Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 49

Wątek: Kartagina - Wzgórze Wołowe (BYRSA)

  1. #1
    Wojski Awatar Siwer
    Dołączył
    Jul 2012
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    68
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Kartagina - Wzgórze Wołowe (BYRSA)

    Witam forumowiczów.
    Chciałbym poruszyć pewien problem dotyczący kartagińskiego wzgórza - Byrsa. Był to najwyższy punkt w mieście i ostatnie miejsce obrony kartagińczyków podczas oblężenia miasta przez rzym w 149 p.n.e. Wzgórze leżało... No właśnie tu jest problem, gdyż na udostępnionych screenach owe wzniesienie znajduje się nie w tym miejscu co powinno, a tym samym uderza w historyczność produkowanej gry. A przecież twórcy zachwalają przyszłą grę iż będzie wyjątkowa pod względem właśnie zgodności z historią...

    Wzgórze Byrsa leżało (gdyż po zniszczeniu kartaginy, rzymianie częściowo rozkopali wzgórze, a ziemią zasypali znaczną ilość zrujnowanych i spalonych domostw) w znacznej odległości za portem. Natomiast twórcy zmienili położenie wzgórza przysuwając je bliżej wojennego portu, i umieszczając po jego lewej stronie (sugeruje się kierunkiem gdy patrzymy na screeny od CA).

    ================================================== ================================================== ===============

    Historyczne położenie wzgórza "Byrsa" na planie fenickej Kartaginy:


    Widok z wzgórza na port:


    Inne Linki:
    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...4/Carthage.gif
    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...a_Karthago.PNG

    ================================================== ================================================== ===============

    Położenie wzgórza według twórców na podstawie udostępnionych screenów:
    http://img406.imageshack.us/img406/8527/61464103.jpg
    http://cdn.medialib.computerandvideo...mb_wide940.jpg

    ================================================== ================================================== ==============

    Jak widzimy na podstawie powyższych obrazków, położenie "Byrsa" jest niezgodne z historycznym planem miasta. Dostrzegam również inne różnice które na razie nie będę wspominał. Szkoda gdyż twórcy gry podając informacje szczycą się zgodnością z historią, a na dowód dumnie pokazują screeny kartaginy jako najbardziej historycznie odwzorowanego miasta serii total war.
    Jedynym usprawiedliwieniem tego mogłaby być próba zmniejszenia miasta ze względów technicznych i dlatego konieczne było przybliżenie tak ważnego wzgórza bliżej i ucięcie końcowych rejonów miasta... Jednak ewidentnie czytaliśmy że teraz są w stanie odwzorować ogromne miasta czy stworzyć rozległe pola bitew. Tak więc nie wiem z czego to wynika ale mnie osobiście uderzyła taka niespójność z historią w pierwszych szumnych screenach.
    Zapraszam do komentarzy.


  2. #2
    Łowczy
    Dołączył
    Jan 2012
    Postów
    117
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Kartagina - Wzgórze Wołowe (BYRSA)

    a o jakim okresie piszesz ? Ostateczny kształt miasta - czytaj portów (choć nie tylko) - ukształtował się dopiero po Zamie; możliwy do rozszyfrowania po zarysie linii brzegowej współczesnej laguny.

  3. #3
    Stolnik
    Dołączył
    Nov 2009
    Postów
    952
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Kartagina - Wzgórze Wołowe (BYRSA)

    Jest to gra przede wszystkim, nie oczekujmy realizmu w 100% bo wtedy grywalność znacznie spadnie. Ważne jest, że to wzgórze tam jest a nie jest zastąpione skopiowanym Akropolem itp. Cieszmy się tym co jest bo i tak bardziej skupimy się na walce niż na zwiedzaniu. Dociekliwsi powinni mieć wbudowaną do gry mini encyklopedię, by tam mogli zgłębić co do cm-a położenie danego wzgórza w mieście/na polu bitwy/za domem Cezara itd.

  4. #4
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2011
    Lokalizacja
    Wodzisław Śląski
    Postów
    253
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Kartagina - Wzgórze Wołowe (BYRSA)

    Cytat Zamieszczone przez Hetman
    Jest to gra przede wszystkim, nie oczekujmy realizmu w 100% bo wtedy grywalność znacznie spadnie. Ważne jest, że to wzgórze tam jest a nie jest zastąpione skopiowanym Akropolem itp. Cieszmy się tym co jest bo i tak bardziej skupimy się na walce niż na zwiedzaniu. Dociekliwsi powinni mieć wbudowaną do gry mini encyklopedię, by tam mogli zgłębić co do cm-a położenie danego wzgórza w mieście/na polu bitwy/za domem Cezara itd.
    Tak jest popieram to : ] Kto rozgląda się na widoki kiedy jest chaos na lądzie

    Usunąłem podwójny post.

    voitek
    Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie



  5. #5
    Podkomorzy
    Dołączył
    Mar 2012
    Postów
    1 395
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Kartagina - Wzgórze Wołowe (BYRSA)

    pierdoły

    Jeszcze jeden tak nic nie wnoszący post i nie będziemy się lubić

    voitek

  6. #6
    Wojski Awatar Siwer
    Dołączył
    Jul 2012
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    68
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Kartagina - Wzgórze Wołowe (BYRSA)

    Cytat Zamieszczone przez karus73
    a o jakim okresie piszesz ? Ostateczny kształt miasta - czytaj portów (choć nie tylko) - ukształtował się dopiero po Zamie; możliwy do rozszyfrowania po zarysie linii brzegowej współczesnej laguny.
    Oczywiście mówimy o oblężeniu kartaginy w 149 - 146 p.n.e (przecież z tego zdarzenia są screeny...). Zresztą nieważna jest data ukończenia portów bo oba porty dokończone czy nie i tak były oddalone znacznie od wzgórza.
    Od zajęcia wzgórza, kartagińczycy, zaczęli budowę swego miasta, było ono głównym punktem Kart Chadaszt. Dlatego nie rozumiem jak można było zmienić jego położenie i nadal powoływać się na historyczność, uważając że nikt tego nie zauważy... Skoro w tak rozpoznawalnym obiekcie mijają się z historycznością to krótka drogo do pominięcia lub zmiany innych ważnych elementów w czymkolwiek innym... A z tego co czytamy wielu ludziom zależy jednak na dopracowaniu gry pod wszystkimi elementami.

    Cytat Zamieszczone przez Hetman
    Jest to gra przede wszystkim, nie oczekujmy realizmu w 100% bo wtedy grywalność znacznie spadnie. Ważne jest, że to wzgórze tam jest a nie jest zastąpione skopiowanym Akropolem itp. Cieszmy się tym co jest bo i tak bardziej skupimy się na walce niż na zwiedzaniu. Dociekliwsi powinni mieć wbudowaną do gry mini encyklopedię, by tam mogli zgłębić co do cm-a położenie danego wzgórza w mieście/na polu bitwy/za domem Cezara itd.
    To dlaczego tak wielu graczy woli mody? Mogliby grać w oryginalną rome total war bo przecież to tez gra o starożytności. Po co się męczyć na szukanie i instalację modów? Jednak ludziom zależy na czymś o wyższych "lotach".

    Cytat Zamieszczone przez Rostel123
    Tak jest popieram to : ] Kto rozgląda się na widoki kiedy jest chaos na lądzie
    Niektórzy tak robią. Jednak ja jestem w stanie ogarnąć "chaos" i w międzyczasie zobaczy gdzie jestem, jak są wykonywane moje rozkazy przez jednostki, czy inne szczegóły...

    Cytat Zamieszczone przez seba225
    pierdoły
    ? Ja wiem że plastikowość i ułatwienia dzisiejszego świata niektórych pochłaniają, lecz wszystkie szczegóły w życiu są ważne. Skoro sami zapowiedzieli przełom w różnych opcjach gry i przy tym prawdziwość historii jak to tylko się da, to ja trzymam ich za słowo. Zauważone "fałszerstwa" mnie irytują... Nie lubię jak ktoś kłamie prosto w oczy bo zawartość screena można do tego porównać :?


  7. #7
    Stolnik
    Dołączył
    Nov 2009
    Postów
    952
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Kartagina - Wzgórze Wołowe (BYRSA)

    Cytat Zamieszczone przez Siwer
    To dlaczego tak wielu graczy woli mody? Mogliby grać w oryginalną rome total war bo przecież to tez gra o starożytności. Po co się męczyć na szukanie i instalację modów? Jednak ludziom zależy na czymś o wyższych "lotach".
    Bo ludzie lubią różnorodne jednostki i tyle o miastach nigdy nie słyszałem, by były odwzorowane w 100% po za Third Age TW Wiesz nie spinajmy się o to, że wzgórze jest o 1,045 km za blisko lub daleko WAŻNE, że jest i go nie pominęli na rzecz płaskiego miasta.

    Niektórzy tak robią. Jednak ja jestem w stanie ogarnąć "chaos" i w międzyczasie zobaczy gdzie jestem, jak są wykonywane moje rozkazy przez jednostki, czy inne szczegóły...
    Czyli nie oglądasz każdego budyneczku jak wygląda i nie mierzysz odległości między nimi, wysokości i położenia historycznego, ale zapewne robisz tak jak ja - planujesz kilka posunięć na przód i korygujesz je jeśli przeciwnik inaczej się zachowa. W takim działaniu nie ma miejsca na "oglądanie" czegoś innego. Walki w zwarciu są gwałtowniejsze i reakcja musi być natychmiastowa w planie, to nie Empire czy Napoleon gdzie strzelanko dawało dużo czasu na zwiedzanie (tylko nie było czego zwiedzać).

  8. #8
    Cześnik Awatar Reznow45
    Dołączył
    Jul 2012
    Lokalizacja
    Lublin
    Postów
    290
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    11
    Otrzymał 3 podziękowań w 3 postach

    Re: Kartagina - Wzgórze Wołowe (BYRSA)

    Nie ma co się czepiac i tak dobrze że go nie pominięto. Zresztą jak usłyszałem,że miasta (przynajmniej te najważniejsze ) będą odwzorowane to się bardzo ucieszyłem (wreszcie każde miasto nie będzie identyczne ).
    "Masz pan tyle demona w sobie, co trucizny w zapałce"

  9. #9
    Wojski Awatar Siwer
    Dołączył
    Jul 2012
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    68
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Kartagina - Wzgórze Wołowe (BYRSA)

    Cytat Zamieszczone przez Reznow45
    Zresztą jak usłyszałem,że miasta (przynajmniej te najważniejsze ) będą odwzorowane to się bardzo ucieszyłem (wreszcie każde miasto nie będzie identyczne ).
    "Będą odwzorowane" ? Skoro widać ewidentnie modyfikacje planu miasta (przykład kartaginy) wedle woli twórców to nie ma mowy o odwzorowaniu! Można mówić jedynie o WZOROWANIU się na starożytnych miastach, a to jest ogromna różnica. Nie znam wszystkich planów miasta w starożytności (nawet tych najważniejszych) i chciałbym w grze podczas oblężeń, patrząc na nie czegoś się nauczyć, tak z czystej ciekawości i podziwu dla budowniczych. Jednak jestem przekonany że to co będę wdział to głównie wymysł grafików...

    Cytat Zamieszczone przez Siwer
    Czyli nie oglądasz każdego budyneczku jak wygląda i nie mierzysz odległości między nimi, wysokości i położenia historycznego
    Nie robię tego bo w pierwszym rome wszystko jest właściwe fikcją... Więc jaki to by miało sens?
    W rome 2 mówią o rzetelności historycznej więc z ciekawości przyjrzałem się screenom i puściłem miedzy bajki ich zapowiedzi...


  10. #10
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2011
    Lokalizacja
    Wodzisław Śląski
    Postów
    253
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Kartagina - Wzgórze Wołowe (BYRSA)

    I tak zrobią po swojemu twórcy Rome II Total War
    Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie



Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Gra Kartaginą
    By adi in forum Jak grać (porady odnośnie frakcji)
    Odpowiedzi: 102
    Ostatni post / autor: 11-11-2017, 17:41
  2. Kartagina
    By Markus in forum Rome KO II
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 16-02-2014, 14:41
  3. Kartagina
    By Markus in forum Rome KO IV
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-12-2013, 08:35
  4. Kartagina; Słoniki <3
    By Profesor in forum Rome KO III
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 02-12-2013, 15:14
  5. Gra Kartaginą
    By Furiusz in forum Rome: Total War
    Odpowiedzi: 63
    Ostatni post / autor: 05-04-2013, 06:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •