Brak mi odpowiedniej wiedzy jak to wykonać, ale mam taki pomysł:

Chyba, że już jest jakiś mod, który to zmienia (ale ja go nie znalazłem), wtedy moja prośba jest bezzasadna.

A więc:

[ukryj:2qrtfbdy]Velites (łac. żołnierz lekkozbrojny, l. poj. veles) – w rzymskim legionie republikańskim piechota lekkozbrojna, prowadząca działania przed linią manipułów.

Velites byli najmłodsi, najruchliwsi i najmniej doświadczeni spośród żołnierzy wchodzących w skład legionu. Formacja ta wywodziła się z wcześniejszych leves. Na ich uzbrojenie składało się kilka krótkich oszczepów (iaculum) o długości ok. 1,2 m, krótkie miecze i niekiedy okrągłe tarcze (parma), o średnicy poniżej 1 m. Velites nosili często skóry drapieżników (np. wilków), które miały być źródłem mocy. Rzadko używali też lekkich skórzanych hełmów. Grupę zbliżoną do nich wiekiem i wyszkoleniem bojowym, jednak ze znacznymi różnicami w uzbrojeniu, stanowili hastati. Podczas bitwy velites, wysunięci przed pierwszą linię piechoty ciężkozbrojnej, staczali potyczki i nękali przeciwnika pociskami. Kiedy cały legion był gotowy do walki, wycofywali się na tyły przez przerwy między manipułami. Wydaje się, że velites zniknęli wraz z wprowadzeniem reformy Mariusza.[/ukryj:2qrtfbdy]

W związku z tym:

[ukryj:2qrtfbdy]Auxilia (z łac. wsparcie) – to starożytna formacja wojskowa działająca w ramach armii rzymskiej. Auxilia była wyspecjalizowanymi oddziałami z rzymskich prowincji i miała zadanie wspierać główne siły pieszych legionów. Tymi jednostkami posiłkowymi była głównie jazda i łucznicy.[/ukryj:2qrtfbdy]

Tak więc:

Chciałbym, żeby zrobić coś takiego, aby po reformie Mariusza, kiedy to w grze awansujemy hastati, pricipes i triari na legionostów, reforma ta obejmowała również oddziały velitów i pojawiła się rozsądna możliwość awansowania ich na auxiliarów - rzymskich łuczników (jest kilka mod packów które dodają takich łuczników, np radious

http://www.twcenter.net/forums/showt...-2013-Updated)

ale nie w kontekście przeszkolenia velitów), ponieważ wydaje mi się to nieco głupie, że do końca kampanii tych harcowników można rekrutować w zasadzie w całym cesarstwie, ot taki relikt z czasu przedmariańskiego.

Chyba, żeby velitom dać możliwość awansu na auxiliarów ciężkozbrojnych miotających włócznie (na wzór Rome I, aczkolwiek, nie wiem jak wówczas sprawa wyglądała by w kontekście historycznej poprawności), a po prostu dodać możliwość rekrutowania auxiliarów z łukami.

Pozdrawiam.