Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 36

Wątek: Czytamy starożytność - Kącik książkowy dla Rome 2 TW

  1. #1
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2013
    Lokalizacja
    Południe
    Postów
    231
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Czytamy starożytność - Kącik książkowy dla Rome 2 TW

    Hej, zapewne wśród userów forum i graczy nowego Rome jest sporo osób amatorsko interesujących sie historią i czytujących książki historyczne, w tym te dotyczące starożytności.
    No to sobie pozwoliłem założyć ten temat dla zainteresowanych, celem "wymiany" informacji o literaturze obejmującej czasy starożytne, także polecajcie jakieś ciekawe tytuły (ksiązki, opracowania etc), dobre antykwariaty, księgarnie itd.
    Informacji w tym temacie nigdy za mało.
    Nie samym graniem wszak człowiek żyje.

    Zacznę od siebie i na szybko polecę 6 książek, które przychodzą mi na myśl teraz:

    1."Tacyt - Dzieła" Przekład Seweryna Hammera , wyd. Czytelnik, Warszawa 2004, świetny przekład, legendarnego autora, zawiera : Roczniki, Dzieje, Germanię, Żywot J.Agrykoli, Dialog o mówcach

    2. "Herodot -Dzieje" Przekład S.Hammera, wyd. Czytelnik, Warszawa 2011,, zawiera: IX ksiąg od Klio do Kallliope, ogólnie historia wczesnej Grecji

    3. "G.S. Trankwillus (Swetoniusz) Żywoty Cezarów" -, wyd. Zakład Narodowy im.Ossolińskich, wydanie 4, Wrocław 1968 (kupione w antykwariacie) - przekład Janina Niemirska-Pliszczyńska, zawiera: Żywoty cezarów od Juliusza Cezara przez m.in. Kaligulę, Nerona, Galbę, Wespazjana, Tytusa po Dominicjana. Ciekawy podział przedstawienia postaci władców, najciekawsze są analizy psychologiczne ich cech charakteru, gorąco polecam!

    4. "Upadek Cesarstwa Rzymskiego" Peter Heather- wyd. Rebis, Poznań 2012 - zawiera: świetna analiza i teoria upadku cesarstwa, świetny styl pisania, książkę się połyka dosłownie.

    5."Dzieje Starożytnego Egiptu" Nicolas Grimal - wyd. PIW, Warszawa 2005 - zawiera: szczegółowa analiza i wycieczka od prehistorii do czasów panowania perskiego , zwieńczona nadejściem Greków - trochę żmudna ale dla zainteresowanych naprawdę ciekawa.

    6." Historia Galów" Albert Grenier - z czaszki nie pamiętam wydawnictwa, ale książka jest do kupienia w m.in. Empiku, dosyć świeża pozycja. Autor koncetruje się głównie na kulturze i archeologii, jak dla mnie trochę rozczarowanie bo da się odczuć frankofilskie nastawienie piszącego i mam wrażenie , że utor "przeleciał" się po zagadnieniu. Niemniej jednak z braku laku warto.

    I na koniec zachęcam do buszowania po antykwariatach, które biją księgarnie na głowę jeśli chodzi o zakres materiałów a często gęsto i pod względem ceny, np za 50 zł można kupić ze 3 pozycje.
    W Krakowie mogę polecić ten przy ul. Św. Marka http://www.antykwariat.wojtowicz.krakow.pl/contact.php, duży wybór, niskie ceny wielu doskonałych pozycji i zorientowany w temacie właściciel, do tego wygodny parking niedaleko
    "Modowanie R2 poradnik http://forum.totalwar.org.pl/viewtop...323462#p323462 "
    MOD ALL FACTIONS PLAYABLE na tym forum najnowsze wieści i dyskusja viewtopic.php?f=577&t=14051&p=331448#p331448

  2. #2
    Chłop
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    39
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Czytamy starożytność - Kącik książkowy dla Rome 2 TW

    Ja ze swej strony mogę polecić dwie książki, które posiadam w swoich zbiorach:

    1. Ryszard Kapuściński - "Podróże z Herodotem" Wydawnictwo Znak - posiadam wydanie z 2008 roku

    2. Ross Cowan - "Wojny, Bitwy i Wojownicy Rzymscy" Wydawnictwo Bellona - Wydanie z 2010 roku - świetna książka, dużo materiałów i ciekawie opisana.

    Jeśli ktoś byłby chętny to mogę sprzedać obie książki

    Edit :Jeszcze trzecia pozycja:

    3. Philip Matyszak - "Wrogowie Rzymu, Od Hannibala do Attyli, króla Hunów" Wydawnictwo Bellona r.2007 - książka opisująca nacje, z którymi walczył Rzym

  3. #3
    Wojski
    Dołączył
    Dec 2012
    Postów
    85
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Czytamy starożytność - Kącik książkowy dla Rome 2 TW

    Ja przeczytałem ostatnio zakupioną na jakimś jarmarku "Rzymska sztuka wojenna" Jonathan P. Roth. W skrócie przedstawiona historia Rzymu z naciskiem na wojny, od powstania do upadku Zachodniego Cesarstwa- czyta się lekko i szybko, zawiera pewne minimum wiedzy o Rzymie jako takim, reformach wojskowych i wojnach przezeń prowadzonych. Na koniec obszerna bibliografia angielskojęzyczna, również dla najmłodszych i słowniki pojęć i postaci historycznych.

  4. #4
    Łowczy
    Dołączył
    Sep 2010
    Lokalizacja
    Elbląg
    Postów
    129
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 4 podziękowań w 1 poście

    Re: Czytamy starożytność - Kącik książkowy dla Rome 2 TW

    "Rzymska sztuka wojenna" Jonathan P. Roth - czytałem na forach historycznych niepochlebne opinie na temat tej pozycji i sobie odpuściłem.

    Teraz aktualnie czytam : "Powstanie i upadek Starożytnego Egiptu" Toby Wilkinson. Polecam tą pozycję choć aspekty militarne nie są w tej książce najbardziej eksponowane. Ta pozycje jest bardziej przeznaczona dla maniaków starożytności

  5. #5
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2013
    Lokalizacja
    Południe
    Postów
    231
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Czytamy starożytność - Kącik książkowy dla Rome 2 TW

    @ Promulgacja
    Dzięki! Właśnie mam zamiar kupić tą książkę o Egipcie, a nie do końca kojarzyłem nazwisko autora.

    Ps.
    Czy ktoś mógłby polecić jakąś pozycję opisującą bliżej wschodnie państwa (w tej kwestii mam potężne braki) np . Seleucydów, Partię i nie posiadam ani jednej książki o nich.
    "Modowanie R2 poradnik http://forum.totalwar.org.pl/viewtop...323462#p323462 "
    MOD ALL FACTIONS PLAYABLE na tym forum najnowsze wieści i dyskusja viewtopic.php?f=577&t=14051&p=331448#p331448

  6. #6
    Łowczy
    Dołączył
    Sep 2010
    Lokalizacja
    Elbląg
    Postów
    129
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 4 podziękowań w 1 poście

    Re: Czytamy starożytność - Kącik książkowy dla Rome 2 TW

    @ Umbrecht
    Spoko Powiem Ci, że przez pierwsze 100 stron ciężko się przebić. Dużo jest osobistych uwag autora, domysłów itp. Do tego opisy tego jak kształtowała się dolina i delta Nilu, opisy fałd wydm i różnej maści geograficzne niuanse. Pierwszy kontakt z książką może czytelnika autentycznie - "uśpić". Ja sięgałem na początku po tą pozycję wtedy jak już miałem się spać, a nie czułem wystarczająco zmęczony... Później robi się ciekawiej. Podoba mi się to, że wszystko jest w tej książce po kolei przedstawiane. Nie sposób się zgubić w chronologii wydarzeń dziejących się na przestrzeni tych kilku tysięcy lat historii.

  7. #7
    Wojski
    Dołączył
    Dec 2012
    Postów
    85
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Czytamy starożytność - Kącik książkowy dla Rome 2 TW

    Cytat Zamieszczone przez Promulgacja
    "Rzymska sztuka wojenna" Jonathan P. Roth - czytałem na forach historycznych niepochlebne opinie na temat tej pozycji i sobie odpuściłem.
    Nie jestem historykiem z wykształcenia, więc nie ocenię wiarygodności tej książki- pewnie na forum mają rację. Ma ona zdecydowanie popularnonaukowy charakter, więc jak napisałem, daje ona tylko pobieżne wyobrażenie o historii Rzymu, ile da się zmieścić na niecałych 300 str. W zestawieniu z niektórymi przedstawionymi tu dziełami to w sumie "książeczka" zaledwie

  8. #8
    Łowczy
    Dołączył
    Sep 2010
    Lokalizacja
    Elbląg
    Postów
    129
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 4 podziękowań w 1 poście

    Re: Czytamy starożytność - Kącik książkowy dla Rome 2 TW

    Dokładnie, jako wprowadzenie pewnie może być. Jakby ktoś jednak chciał szerzej o Rzymie to polecam m.in :
    "Starożytny Rzym" Historia wojskowa i polityczna - Christopher S. Mackay

    Dobra też jest : "Antyczna sztuka wojenna" Hans Delbruck. Są trzy tomy -
    1. Persja - Grecja - Macedonia
    2. Republika Rzymska
    3. Cesarstwo Rzymskie i Germanie

  9. #9
    Chłop
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Szczecin
    Postów
    23
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Czytamy starożytność - Kącik książkowy dla Rome 2 TW

    Trochę Luźniejsze:
    „Orły Imperium” Simona Scarrowa cykl powieści historyczno przygodowych.
    i trochę mniej
    "Cezar. Życie giganta" Adriana Goldsworthy
    Q8400 @ 2.66GHz (4 CPUs),@ 3.41
    6144MB RAM@850
    Asus P5K
    Windows 7 Home Premium 64-bit
    NVIDIA GeForce GTX 460 GB Windforce 2 sterowniki beta 326,80
    Rozdzielczość 1280x1024

  10. #10
    Chłop
    Dołączył
    Dec 2009
    Postów
    14
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Czytamy starożytność - Kącik książkowy dla Rome 2 TW

    Może coś z Heraklita? Nie wiadomo o co chodzi i jest pesymistycznie. W sam Raz wpisuje się w klimat RomeII ...

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. GALERIA WOJOWNIKÓW! (starożytność - XXI wiek)
    By KLAssurbanipal in forum Dyskusje historyczne
    Odpowiedzi: 835
    Ostatni post / autor: Dzisiaj, 15:29
  2. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 27-12-2013, 09:26
  3. [ROME 2] Cezar w Galii - nowa kampania do Rome II
    By Grogmir in forum Archiwalne wiadomości
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-12-2013, 14:41
  4. Konkurs Historyczny - Starożytność
    By Sareth4 in forum Starożytność do 476 roku
    Odpowiedzi: 314
    Ostatni post / autor: 14-01-2012, 17:01
  5. Sengoku Jidai - KĄCIK HISTORYCZNY
    By Desaix in forum Total War: Shogun 2
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 22-11-2010, 19:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •