Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345
Pokaż wyniki od 41 do 42 z 42

Wątek: O wyszkoleniu - postów kilka

  1. #41
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: O wyszkoleniu - postów kilka

    Czytałem i mogę wymienić te całkiem liczne przypadki, zwłaszcza w obozach i podczas wojen domowych gdy dowódcy rozpuszczali wojsko. Są to jednak wyjątki od reguły. (przynajmniej przed III p.n.e).

  2. #42
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Poznań
    Postów
    94
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: O wyszkoleniu - postów kilka

    Cytat Zamieszczone przez Herod
    Sekundę traktuję z przymrużeniem oka (i dużą dozą nieufności i bez tego, zwłaszcza jak widzę - albo sam źle przeczytałem -nieprawidłowo zamieszczone przypisy do Polibiusza lub rekonstrukcje), a wojskowością Lagidzką się nie zajmowałem. Tym niemniej opis parady pod Dafne Polibiusza, tłumaczenie polskie, Polibiusz, XXXI, 3

    "... że na przedzie szło pięć tysięcy ludzi w sile wieku, w uzbrojeniu na sposób rzymski, w pancerzach łańcuszkowych..."

    Podobieństwo do "kolczastego" thorakitai jest niewątpliwe, będę jeszcze patrzył gdzieś w listopadzie do Bar-Kochvy książek i ksiąg machabejskich, zobaczę co ciekawego tam piszą o tym.
    No własnie, sęk w tym, co można uznać za "uzbrojenie [dosł - kathoplismon, uzbrojenie lub... zbroje ] na sposób rzymski".
    Wedle samego Polybiosa jest to miecz i oszczep lub włócznia, duża owalna tarcza, hełm oraz kardiophylax lub kolczuga, pod który to opis można z luzem podciągnąć thureophoroi lub thorakitai - w zależności czy bierzemy legionistów z kolczugą czy bez. Akurat w Daphnae owi żołnierze są przedstawieni w kolczugach, co sugeruje thorakitai. Swoją drogą, ta kolczuga to jedyny konkretnie wskazany element ekwipunku tego oddziału. Wg mnie w opisie tej parady Polybios po prostu opisał żołnierzy hellenistycznych w kolczugach, posługujących się ekwipunkiem podobnym do rzymskiego - thorakitai.
    W żaden zaś sposób nie sugeruje on zapożyczenia, i w sumie nic dziwnego. W zasadzie to, ze Polybios zdawał sobie sprawę i wykorzystywał podobieństwo większości legionistów do thureophoroi wynika też w wcześniej zapodanego przez mnie fragmentu, gdy bez problemu legionistom aplikuje on nazwę thureophoroi - głównie myślę ze względu na tarczę, poniewaz Polybios ogół tarcz greckich, rzymskich , celtyckich o kształcie owalnym określa jako thureos (dla rzymskich np. 1.22.10, 2.30.8 i w ks. 6, dla celtyckich 2.30.3), ale faktem też jest, że thureophoroi używa dla określenia konkretnego typu piechoty hellenistycznej.
    Inna sprawa, ze tak naprawdę to opis parady w Daphnae nie jest Polybiosa, tylko Athenaiosa "Deipnosophistai" 5.194d , który skorzystał z opisu Polybiosa - najprawdopodobniej niewiele w nim zmieniając, no ale zawsze
    "Nieudolność karze się sama" - Avshar, "Miecze legionu"

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345

Podobne wątki

  1. Kilka pytań
    By Path in forum Podzamcze (MTW II, Kingdoms - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 05-03-2012, 20:29
  2. Kilka pytań
    By PlanB in forum Medieval 2 i Kingdoms
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 29-10-2011, 19:42
  3. Kilka pytań
    By Nalo in forum Podzamcze (MTW II, Kingdoms - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 10-09-2010, 21:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •