Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 119

Wątek: Fantastyka

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Fantastyka

    Zapewne czytujecie fantastykę, jakie książki możecie polecić? Które wywarły na was wpływ, były ciekawe i nowatorskie a które to tylko czytadła do pociągu? Tylko taka jedna rzecz wyjmujemy spod dyskusji Tolkiena, Wiedźmina i Trylogię Husycka, jako ogólnie uznane
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  2. #2
    Chłop
    Dołączył
    May 2014
    Postów
    4
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach
    Kossakowska Siewca wiatru i nastepne części
    Ostatnio edytowane przez Pandora ; 02-01-2022 o 11:43
    Pozdrawiam, Pandora
    Zapraszam na moją stronę: Drewniane stoły do restauracji

  3. #3
    Podstoli Awatar Wespazjan
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    488
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    278
    Otrzymał 173 podziękowań w 111 postach
    Przeczytałem te wypowiedzi i nie znalazłem klasyków s-f. A szkoda, bo warto by też ich przeczytać. Dlatego polecam:
    - Herbert - Diuna (cykl powieściowy o ludzkości i dżihadzie w kosmosie i jego następstwach).
    - Clark - cykl Rama ( pierwszy kontakt z obcą cywilizacją)
    - cykl Odyseja kosmiczna
    - Asimov - Fundacja (cykl o upadku imperium ludzkości w galaktyce i jego odbudowie) oraz cykl Roboty o czasach przed exodusem ludzkości, powiązany z Fundacją.
    - Chalker - cykl Świat studni (o superkomputerze wielkości planety, pozostałości po supercywilizacji)
    - Cherryh - Region Węża z cyklu Era zbliżenia (o kontakcie z cywilizacją wielkich mrówek)
    - Harrison - cykl Planeta śmierci, seria Stalowy Szczur
    - Żelazny - cykl Kroniki Amberu
    - Le Guin - cykl Ziemiomorze
    - Aldiss - trylogia Helikonii, powieści Non stop, Cieplarnia
    - Zajdel - Limes inferior

    Nie wymieniłem tu wielu autorów których być może trzeba by wymienić jak również wielu powieści autorów ww., ponieważ byłoby tego za dużo.

  4. #4
    Szambelan Awatar chochlik20
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    4 182
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    292
    Otrzymał 482 podziękowań w 340 postach
    Cytat Zamieszczone przez Wespazjan Zobacz posta
    Przeczytałem te wypowiedzi i nie znalazłem klasyków s-f. A szkoda, bo warto by też ich przeczytać. Dlatego polecam:
    - Herbert - Diuna (cykl powieściowy o ludzkości i dżihadzie w kosmosie i jego następstwach).
    Pierwsze części są spoko, ale późniejsze są już za mocno naciągane jak na mój gust.

    A skoro mowa o s-f mimo iż nie przepadam za tym to polecam:
    - Orson Scott Card i jego cykl o Enderze
    - David Weber - cykl o Honor Harrington
    - Jack Cambell i cykl Zaginiona Flota
    Przepis na idealną kawę:

    Grafik: Co to za lura!? Kawa powinna być czarna, mocna, ostra i aromatyczna. Zrób mi drugą.

    Tytus: Rozkaz! Kawa powinna być czarna… Carbo medicinalis, czyli węgiel drzewny powinien ją doczernić. …mocna… Czy może być coś mocniejszego od spirytusu 95%? …ostra i aromatyczna… Reszty dokona papryka, pieprz, jodyna i… dezodorant „Brutal”.
    Grafik: O, teraz to jest kawa! To mnie postawi na nogi!
    Tytus: Szkoda, że nie dodałem jeszcze dynamitu.


    Księga XVI

  5. #5
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach
    Trylogia Helikonii autorstwa Brian W. Aldissa:
    "Wiosna Helikonii"
    "Lato Helikonii"
    "Zima Helikonii"

    Pięcioksiąg Nowego Słońca Gene Wolfa:
    "Cień kata"
    "Pazur Łagodziciela"
    "Miecz Liktora"
    "Cytadela Autarchy"
    "Urth Nowego Słońca" (integralny dodatek lub nie lecz o tym decyduje sam czytelnik)


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  6. #6
    Podczaszy Awatar Artem.pl
    Dołączył
    Nov 2013
    Postów
    620
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    77
    Otrzymał 62 podziękowań w 38 postach
    Archiwum Burzowego Światła i inne książki Brandona Sandersona z uniwersum Cosmere, tj. Elantris i cykl Z Mgły Zrodzony. Polecam zacząć od Archiwum, które w mojej subiektywnej opinii dorównuje Diunie i dziełom Tolkiena.


    Potop Total War-Polska modyfikacja do Medieval 2 Total War Kingdoms,
    przenosząca gracza w czasy XVII i XVIII wieku
    : http://forum.totalwar.org.pl/showthr...otop-Total-War

  7. #7
    Asuryan
    Gość
    Przejrzałem także cały temat i nie wiem jakim cudem w polecanych nie znalazły się następujące tytuły:

    - "Mgły Avalonu" Marion Z. Bradley - legendy arturiańskie opisane z punktu widzenia Morgany le Fay, niesławnej siostry króla Camelotu.
    - "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" Robert M. Wegner - cykl opowiadań przeradzających się w świetną sagę, w odróżnieniu od "Wiedźmina" z tomu na tom coraz lepsze.

  8. Użytkownicy którzy uznali post Asuryan za przydatny:


  9. #8
    Podstoli Awatar Wespazjan
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    488
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    278
    Otrzymał 173 podziękowań w 111 postach
    Ponieważ napisałem o klasykach s-f (zresztą nie o wszystkich), nie pisałem o obecnie tworzących pisarzach.
    Rzeczywiście pokazał się nowy pisarz Rober M. Wegner z swoim znakomitym cyklem (obecnie 4 tomy), na którego naprawdę trzeba zwrócić uwagę. Jestem ciekawy jak się dalej akcja rozwinie, bo świat opisywany przez Wegnera jest rozległy, i różnorodny kulturowo. Plusem jest też to, że akcja nie toczy się na dworze imperium, lecz jej bohaterami są oddziały na pograniczach imperium jak np. Górska Straż, wspaniałe opisy bitew, potyczek, w tle intrygi, tajne służby, czarodzieje bitewni, wielu bohaterów, wiele wątków.
    Jako ciekawostkę chciałby przedstawić powieść Anny Borkowskiej GAR'INGAWI wyspa szczęśliwa. Przeszła ona praktycznie bez echa (wydana w 1987 r.). Przedstawia Imperium Połowy Świata z ogromną ilością rozumnych istot. Toczy się tam odwieczna wojna Dobra ze Złem. Problemy władzy, sprawiedliwości miłości i wierności, przygody mieszkańców skłaniają do głębszych refleksji. Polecam wszystkim, którzy szukają w książkach nie tylko rozrywki.
    Do Asuriana!!!
    Polecam "Ognisty miecz" Adrienne Martine-Barnes. Artur, celtyckie mity, bogowie itd. Bohaterem nie jest Artur, lecz kobieta.

  10. Użytkownicy którzy uznali post Wespazjan za przydatny:


  11. #9
    Asuryan
    Gość
    Dzięki za polecenie, na pewno skorzystam. Na razie zaczytuję się książkami Joe Abercrombiego.

  12. #10
    Podkomorzy Awatar szwejk
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Lasy Północy
    Postów
    1 804
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    211
    Otrzymał 362 podziękowań w 267 postach
    Jak już tutaj wspomniano Rogera Żelaznego, to nie sposób pominąć jego "Alei Potępienia". Jest to świetne SF drogi. Napisana w 1969r. Tak sobie myślę, że mogła być inspiracją do pierwszego Mad Maxa z 1979r... Czyta się bardzo dobrze. Polecam.

    Z polskich autorów, za "Mad Maxowe klimaty" wziął się Andrzej Ziemiański w "Dzienniku czasu plagi" Wbrew pozorom to nie jest tylko kolejna historyjka o gangach motocyklowych w czasach upadku cywilizacji. Autor zawarł tam też parę głębszych przemyśleń odnośnie postaw człowieka w sytuacjach ekstremalnych. Czyta się świetnie.
    "A teraz słuchajcie wy, ludzie z NATO! Bombardujecie ścianę, co nie przepuszczała potoku afrykańskiej migracji do Europy, ścianę, co stopuje terrorystów . Tą ścianą była Libia. Rujnujecie ją. Wy - idioci. Za tysiące migrantów z Afryki, za wsparcie terrorystów będziecie płonąć w piekle. I tak będzie".

    Mu'ammar al - Kaddafi

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •