Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Victoria II - polityka gospodarcza

  1. #1
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach

    Victoria II - polityka gospodarcza

    Z racji tego, że w sławetnej V2 gra opiera się na ekonomii i handlu, rozpoczynam dyskusję o polityce gospodarczej naszego imperium. Podzieliłem obszar dyskusji na kilka podpunktów:
    1. Wybór kraju: UK, USA, Francja, Rosja, Austria, Prusy, Belgia, Piemont-Sardynia, Król. Obojga Sycylii, wykrojony przez gracza kosztem zaborców RON (a tak sobie do 1880 powalczymy)
    2. Polityka podatkowa
    a) stawka: 5%, 10%, 15%, 20%...
    b) polityka wobec klas: podatek progresywny, podatek malejący, podatek liniowy
    3. Polityka celna: protekcjonizm celny, zerowe cła, ujemne cła
    4. Stosunek państwo-rynek: gosp. planowa, gosp. mieszana, interwencjonizm, wolny rynek
    5. Stosunek do armii: max. 25% budżetu, 50%, 75%
    6. Stosunek do budżetu: deficyt, bilans zerowy, nadwyżka
    7. Stosunek do kolonii: brak, 25-50% pow. kraju, imperium kolonialne
    8. Polityka wewnętrzna: demokratyzacja kraju i rozwój socjalny, sama demokratyzacja, sam sozial, tyrania z sozialem, tyrania

    Jeżeli chodzi o mnie, to ja z zasady robię tak:
    - wykrajam RON w największych jego historycznie granicach (tak jakoś lubiłem grać RON'em w każdej produkcji Paradoxu, w której to możliwe , nie zamierzam tego zmieniać)
    - ustalam podatek między 25% a 50% dochodu każdej z klas
    - uzupełniam budżet cłami (dla kasy, nie bronię zbytnio fabryk)
    - prowadzę interwencjonistyczną politykę gosp. (dofinansowuję fabryki z podatków, wspieram projekty fabryk pieniędzmi, z rzadka coś tam postawię, bo mi akurat potrzeba (z zasady raczej budują kapitaliści), rozbuduję fabryki za państwową kasę, bo i tak nie mam zazwyczaj nic innego do roboty)
    - dążę do ograniczenia wydatków na wojsko (max. 25% budżetu, powołuję nowe pułki tylko po to, by bronić kraju przed faszystami i komunistami)
    - staram się trzymać nadwyżkę budżetową, w tym celu pozwalam sobie nawet na tymczasową podwyżkę podatków dla klasy niskiej, w efekcie z zasady mam dochód 1000-4000/dzień (średnio, wahania między 500 a 10000)
    - zdobywam kolonię tylko dla surowców, buduję tam fabryki i nie traktuję to jako powodu do marnowania kasy na zbyt dużą flotę
    - dążę do pełnej demokratyzacji mojego kraju i wspieram polityką socjalną gospodarkę (paradoksem to dla was, ale przy okazji dążę do redukcji bezrobocia)

    Opiszcie własną politykę w podobny sposób, a potem podyskutujmy na ten temat.
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

  2. #2
    Łowczy Awatar Mitusonator
    Dołączył
    Mar 2013
    Postów
    161
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    6
    Otrzymał 11 podziękowań w 9 postach

    Re: Victoria II - polityka gospodarcza

    A więc tak ...
    1. To różnie raz grałem Sycyliami raz Prusami raz Japonią kiedy indziej Polską w granicach królestwa kongresowego
    2. Utrzymuje wysokie podatki według klas
    - klasa niższa 75% (niech lepiej za wiele nie awansują)
    - klasa średnia 60%-65% (niech poawansują trochę np. na biurokratów)
    - klasa wyższa 50% (kapitaliści są potrzebni)
    (wszystko zależy od sytuacji dużo kasy=niższe podatki)
    3.staram się utrzymywać zerowe cła (ewentualnie na poziomie 25% jeśli kapitaliści się rozlezą po kraju to nawet wyższe)
    4. Jeśli chodzi o gracza nie o partie to raczej interwencjonizm, wspomagam fabryki i dopłacam do ich budowy
    5. Armia... 100%-90% (lubię mieć poczucie bezpieczeństwa a kolonie same się nie zdobędą taką Polską)
    6. Nadwyżka $__$
    7. Ja także zdobywam kolonie dla surowców aby nie zostać w tyle (lubię dominować rynek no w sumie to prowadzę dużą ekspansje kolonialną
    8.Tyrania i socjalizm (dążę do tego by rządzili konserwatyści z dużą częścią socjalistów, zwykle ustrój to konstytucjonalizm pruski, trochę przeraża mnie że partie faszystowskie pasują do mojej polityki gospodarczej)

    EDIT:
    A i zachęcam do gry na modzie Pop Demand Mod (Pops of Darkness)
    http://forum.paradoxplaza.com/forum/sho ... oad-thread

  3. #3
    Łowczy Awatar Mitusonator
    Dołączył
    Mar 2013
    Postów
    161
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    6
    Otrzymał 11 podziękowań w 9 postach
    Coś cicho w temacie.....

  4. #4
    Chłop
    Dołączył
    Jan 2012
    Postów
    10
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach
    1. Wybór kraju: UK, USA, Francja, Rosja, Austria, Prusy, Belgia, Piemont-Sardynia, Król. Obojga Sycylii, wykrojony przez gracza kosztem zaborców RON (a tak sobie do 1880 powalczymy)
    2. Polityka podatkowa
    a) stawka: 5%, 10%, 15%, 20%...
    b) polityka wobec klas: podatek progresywny, podatek malejący, podatek liniowy
    3. Polityka celna: protekcjonizm celny, zerowe cła, ujemne cła
    4. Stosunek państwo-rynek: gosp. planowa, gosp. mieszana, interwencjonizm, wolny rynek
    5. Stosunek do armii: max. 25% budżetu, 50%, 75%
    6. Stosunek do budżetu: deficyt, bilans zerowy, nadwyżka
    7. Stosunek do kolonii: brak, 25-50% pow. kraju, imperium kolonialne
    8. Polityka wewnętrzna: demokratyzacja kraju i rozwój socjalny, sama demokratyzacja, sam sozial, tyrania z sozialem, tyrania

    __________

    1. Fajnie grało mi się Hiszpanią, ale aktualnie gram Rosją
    2. Staram się zawsze o podatek liniowy, jak najniższy dla wszystkich (około 5%). Moje dochody to głównie podatek celny, który stoi (zależnie od sytuacji w państwie) na około 15%
    3. jw.
    4. Przy tak niskich podatkach to oczywiście wolny rynek. Daje to minimalne koszty utrzymania państwa, a da się wycisnąć ogromny zysk z podatku celnego, kiedy tylko kapitał się rozwinie
    5. Około 50% budżetu, aczkolwiek myślę o podwyżce, bo powoli zostaję w tyle jeżeli chodzi o zbrojenia
    6. „pamiętaj, rozchodzie, żyć z przychodem w zgodzie”, czyli nadwyżka zawsze musi być, nawet gdy budżet państwa pozwala na kilka miesięcy bądź lat na lekko ujemny przychód. Aczkolwiek dopuszczam lekkiej zadłużanie się w czasie wojny
    7. Idę raczej w imperum kolonialne, aczkolwiek zajmuję prowincje nie dla samego terenu, ale dla surowców i bogactw naturalnych.
    8. Konserwatyzm - zostawiam zwykle tak jak jest. Nie zwiększam jakoś specjalnie praw wyborczych czy też samego socialu. Ba, często (np. w przypadku Hiszpanii) pozostawiam legalne niewolnictwo.

  5. #5
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    Politycznie stanowisz przy mnie niemal dokładne odwrócenie. Ja z zasady walczę o pełną demokratyzację, uznając to priorytet. Armia mi w zasadzie nie potrzebna (ot, służy głównie do trzymania porządku publicznego), większość punktów zbieram na przemyśle (zazwyczaj jestem 4 potęgą przemysłową), ale ostatnio zwiększam priorytet finansowy. Praktycznie jako kraj nie mam kolonii, ale ostatnio ograniczyłem dofinansowanie państwowe do fabryk zaopatrzeniowych (amunicja, broń palna, konserwy, etc.). Rozważam zakup czołgów i samolotów (po 5 pułków na armię), ale nie dość, że na rynku brakuje towarów, to i o surowce ciężko. Myślę o rozbudowie militarnej części potencjału przemysłowego (moja 8 pod względem siły armia - bez floty i nowoczesnego na razie sprzętu - swoje zużywa, a zauważyłem, że Ruskie w sojuszu z Anglikami zamyślają o wojnie, więc trzeba mi niestety mobilizować siły). Ta modernizacja jest kosztowna, a z tego co widzę ani czołgi, ani samoloty niestarczą nawet na dywizję. Mam 10tyś. (na tą chwilę) dziennego przychodu. Jak sądzicie, starczyłoby na zakup nowego sprzętu i niezbędną rozbudowę fabryk? Musiałem ostatnio obcinać wydatki, a chwila jest paląca (jestem 5 pod względem rangi mocarstwem, o imponującym poziomie przemysłu i stale wzrastającej populacji, ale z armią krucho, co prawda mam sojusze z Francją, mnóstwo protektoratów w Niemczech i rozbitej Austrii, ale mam rozrosłą granicę wschodnią a tylko 3 armie po 75 tyś. ludzi do obrony).
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

  6. #6
    Łowczy Awatar Mitusonator
    Dołączył
    Mar 2013
    Postów
    161
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    6
    Otrzymał 11 podziękowań w 9 postach
    Ostatnio po długiej przerwie powróciłem do gry moją polską



    (tak musiałem się pochwalić, a tak naprawdę to widziałem ludzi którzy więcej polską zwojowali)
    Zdziwiła mnie jedna rzecz otóż po zmianie partii na socjalistyczną przestało mi prawie rosnąć niezadowolenie, wszyscy buntownicy nie mają ani jednego oddziału gotowego do powstania może to dlatego że mam prasę państwową i rozwinięte reformy socjale. Mam do was pytanie czy sądzicie że w dobrze prosperującym kraju (na screanie nie widać koloni) powinienem raczej obniżyć czy zostawić podatki (nie chce zbytnią żeby robotnicy w fabrykach mi po awansowali, a kapitaliści zbytnio mnożyli ogólnie boje się nagłej konwersji zawodowej).

    EDIT:
    Kolejna dziwna sprawa mimo totalnej inwigilacji moje "POPy" nie kwapią się do emigracji za granice (nie cały tysiąc w stosunku do przyrostu 25tys.) przykładowo w Niemczech (zanim była tam rewolucja faszystowska) emigrowało po 3tys mimo że mieli.... (nie wiem jak to po polsku nazwać) ... monarchie konstytucyjną [?] (HM'S government)

    Jakby kogoś zastanawiało na jakich gram modach to jest to Pops of darkness z modem na duże ramki oraz skomponowałem swoje własne flagi z różnych modów jak i z podstawki część "pozamieniałem miejscami" (teraz japońska flaga faszystowska jest przy monarchii, a polska flaga dla monarchii była domyślnie flagą królestwa kongresowego w PDM), jeszcze doszlifowałem odcienie kolorów żeby do siebie pasowały (mam nadzieje że rozumiecie mimo chaotyczności tego zdania )
    Ostatnio edytowane przez Mitusonator ; 14-07-2014 o 00:52

  7. Użytkownicy którzy uznali post Mitusonator za przydatny:


  8. #7
    Chłop
    Dołączył
    Jul 2014
    Postów
    2
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach
    Widzę Mitusonator, że podobnie jak i ja lubisz zmieniać XIX-wieczną historię Ojczyzny w Victorii II wraz ze świetnym Pop demand modem. Piękna Polska, gratulacje
    Chciałbym wypytać Cię o kilka rzeczy związanych z rozgrywką, ale przede wszystkim dowiedzieć się, skąd wziąłeś mod na wreszcie porządnie wyglądające- prostokątne flagi ? Mógłbym Cię poprosić, jeśli to możliwe, o podesłanie mi na maila całej Twojej kompozycji tych flag, którą wykonałeś, razem już z tym modem..? Byłbym bardzo wdzięczny

    Co do rozgrywki zaś, to możesz podzielić się ze mną wskazówkami, jak doprowadzić socjalistów do władzy w tej grze poprzez wybory..? NGF nie sprzymierzają się z Rosją ? W obawie przed tym sojuszem, zamiast dołączać ziemie wschodnie II Rp ( poza Galicją i Brześciem) do Polski, staram się co 5 lat rozbijać te 200 brygad Rosji, dołączając cory do moich państw satelickich- Ukrainy i Białorusi, a do tego stworzyć United Baltic Provinces. Myślisz że to też dobra strategia ? Widzę, że Jugosławia w niepełnym składzie, by uniknąć ryzyka uderzenia Włochów w mało sprzyjającym momencie Jakie kolonie posiadasz, Kongo + Zanzibar ?

  9. #8
    Łowczy Awatar Mitusonator
    Dołączył
    Mar 2013
    Postów
    161
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    6
    Otrzymał 11 podziękowań w 9 postach
    Socjalistów wybrałem sam ponieważ ustrojem moje go kraju jest konstytucjonalizm pruski, w wyborach zwyciężają mi liberałowie ale ich zmieniam na początku Niemcy mieli sojusz z Rosją ale w sojuszu z Francją wybiłem im to z głowy, później sami się z mną sprzymierzyli ale wszystko pokrzyżowała rewolucja faszystowska (w 500tys. Berlinie znalazły się 2mln buntowników faszystowskich ). Rosjanie dostali takie lanie że spadli z pozycji mocarstwa (a nawet drugorzędnego mocarstwa) i przekształcili się w ZSRR. W wojnach pomaga mi to że wszystkie kraje powstałe po upadku Austro-Węgier (oprócz Austrii) jak i Norwegia i Szwecja są w mojej strefie wpływów. Miałem zamiar tworzyć marionetki ale wyszło tak jak wyszło. Co do flag to wysłałem wiadomość prywatną ale nie wiem czy doszła (nie ogarniam tych zmian na forum) napisałem tam żebyś podał mi swojego e-maila. A o koloniach wszystko wyjaśnią ci screany (mam nadzieje że odpowiedziałem na wszystko bo dużo było pytań )


    Ostatnio edytowane przez Mitusonator ; 14-07-2014 o 09:25

  10. #9
    Łowczy Awatar Mitusonator
    Dołączył
    Mar 2013
    Postów
    161
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    6
    Otrzymał 11 podziękowań w 9 postach
    Teraz można ściągnąć mojego mini moda
    http://przeklej.org/file/4VMovG/Mitu...od.flagowy.rar
    (pisze nowego posta bo kiedy edytuje tamtego moje screany zasłaniają pół ekranu )

    EDIT: Nie zwracajcie uwagi na błąd ortograficzny...
    Ostatnio edytowane przez Mitusonator ; 14-07-2014 o 17:25

  11. #10
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    A co za decyzje masz do wprowadzenia?
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Victoria 2
    By Gaius Julius in forum Inne
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 09-01-2015, 23:19
  2. Polityka prywatności i pliki cookies
    By Raferti in forum Forum Totalwar.org.pl
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-04-2013, 14:31
  3. Victoria: Revolutions
    By Cirion in forum Inne
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-01-2013, 18:02
  4. Polityka pieniężna Polski
    By Witold in forum Agora
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-05-2010, 20:47
  5. Polityka USA
    By Generał Scorpius in forum Agora
    Odpowiedzi: 102
    Ostatni post / autor: 01-10-2009, 18:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •