Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Wasze armie i floty

  1. #1
    Łowczy
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    158
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Wasze armie i floty

    Pograłem trochę Rzymem (poziom legendarny) i doszedłem do w miarę rozsądnej, uniwersalnej konfiguracji:
    1 x wódz (jazda)
    1 x orla kohorta
    9 x kohorta weteranów (można też wrzucić na ich miejsce legionistów i po jakimś czasie ulepszyć do legionistów opancerzonych - staty podobne)
    4 x Socii Equites Extraordinarii - najlepsza na pewnym etapie jazda rzymska, wybudowałem też koszary wojsk pomocniczych w Galii i czasem mieszam te oddziały z galijskimi oddziałami pomocniczymi
    4 x Velites - rozważam zwiększenie tej liczby do 5 z uwagi na szybko kończącą się amunicję, ale w tym celu muszę zlikwidować poniższe
    1 x slot na maszynę oblężniczą - trochę potestowałem - zarówno balista jak i skorpion są marne, aktualnie szansę dostał polybolos

    Rekrutacja wygląda tak: w Italii postawiłem koszary legionu i koszary wojsk pomocniczych. Podczas szkolenia wojacy dostają bonusy ze świątyni Marsa 3 poziom (morale) oraz z dwóch placów ćwiczeń rozbudowanych do poziomu 4 (jeden do walki w zwarciu/szarży, drugi do obrony w zwarciu - nie pamiętam nazw). Taka konfiguracja zapewnia maksymalną efektywność wyjściową dla nowych oddziałów. Można by jeszcze rozbudować świątynię Marsa, ale bonus jest niewielki a koszt "brudu" i czas wymagany na odpowiednie technologie stawia opłacalność pod znakiem zapytania. Balisty / polybolosy otrzymują z warszatu w Magna Grecia.
    Następnie świeżo zwerbowane oddziały wędrują na Sardynię i Korsykę, aby udoskonalić miecze i pancerze do poziomu gold (dwa warsztaty na poziomie 3). Warsztaty te można budować poza bazą rekrutacyjną, gdyż w przeciwieństwie do placów ćwiczeń jednostki można udoskonalić w dowolnym momencie.

    Osobna sprawa to tradycje legionu i umiejętności wodza. Zawsze gdzie mogę stawiam na zasięg ruchu, prędkość uzupełnień (walki są naprawdę mordercze) oraz ilość amunicji. Reszta zależnie od nastroju.

    Dalej nie mam ani jednej "zestandaryzowanej" floty. Jeśli ktoś ma pomysły to zapraszam do wymiany doświadczeń. Moje 4 dotychczasowe floty poszły na dno, a z uwagi na legendarny poziom nie stać mnie na częste testy

  2. #2
    Stolnik Awatar marko1805
    Dołączył
    Feb 2012
    Postów
    909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    32
    Otrzymał 121 podziękowań w 78 postach

    Re: Wasze armie i floty

    U mnie armia po reformie Mariusza wyglada następujaco:
    1 x wódz (jazda)
    1 x orla kohorta
    9 x kohorta legionistów
    2 x kohorta weteranów
    4 x kawaleria ( tu róznie najczęściej 2x ekwici + 2x kawaleria pomocnicza
    3 x jednostki pomocnicze

    Tylko w Italii znajdują się koszary legionów natomiast koszary jednostek pomocniczych w pozostałych regionach. Ulepszenia broni gównie w Italii oraz w Galii Przedalpejskiej.
    Balist nie używam w ogóle, dla mnie najważniejsza jest manewrowość armii ,a wszelkie tego typu wynalazki ją spowalniają.

    Flota składa sie najczęściej z 4 duzych skorpinów a reszta to mieszanina.
    https://picasaweb.google.com/lh/photo/nozvxNxHhuIVK9-6uWBM2RcxicG_SBK_B29mfu3dapE?feat=directlink

    Si vis pacem, para bellum

    "Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości"

  3. #3
    Chłop
    Dołączył
    Jan 2014
    Postów
    7
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wasze armie i floty

    Moje legiony składają się (poziom legendarny)
    1. wódz (pretorianie)
    2. od 2 do 3 pierwszych kohort (tylko kilka legionów posiada te jednostki) :x
    3. ok. 10 legionistów weteranów lub legionistów
    4. od 4 - 6 oddziałów jazdy
    5. od 4 - 6 oddziałów velites
    6. brak artylerii w DEI nie opłaca się jej rekrutować.

    Nie posiadam jednakowych legionów
    gorzej z flotą , też jeszcze nie ustaliłem jeszcze odpowiedniego składu
    poziom trudności gry wymusza luźne trzymanie się składu legionu.

  4. #4
    Podczaszy
    Dołączył
    Nov 2009
    Postów
    617
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    19
    Otrzymał 21 podziękowań w 19 postach

    Re: Wasze armie i floty

    Ja gram:
    1 x wódz - jazda
    6 x miotacze oszczepnicy
    2 x jazda
    3-4 x piechota pomocnicza z włoczniami
    reszta ciężka piechota do walki w zwarciu
    + 90% bitew rozsztrzygam na autom.
    Byłem spragniony a nie napoiliście mnie...

  5. #5
    Łowczy
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    158
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wasze armie i floty

    Wczoraj podbiłem kawałek Germanii i zrekrutowałem auxilla - tamtejsi germańscy łucznicy sporo wnoszą, zwłaszcza podczas walk w Hiszpanii, gdzie Luzytanie aktywnie korzystają z procarzy. Znacznie lepszy zasięg, szybkostrzelność i amunicja kosztem siły ostrzału. Na razie ograniczyłem oszczepników do 3, na to miejsce dodałem po 2 oddziały łuczników. Jeśli dobrze pamiętam, w vanilli łucznicy nie byli zbyt silni, tutaj chyba im podbito statystyki

  6. #6
    Chłop
    Dołączył
    Jan 2014
    Postów
    7
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wasze armie i floty

    Dobra myśl z tymi łucznikami
    Właśnie 6 legionów stoi na granicy z Germanią i czeka na rozkaz do inwazji:

  7. #7
    Łowczy
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    158
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wasze armie i floty

    Ja jeszcze wczoraj o 21 miałem ich siedem, z czego pięć na granicy z Luzytanią. O 2:30 miałem już o dwa mniej, a kolejny mocno się poszczerbił

  8. #8
    Chłop
    Dołączył
    Jan 2014
    Postów
    7
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wasze armie i floty

    Wczoraj uporałem się z ostatnim miastem Kartaginy w Hiszpanii
    Obecnie mogę posiadać 10 legionów, 8 pełnych a 2 w budowie.
    Spodziewam się sporych strat w Germanii, dlatego docelowo przeznaczyłem do walki 8 legionów. Zobaczę jak to praktycznie, uda się wprowadzić.

  9. #9
    Łowczy Awatar Bradley
    Dołączył
    Dec 2013
    Postów
    128
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 3 podziękowań w 2 postach

    Re: Wasze armie i floty

    Cytat Zamieszczone przez Bojaki
    Wczoraj podbiłem kawałek Germanii i zrekrutowałem auxilla - tamtejsi germańscy łucznicy sporo wnoszą, zwłaszcza podczas walk w Hiszpanii, gdzie Luzytanie aktywnie korzystają z procarzy. Znacznie lepszy zasięg, szybkostrzelność i amunicja kosztem siły ostrzału. Na razie ograniczyłem oszczepników do 3, na to miejsce dodałem po 2 oddziały łuczników. Jeśli dobrze pamiętam, w vanilli łucznicy nie byli zbyt silni, tutaj chyba im podbito statystyki
    Dodatkowo warto w trakcie walki włączyć germańskim (i/lub galijskim) łucznikom "zatruty strzał". W trakcie bitwy czerwone światełko oznaczające spadek morale u przeciwnika miga jak choinka na święta Nie wiem na ile to spadające morale wpływa na statystyki wroga ale wygląda obiecująco. U mnie łucznicy dużo wnoszą i powoli przezbrajam moje legiony z oszczepników/welitów/peltastów właśnie na ten rodzaj wojsk miotających. Notabene procarze w DeI też są przyzwoici, szczególnie Ci z Balearów. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że łuczników w DeI jakby wzmocniono w porównaniu z podstawką. U mnie w bitwach wyglądają na niepozornych ale po bitwie w statystykach mają (EDIT: na swoim koncie ) niezwykle wielu zabitych.
    Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. You know, one time we had a hill bombed for 12 hours. When it was all over, I walked up. We didn’t find one of them, not one stinking dink body. But the smell. You know, that gasoline smell. The whole hill smelled like victor

  10. #10
    Łowczy
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    158
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wasze armie i floty

    Zatruty strzał to rewelacja, ale warto go włączyć dopiero jak już się nieco przetrzebi szeregi wroga, bo obrażenia lecą na łeb na szyję. Velitów bym jeszcze zostawił, dobrze sprawdzają się stojąc w drugiej linii, podczas gdy ciężka piechota przejmuje impet uderzenia. Mam wrażenie, że oszczepy są znacznie skuteczniejsze przeciw ciężko opancerzonym oddziałom. W miarę testów powrzucam jeszcze swoje przemyślenia

Podobne wątki

  1. Wasze kolekcje
    By KLAssurbanipal in forum Nasi Forumowicze
    Odpowiedzi: 75
    Ostatni post / autor: 05-06-2020, 14:48
  2. Wasze wideo
    By voitek in forum Total War: Rome II
    Odpowiedzi: 384
    Ostatni post / autor: 03-12-2016, 09:48
  3. Crashe przy zaznaczaniu floty
    By Macok in forum Warsztat rusznikarza (Empire: TW - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-03-2010, 20:56
  4. Wykorzystanie floty kupieckiej.
    By Senior in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 12-11-2009, 12:51
  5. Czy da się jakoś zwiększyc limit floty nie zwiększając armij
    By murmandamus in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-10-2009, 15:14

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •