Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: M2TW v2 - reforma KO

  1. #1
    Szambelan Awatar Andzia
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Człuchów / Warszawa
    Postów
    2 173
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

    M2TW v2 - reforma KO

    Tak jak zapowiadałem, wykułem plan reformy KO




    Idźmy drogą idealistów, nawet tych absurdalnych, żeby ginąć w imię czegoś w co wierzymy, stając się pragmatykami i relatywistami niszczymy siebie, innych i całe cywilizacje (druga połowa pochodzi od dr Michała Warcińskiego, mój cywilista )

    1.Stworzenie subfora M2TW v2 obok istniejącego subfora M2TW.

    Ma to na celu stworzenia wyraźnej granicy, nowe subforum ma być zbudowane na większej dyscypliny i nowych/zmienionych zasadach, czyli na zdrowych fundamentach na których idzie dalej coś zbudować bez obciążeń z przeszłości.

    Zaletą tego podziału jest także to że kwestię reformowania (lub też nieudanej próby) starych KO zostanie pozostawiona do rozpatrzenia przez graczy indywidualnie dla każdej KO. A z czasem problem sam się rozwiąże gdyż KO na starych zasadach zostaną albo zakończone per zwycięstwo normalnie albo wstrzymane na dobre ze względu na brak chęci samych graczy albo też ulegną kasacji z powodu braku jakiegokolwiek sygnału ze strony graczy, podsumowując problem rozwiąże czas.

    Z powodu braku praktycznych argumentów by nie robić tego, utrzymalibyśmy numerację KO

    2.Regulamin - kodyfikacja

    Byłaby to też okazja by odpowiednio skodyfikować regulamin, wprowadzić od dawna ugrontowane praktyki z życia w formie pisemnej, można się śmiać ale każdy z nas miał sytucję która expresis verbis mówiła o tym że taki czy taki ruch jest zakazany, lub że zasady joopitera są od dawna praktykowane ale nie znalazły jeszcze swojej drogi do regulaminu.

    Na sam początek proponowałby stworzenia podziału regulaminu na część ogólną i części szczegółowe na wzór kodeksu cywilnego (część ogólna, zobowiązania etc.) ale z tą różnicą że w przypadku części przepisów wprowadzamy do nich osobny ustęp (podpunkt) który mówi o karach za wykonanie czynu niedozwolonego lub nie wykonania czynu do którego byliśmy zobowiązani, czyli połączenie kodeksu o charakterze cywilnym z karnym.

    Częścią ogólną regulaminu stanowiłyby przepisy które dotyczą każdej KO (kwestia dyscyplinarne ogólne np. nie robienie tury czy to przez gracza czy MG, zgłaszanie paktów na forum w celu legalizacji, przymus posiadania MG)

    Części szczegółowe (zwracam uwagę na liczbę mnogą) będą stanowić przepisy dotyczące tylko pewnego rodzaju KO, czyli KO opartych na Wwmwe 2, Kingdoms (kwestią dyskusyjną czy robić przepisy szczególne dla każdego rodzaju kampanii w Kingdoms), czy modów (osobna część szczegółowa dla BC a SS itd.). Kwestią dyskusyjną jest czy robić osobne przepisy szczegółowe dla WKO i MKO, jako że główną różnicą między tymi dwoma rodzajami KO w regulaminie jest tylko możliwy zakres czasowy dla graczy by wykonał turę.

    Dałby nam to kompleksowy regulamin składający się z cześci ogólnej i części szczegółowych: Wwmwe, Kingdoms i BC

    Oczywiście gracze są jak najbardziej uprawnieni by stwarzać specjalne warunki dla ich KO (np. uchylenie zakazu otwierania bram za pomocą szpiega) dlatego też jestem za tym by w każdej KO już podczas rekrutowania ekipy omawianio ewentualne zmiany w regulaminie. Jeśli utrzymanoby regulamin w formie niezmienionej, wystarczy tylko w danym subforum stworzyć temat "regulamin WKO xx", skopiować część ogólną i odpowiednią szczegółową z kodeksu i go przykleić. W przypadku zmian w regulaminie, twórca KO lub MG powinien skopiowiać odpowiednią część ogólną i szczegółową kodeksu a zmiany zaznaczyć na czerwono a na końcu przepisu wpisać "(UCHYLONY)" lub "(DODANY)"

    np.
    §4 Agenci
    a) Zakaz otwierania osad/fortów należących do żywych graczy szpiegami.
    b) Zakaz zabijania członków rodziny i Papieża (inkwizytorzy nie mają zakazu).
    c) Zakaz "zadeptywania" armiami agentów. (UCHYLONY)

    Dobrym pomysłem byłoby utworzyć niby komisję kodyfikacyjną która by się tym zajęła

    3.Przyszłe zmiany w regulaminie (jako że obecny regulamin jest twardy jak adamantium)

    Wprowadzanie zmian bez ugrontowanej praktyki i precedensów jest ryzykowne, dlatego proponuję by istniały 3 możliwości zmiany regulaminu.

    a)Gracze solidarnie w temacie wyrażają tą samą opinię w kwestii nie wymagających praktyki i/lub precedensu np. skrócenia czasu na wykonania tury z 24h na 20h. Wtedy jeśli większość graczy jest tego samego zdania kolegium wprowadza odpowiednią zmianę w regulaminie. W przypadku równego podziału wśród graczy, odbywa się w Kolegium KO głosowanie

    b)Praktyka - jeśli w pewnej KO gracze zdecydują się na wprowadzenie nowej zasady który z czasem staje się normą powszechną w KO danego typu, to na wniosek gracza lub członka Kolegium, Kolegium sprawdza czy ta nowa praktyka jest powszechna i jeśli uzna że jest, wprowadza nowelizację w regulaminie

    c)Precedens - jeśli gracz wykona czynność która nie jest w regulaminie zakazana (przez co MG nie może wymierzyć kary) ale inny gracz lub gracze mają wątpliwości co do legalności tego czynu, dowolny gracz lub członek kolegium może zaskarżyć legalność tego czynu do Kolegium KO które orzeka czy jest regulaminowy czy też i nie.
    W przypadku regulaminowości, nic się nie dzieje
    W przypadku nieregulaminowości Kolegium ustala odpowiednią karę
    W obu przypadkach jeśli Kolegium uzna to za konieczne, wprowadza on odpowiedni przepis szczególny do regulaminu by uniknąc w przyszłości nieporozumień.
    Jeśli członek Kolegium KO jest stroną pozwaną lub pozywającą albo ma bezpośredni interes w danej sprawie, jest ona wyłączona z głosowania (o wyłączeniu z głosowania decyduje głosowanie w kolegium na wniosek gracza lub innego członka kolegium).

    4.Lex retro non agit - prawo nie działa wstecz
    Zarówno w przypadku na korzyść lub niekorzyść gracza

    5.Zmiany w regulaminie a istniejące już KO
    Gracze każdej KO decydują indywidualnie dla swojej KO czy chcą przyjąć zmianę w regulaminie czy też grać na starych zasadach, wyjątkiem są tutaj kary Kolegium na podstawie precedensu odwoławczego które stosuje się bezpośrednio

    6.Procedura
    W przypadku gdy gracz dopuszcza się czynu zabronionego przez regulamin, karę wymierza MG zgodnie ze swoim uznaniem tak by kara była sprawiedliwa chyba że rodzaj i/lub wielkość kary jest podana w regulaminie. Od wyroku MG przysługuje graczowi możliwość odwałania się do Kolegium KO które decyduje czy sprawę rozpatruje w trybie precedensu odwoławczego, wtedy Kolegium uznaje czy czyn był zgodny z regulaminem (kasacja wyroku i wprowadzenie przepisu szczególnego by uniknąć przyszłych nieporozumień) czy też i nie (może manipulować karą, oraz wprowadzić przepis szczególny by uniknąć przyszłych nieporozumień)

    (Jeśli procedury zostaną ustalone to Kolegium będzie mogło odrzucać wnioski z powodu błędów formalnych → patrz TK w Polsce )

    7.Kolegium KO
    Aby zostać członkiem Kolegium KO trzeba być aktywnym graczem KO lub który był aktywny w momencie mianowania na członka Kolegium. W razie braku członków w Kolegium (docelowo ma być 5) to członkowie Kolegium mogą zaproponować nowych członków → głosowanie w Kolegium czy przyjąć → zgoda danego gracza na to → witamy !

    Wszystkie głosowania i dyskusje Kolegium są tajne

    W przypadku równego podziału głosów w Kolegium, głos przewodniczącego liczy się podwójnie, a w przypadku wyłączenia go z głosowania, pozostali członkowie kolegium mogą mianować neutralnego gracza na tymczasowego członka kolegium by zakończyć proces.

    8.Czarna lista (dyskusyjne)
    Proponuję wyczyszczenia obecnej czarnej listy, dajmy tym skubańcom jeszcze jedną szansę, ale niech wiedzą że teraz będzie znacznie łatwiej dostać się na czarną listę i być wyrzuconym z danej KO

    Procedura dla czarnej listy:
    Gracz lub MG danej KO wnioskuje o ukaranie skubańca, decyzję podejmuje Kolegium

    9.Promocja
    Odświeżyć całą listę GG, filmiki promocyjne na YT, ogłoszenie globalne na forum
    Biblioteki: Modów pod M2TW / Modów pod Kingdoms / AAR'ów
    "Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone" - Hassan ib-Sabah
    "Jestem kim jestem,bo ktoś takim musi być" - Ja

  2. Użytkownicy którzy uznali post Andzia za przydatny:


  3. #2
    Szambelan Awatar Andzia
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Człuchów / Warszawa
    Postów
    2 173
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

    Re: M2TW v2 - reforma KO

    Z oczywistych powodów mam już przygotowane proponowane zmiany w regulaminie → póki co wszystko w ramach obecnego regulaminu bez podziału na części szczegółowe
    Biblioteki: Modów pod M2TW / Modów pod Kingdoms / AAR'ów
    "Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone" - Hassan ib-Sabah
    "Jestem kim jestem,bo ktoś takim musi być" - Ja

  4. #3
    Podkomorzy Awatar Avasil
    Dołączył
    Sep 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 993
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    8
    Otrzymał 61 podziękowań w 33 postach

    Re: M2TW v2 - reforma KO

    1. Jeśli Administracja nie będzie miała nic przeciwko, czemu nie.
    2/3. Tak. Myślę, że warto tym się zająć w pierwszej kolejności i potem wprowadzić razem z nowym działem. Jestem przeciwny ustalaniu w regulaminie kar za dane wykroczenia. Moim zdaniem dobrze jest obecnie, gdzie MG może ustalić karę w zależności od wpływu i okoliczności złamania regulaminu. Czasami postawienie trzeciego fortu może w niczym nie przeszkadzać, a w innej sytuacji wygrać całą wojnę.
    4. Tak chyba jest już aktualnie.
    5. j.w.
    6. j.w.
    7. Nie uważam, aby formalizowanie dołączania do Kolegium było konieczne, aktualnie jak czujemy, że jest potrzeba nowych członków, to po prostu rozglądamy się za kimś, kto się nadaje i gdy nikt nie ma większych obiekcji, to jest przyjmowany.
    8. Większość osób siedzących w Czarnej Liście jest tam nie bez powodu, nie widzę sensu dawania kolejnej szansy. Po co nam ktoś, kto przyjdzie grać, zrobi 3 tury i zniknie? Niektórzy zbanowani przychodzili grać z nowych kont i długo nie posiedzieli, nie sądzę aby teraz miało być inaczej.
    9. Ogłoszenie jakieś dał mefisto, przypięta lista GG(albo jakiegokolwiek innego kontaktu) bardzo by się przydała.

  5. #4
    Szambelan Awatar Andzia
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Człuchów / Warszawa
    Postów
    2 173
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

    Re: M2TW v2 - reforma KO

    Jako że Mefisto w miarę zgadza się z moimi postulatami. Podjąłem kolejne kroki, otóż idąc z propozycją Avasila odnośnie tego żeby nowy regulamin dla M2TW v2 powstał przed właściwym startem nowego subfora, wziąłem się do roboty i zdecydowałem by etapowo pod to podchodzić:

    1 etap - Poprawić wadliwe przepisy i wprowadzić nowe rozwiązania, precedensy itd.
    2 etap - Przeprowadzić odpowiednie podziały - części ogólne i szczegółowe

    Okej, tutaj macie opracowany przez ze mnie pierwszy dział obecnego regulaminu w PDF

    http://www.speedyshare.com/A3Bxh/1.-Tury.pdf

    Szczególnie podoba mi się fakt że Ensis zgodził się być GTH co w praktyce okaże się błogasławieństwem patrząc na to co się teraz dzieje.

    Jeśli ktoś ma jakieś sugestie, proszę bardzo.
    Biblioteki: Modów pod M2TW / Modów pod Kingdoms / AAR'ów
    "Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone" - Hassan ib-Sabah
    "Jestem kim jestem,bo ktoś takim musi być" - Ja

  6. Użytkownicy którzy uznali post Andzia za przydatny:


  7. #5
    Szambelan Awatar Andzia
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Człuchów / Warszawa
    Postów
    2 173
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

    Re: M2TW v2 - reforma KO

    No dobra, po dniu pracy nad regulaminem, razem w współpracy z Mefisto udało nam się stworzyć nową wersję regulaminu, póki co jest ona jeszcze podzielona na 7 plików (jako że są 7 działów regulaminu obecnie) w celu zachowania dobrej przejrzystości w obecnym etapie prac.

    Jeśli ktoś ma jakieś propozycje, sugestie to niech je zgłasza, Mefisto podczas prac poruszył z 4-5 delikatnych kwestii którym odmówiłem wejścia do regulaminu jako że muszą być one przez Kolegium w ramach osobnych tematów przedyskutowane.

    http://speedy.sh/VnUkw/M2TW-v2.rar

    Na dniach ukaże się wersja ujednolicona regulaminu bez komentarzy i widok przed/po
    Biblioteki: Modów pod M2TW / Modów pod Kingdoms / AAR'ów
    "Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone" - Hassan ib-Sabah
    "Jestem kim jestem,bo ktoś takim musi być" - Ja

  8. #6
    Podkomorzy Awatar Avasil
    Dołączył
    Sep 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 993
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    8
    Otrzymał 61 podziękowań w 33 postach

    Re: M2TW v2 - reforma KO

    W ramach wyjaśnień - cały luty mam sesję, mam dwóch bardzo upierdliwych wykładowców, więc długo to trwa i jest dość wyczerpujące czasowo, stąd się bierze moje znikome zaangażowanie. Jak się trochę rozluźni, to odniosę się do wszystkiego.

  9. #7
    kromoliński raubritter Awatar janker92
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 163
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 6 podziękowań w 3 postach

    Re: M2TW v2 - reforma KO

    Zapoznałem się ze wszystkimi poprawkami i komentarzami do nich i jestem jak najbardziej za w każdej z kwestii. Nurtuje mnie jednak jedna myśl- czy warto tworzyć nowy dział forum? Nie byłoby to chyba do końca sensowne- warto w stanowczy sposób oddzielić się od niezbyt chlubnej niedawnej przeszłości (np. rozpoczynając od nowa numerację wszystkich KO), ale nie aż tak. Bardzo podoba mi się też inicjatywa GTH- mam nadzieję też, że wypali lepiej, niż ta za czasów Maharbala.
    "Widzieliście go? Rycerz chędożony! Trzy lwy w tarczy! Dwa srają, a trzeci warczy!"
    A. Sapkowski Krew Elfów

    i5 2500k+ Mugen 2rev.B/ MSI P67A-GD55/ MSI HD7850 1GB/ OCZ Vertex 4 128GB+Seagate Barracuda 2 TB/ Adata 8GB DDR3 1333MHz CL9/ Asus Xonar D1+CAL!(recabling)/ Chieftec 350W/ Silentium PC Brutus 410

  10. Użytkownicy którzy uznali post janker92 za przydatny:


  11. #8
    Szambelan Awatar Andzia
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Człuchów / Warszawa
    Postów
    2 173
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

    Re: M2TW v2 - reforma KO

    Janker

    Ja właśnie kompletnie na odwrót myślę w kwestii nowego subfora. Mamy okazję na wprowadzenie czystki porządkowej i uważam że powinniśmy skorzystać z tej okazji. Co do numeracji KO, sam już nie wiem czy kontynuować czy zresetować ;/

    Mógłbyś przypomnieć o co chodzi z GTH i Maharbalem ?
    Biblioteki: Modów pod M2TW / Modów pod Kingdoms / AAR'ów
    "Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone" - Hassan ib-Sabah
    "Jestem kim jestem,bo ktoś takim musi być" - Ja

  12. #9
    kromoliński raubritter Awatar janker92
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 163
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 6 podziękowań w 3 postach

    Re: M2TW v2 - reforma KO

    Maharbal po prostu przestał być aktywny na forum i urząd Trzymacza Haseł umarł śmiercią naturalna.
    "Widzieliście go? Rycerz chędożony! Trzy lwy w tarczy! Dwa srają, a trzeci warczy!"
    A. Sapkowski Krew Elfów

    i5 2500k+ Mugen 2rev.B/ MSI P67A-GD55/ MSI HD7850 1GB/ OCZ Vertex 4 128GB+Seagate Barracuda 2 TB/ Adata 8GB DDR3 1333MHz CL9/ Asus Xonar D1+CAL!(recabling)/ Chieftec 350W/ Silentium PC Brutus 410

  13. #10
    Szambelan Awatar Andzia
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Człuchów / Warszawa
    Postów
    2 173
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

    Re: M2TW v2 - reforma KO

    Ach takie klocki więc
    Myślę że Ensis będzie przynajmniej na tyle honorowy że przekaże komuś swoją funkcję wraz z hasłami gdyby odszedł.

    Jako że Janker zgadza się w 100% co do poprawek proponowanych przez ze mnie i Mefisto, uzyskaliśmy więc większość głosów w Kolegium Z tej okazji scaliłem wszystkie pliki oto czysty regulamin M2TW v2
    http://speedy.sh/ysSk5/M2TW-v2-regulamin.pdf

    To mamy już za sobą, następny etap M2TW v2 będzie polegać na rozstrzygnięcie kilku delikatnych kwestii o których już w wspominałem że Mefisto je rzucił w toku prac na regulaminem.

    PS. Spytam Ensisa czy dałoby radę utworzyć już nowe subforum M2TW v2 ale póki co będące niewidoczne dla pozostałych
    Biblioteki: Modów pod M2TW / Modów pod Kingdoms / AAR'ów
    "Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone" - Hassan ib-Sabah
    "Jestem kim jestem,bo ktoś takim musi być" - Ja

  14. Użytkownicy którzy uznali post Andzia za przydatny:


Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Reforma KO
    By Rapsod in forum Medieval II Kampanie
    Odpowiedzi: 96
    Ostatni post / autor: 12-03-2012, 09:47
  2. Reforma systemu emerytalnego
    By Napoleon7 in forum Agora
    Odpowiedzi: 209
    Ostatni post / autor: 25-02-2012, 16:58
  3. Problem z M2TW
    By Mocin in forum Podzamcze (MTW II, Kingdoms - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 31-01-2011, 21:12
  4. [M2TW](1v1) Superliga
    By Romanos in forum Krwawe Igrzyska (turniej na Rome 2)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-01-2010, 11:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Możesz edytować swoje posty
  •