Strona 3 z 40 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 400

Wątek: [Seria] Historyczne Bitwy (Wydawnictwo Bellona)

  1. #21
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Śląsk/BB
    Postów
    1 357
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Historyczne Bitwy - Wydawnictwo Bellona

    Ja aktualnie czytam "Chocim 1621" L.Podhorodeckiego. Polecam i to bardzo. Bardzo miło się czyta, wszytko rouzmiem, bardzo fajnie opisana sytuacja Turków na początku XVII w. Mamy napisane co neico o Tatarach i Kozakach.

    POLECAM!

    Czy w książce "Kulikowe Pole" są opisanie dobrze Mongołowie/Tatarzy? Chodzi mi pzrede wszystkim o jednostki, broń.

  2. #22
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Poznań
    Postów
    94
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Historyczne Bitwy - Wydawnictwo Bellona

    Cytat Zamieszczone przez Baal-Melkart
    Polibiusz (I, 51) podaje liczbę okrętów rzymskich, które się uratowały (ok. 30) i tych które zostały zdobyte przez Punijczyków - 93.
    To 123. A jeszcze zatopione rzymskie okręty, których liczby nie podaje poza tym, ze było ich "wiele" (I, 51). Tak więc Polybios nie podaje liczby okrętów rzymskich - a konkretniej z sumowania jego liczb można powiedzieć tyle, ze była większa niż 123. Kartagińskich w ogole nie podaje.
    Liczba 200 to własnie na podstawie tego i relacji Diodora, wg którego Claudius miał 210 okrętów (Diodor XXIV, 1.5 - a skadinąd wiadomo od Polybiosa, ze rok wczesniej konsulowie mieli 200 okrętów, Polybios I, 41, co potwierdza tez Diodor -240 okretów - ale znacznie dokładniejszymi liczbami, obejmującymi nie tylko okręty ale i transportowce, XXIV, 1.1). Liczbę 220 okrętów rzymskich pod Drepanon podaje Eutropius II, 26.
    Chociaż dla Gazdy prościej byłoby wziąć to z Łoposzki "Starożytne bitwy morskie" s. 260-261. I myślę, ze tak włąsnie zrobił
    Ale nie dziwmy się Gaździe, ze się waha, skoro błąd z przypisaniem 120 okrętów Claudiusowi jest bardzo częsty w literaturze
    "Nieudolność karze się sama" - Avshar, "Miecze legionu"

  3. #23
    Stolnik Awatar Baal-Melkart
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 178
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 14 podziękowań w 12 postach

    Re: Historyczne Bitwy - Wydawnictwo Bellona

    Cytat Zamieszczone przez sargon
    To 123. A jeszcze zatopione rzymskie okręty, których liczby nie podaje poza tym, ze było ich "wiele" (I, 51). Tak więc Polybios nie podaje liczby okrętów rzymskich - a konkretniej z sumowania jego liczb można powiedzieć tyle, ze była większa niż 123.
    Zupełnie to przeoczyłem ops:


    Cytat Zamieszczone przez sargon
    Liczba 200 to własnie na podstawie tego i relacji Diodora, wg którego Claudius miał 210 okrętów (Diodor XXIV, 1.5 - a skadinąd wiadomo od Polybiosa, ze rok wczesniej konsulowie mieli 200 okrętów, Polybios I, 41, co potwierdza tez Diodor -240 okretów - ale znacznie dokładniejszymi liczbami, obejmującymi nie tylko okręty ale i transportowce, XXIV, 1.1). Liczbę 220 okrętów rzymskich pod Drepanon podaje Eutropius II, 26.
    Chociaż dla Gazdy prościej byłoby wziąć to z Łoposzki "Starożytne bitwy morskie" s. 260-261. I myślę, ze tak włąsnie zrobił
    Ale nie dziwmy się Gaździe, ze się waha, skoro błąd z przypisaniem 120 okrętów Claudiusowi jest bardzo częsty w literaturze
    Dzięki za namiary do źródeł w kwestii morskich sił rzymskich na Sycylii w tym czasie.

    Cytat Zamieszczone przez sargon
    Ale nie dziwmy się Gaździe, ze się waha, skoro błąd z przypisaniem 120 okrętów Claudiusowi jest bardzo częsty w literaturze

    To prawda. Lancel (Hannibal, s. 12) liczbę straconych okrętów rzymskich podaje na 93. Kęciek (Dzieje Kartagińczyków, s. 169) pisze o 120 galerach rzymskich. Przez własną nieuwagę i w oparciu o tych badaczy byłem przekonany, że liczba ok. 120 okrętów Rzymskich jest poprawna.
    Żeś Jeden Święty jest, uznałem ciebie, Mazda-Ahuro,
    Gdy Dobra Myśl zeszła raz ku mnie,
    Bym głośno wyrzekł, co Myśl mówi Cicha, Najlepsza:
    u Kłamców licznych nie szukaj pochwały,
    Bo każdą Cnotę wrogiem ci uczynią.

  4. #24
    Podstoli
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    392
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Historyczne Bitwy - Wydawnictwo Bellona

    Czytał już ktoś Masadę?

  5. #25
    Łowczy
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Plymouth
    Postów
    136
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Historyczne Bitwy - Wydawnictwo Bellona

    Z Polecanych:

    Konstantynopol 1453 - Marian Witasek . Świetnie przedstawiona sytuacja Bizancjum W drugim Milenium. Dobrze pokazana mentalność Wenecji i ich zachłanne zamiary. Autor dużą część tekstu poświęca znaczeniu armat w oblężeniu Konstantynopola. Książkę świetnie się czyta. Polecam!
    Boyne 1690 - Jarosław Wojtczak. Po prostu świetnie przedstawiony zarys Wojny domowej w Anglii. Wszystkie spiski, intrygi i ważniejsze postacie są zawarte. Zdecydowanie polecam. Jest też trochę o taktyce. Jak kogoś interesuje Wojna Domowa w Anglii (Tak z parlamentem) to gorąco polecam.
    Sand Creek 1864 - Jarosław Wojtczak - Dobre przedstawienie krętactwa i okrucieństwa Amerykańskich władz federalnych. Próba wykorzystania Indian przez Konfederatów. Chociaż książka pokazuję, że Indianie nie byli bez winy. Bardzo dobra pozycja.

    Z Nudnych :
    Wojna Meksykańska 1861-1867 - Jarosław Wojtczak. Wieje nudą z każdej strony. Ten pan zawiódł mnie, ponieważ inne jego książki były ciekawe.. Próbowałem czytać 4 razy, ale nie mogę tego skończyć. Nie polecam!

    Trochę editnąłem, bo moja wypowiedź brzmiała, jakbym był Schizofrenikiem.
    We hold these truths to be self-evident,
    that all men are created equal,
    that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights,
    that among these are Life,
    Liberty and the pursuit of Happiness.

  6. #26
    Maharbal
    Gość

    Re: Historyczne Bitwy - Wydawnictwo Bellona

    Cytat Zamieszczone przez Lagger
    Z Polecanych:
    Sand Creek 1864 - Jarosław Wojtczak - Dobre przedstawienie krętactwa i okrucieństwa Amerykańskich władz federalnych. Próba wykorzystania Indian przez Konfederatów. Chociaż książka pokazuję, że Indianie nie byli bez winy. Bardzo dobra pozycja.

    Z koszmarnych :
    Wojna Meksykańska 1861-1867 - Jarosław Wojtczak. Wieje nudą z każdej strony. Ten pan nie ma umiejętności pisania tak, żeby zaciekawić czytelnika. Próbowałem czytać 4 razy, ale nie mogę tego skończyć. Nie polecam!
    Coś nie halo ta Twoja wypowiedź Nie czytałem ,,Wojny Meksykańskiej(...)", ale mam 4 hb-ki jego autorstwa(,,Big Hole", ,,Quebec", ,,Vicksburg", ,,Sand Creek"), i wszystkie bez wyjątku czytało mi się miło.

  7. #27
    Łowczy
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Plymouth
    Postów
    136
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Historyczne Bitwy - Wydawnictwo Bellona

    Wiem właśnie, ja mam Boyne i Sand Creek jego. Czytało się fajnie, ale właśnie na Wojnie Meksykańskiej się zawiodłem.
    We hold these truths to be self-evident,
    that all men are created equal,
    that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights,
    that among these are Life,
    Liberty and the pursuit of Happiness.

  8. #28
    Podstoli
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    392
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Historyczne Bitwy - Wydawnictwo Bellona

    Ponawiam pytanie:
    Cytat Zamieszczone przez Wiktor_Lechki
    Czytał już ktoś Masadę?

  9. #29
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Historyczne Bitwy - Wydawnictwo Bellona

    zacząłem jakiś czas temu ale nie skończyłem. Nie powaliła mnie publikacja, słabo jeśli idzie o bibliografię zwłaszcza, ale nie powiem nic bliżej, może jak skończę BE to wrócę do tej pozycji. Swoją droga polecam pozycje konkurencyjna tyle, że o powstaniu Bar Kochby, znacznie lepsza i ciekawsza
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  10. #30
    Łowczy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Festung Tarnau
    Postów
    158
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Historyczne Bitwy - Wydawnictwo Bellona

    Wszystkie tutaj polecam:

    Na liście zabrakło "Akcjum 31 p.n.e." Andrzeja Murawskiego. Dobra pozycja, wystarczająco obszerna. Dawno nie czytałem, ale - o ile dobrze pamiętam - ukazuje z grubsza ewolucję rzymskich i generalnie pojętych śródziemnomorskich okrętów wojennych, dobrze nakreśla rys historyczny, samo starcie chyba było potraktowane nieco ogólnie, a w każdym bądź razie jak dla mnie było zbyt mało szczegółów - mogę się mylić, wiele uleciało z pamięci. Niemniej polecam, także rzetelna ikonograficznie. Okładka bardzo ładna, ukazująca łuczników i żołnierzy obsługujących skorpiona zamontowanego na pokładzie jeden z galer.

    Drugą pozycją, która dziwnym trafem nie znalazła się na liście jest "Lepanto 1571 r." Leszka Podhoreckiego. Stare wydanie z galeasą wenecką na okładce dorwałem, o dziwo, w mojej prowincjonalnej szkole. Przeczytane migiem w przerwach między zajęciami. Bardzo dobra i wciągająca książka. Napisana jeszcze w starym, gładko wchodzącym ale intrygującym stylu. Wpierw przytacza historię wenecko-tureckich konfliktów o Cypr i Kretę, by płynnie przejść do procesu formowania Świętej Ligi aż do bitwy. Ta opisana jest ze wszystkimi szczegółami. Świetna pozycja.

    "Zatoka Świeża 1463" to wcale nie jest nowe wydawnictwo, ale reedycja - też znalazłem w szkolnej bibliotece, wydanie z końca lat 80. albo początku 90. Należycie obszerne - jak na HB - wydawnictwo, przybliżające całą wojnę trzynastoletnią, także bitwy lądowe. Ukazuje problemy z formowaniem porządnej, choć jeszcze średniowiecznej floty wojennej - nieraz tworzonej ad hoc z tego, co było i z okrętów, jakimi dysponowali kupcy, a które można było należycie uzbroić. Szczegółowa i rzetelna pozycja.

    "Oliwa 1627", Eugeniusz Koczorowski - objętościowo zbliżona do Akcjum książeczka. Przytacza historię wojen polsko-szwedzkich, a także wyjaśnia z grubsza różne taktyki wojny morskiej wieku XVI i XVII, prezentuje typy używanych wówczas okrętów wraz z odpowiednimi danymi i ikonografią. Opis bitwy nieco beletryzujący, niemniej rzetelny. Po tym logicznie ukazane następstwa i ocena wydarzenia. Przyjemna grafika na okładce, w stonowanych kolorach. Niestety jest już to grafika cyfrowa, ale dobrze wykonana - w tle rzetelnie zrobiona sylweta "Wodnika", polskiego galeonu.

    "Wietnam 1962-1975", Artur Dmochowski - obszerne, niezwykle rzetelne wydawnictwo. Autor bardzo mocno kładzie nacisk na walkę z mitem o pełnej porażce w tej wojnie przez Amerykę, nie rezygnując przy tym z przedstawienia argumentów i sytuacji obu walczących stron. Operacja po operacji, bitwa po bitwie - bardzo wciągający tekst. Autor pokusił się o ukazanie wszystkich aspektów walki w Indochinach - od wypędzenia Francuzów, przez amerykańską pomoc wojskową aż po eskalację działań. Do tego dobrze ukazana została sytuacja i niepokoje społeczne w Stanach - protesty, zamieszki, odbiór wojny przez społeczeństwo. Polecam gorąco.
    Nie jestem rasistą, mam kolorowy telewizor!

Strona 3 z 40 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [Seria] Bitwy/Taktyka, Pola Bitew (Wydawnictwo Inforteditions)
    By Amrod in forum Książki historyczne
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-03-2018, 17:51
  2. Bitwy historyczne
    By CzesiuGM in forum Third Age
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-10-2013, 09:35
  3. Bitwy Historyczne
    By SKOBRA123 in forum Napoleon: Total War
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2012, 22:31
  4. bitwy historyczne
    By kosjosko in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-09-2010, 18:56
  5. Bitwy historyczne
    By robik in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 26-03-2010, 17:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •