Strona 40 z 40 PierwszyPierwszy ... 30383940
Pokaż wyniki od 391 do 399 z 399

Wątek: [Seria] Historyczne Bitwy (Wydawnictwo Bellona)

  1. #391
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 420
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    873
    Otrzymał 948 podziękowań w 504 postach
    Okładka "Kraju Głomaczów 1003" Mariusza Sampa. Autorem ilustracji jest niezastąpiony Marek Szyszko.




    Pełna ilustracja okładkowa:




    Polski władca Bolesław Chrobry po śmierci swojego protektora i przyjaciela, cesarza Ottona III, w 1002 roku, wykorzystał rywalizację o tron królewski w Niemczech - z której zwycięsko wyszedł Henryk II z dynastii Ludolfingów - interweniując zbrojnie na pograniczu. Na początku maja 1003 roku wybuchło w Rzeszy powstanie przeciwko Henrykowi II. Zainicjował je margrabia bawarskiej Marchii Północnej Henryk ze Schweinfurtu. Bolesław, chcąc go wesprzeć, ruszył z wojskiem do marchii miśnieńskiej, a potem podążył ku Łabie przez ziemie Sasów. Ostatecznie bunt załamał się i polski książę ograniczył się do najazdu na ziemie słowiańskiego ludu Głomaczów (Dalemińców) na zachód od Łaby. Zdobył spore łupy i uprowadził - według relacji kronikarza Thietmara - aż 3 tys. jeńców. O początkach walk polsko-niemieckich, które trwały z przerwami aż do zawarcia pokoju budziszyńskiego w 1018 roku, zajmująco pisze Mariusz Samp. Omawia on również zagadnienia wojskowe epoki.


    https://www.swiatksiazki.pl/kraj-glo...6-ksiazka.html
    Ostatnio edytowane przez KLAssurbanipal ; 29-12-2023 o 11:17
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  2. #392
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 420
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    873
    Otrzymał 948 podziękowań w 504 postach
    Okładka Marka Szyszki do książki Pawła Kupsika "Termopile 480 p.n.e.".



    Pełna ilustracja okładkowa:




    Starcie pod Termopilami pomiędzy nieustraszonymi hoplitami greckimi i hordami przybyszów ze Wschodu pod sztandarami króla perskiego Kserksesa to jedna z najsłynniejszych batalii starożytności i w ogóle w historii świata. Została rozsławiona przez antycznych dziejopisarzy i wyniesiona do rangi przełomowego momentu w dziejach, mitu obrony ojczyzny i symbolu męstwa Greków, zwłaszcza Spartan z ich monarchą Leonidasem na czele. Dzięki komiksowi, a potem popularnemu filmowi „300” w naszych czasach na dobre zadomowiła się również w popkulturze. Co jednak naprawdę wiemy o owej wielkiej bitwie i czy faktycznie była ona tak bardzo istotna dla dalszych losów Hellady czy nawet całej Europy? Na te i inne pytania odpowiada Paweł Kupsik w książce „Termopile 480 p.n.e.”, wydanej w Bellonowskiej serii „Historyczne Bitwy”. Autor kompleksowo nie tylko opisuje przebieg bitwy, lecz także przybliża przyczyny konfliktu Greków z imperium perskim. Konfrontuje zachowane przekazy źródłowe z wynikami współczesnych badań archeologicznych i analiz historycznych. Skrupulatny opis formacji bojowych daje z kolei możliwość poznania i prześledzenia taktyki obu stron. Zagłębiając się w te szczegóły, na nowo odkrywamy bitwę termopilską i dostrzegamy jej niezwykłą, uniwersalną symbolikę.


    https://www.swiatksiazki.pl/termopil...2-ksiazka.html
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  3. Użytkownicy którzy uznali post KLAssurbanipal za przydatny:


  4. #393
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 420
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    873
    Otrzymał 948 podziękowań w 504 postach
    Okładka „Katangi 1960‒1963” Daniela Kowalczuka. Autorem ilustracji jest niezastąpiony Marek Szyszko.




    Pełna ilustracja okładkowa:




    W publikacji „Katanga 1960‒1963” w serii „Historyczne Bitwy” Daniel Kowalczuk opisuje konflikt zbrojny w sercu Afryki, który przeszedł do historii jako „wojna najemników”. Secesja tytułowej Katangi ‒ południowej, obfitującej w surowce prowincji Konga, które właśnie wyzwoliło się spod kolonialnej dominacji Belgii, trwała od lipca 1960 roku do stycznia 1963 roku (zakończyła ją dopiero interwencja sił międzynarodowych pod flagą ONZ).
    Wbrew pozorom nie była to jedna wojna, a co najmniej cztery ‒ z frontami zmieniającymi się jak w kalejdoskopie. Istotną rolę odegrali w nich najemnicy walczący po stronie katangijskiej, tacy jak Mike Hoare, Jerry Puren, Bob Denard czy wreszcie Polacy ‒ sławny pilot myśliwski z czasów II wojny światowej Jan Zumbach i uciekinier z Polski Ludowej Rafał Gan-Ganowicz. To właśnie w Katandze powstał mit nowoczesnych „psów wojny”. Walki ze zbuntowaną prowincją zapoczątkowały serię konfliktów zbrojnych w Kongu, które trwają nieprzerwanie do dzisiaj. Ten kraj stał się poligonem zimnej wojny, pionkiem na szachownicy gier politycznych wielkich mocarstw.
    Ta książka to dobre wprowadzenie do pasjonującego tematu wojen w postkolonialnej Afryce.
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  5. Użytkownicy którzy uznali post KLAssurbanipal za przydatny:


  6. #394
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 420
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    873
    Otrzymał 948 podziękowań w 504 postach
    Okładka „Meksyk 1810-1821” Jarosława Wojtczaka. Autorem ilustracji jest niezastąpiony Marek Szyszko.




    Pełna ilustracja okładkowa:




    Rankiem w niedzielę 16 września 1810 roku ksiądz Miguel Hidalgo, proboszcz wiejskiej parafii Dolores w pobliżu Guanajuato, leżącej 440 km na północny zachód od miasta Meksyk, zaczął bić w dzwon kościoła, aby zgromadzić ludzi w świątyni wcześniej niż zwykle. Kiedy się zebrali, wszedł na ambonę i wezwał parafian, aby przyłączyli się do powstania przeciwko Hiszpanom i obalenia trzystuletniego ucisku kolonialnego. Wezwanie ojca Hidalgo, znane jako „Okrzyk z Dolores”, zapoczątkowało krwawą wojnę o niepodległość Meksyku. Do powstania przyłączyły się tysiące Indian oraz Metysów, głównie chłopów, rzemieślników, fornali i pasterzy, miejskiej biedoty i księży z zapadłych wiosek, ale władza hiszpańska trzymała się mocno i długo dawała odpór buntownikom. Dopiero po 11 latach, w 1821 roku, dzięki porozumieniu rojalistycznego generała Agustina Iturbide oraz przywódcy ruchu niepodległościowego Vicente Guerrero Meksyk stał się niepodległym państwem. Cena była jednak straszna, gdyż wojna – faktycznie domowa – pochłonęła od 250 do 500 tysięcy ofiar.

    Zajmująco pisze o niej Jarosław Wojtczak, rekordzista, jeśli idzie liczbę książek wydanych w serii „Historyczne Bitwy”, znawca dziejów obu Ameryk, indianista, autor podkastu „Indianie i blade twarze” na Youtube.

    https://www.bellona.pl/tytul/meksyk-1810-1821/
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  7. #395
    Administrator Awatar Eutyches
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 389
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    513
    Otrzymał 481 podziękowań w 343 postach
    Daj spokój z tym panem Szyszko, ja się nie znam, jakoś mnie jego interpretacje, ta animacja rysunku odstręcza. edit: a są jakieś w planach o wojnie, co USA-mani zagarnęli pół Meksyku i teraz są zdziwieni, że potomkowie wygnanych wracają? Poważnie pytam.
    "Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, poprawiłoby człowieka, ale pogorszyłoby kota" — Mark Twain.

  8. #396
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 829
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 043
    Otrzymał 1 040 podziękowań w 697 postach
    Cytat Zamieszczone przez Eutyches Zobacz posta
    Daj spokój z tym panem Szyszko, ja się nie znam, jakoś mnie jego interpretacje, ta animacja rysunku odstręcza. edit: a są jakieś w planach o wojnie, co USA-mani zagarnęli pół Meksyku i teraz są zdziwieni, że potomkowie wygnanych wracają? Poważnie pytam.
    Chodzi Ci o wznowienie?

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  9. #397
    Administrator Awatar Eutyches
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 389
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    513
    Otrzymał 481 podziękowań w 343 postach
    Cytat Zamieszczone przez Gajusz Mariusz Zobacz posta
    Chodzi Ci o wznowienie?
    Nie, coś nowego, akurat kibicuję Indianom i metysom, czytałem parę publikacji, co potomkowie pierwszych kolonistów zgotowali za los autochtonom, nie fantasy Karola Maya, czy Okonia, choć pisząc o jednym z fenomenów dowódczych, też pokazał w fabularyzowanym świetle poziom cywilizacyjny wyznawców Biblii i to niekoniecznie katolików. Wiem, wiem jakoby lektura to była, ale jak kiedyś czytałem jego rzeczy znaczy Okonia, to na to nie patrzyłem i spokojnie daje radę od strony faktograficznej, historię można poznawać przez różne formy i media. Najlepszy jest wehikuł czasu, ale cóż.... XD
    "Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, poprawiłoby człowieka, ale pogorszyłoby kota" — Mark Twain.

  10. #398
    Podkomorzy Awatar szwejk
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Lasy Północy
    Postów
    1 800
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    206
    Otrzymał 359 podziękowań w 264 postach
    Cytat Zamieszczone przez Eutyches Zobacz posta
    Nie, coś nowego, akurat kibicuję Indianom i metysom, czytałem parę publikacji, co potomkowie pierwszych kolonistów zgotowali za los autochtonom
    Przepraszam, za wtrącenie z innej serii, ale czy czytałeś?
    "A teraz słuchajcie wy, ludzie z NATO! Bombardujecie ścianę, co nie przepuszczała potoku afrykańskiej migracji do Europy, ścianę, co stopuje terrorystów . Tą ścianą była Libia. Rujnujecie ją. Wy - idioci. Za tysiące migrantów z Afryki, za wsparcie terrorystów będziecie płonąć w piekle. I tak będzie".

    Mu'ammar al - Kaddafi

  11. #399
    Administrator Awatar Eutyches
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 389
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    513
    Otrzymał 481 podziękowań w 343 postach
    Cytat Zamieszczone przez szwejk Zobacz posta
    Przepraszam, za wtrącenie z innej serii, ale czy czytałeś?
    Nie przepraszaj Nie czytałem.
    Mam na legimi, ale czeka na swoja kolej
    Najpierw to
    "Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, poprawiłoby człowieka, ale pogorszyłoby kota" — Mark Twain.

Strona 40 z 40 PierwszyPierwszy ... 30383940

Podobne wątki

  1. [Seria] Bitwy/Taktyka, Pola Bitew (Wydawnictwo Inforteditions)
    By Amrod in forum Książki historyczne
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-03-2018, 18:51
  2. Bitwy historyczne
    By CzesiuGM in forum Third Age
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-10-2013, 10:35
  3. Bitwy Historyczne
    By SKOBRA123 in forum Napoleon: Total War
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2012, 23:31
  4. bitwy historyczne
    By kosjosko in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-09-2010, 19:56
  5. Bitwy historyczne
    By robik in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 26-03-2010, 18:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •