Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

  1. #1
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Pomorze
    Postów
    1 109
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    3
    Otrzymał 30 podziękowań w 21 postach

    Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

    Osobiście uważam, że gdyby nie to, że w RON zmienił się ustrój na monarchię konstytucyjną a w zasadzie "demokrację" szlachecką to być może nawet nie doszłoby do rozbiorów bo trwałaby monarchia absolutna, przy założeniu oczywiście iż nie było żadnego przewrotu. Chodzi mi generalnie o te czasy największej świetności RON, jak uważacie, czy gdyby nie ten fakt to czy kraj byłby mocarstwem a historia ułożyłaby się inaczej?
    Szanuj swój język - Mów po POLSKU!

  2. #2
    Gość

    Re: Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

    Zerknij tutaj, masz wytłumaczone pokrótce czemu poszła historia nasza tak, a nie inaczej.
    viewtopic.php?f=389&t=10211
    pozdrawiam

  3. #3
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    219
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

    Zdobycie Moskwy jako jedyna nacja w historii, możliwość panowania w Rosji to była według mnie największa szansa Polski na stanie się mocarstwem, jednak nie jestem pewien, czy mogła być wykorzystana-zepsucie RP zaszło chyba za daleko. Generalnie nawet jakby Zygmunt III Waza w roku 1611 przyjął warunki bojarów odnośnie tronu carskiego, RON rozsypałaby się prędzej niż w rzeczywistości ze względu na wielonarodowość. Prywata magnaterii nie mogła być już w tamtym czasie ograniczona środkami zwyczajnymi; według mnie RP wyglądałaby jak jakiś żurek (mało poetyckie, jednak wydaje mi się, że dobrze obrazuje bałagan polityczny ).

  4. #4
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Pomorze
    Postów
    1 109
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    3
    Otrzymał 30 podziękowań w 21 postach

    Re: Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

    dzięki Eutychesie, można się z tego wiele dowiedzieć, ale mnie najbardziej interesuje alternatywna wersja historii, gdzie trwał nadal ród Piastów mimo wszystko a ustrój był monarchią absolutną, bez demokracji szlacheckiej. Nad tym się zastanawiałem czy to by coś zmieniło i cokolwiek dało.
    Szanuj swój język - Mów po POLSKU!

  5. #5
    Gość

    Re: Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

    Przeczytaj sobie to, mi się bardzo podobało, a autor wyszedł z założenia innego niż ty, fajnie się czyta...
    http://www.rpg.sztab.com/ksiazki,Darius ... r,185.html
    Dlatego ci podałem linka tamtego, co wcześniej bo gdyby nie dziwne zachowanie Kazimierza Wielkiego związane z dynastycznymi sprawami, to historia Polski inaczej by sie potoczyła, gdyż zaczątek upadku rozpoczął się bardzo wcześnie..Samo powołanie Litwina by zarządzał polskimi sprawami, uwikłanie się całkiem niepotrzebne w zaborcze dążenia Litwy na zdobytych na Rusinach ziemiach itd....dużo tego było...Stąd każda alternatywa jest ciężka do przewidzenia bez udziału boćwinków

  6. #6
    Podkomorzy Awatar Dagorad
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 877
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 87 podziękowań w 65 postach

    Re: Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

    Generalnie nawet jakby Zygmunt III Waza w roku 1611 przyjął warunki bojarów odnośnie tronu carskiego, RON rozsypałaby się prędzej niż w rzeczywistości ze względu na wielonarodowość.
    Głównym "narodem" stwarzającym problem byli Kozacy. Litwini i Rusini się asymilowali, przynajmniej ci którzy coś znaczyli. Wyższe warstwy Rosyjskie także pewnie asymilacja by dotknęła, choć ze względu na specyfikę ich dołączenia i ich ilość byłaby ona inna. U swego schyłku RON nie miał z tego co wiem poważnych problemów z innymi nacjami czy religiami. RON mógłby się pewnie rozsypać na zasadzie podzielenia się na dwa konkurujące obozy. Być może element rosyjski zmusiłby szlachtę do pogodzenia się z tym że Rzeczpospolita powinna być więcej niż tylko dwu narodowa. W końcu w tak wielkim organizmie państwowym byłoby miejsce dla większej ilości szlachty, zwłaszcza że i Polska i Rosyjska miałaby wspólne interesy oraz możliwość ekspansji na tereny nadczarnomorskie.

  7. #7
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Pomorze
    Postów
    1 109
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    3
    Otrzymał 30 podziękowań w 21 postach

    Re: Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

    pytanie tylko czy powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów dawało nam jakiekolwiek korzyści i czy była konieczna.
    Szanuj swój język - Mów po POLSKU!

  8. #8
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    219
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

    Tworzenie się RONu było procesem dosyć naturalnym ze względu na wspólnego wroga ale też dynastię, jednak Polska moim zdaniem wzięła na swe barki zbyt duży ciężar przejmując Ukrainę od Litwy, a tym samym obowiązek obrony granicy południowej przed Turkami. Dodatkowo ta nieumiejętna polityka wobec Kozaków i zupełnie niepotrzebna z nimi wojna. Generalnie po unii Polska zyskała bardzo silnych wrogów: Imperium Osmańskie, Rosję a później także i Szwecję.

  9. #9
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

    Cytat Zamieszczone przez Gaius Julius
    Osobiście uważam, że gdyby nie to, że w RON zmienił się ustrój na monarchię konstytucyjną a w zasadzie "demokrację" szlachecką to być może nawet nie doszłoby do rozbiorów bo trwałaby monarchia absolutna
    To zdanie nie ma dla mnie sensu. Od początku RON była tzw. demokracja szlachecka, która przeskoczyła dopiero pod koniec istnienia tego państwa w coś co nazwać możemy monarchią konstytucyjną. Monarchia absolutna nie jest wyznacznikiem bycia potęgą, która jest wstanie oprzeć się wszystkiemu. Nie żyjmy mitem, iż monarchia absolutna uratowałaby polską państwowość przed rozbiorami.

    Cytat Zamieszczone przez Żakuj
    Zdobycie Moskwy jako jedyna nacja w historii,
    Kolejny mit. Przed wojskami Zygmunta III, Moskwę zdobyli Tatarzy. Wojska Napoleona również maszerowały po ulicach tego miasta. Mit to mit, bojarzy oddali na mocy układów klucze do Moskwy, nie było żadnego oblężenia ani zdobycia. Tatarzy prowadzili oblężenie. Co do Napoleona nie jestem pewien, bo to nie mój czas, ale z tego co wiem, Moskale nie stawiali jakiegoś szczególnego oporu Napoleonowi w samym mieście.

    Cytat Zamieszczone przez Żakuj
    RP
    Mam pytanie co to za twór w XVII wieku, to RP?

    Cytat Zamieszczone przez Dagorad
    Litwini i Rusini się asymilowali, przynajmniej ci którzy coś znaczyli.
    I na tym się skończyło, nizin społecznych polska kultura nie interesowała.

    Cytat Zamieszczone przez Dagorad
    Wyższe warstwy Rosyjskie także pewnie asymilacja by dotknęła, choć ze względu na specyfikę ich dołączenia i ich ilość byłaby ona inna.
    Mode na polski strój, język polski i polskie piśmiennictwo na dworze carskim wyplenił Piotr Wielki.

    Cytat Zamieszczone przez Dagorad
    U swego schyłku RON nie miał z tego co wiem poważnych problemów z innymi nacjami czy religiami.
    Sprawa dysydentów, konfederacja barska, hajdamacy... Problemy były i to wielkie.

    Cytat Zamieszczone przez Żakuj
    jednak Polska moim zdaniem wzięła na swe barki zbyt duży ciężar przejmując Ukrainę od Litwy, a tym samym obowiązek obrony granicy południowej przed Turkami.
    Chodziło o zainteresowanie szlachtą sprawami południowymi i wschodnimi, a innej drogi nie widzę.

    Cytat Zamieszczone przez Żakuj
    Dodatkowo ta nieumiejętna polityka wobec Kozaków i zupełnie niepotrzebna z nimi wojna
    Polityka miała swoje cele i wcale nie była zła, gdyby płacono dobrze i regularnie regestrowym, rzadziej by dochodziło do powstań.

    Cytat Zamieszczone przez Żakuj
    Generalnie po unii Polska zyskała bardzo silnych wrogów: Imperium Osmańskie, Rosję a później także i Szwecję.
    Imperium Osmańskie jako zagrożenie istniało znacznie wcześniej niż przed 1569 r. Ekspansja Moskwy zaczęła się na długo przed 1569 r. Szwecja miała inne problemy w XV i XVI wieku.



  10. #10
    Podkomorzy Awatar Dagorad
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 877
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 87 podziękowań w 65 postach

    Re: Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

    I na tym się skończyło, nizin społecznych polska kultura nie interesowała.
    W końcu dlatego napisałem że tych co coś znaczyli. Ten brak zainteresowania nizin nic nie znaczył przynajmniej pod względem jakichś walk narodowowyzwoleńczych.

    Mode na polski strój, język polski i polskie piśmiennictwo na dworze carskim wyplenił Piotr Wielki.
    Co tylko pokazuje że "chłonięcie" kultury polskiej było nawet bez polskiego "zwierzchnictwa", więc gdyby "zarządzający" Rosją nie byli idiotami "chłonięcie" byłoby jeszcze większe.

    Sprawa dysydentów, konfederacja barska, hajdamacy... Problemy były i to wielkie.
    U podstaw tych problemów leży polska szlachta, w większości katolicka. Same mniejszości religijne czy narodowościowe nie próbowały rozwalić państwa od środka. Te problemy to nic w porównaniu do problemów jakie miały inne wielonarodowe czy wieloreligijne państwa. Oczywiście nic pod względem wpływu różnić religijnych i narodowych na nie a nie samego wpływu na państwo.

    Mam pytanie co to za twór w XVII wieku, to RP?
    A co to za twór ten RON? Przecież obie te nazwy są umowne i czepianie się tego że ktoś użył skrótu "RP" przy równoczesnym używaniu skrótu "RON" nie ma sensu.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Co by było, gdyby Polacy nie obronili Wiednia?
    By Xavart in forum Nowożytność od 1492 do 1914
    Odpowiedzi: 113
    Ostatni post / autor: 07-04-2017, 17:12
  2. ''Co by było gdyby..''. Czyli historia alternatywna.
    By historyk977 in forum Dzieje najnowsze od 1914 do dziś
    Odpowiedzi: 367
    Ostatni post / autor: 27-03-2014, 08:50
  3. Świat współcześnie, gdyby Imperium Romanum nie upadł...
    By Vlad in forum Starożytność do 476 roku
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 12-06-2013, 18:47
  4. Dynastia Piastów
    By in forum Średniowiecze od 476 do 1492
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 31-03-2012, 06:55
  5. Nowe ale jednak stare jednostki
    By KLAssurbanipal in forum Mody uzupełniające
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-06-2010, 18:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •