Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Dyskusje na temat przeczytanych książek

  1. #1
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Dyskusje na temat przeczytanych książek

    Jeśli ktoś z was przeczytał ostatnio czy też dawniej ciekawą książkę, nie naukową (od razu zaznaczyć) i chciałby się podzielić swoją opinią o niej to tu można by to uczynić, zachęcić innych do dyskusji na jej temat, zrecenzować ją pokrótce etc.
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  2. #2
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    45
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Dyskusje na temat przeczytanych książek

    czytalem kiedys, 26 lat temu wspanialom ksiazeczke Przygody kotka Waclawa.

  3. #3
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 203
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 40 podziękowań w 10 postach

    Re: Dyskusje na temat przeczytanych książek

    Ostrzeżenie kolega powyżej chce?

  4. #4
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Dyskusje na temat przeczytanych książek

    ktoś czytał jakieś inne niż Imię róży, publikacje Umberto Eco?
    No cóż jak dla mnie nie przebijają tejże ba nie dorastają w wielu miejscach nawet do pięt
    Ja osobiście mam za sobą jeszcze Wahadło i Baudolino, przy czym z tego pierwszego mało juz pamiętam
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  5. #5
    Podczaszy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Wolny Ślonsk
    Postów
    709
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Dyskusje na temat przeczytanych książek

    "Uderz w stół, a nożyce się otworzą" - jak mawiał główny przedstawiciel trzeciej drogi w Polsce Andrzej Lepper.

    Wahadło to raczej jedyna (pomijam naukowe) książka Eco, którą czytałem "na poważnie". Szalenie erudycyjna - to taka skocznia do dalszych zainteresowań. Historia grupy znajomych, których sylwetki autor kreśli jak japońscy mistrzowie pędzla. Przyjaciele, na początku sceptyczni co do własnych odkryć z czasem wciągają się w sprawę, pochłania ich własna koncepcja i koniec końców stają się członkami intrygi. Ciężko pisać o czym traktuje ten tom. Faktem pozostaje, że Eco wymyka się kanonom gatunku. Co mnie zainrygowało szczególnie: świat humunkulusów, golemów - świat mistyki i ezoteryki, alchemii. Tego typu smaczki (nawet pojedyncze rozdziały frazy) miały dla mnie większą wartość niż np. sama akcja pojęta linearnie.
    Myślę, (choć to dość odległa paralela) że taką wartość ma chociażby trylogia Sapkowskiego (szczególnie Boży Bojownicy)

    Jeśli chodzi o Imię Róży - widziałem jedynie film, a tam zwraca się uwagę głównie na tradycyjny bieg akcji.. Może i ta jej znajomość nie pozwoliła na rozsmakowanie się w lekturze.

  6. #6
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Dyskusje na temat przeczytanych książek

    no cóż jak dla mnie Wahadło było mierne, niezbyt wciągające, ale może nie lubię za mocno ezoteryki

    Imię to było to. Jeśli do czegoś ta pozycję porównywać to właśnie do Trylogii pana Sapkowskiego. Rożnica jest taka, że u Sapkowskiego akcja rozgrywa się na stosunkowo dużych przestrzeniach a u Eco w jednym w zasadzie klasztorze, niesamowite sa przede wszystkim postacie i sceneria, polecam.

    Baudolino był raczej wstępem czy wprawką do lepszych rzeczy
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  7. #7
    Łowczy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Festung Tarnau
    Postów
    158
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Dyskusje na temat przeczytanych książek

    Co sądzicie o "MW" i "Flecie z mandragory" Łysiaka? Dla mnie genialne, sięgające wprost do rdzenia duszy człowieka dzieła. Idealne i subiektywne opracowania zarówno o sztuce jak i o psychice człowieka. Niezwykły u autora dar obserwacji i formułowania własnych myśli.
    Nie jestem rasistą, mam kolorowy telewizor!

  8. #8
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Dyskusje na temat przeczytanych książek

    MWnie czytałem więc nie powiem, ale za to Flet już tak. Mam mieszane uczucia, raz znam twórczość Łysiaka zatem niektóre fragmenty które dla innych są smaczkiem dla mnie są znane już do bólu, autor lubi robić dygresje i tyrady, są świetne czasem lepsze niż sama akcja, ale kiedy czyta się trzeci czy czwarty raz tekst wyglądający kropka w kropkę tak samo mnie to osobiście drażni ale jak to pierwsza pozycja to nie będzie odrzucać. Jak dla mnie gdyby nie te wtręty które znam to książka byłaby taka jak to u Łysiaka często bywa nierówna fragmenty o serii przewrotów w państwie należą do jednych z najlepszych ale sąsiadują z tak nietrafionymi jak np. przemiana Roberta w wilkołaka.

    Polecał bym raczej Milczące psy, pozycja znacznie bardziej nowa, mało powtórzeń, niesamowita fabuła i wciągające dygresje, jedna z najlepszych jakie wydał, jeśli nie najlepsza.
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  9. #9
    Łowczy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Festung Tarnau
    Postów
    158
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Dyskusje na temat przeczytanych książek

    Cóż, Łysiaka wiele książek czytałem i nie odniosłem podobnych wrażeń, co Ty. Może dlatego, że raz się wciągnąłem i nie mogłem oderwać. A typowo łysiakowskie wtręty? "Flet" nie jest zbyt nowym jego tekstem, raczej w późniejszych książkach je powtarzał...

    "Milczące psy" - genialna pozycja. Rewelacyjne pomysły, styl, język, po prostu wszystko. Z czystym sercem się podpisuję pod Twoją rekomendacją.

    A co z "Szachistą"? Kryminalno-sensacyjno-historyczna powieść, w naszym jakże ulubionym okresie napoleońskim...
    Nie jestem rasistą, mam kolorowy telewizor!

  10. #10
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Dyskusje na temat przeczytanych książek

    Cóż, Łysiaka wiele książek czytałem i nie odniosłem podobnych wrażeń, co Ty. Może dlatego, że raz się wciągnąłem i nie mogłem oderwać
    Być może, ale taka najbardziej rzucającą się w oczy jest np. teza o karze śmierci (abstrahując o tym czy słuszna czy nie) zawsze jest w formie dygresji, wtrętu do głównego wątku, porównaj dla przykładu z Dobrego (gdy mamy rozstanie głównego herosa z swoją panna pielęgniarką), Ceny (zresztą moja druga ulubiona pozycja), Konkwistę (gdy dochodzą do wioski), Najgorszym (chyba trzeci czy czwarty wywiad), Stuleciu Kłamców i w którymś Łysiaku na łamach. Ani argumenty, ani sposób wprowadzenia wątku, ani sama budowa nie zmieniają się prawie wcale. Jakbym poszukał to bym znalazł jeszcze parę. troszkę mi to przypomina Iliadę, tam tez cały czas masz powtórzenia typu - różanopalca jutrzenka, zajaśniała różanopalca jutrzenka, zaróżowiła się jutrzenka etc. tylko, że tu miało to pomóc w zapamiętywaniu u Łysiaka to ciekawa dygresja,a le po tym jak czyta się któryś raz taka sama dygresje zaczyna to męczyć. Jak bym poszukał znalazłbym więcej takich motywów.

    A typowo łysiakowskie wtręty?
    To takie jak te wyżej, ma też ta swoją manierę wprowadzania postaci mrocznych (takich mefistofelesów, nie było wiele jego książek bez takiej postaci, ba chyba w ogóle nie było, przynajmniej z tych jakie czytałem). za to bardzo podobają mi się motywy oniryczne, które też wprowadza niemal w każdej swojej książce (Cena czy Milczące psy, albo Dobry)

    "Flet" nie jest zbyt nowym jego tekstem, raczej w późniejszych książkach je powtarzał...
    Fakt ja miałem po prostu inna kolejność poznawania jego twórczości.

    "Milczące psy" - genialna pozycja. Rewelacyjne pomysły, styl, język, po prostu wszystko. Z czystym sercem się podpisuję pod Twoją rekomendacją.
    Szkoda tylko, że nigdy jej nie dokończył. Najlepsze postacie jak dla mnie. najciekawsze i najbardziej odmienne od typu jaki prezentuje (np. typ Mefistofelesa, wprowadzony w prawie każdej, w Konkwiście to szef najemników, w Dobrym najlepszy kumpel szefa narrator, Milczących sam wiesz kto etc etc)

    A co z "Szachistą"? Kryminalno-sensacyjno-historyczna powieść, w naszym jakże ulubionym okresie napoleońskim...
    Nie miałem okazji skosztować.
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Poszukiwania książek
    By tomsn in forum Skryptorium
    Odpowiedzi: 218
    Ostatni post / autor: 12-09-2017, 08:45
  2. Dyskusje na temat AI
    By Marek Aureliusz in forum Total War: Shogun 2
    Odpowiedzi: 90
    Ostatni post / autor: 27-09-2012, 14:32
  3. Enty temat na temat aktualizacji steam.
    By baggins in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-07-2012, 11:24
  4. Opinie o przeczytanych książkach naukowych
    By Furiusz in forum Skryptorium
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 31-10-2009, 19:14
  5. Poszukuje książek/opracowań o taktyce
    By Stachu in forum Archiwum Tawerny
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 01-10-2009, 14:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •