Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 41

Wątek: Gotowanie

  1. #31
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 203
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 40 podziękowań w 10 postach

    Re: Tawerna bez dobrego jedzonka się nie może obyć :)

    Cytat Zamieszczone przez Volomir
    Jadł, a raczej pił ktoś, mleko sojowe? Czy smakuje jak mleko normalne i czy można je stosować jako zamiennik? Chodzi mi przede wszystkim o wartości odżywcze.
    No to zależy, białko sojowe to nie kazeina, więc na tym polu niestety z mlekiem przegra. Jeżeli chodzi o smak, to "naturalne" mleko sojowe ma taki trochę, hmm... ziemisty? posmak, ale ogólnie mi smakuje.

    Z mojej strony przepis na chilli con carne - czasowo mi to wychodzi różnie, zazwyczaj ok. 30 min, przy czym nie siedzę non stop w kuchni.

    Większość składników do kupienia w Biedrze:
    500g mięsa mielonego (wp-woł, albo najlepiej sama wołowina) - jak kupujecie w markecie, to sprawdźcie czy nie kupujecie jakiegoś gówna mielonego z białkiem roślinnym - w Leclercu w Gdańsku sprzedawali kiedyś za parę zł 500g takiej mielonki, a mięsa tam było ok. 50%. Lepiej dołóżcie tego piątaka i kupcie normalne, naprawdę jest różnica (mielonki są takie "papierowe")
    1 puszka pomidorów, albo 3-4 średnie zwykłe, na wagę
    1 puszka fasoli czerwonej
    1 cebula średnia (ja, jako typowy cebulak, wkrajam dwie, bo lubię cebulę)
    czosnek - 2-3 ząbki
    oliwa z oliwek (albo zwykły olej)
    1 bulionetka (warzywna, wołowa - zależy jaką lubicie) - albo 3/4 szklanki bulionu, jak macie (można dać więcej bulionu żeby nadać bardziej intensywny smak, ale będzie się dłużej odparowywać, więc daję z lenistwa bulionetkę), ew. kostka rosołowa
    przyprawy: sól, pieprz, oregano, papryka słodka/ostra (zależy od tolerancji na kapsaicynę), kumin (kmin rzymski) - bardzo fajna przyprawa, można kupić zazwyczaj w sklepach typu Piotr i Paweł, albo marketach pokroju Leclerca, jak nie będziecie mieli, to krzywda się nie stanie, ale kumin bardzo podkreśla smak mięsa, nawet takiego mielonego z biedronki

    jak się komuś chce: 1 papryka, pokrojona w kostkę, jakieś jalapenos, kukurydza...

    Najpierw w garnku na oliwie/oleju zeszklić skrojoną w kostkę cebulę, potem wrzucić mięso (najlepiej wrzucać nie od razu całe, tylko po trochu cały czas, żeby potem łatwiej szło rozdrabnianie drewnianą łyżką), wymieszać. Jak już białko się zetnie (mięso zrobi się szare), to wrzucamy fasolę z puszki (najlepiej odlać wcześniej zalewę), pomidory (jak macie całe, to pokrojone w kostkę, jak nie trawicie skórek, to wcześniej trzeba je sparzyć i obrać), wyciskamy do gara czosnek, wrzucamy bulionetkę/wlewamy bulion i resztę dodatków, jak ktoś np. lubi kukurydzę.

    Teraz przyprawy: oregano wystarczy łyżeczka-dwie, papryki wsypuję pół opakowania, kuminu łyżeczka. Pieprzu do woli, z solą jeszcze czekamy (jeżeli damy teraz, a potem danie odparuje, to może okazać się, że przesoliliśmy i dupa zbita). Z racji tego, że to danie kuchni meksykańskiej - jak ktoś ma jaja, to można dolać trochę tabasco (polecam tabasco habanero - naprawdę ma, nie boję się użyć tego słowa, pierdolnięcie)

    Wszystko dokładnie mieszamy i na małym ogniu zostawiamy do odparowania (pomidory są dość wodniste). Co jakiś czas (ok. 10 min) wpadamy do kuchni, żeby zamieszać i sprawdzić konsystencję - mięso powinno być względnie suche, tzn. nie takie jak sos boloński. Po prostu nie wyschnięte na wiór, tylko wilgotne - zresztą, sprawdzajcie sobie co jakiś czas, jakie najbardziej odpowiada. Jak już będzie ok, to wtedy można posolić - przy czym należy pamiętać, że zawsze lepiej zrobić trochę niedosolone, niż przesolone bo dosypać szczyptę soli to nie problem, ale pozbyć się soli z żarcia już się tak łatwo nie da.

    Najlepiej podawać z ryżem, ale jak mam akurat odgrzewane i mi się nie chce gotować ryżu, to jem z chlebem

    Jak wam zostanie i będziecie chcieli odgrzać, to po prostu wlejcie szklankę wody i wtedy podgrzejecie na nowo.

  2. #32
    Szambelan Awatar odi.profanum
    Dołączył
    Dec 2009
    Postów
    2 012
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 27 podziękowań w 22 postach

    Re: Tawerna bez dobrego jedzonka się nie może obyć :)

    Cytat Zamieszczone przez Volomir
    Cytat Zamieszczone przez Bronti
    Cytat Zamieszczone przez Aztec
    Dodawajcie więcej przepisów bogatych w białko to będę happy

    Wszystko co będzie oparte na filecie z piersi kurczaka, indyka, rybach morskich, wołowinie czy wątrobie drobiowej będzie zawierać dużo białka i nie zapominajmy o jajkach, które mają najwyższą wartość biologiczną białka, a wokół których narosło wiele obalonych już dziś mitów.
    Kurczak, ryż i kreatyna
    zrobią z ciebie skur...

    Ja robię sobie często takie danie:
    - pierś z kuczaka (500g) w kostkę i na patelnię z przyprawami wedle uznania (ja tam lubię, żeby piekło dwa razy) + warzywa
    - 4 torebki ryżu (albo 5) ugotowanego w wodzie z kostką rosołową

    Jak mięsko dojdzie, to podgrzewam trochę ryż na patelni i mieszam to. Jednakowoż nie mam takiej dużej patelni, wiec mieszam to w garnku. I koniec! Akurat na dwie porcje
    Ja robię podobnie tylko można wsadzić kurę w papirusa winiary a później ryż usmażyć z odrobiną curry i vegetką. Jest to bdb żarełko, można jeszcze ogarnąć jakąś sałatkę do tego albo warzywa na patelnię.
    "What is best in life?
    To crush your enemies, to see them driven

    before you, and to hear the lamentations

    of their woman"

    http://www.lastfm.pl/user/raq7 mój last

  3. #33
    Podczaszy
    Dołączył
    Jan 2010
    Postów
    527
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    10
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Gotowanie

    Heeej
    Chciałbym odświeżyć temat o gotowaniu Od niedawna, próbuje swoich sił w kuchni, więc potrzebuje łatwych do przyrządzenia rzeczy na początek Polecicie coś?

  4. #34
    marengo
    Gość

    Re: Gotowanie

    Hej, bezpiecznie będzie zacząć od makaronów, czyli łazanki, spaghetti, kluski z serem. Potrawy proste i popularne

  5. #35
    Holy Father Awatar Volomir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    3 433
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    173
    Otrzymał 265 podziękowań w 166 postach

    Re: Gotowanie

    Cytat Zamieszczone przez marengo
    Hej, bezpiecznie będzie zacząć od makaronów, czyli łazanki, spaghetti, kluski z serem. Potrawy proste i popularne
    Hej, taki temat już jest! Bezpiecznie będzie tam pisać!

  6. #36
    Szambelan Awatar Andzia
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Człuchów / Warszawa
    Postów
    2 173
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

    Re: Gotowanie

    polecam ten blog:

    http://eat-this-blog.blogspot.com/

    pisany przez siostrę mojej przyjaciółki Polecam przepis spaghetti ze szpinakiem i serem gorgonzola

    PS.Jak nauczysz się podstaw i będziesz chciał celować w bardziej ambitne rzeczy, jedna rada: bierz ze sobą dziewczynę do boju w kuchni ^^
    Biblioteki: Modów pod M2TW / Modów pod Kingdoms / AAR'ów
    "Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone" - Hassan ib-Sabah
    "Jestem kim jestem,bo ktoś takim musi być" - Ja

  7. #37
    marengo
    Gość

    Re: Gotowanie

    Cytat Zamieszczone przez Volomir
    Cytat Zamieszczone przez marengo
    Hej, bezpiecznie będzie zacząć od makaronów, czyli łazanki, spaghetti, kluski z serem. Potrawy proste i popularne
    Hej, taki temat już jest! Bezpiecznie będzie tam pisać!
    Jaki temat?

    Przepisów na zwykły makaron z sosem jest multum i zwykle są bardzo banalne. Coś dla nowicjusza

  8. #38
    Holy Father Awatar Volomir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    3 433
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    173
    Otrzymał 265 podziękowań w 166 postach

    Re: Gotowanie

    Cytat Zamieszczone przez Andzia
    polecam ten blog:

    http://eat-this-blog.blogspot.com/

    pisany przez siostrę mojej przyjaciółki Polecam przepis spaghetti ze szpinakiem i serem gorgonzola

    PS.Jak nauczysz się podstaw i będziesz chciał celować w bardziej ambitne rzeczy, jedna rada: bierz ze sobą dziewczynę do boju w kuchni ^^
    A po co dziewczyna w kuchni jak się gotuje? Tylko się wymądrza, lata i przeszkadza!
    Co do szpinaku i sera gorgonzola to uwielbiam! Ale ja robię to z kurczakiem, w sensie smażę plastry piersi kurczaka (bez panierki), do tego pieczone ziemniaki i sos szpinakowy z gorgonzolą!

  9. #39
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach

    Re: Gotowanie

    Volomir juz myslalem ze bedzie jakis skrypt na kotlety z Godzili


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  10. #40
    Szambelan Awatar Andzia
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Człuchów / Warszawa
    Postów
    2 173
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

    Re: Gotowanie

    Cytat Zamieszczone przez Volomir
    Cytat Zamieszczone przez Andzia
    polecam ten blog:

    http://eat-this-blog.blogspot.com/

    pisany przez siostrę mojej przyjaciółki Polecam przepis spaghetti ze szpinakiem i serem gorgonzola

    PS.Jak nauczysz się podstaw i będziesz chciał celować w bardziej ambitne rzeczy, jedna rada: bierz ze sobą dziewczynę do boju w kuchni ^^
    A po co dziewczyna w kuchni jak się gotuje? Tylko się wymądrza, lata i przeszkadza!
    Co do szpinaku i sera gorgonzola to uwielbiam! Ale ja robię to z kurczakiem, w sensie smażę plastry piersi kurczaka (bez panierki), do tego pieczone ziemniaki i sos szpinakowy z gorgonzolą!
    A zapomniałem dodać że nie bierze się dziewczyny która jest "pro" w kuchni Volomirze drogi, a z kim wtedy miałbym się obrzucać mąką Nie ma nic lepszego jak wspólne gotowanie
    Biblioteki: Modów pod M2TW / Modów pod Kingdoms / AAR'ów
    "Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone" - Hassan ib-Sabah
    "Jestem kim jestem,bo ktoś takim musi być" - Ja

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •