armenią, potem jadę scythię, cały czas pilnując Egiptu przed the house of scipii
    edit: greków olewam

  7. #7
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Wrocław
    Postów
    1 220
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Monarchia seleucydów

    Dzisiaj kontynuowałem kampanię sprzed miesiąca i jestem lekko zaskoczony. Mam ogromne armie polowe, potężne garnizony(gdzie trzeba) a kasa i tak ciągły plus. Z łatwością podbiłem cały Bliski Wschód. Zobaczymy co pokaże Grecja i konni łucznicy Scytów.

    Sprawa wolności jest sprawą nazbyt poważną, aby oddawać ją w ręce wzburzonej gawiedzi.
    Złe uczynki zostają często przyspieszone dzięki nieostrożnym usiłowaniom zapobieżenia im.
    John Dickinson

  8. #8
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Monarchia seleucydów

    Raczej nic dziwnego na tym etapie gry -po podboju Egiptu, Armenii, Pontu, Wybrzeża anatolii etc dochód jest gigantyczny - sprawa wiszących ogrodów, kolosa rodyjskiego, licznych prowincji, niesamowitego handlu etc. Wtedy to już zabawa jest w kogo szybciej podbijesz, ale ja kierowałem się na zach, by zając rzym
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  9. #9
    Witia
    Gość

    Re: Monarchia seleucydów

    Ja mam nieco inną koncepcję gry Selkami niż kolega kilka postów wyżej.

    1. Podbić Partów szybkim atakiem siłami ze wschodu, jednocześnie rekrutując silne garnizony falangitów w miastach na granicy z Egiptem.

    2. Po podbiciu Partii szybko tą samą armią skierować się na Armenię.

    3. W prowincjach centralnych i zachodnich stworzyć drugą armię, która zaatakuje Pont ( to mogą być nawet miejscy falangici ze wsparciem najemników )

    4. Po uporaniu się ze wszystkimi sąsiadami bierzemy się ofensywnie za Egipt.

  10. #10
    Podkomorzy
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Poznań
    Postów
    1 833
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Monarchia seleucydów

    Czemu te twoje miasta są na tym screenie takie małe? Ja teraz, kiedy jestem na tym etapie większość miast początkowych mam na dużym/wielkim poziomie O_o

    A.K.A. Askorti

Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Wielka Monarchia Seleucydów Greckich
    By Mnil in forum Rome KO II
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-02-2014, 14:40
  2. Monarchia Seleucydów
    By PtaQ78 in forum Rome KO III
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-07-2013, 22:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •