Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Potop Total War



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

Mitusonator
17-07-2014, 09:38
A nie można by zamiast cyrylicy dać nazwy miast po rosyjsku ale zapisane alfabetem łacińskim bo ktoś kto nie miał styczności z rosyjskim za nic w świecie nie będzie rozróżniać tych miast.

Arroyo
17-07-2014, 09:40
Najlepiej ustalić jedną, pasującą dla wszystkich nacji nazwę. Bo takie mieszanie raz na rotę, tam na pułk, tam na chorągiew to dość długa i żmudna praca.

HellVard
17-07-2014, 10:11
Dlatego pytałem się czy można zmienić nazwę Legio, jeżeli jest to nielegalne to trudno. Choć to dość dziwne, że zmiana jednego słowa jest nielegalna.
Nie sama zmiana słowa jest nielegalna, a ingerowanie w silnik gry ;) A bez mieszania w silniku owego słowa zmienić niestety się nie da.

Wonsz
17-07-2014, 20:08
Hm... a kto się dowie, że jacyś tam polacy i ingerowali w silnik gry?

Lwie Serce
17-07-2014, 20:11
Na przykład moderatorzy tego forum ;)

Piter
17-07-2014, 20:23
Hm... a kto się dowie, że jacyś tam polacy i ingerowali w silnik gry?

Narazie nikt z moderów nie wie jak zaingerować choćby chciał

August II Rex
17-07-2014, 20:28
Trzymam mocno kciuki za twórców modyfikacji, gdyż zapowiada się naprawdę miodnie, moim skromnym zdaniem będzie to jedna z najlepszych modyfikacji do Medievala 2. Rozumiem, że na silniku Medievala nie da się zaimplementować wolnej elekcji i chciałbym spytać o system dziedziczenia tronu w Rzeczpospolitej, który przypada Wazą. W takim wypadku domyślam się, że po śmierci historycznych postaci pozostaniemy skazani na przypadkowych wygenerowanych, przez grę następców. I chciałbym zapytać o kwestię adopcji czy zostanie ograniczona tak aby dynastię zachodnio-europejskie nie wymierały na rzecz przybłęd. I czy w grze zapobiegniecie jakimś skryptem dublowanie się portretów tych najbardziej znanych postaci historycznych. (Aby w jednym momencie grając Polską na mapie oprócz Jana Kazimierza inna postać nie miała tego samego portretu.

P.S Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów, gdyż jest to mój pierwszy post na tym sławetnym forum i cieszę się, że mogę wyrazić swoje opinie w tak zacnym gronie.

HellVard
17-07-2014, 20:32
Hm... a kto się dowie, że jacyś tam polacy i ingerowali w silnik gry?
Wystarczy, że autorzy modyfikacji wydadzą ją na TWC, a tamtejsi moderatorzy szybko się o tym dowiedzą. A wtedy albo ponowne wydanie moda, tylko bez tej ingerencji, albo "banik" ;)

Artem.pl
17-07-2014, 20:42
Witamy na forum. Wolna elekcja będzie jako tako możliwa, dzięki zaimplementowaniu moda na dziedzica frakcji, który pozwala wybrać graczowi następce tronu. Portrety dla generałów wziąłem z moda 1648 i Reinessance Total War, więc nie mogę tego zagwarantować. Co do adopcji, to zaczekajmy na zdanie innych członków ekipy na ten temat.

PS. Panowie zakończmy już dyskusje o tych legionach. Jeżeli zmiana nazwy jest nielegalna to trudno, nie będziemy tego robić.

August II Rex
17-07-2014, 21:05
Dziękuję za odpowiedź i z wielką ekscytacją wyczekuję bety. Nie mogę się doczekać poprowadzenia Rzeczpospolitej do potęgi i rozbicia jej wrogów. Mam nadzieję, że moja druga ukochana frakcja Francja będzie dopieszczona tak jak RON.

Arroyo
17-07-2014, 21:45
Mnie głównie zależy na jak najlepszym dopieszczeniu Szwecji i frakcji Niemieckich. Już wyczekuję bety moda.

Artem.pl
17-07-2014, 23:17
attyla może poprosisz twórców tego moda: http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?206670-1-5-released , o wykorzystanie ich modeli armat?

Screeny:


http://i62.tinypic.com/2uqj891.jpg

http://i62.tinypic.com/2ufyb6u.jpg

http://i60.tinypic.com/16c712q.jpg


PS. Mam do Was prośbę. Mógłby ktoś zapytać na TWC czy jest możliwe zrobienie skryptu, który blokowałby możliwość małżeństwa danej postaci?

HellVard
18-07-2014, 07:49
Będzie ciężko z tym pozwoleniem, autor modyfikacji jest nieaktywny na TWC od pół roku.

Artem.pl
18-07-2014, 07:54
Spytać nie zaszkodzi. Tylko on robił tą modyfikację?

HellVard
18-07-2014, 08:26
W temacie modyfikacji jest wyraźnie napisane, że o pozwolenia należy się zwracać właśnie do niego.

Wonsz
18-07-2014, 11:06
Wybaczcie, że jeszcze chrzanię o tej husarii, ale męczy mnie ta myśl. Zaczynamy jako polska biedna, słaba, jak wszyscy wiedzą, szlachta była na tyle zubożała i skundlona, że ciężko było wystawić z nich husarzy jacy byli jeszcze pół wieku temu. A zatem, czyż to nie będzie dziwne, że pomimo potężnej gospodarki, jaką to zapewne zamierzamy stworzyć podczas rozgrywki, narodu bogatego, i żyjącego w dobrobycie, husarze będą takiej jakości jakiej byli jeszcze kilka lat temu, kiedy to byliśmy biednym państwem? Nieprawdaż ,że byłoby to dziwne?

[IG] Misiak
18-07-2014, 11:36
Wybaczyć to i by wypadało.... ale ile można. Chciałbym tylko Tobie uświadomić, że wiosną 1648 roku, tuż przed wybuchem powstania pod wodzą Chmielnickiego, Rzeczpospolita nie uchodziła za państwo ani biedne ani tym bardziej słabe, a można się pokusić o stwierdzenie, że była uważana za państwo silne, przynajmniej w skali Europy Środkowo-Wschodniej... To tak na marginesie.
Zapomniałeś chyba, że silna gospodarka to tylko jeden z czynników (szalenie istotny niewątpliwie), który warunkował stworzenie silnej armii. Biedna, wyniszczona Rzeczpospolita za czasów Sobieskiego jakoś tam sobie radziła lepiej czy gorzej z Osmanami. Wydaje mi się jednak, że nie jesteś świadomy jednej, dość istotnej rzeczy: o sile armii koronnej decydowało niesłychanie dużo czynników, w tym m.in to, że wojskowość staropolska wchłonęła najlepsze elementy zarówno wschodniego, jak i zachodniego sposobu wojowania. Chcesz na siłę mieć w grze armię, stworzoną z 20 oddziałów husarzy, proszę bardzo zmień sobie w odpowiednim pliku koszty rekrutacji, utrzymania, i statystyki jednostki, by byli nieśmiertelni. Jednak chylę czoła przed Twórcami tego moda, że chcą odwzorować armię koronną, możliwie jak najwierniej, bez Twoich, nie bójmy się tego napisać wprost, błędnych sugestii, odnoszących się do jednej formacji wojskowej, w której jesteś ewidentnie zakochany po uszy.
Idąc Twoim tokiem rozumowania, to właściwie prowadząc w grze każdą inną frakcję powinniśmy mieć super jednostkę po osiągnięciu odpowiedniego poziomu rozwoju. Dziwne by to było.
Możesz mi wierzyć lub nie, lecz Twój sposób patrzenia na wojskowość staropolską doby drugiej połowy XVII wieku, jest.... hmmm... powiedziałbym... bardzo wybiórczy. Widzisz to, co chcesz zobaczyć oczyma wyobraźni. Kolega PaskudnyPludrak wyjaśnił Tobie kilka stron wcześniej "z czym to się je". Właściwie dalsze komentarze są zbędne.
Pozdrawiam i polecam sięgnąć do literatury przedmiotu, traktującego o wojskowości koronnej w drugiej połowie XVII wieku. Myślę, że zmienisz zdanie w kilku przypadkach

Arroyo
18-07-2014, 22:23
W ogóle robienie z jednej danej jednostki czegoś w stylu nieśmiertelnej siły psuje całkowicie balans rozgrywki. Jak Misiak zauważył, jeżeli masz zamiar robić z husarii niezwyciężoną jazdę, to wystarczą drobne zabawy w plikach gry :)
Czy Polska była wtedy słaba? Nie. Po prostu mimo silnej armii i gospodarki nie byli w stanie zatrzymać na długo buntujących się Kozaków Zaporoskich. Poza tym ta ciągła chęć podbijania coraz to nowych ziem trochę mogło rujnować kraj. To prawda też, że była łakomym kąskiem dla m.in. Szwedów, czy nawet Rosjan (gdyby nie ta żądza władzy w tym kraju przez Zygmunta III Wazę, to może nie byłoby tak źle potem). A co do husarii jeszcze, to ile jej w ogóle było na całą Polskę? Piętnaście tysięcy może.
Jeżeli miałbym rozpatrywać czy Polska była słaba w XVII wieku, to powiem - NIE.

Wracając do tematu moda - wiadomo może, jak będzie z jednostkami państewek niemieckich? Czy te frakcje będą miały dokładnie te same jednostki, czy jednak każda z frakcji będzie się mocno różniła w roosterach?

August II Rex
18-07-2014, 22:59
Moim zdaniem husaria powinna być poprostu najlepszą jednostką ciężkiej jazdy w Polsce. Jednak jej statystyki nie powinny odbiegać od statystyk najlepszych jednostek innych krajów. Może ze względu na to, że Polska armia opiera się na konnicy i posiada wielowiekową tradycję mogą być ciut lepsze. W ten sposób zachowano by balans, gdyż każdy z krajów mógłby mieć jakąś specjalizację np.: ulepszonych strzelców czy lekką jazdę, które byłyby jednostkami elitarnymi i unikatowymi dla frakcji tak jak husaria w Polsce.
Inną rzeczą jest sprawa jej osławionych skrzydeł, które jak doskonale wiemy w boju używane nie były. Jednak jest to tylko gra, a skrzydła przez wieki stały się jej znakiem rozpoznawczym nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Oczywiście są to tylko luźne propozycje i jestem pewien, że twórcy rozwiążą te kwestię jak najlepiej. Oczywiście wszystkich zadowolić się nieda zawsze pozostanie ktoś niezadowolony kto inaczej wyobraża sobie pewne kwestie.

Gajusz Mariusz
18-07-2014, 23:17
Skrzydła-temat rzeka:
http://www.husaria.jest.pl/skrzydla.html
Pozdrawiam!
(http://www.husaria.jest.pl/skrzydla.html)

August II Rex
18-07-2014, 23:42
Po lekturze tego tekstu moja pewność została zachwiana. Ciekawym rozwiązaniem byłoby stworzenie kilku modeli i występowanie w jednym oddziale wojaków z różnymi rodzajami skrzydeł jak i bez nich. Robiło by to ciekawe wrażenie. Jednak takie rozwiązanie to niepotrzebne dodawanie twórcą pracy przy jej ogromie. Każde opóźnianie bety takimi wymysłami to zbrodnia. Jeszcze raz gratuluję twórcą modyfikacji determinacji.

PaskudnyPludrak
18-07-2014, 23:50
. A co do husarii jeszcze, to ile jej w ogóle było na całą Polskę? Piętnaście tysięcy może.

Różnie z tym bywało,ale aż 15 tyś nigdy jej nie było :)
Generalnie najwięcej husarii zgromadziło się ponoć pod Chocimiem 1621r-ok 8 tyś.

Arroyo
19-07-2014, 06:54
Miałem na myśli ogólną liczbę tej jazdy na cały kraj, ale to tylko przemyślenia, że mogło ich na cały kraj tyle być.

[IG] Misiak
19-07-2014, 07:02
Miałem na myśli ogólną liczbę tej jazdy na cały kraj, ale to tylko przemyślenia, że mogło ich na cały kraj tyle być.

Który rok Cię interesuje to wyciągnę Ci dane liczbowe tej jednostki

Arroyo
19-07-2014, 07:23
1648, drogi kolego :)

Piter
19-07-2014, 08:53
Naprawdę moje teksty i cytaty porównujące husarię do zachodnich kirasjerów nikogo nie przekonały. Skupiacie się na jakieś śmiesznej nieśmiertelności husarii, a nikomu się pewnie nawet nie chciało przeczytać tego:

(a tutaj link do dyskusji o husarii z tego forum, który wyraźnie mówi, że to nie tacy troszeczkę inni polscy kirasjerzy http://forum.totalwar.org.pl/showthread.php?6126-Kirasjerzy-Pappenheima-vs-Husaria Ja nie wiem skąd ten masochizm historyczny każący zawsze pokazywać Polskę jak słabeusza albo to może jakaś chęć pokazania, że jest się innym, wielu ludzi wierzy, że husaria była świetna, ale my to nie plebs, zrobimy z nich zwykłą przeciętną kawalerię. Nie, husaria nie była nieśmiertelna! Ale jeśli zrobicie z niej kawalerię równą zachodniej ciężkiej jeździe jak tu ktoś pisze, to będzie to gruba przesada. )


Chciałbym zauważyć, że artykuł nie jest o tym, czy "Husaria zniszczy wszystko" ale o tym, czy "Kirasjerzy są lepsi od Husarii". I odpowiedź jest oczywista, nie są.
Kirasjerzy pod żadnym względem nie przewyższają husarii.
Ich konie były gorsze, pancerze cięższe i mniej skuteczne, wyszkolenie gorsze, uzbrojenie mniej uniwersalne, taktyka mniej skuteczna.
Husaria potrzebuje dobrego terenu oraz nie okopanego wroga... Ale kirasjerzy również....
Husaria swoją szarżą potrafi znieść znacznie liczniejsze zastępy wroga. Kirasjerzy nie.
Husaria może bez strachu zaatakować czworobok piechoty uzbrojonej w piki i muszkiety. Kirasjerzy nie.
W razie konieczności, husaria potrafi dotrzymać pola piechocie, ciężkiej konnicy i lekkiej konnicy. Kirasjerzy dają radę tylko w walce wręcz na rapiery. Do czego najpierw muszą się zbliżyć, a zatrzymać ich łatwo z racji braku długich kopii.


http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,rzeczpospolita?zobacz/husaria-czy-zeczywiscie-najlepsza


Artykuł był też umieszczony na kresy.pl, oto polemika Radosława Sikory:

"Artykuł ten jest pełen błędów, które swego czasu wytknąłem na stronie "Polski Zbrojnej". Niestety sam magazyn nie był zainteresowany w opublikowaniu mojego artykułu polemicznego, w stosunku do tego. Co więcej, jak dzisiaj zobaczyłem, wszystkie komentarze do tego artykułu na tamtejszej stronie, zostały usunięte. W bardzo dużym skrócie - nie ma potrzeby porównywania pośredniego dokonań husarii i kirasjerów, ponieważ również po 1625 roku obie te formacje walczyły ze sobą wielokrotnie. I do końca XVII wieku to husaria wychodziła z tych walk zwycięsko. Przykłady takich starć opisałem w książce "Niezwykłe bitwy i szarże husarii". dr Radosław Sikora "

"Zanim jednak przejdę do polemiki z tezami artykułu, skomentuję wstęp redakcji Kresy.pl Kresy.pl: „Nie ma chyba drugiej formacji wojskowej wokół której narosło by tyle mitów co wokół Husarii. W większości nasze wyobrażenia na jej temat czerpiemy z filmów w reżyserii Jerzego Hoffmana i z trylogii Sienkiewicza. Czy prawdą jest że dominowała ona w na polach bitew albo że była najlepszą jazdą Europy? Na pewno tak w odniesieniu do lat 1600-1625, a potem... Na rozwój wojskowości duży wpływ miała wojna trzydziestoletnia, tocząca się w europie w latach 1618-1648. W konflikcie tym pojawiła się duża liczba piechoty uzbrojonej w nowy rodzaj broni palnej - muszkiety. Ich siła rażenia była dużo większa od siły używanych pod Kircholmem czy Kłuszynem rusznic albo arkabuzów.” R. S. Nie jest prawdą, że pod Kircholmem czy Kłuszynem nie używano muszkietów. W początkach XVII w. była to już standardowa broń piechoty zachodniej. Zresztą już w bitwie pod Lubieszowem 1577 r. broń palna piechoty niemieckiej była na tyle potężna, że przebiła napierśnik zbroi husarskiej Krzysztofa Zarzyckiego. Więc, paradoksalnie, okres najświetniejszych zwycięstw husarii jest jednocześnie okresem jej największej wrażliwości na kule długiej broni palnej. Później, czyli od czasów Gustawa Adolfa, kaliber broni palnej uległ zmniejszeniu. Zmniejszeniu też uległa energia kinetyczna wystrzeliwanej kuli. Za to napierśniki husarskie stały się grubsze, co w efekcie znacząco poprawiło ich odporność na ogień muszkietowy. Kresy.pl: „Ponadto na polach bitew zaczęto wykorzystywać lekką artylerię polową, wspomagającą swym ogniem piechotę.” R. S: Tego typu artyleria była wykorzystana już przeciwko Polakom w bitwie pod Obertynem 1531 roku. Sami Polacy na długo przed Gustawem Adolfem jej używali. Nie była to więc żadna nowość dla wojsk polskich w okresie po 1625 roku. Kresl.pl: „Pierwszą z armii, w której wprowadzono te wszystkie innowacje były siły szwedzkie dowodzone przez Gustawa Adolfa. Polacy walczyli z nim w latach 1621-1629 i już wtedy okazało się, że Husaria nie jest w stanie przełamać szyków czworoboków szwedzkiej piechoty.” R. S.: Husaria przełamała te szyki pod Mitawą w 1622 roku. Problem jaki się jednak w tym czasie (wojny 1621-1629) pojawił, to ten, że Gustaw Adolf przestał wychodzić w otwarte pole, co po prostu pozbawiło husarii możliwości walki w otwartym terenie. Co też zresztą przyznawali sami Szwedzi. Na przykład kanclerz Axel Oxenstierna po pierwszym dniu bitwy pod Gniewem 1626 r. pisał „jeźdźcy [polscy] bardzo nad nami górują, tak że nie mogliśmy się zmierzyć w otwartym polu”. Szerzej o tym w moich książkach „Niezwykłe bitwy i szarże husarii” (opisałem tam starcia pod Gniewem 1626, Mitawą 1622, Kropimojzą 1621), „Wojskowość polska w dobie wojny polsko-szwedzkiej 1626-1629. Kryzys mocarstwa” (szeroko o nowej taktyce Szwedów, polegającej na unikaniu starć z husarią w otwartym polu). Kresy.pl: „Także w okresie prezentowanym u Sienkiewicza czasy świetności ta formacja miała już dawno za sobą i nie "znosiła" każdego przeciwnika za pierwszą szarżą (zresztą w bitwie pod Kłuszynem, rozegranej w roku 1610, niektóre chorągwie szarżowały 8 do 10 razy nim rozbito szyk wojsk Moskiewskich).” R. S.: Po pierwsze, wielkość husarii nie polegała na tym, że w latach swojej świetności znosiła przeciwnika pojedynczą szarżą. A po drugie, co do jej jakości w czasach potopu, to najlepszym komentarzem będzie to, co zrobił szwedzki król w bitwie warszawskiej 1656 roku. Otóż Karol X Gustaw: „Rozkazał wszystkim swoim dowódcom brygad i pułków żeby, kiedy husarze czy też kopijnicy uderzą na nich, rozstąpili się [ze swoimi wojskami] i dali ujście ich [husarzy] wściekłemu naporowi, który, jak on wiedział, nie mógł być wtedy wytrzymany przez żadną siłę ani taktykę.” Kresy.pl: „Co więc z mianem najlepszej kawalerii w Europie?” R. S. Takie określenia poławiają się w źródłach jeszcze i z drugiej połowy XVII w. (np. Francuz Gaspar de Tende pisał o husarii: „W sumie można powiedzieć, że jest to najpiękniejsza i najlepsza kawaleria świata”). Choć sam uważam, że takie twierdzenie jest co najmniej nieprecyzyjne. Bo co to w ogóle jest „najlepsza kawaleria”? Najlepsza do czego? To tak, jakby dzisiaj toczyć spór, czy lepsze jest wyścigowe Ferrari, czy też luksusowy Rolls Royce, czy może ciężarowe Volvo. Pytanie powinno brzmieć, co jest lepsze do danego zadania, w danych okolicznościach pola walki. "


"Przejdę teraz do samego artykułu „Husarz kontra kirasjer”, który napisali Przemysław Górniak i Aaron Welman „Czy husaria była najlepszą kawalerią w XVII wieku? Zwolennicy kirasjerów stanowczo zaprzeczają. Do dziś husaria pozostaje symbolem militarnej potęgi Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Choć jej rzeczywiste zasługi są niezaprzeczalne, zdążyła przy okazji obrosnąć mitem czyniącym z niej oddział wojowników niezniszczalnych i tak uniwersalnych, że zdolnych walczyć we wszystkich warunkach i z każdym przeciwnikiem. Ów mit wynikał w dużej części z braku konkurencji. Pojawiła się ona dopiero w XVII wieku, gdy w wojnie trzydziestoletniej zwrócili na siebie uwagę kirasjerzy feldmarszałka Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego Gottfrieda Heinricha von Pappenheima. Ponieważ obie formacje walczyły w tych samych czasach i z tym samym przeciwnikiem (Szwedami), można na przykładach zwycięskich i przegranych bitew spróbować przedstawić zalety oraz wady husarzy i kirasjerów.” R. S.: Nie mam pojęcia dlaczego to kirasjerzy Pappenheima mieliby być czymś szczególnie wyjątkowym. To nie oni odeszli od karakolu na rzecz szarży na białą broń. Zrobili to Francuzi już pod koniec XVI w. „Ciężka kawaleria Husaria na początku swojego istnienia daleko odbiegała od wizerunku przedstawionego przez Henryka Sienkiewicza. Najczęściej nie przyodziewała żadnego pancerza (rzadko lekką zbroję), a jedynymi stałymi elementami były tarcze i lekkie kopie. Wówczas wygląd husarza zdecydowanie odbiegał od stereotypowego wyobrażenia o europejskim rycerzu zakutym w ciężką zbroję. Dopiero po reformach króla Stefana Batorego husaria powoli stawała się cięższą kawalerią. Dużo czasu to zajęło, gdyż jeszcze pod Kircholmem szarżowała zbrojna w kolczugi i kapaliny. Głównie dlatego, że wielu husarzy nie było stać na lepszy ekwipunek.” R. S. Po pierwsze, kolczugi wcale nie były tańsze od zbroi płytowych. Na przykład w inwentarzu husarza litewskiego Jana Franciszka Korwin Gosiewskiego mamy i zbroje (2 zbroje warte łącznie 60 zł), i kolczugę wartą 150 zł. Więc jeśli kogoś było stać na kolczugę, to na pewno mógł sobie kupić prostą zbroję płytową. Po drugie, cena uzbrojenia ochronnego to zaledwie ułamek kosztów wyekwipowania całego pocztu. Najdroższe były konie bojowe, których wartość potrafiła wielokrotnie przewyższać cenę czy to zbroi, czy kolczugi. Po trzecie, obraz Petera Snayersa „Bitwa pod Kircholmem” pokazuje husarzy w zbrojach płytowych, a nie w kolczugach. Także nagrobek husarza, Franciszka Nikodema Kossakowskiego, uczestnika tej bitwy, który zmarł kilka lat po niej, przedstawia go w pięknej pełnej zbroi, której nie powstydziłby się żaden kirasjer. Skąd więc pomysł, że husarze pod Kircholmem nie mieli zbroi płytowych tylko same kolczugi? Prawdą jest, że tak w epoce Kircholmu, jak i wcześniej, a także później, husaria kolczugi nosiła. Nie jest natomiast prawdą, że pod Kircholmem nosiła tylko kolczugi i kapaliny, i że wynikać to miało z powodów ekonomicznych. „Inaczej rzecz się miała z kirasjerami, którzy wywodzili się wprost ze średniowiecznej ciężkiej kawalerii. Ze względu na istotne zmiany w sztuce wojennej i szersze użycie broni palnej porzucili kopie na rzecz pistoletów. Wyposażeni w zbroje „trzy czwarte”, nadal przypominali w znacznym stopniu ciężkozbrojnych kopijników święcących triumfy w poprzednich wiekach.” R. S.: Husarze zdziwiliby się słysząc, że nie wywodzą się z rycerstwa. Oni się nazywali rycerzami. A do tego używali kopii – podstawowej broni rycerzy. „Zdecydowali się również na odejście od tradycyjnej szarży na rzecz karakolu, czyli konnej odmiany przeciwmarszu stosowanego przez piechotę. Ten sposób walki polegał na stałym ostrzale z broni palnej. W tym celu jazda zbliżała się do formacji przeciwnika w szyku złożonym z kilkunastu szeregów. Trzy pierwsze, luźno rozstawione, oddawały strzał z pistoletu z jednej, a po obrocie – z drugiej ręki, po czym wycofywały się, robiąc miejsce dla kolejnych trzech szeregów. To tłumaczy, dlaczego ta metoda ataku wzięła nazwę od francuskiego słowa „caracole”, oznaczającego spiralę. Może wydawać się dziwne, że przedkładając karakol ponad szarżę kawaleryjską, kirasjerzy pozostawali ciężej opancerzeni niż husaria. Trzeba jednak wiedzieć, że uzbrojenie ochronne w XVII wieku różniło się budową i przeznaczeniem od średniowiecznego. Zbroje kirasjerskie były tworzone z myślą o odpieraniu ataków przeprowadzanych przy użyciu zarówno broni białej, jak i palnej, co – jeśli weźmiemy pod uwagę wybraną przez tę formację technikę walki – tłumaczy pełne opancerzenie. Nie bez znaczenia był także wpływ zachodnioeuropejskich tradycji rycerskich. Szarża i karakol Styl walki husarii ewoluował w ciągu wieków i raczej szedł pod prąd nowym trendom panującym w Europie.” R. S.: Te „nowe trendy” nie są tożsame z postępem. Użycie broni palnej, jako głównej siły uderzeniowej kawalerii, było ślepą uliczką, w którą weszła kawaleria zachodnioeuropejska w XVI w.. To właśnie między innymi dlatego takie sukcesy husaria odnosiła. W końcu zrozumiano to i w zachodniej Europie, co poskutkowało tym, że w XVIII w. masowo powrócono do dawnych form walki – szarż na białą broń, bez wstępnego ostrzeliwania nieprzyjaciela. „Rzeczpospolita Obojga Narodów, która nie prowadziła ekspansji na zachód, miała za to rozległe tereny na wschodzie, przyjęła rolę „przedmurza chrześcijaństwa”. Z tego względu państwo musiało dostosować swą armię do specyfiki regionu i przeciwników innych niż francuscy muszkieterowie czy niemieccy landsknechci. Na wschodzie trzeba było walczyć z Kozakami i Tatarami. W wyniku wieloletnich doświadczeń husaria potrafiła się idealnie dostosować do walki ze wschodnią jazdą. W drugiej połowie XVI wieku powoli zaczął się pojawiać kawaler w pancerzu z elementami płytowymi (sto lat później będzie to już półzbroja) wyposażony w zmodyfikowaną kopię (znacznie lżejszą niż te średniowieczne), pistolet, koncerz (lub pałasz), orientalną szablę i niekiedy łuk refleksyjny zapożyczony od Tatarów. Husaria była używana jako kawaleria uderzeniowa, od czego w zachodniej tradycji wojskowej zaczęto odchodzić. W przypadku kirasjerów karakol stanowił rzeczywiście podstawową taktykę. Nie znaczy to jednak, że był to ich jedyny styl walki. Dowiódł tego von Pappenheim śmiałą szarżą w bitwie pod Lützen.” R. S. Jak już zaznaczyłem, Pappenheim nie był nikim wyjątkowym. Szarże na białą broń prowadzili kirasjerzy jeszcze zanim Pappenheim zaczął swoją karierę wojskową. „Feldmarszałek Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i jeden z najznakomitszych dowódców wojny trzydziestoletniej służył wcześniej w jeździe polskiej i dobrze znał husarię. Na podstawie swych doświadczeń zreformował kirasjerów, czerpiąc ze „skrzydlatych” to, co najlepsze. Należy jednak od razu dodać, że pozostałe formacje kirasjerskie nie miały takiego doświadczenia, jak ta dowodzona przez von Pappenheima.” R. S: To ostatnie zdanie całkowicie mija się z prawdą. „Feldmarszałek rzeczywiście niejednokrotnie stosował przełamujące szarże, ale z drugiej strony aż tak wiele ich nie wykonał, gdyż w bitwie pod Lützen został śmiertelnie raniony. Husaria, ze względu na swe wyszkolenie, potrafiła radzić sobie z różnymi przeciwnikami, ale tak naprawdę w XVII wieku koncentrowała się przede wszystkim na ryzykownych atakach.” R. S.: A cóż to są te „ryzykowne ataki”? Szarże na przeciwnika? Toż właśnie po to stworzono kawalerię. „Skrzydlaci jeźdźcy byli ubezpieczani przez swych pocztowych, uzbrojonych również w ciężkie pancerze” R. S: A co to są owe „ciężkie pancerze”? Jakieś szczególnie ciężkie kolczugi, czy może zbroje? „oraz w długą broń palną.” R. S. Długa broń palna się zdarzała, ale w okresie, o którym tu mowa, podstawowym uzbrojeniem czeladzi pocztowej były kopie, a nie długa broń palna. „Ponadto wsparcia udzielały im inne oddziały jazdy, na przykład rajtarzy (nieporozumieniem jest nazywanie tej formacji ciężką kawalerią)” R. S.: Rajtar to pojęcie na tyle szerokie, że obejmuje także i kirasjera. Więc jak najbardziej rajtar mógł być synonimem ciężkiego kawalerzysty. „czy arkebuzerzy zagranicznego autoramentu. Dowódca musiał z rozwagą korzystać z husarskiej siły, by jak najbardziej zminimalizować straty przy brawurowej szarży. Doskonale o tym wiedział błyskotliwy hetman litewski Jan Karol Chodkiewicz, który zdziesiątkował armię szwedzką w bitwie pod Kircholmem w 1605 roku. By zminimalizować przewagę czterokrotnie większych sił przeciwnika”, R. S.: Trzykrotnie liczniejszych (licząc samych żołnierzy). „wykorzystał dogodną formę terenu oraz deszczową aurę.” R. S. To są niestety niczym nie poparte supozycje. „Wśród Szwedów dominowała głównie piechota. Husarska kopia znakomicie spełniała swoje zadanie (mimo że z reguły wykorzystywano ją przeciw kawalerii) – przełamywała szeregi pikinierów ubezpieczających strzelców. „Skrzydlaci” stosowali także ryzykowną upozorowaną ucieczkę, by móc ponownie zaszarżować na przeciwnika, rozbić jego szyk i zmusić do odwrotu. Taka brawura była całkowicie obca szwedzkiej armii, której taktyka i uzbrojenie wpisywały się w zachodnioeuropejski styl walki. Nikt nie jest doskonały Słabość husarii objawiła się w bitwie pod Gniewem w 1626 roku. Osławiona polska kawaleria nie radziła sobie ze zmasowanym ostrzałem Szwedów, a ponawiane szarże rozbijały się o ścianę kul przeciwnika.” R. S. Kompletna nieprawda. Zalecam lekturę swojego artykułu na temat tej bitwy i roli w niej husarii: http://www.radoslawsikora.republika.pl/ ... atVasa.pdf (http://www.radoslawsikora.republika.pl/GniewVivatVasa.pdf) „Król Gustaw II Adolf dobrze pamiętał druzgoczącą klęskę swego ojca Karola IX, poniesioną 21 lat wcześniej pod Kircholmem. Z kolei nieudolny polski król Zygmunt III Waza postanowił pod Gniewem wykorzystać słynną jazdę Rzeczypospolitej do ataków zaczepnych, praktycznie pozbawiając ją wsparcia oddziałów zabezpieczających natarcie, co pozwoliło przeciwnikom na oflankowanie „skrzydlatych” oraz zatrzymanie ich silnym ostrzałem muszkieterów i artylerii. Choć bitwa pod Gniewem była głównie porażką dowódcy, potwierdziła przy okazji, że husaria jest tak naprawdę formacją przełamującą, a jej wykorzystanie powinno być poprzedzone wieloma innymi działaniami mającymi umożliwić wykonanie szarży na broń białą.” R. S. Bitwa pod Gniewem pokazała tylko, że pozostająca za umocnieniami piechota, jest nie do ruszenia przez kawalerię. Tyle, że samo przetrwanie bitwy nie jest równoznaczne z jej zwycięstwem. „Kirasjerzy von Pappenheima również nie byli doskonali. Spektakularną porażkę ponieśli w pierwszej bitwie o Breitenfeld (1631 rok) z siłami również dowodzonymi przez króla Gustawa Adolfa. Pięć tysięcy kirasjerów aż siedmiokrotnie wykonywało karakol, nim zostali rozbici. Trzeba jednak zauważyć, że podczas tej bitwy podkomendni von Pappenheima ścierali się jednocześnie z jazdą i piechotą szwedzką, walczyli zarówno na broń palną, jak i białą. Kirasjerzy potrafili wyciągnąć lekcję z tej porażki i dostosowali swój styl wojowania do zmian na polu walki. Już w bitwie pod Lützen dowiedli, iż są formacją dość elastyczną. Tego nie można raczej powiedzieć o husarii – bezradnej, gdy nie mogła przeprowadzić udanej szarży.” R. S. To ostatnie zdanie jest zupełnie fałszywe. W warunkach, w których pod Lützen szarżowali kirasjerzy, husaria nie miała sobie równych. W warunkach, w których pod Gniewem przyszło szarżować husarii, żadna kawaleria nie miała szans. A decydowało o tym użycie lub nie, umocnień polowych oraz wykorzystanie, bądź nie, sprzyjających warunków terenowych. Ciężka kawaleria, żeby móc skutecznie przeprowadzić swój atak, musiała mieć do tego odpowiedni teren. To się tyczy tak kirasjerów, jak i husarzy. „Wojsko pogrzebowe Z czasem husaria – tak jak cała Rzeczpospolita – zaczęła podupadać. Ze względu na pustki w szlacheckich skarbczykach liczba „skrzydlatych” regularnie spadała. Wprawdzie starano się uzupełniać ubytki, ale ze względów finansowych skutkowało to spadkiem jakości uzbrojenia i wyszkolenia. Nie bez znaczenia była też zmiana szlacheckich obyczajów i odejście od tradycji rycerskich. Husaria w XVIII wieku stała się w końcu wojskiem paradnym, używanym tylko na popisach wojskowych lub pogrzebach wodzów i oficjeli. Z tego powodu nazywano ją „wojskiem pogrzebowym”.” R. S. To prawda. „Oddziały kirasjerów przetrwały znacznie dłużej.” R. S. Ale nie takiej formie, jak kirasjerzy Pappenheima. Uzbrojeni w broń drzewcową kawalerzyści przetrwali do XX w., co nie znaczy, że był to ten sam rodzaj jazdy, co XVII w. husaria. „W XIX wieku walczyły jeszcze na frontach wojen napoleońskich. Tak długa żywotność tej formacji świadczy o jej elastyczności i użyteczności.” R. S. Owszem, kirasjerzy (choć nie tacy, jak Pappenheima) byli użyteczni i w XIX w. Tak samo, jak i lansjerzy. „Kirasjerzy, choć niepozbawieni wad, stanowili godną zachodnią przeciwwagę dla polskiej husarii, którą pod pewnymi względami (na przykład, jeśli chodzi o dostosowywanie się do zmiennych warunków pola walki) nawet przewyższali.” R. S. A to jest wniosek oparty jedynie na życzeniach autorów. Husaria wielokrotnie w XVII w. walczyła z kirasjerami różnych nacji. Wielokrotnie walczyła i wielokrotnie ich zwyciężała. I to czasem przy dużej przewadze liczebnej przeciwnika (jak np. pod Kutyszczami w 1660 roku, gdzie ok. 140 husarzy rozbiło ok. 700 kirasjerów). Nie znam bitwy, gdzie przy porównywalnym stosunku sił, husaria przegrała z kirasjerami. Najlepszą oceną przydatności obu formacji jest bitwa wiedeńska 1683 roku, gdzie to husarzy wysunięto do pierwszej linii, aby całej sprzymierzonej armii torowała drogę, a cesarscy i niemieccy kirasjerzy szli husarii w posiłku. Co do „dostosowania się do zmiennych warunków pola walki” - to było całkowicie na odwrót. Ale o tym niżej. „Szabla czy rapier? W przypadku oręża husaria postawiła na specjalizację,” R. S.: Całkowita nieprawda. Husaria wielokrotnie walczyła jako ciężka kawaleria, ale także wykonywała zadania kawalerii lekkiej, a bywało, że spieszano ją nawet i walczyła wtedy jak piechota. To z epoki Pappenheima pochodzi opis „husarz drzewko porzuciwszy, służy za rajtara [kirasjera], zbroję zdjąwszy, za kozaka [lekkiego kawalerzystę] stanie”. Husarz był czymś więcej niż kirasjer, bo oprócz tego, że mógł walczyć tak jak on, walczył również kopią – a ta właśnie broń, jak zapewniał cesarski feldmarszałek Raimondo Montecuccoli, była królową broni. „z kolei kirasjerzy na większą wszechstronność. Istnieje spór, która z formacji dysponowała bronią białą, lepiej przygotowaną do bezpośredniego starcia. Husarska kopia nadawała się użycia tylko raz,” R. S. Tak jest. Kopia powinna się złamać przy uderzeniu. A gdy się złamała, husarz stawał się de facto kirasjerem. „szabla natomiast (lub pałasz) ustępowała kirasjerskiemu rapierowi, gdy chodzi o uniwersalność.” R. S. Skąd w ogóle taka opinia? Czego to nie potrafiła szabla i pałasz, co potrafił rapier? „Z drugiej wszakże strony rapier, który pozwalał na jednoczesne rąbanie i zadawanie sztychów, nie dorównywał pod względem obu tych funkcji bardziej wyspecjalizowanym egzemplarzom broni husarskiej. Biorąc jednak pod uwagę zróżnicowanie uzbrojenia przeciwników (nawet w obrębie jednego oddziału), wydawał się wyborem bardziej trafionym niż kopia i szabla.” R. S. Tyle, że husaria nie używała kopii i szabli (lub też kopii i pałasza), lecz zestawu: kopia, szabla, pałasz (ewentualnie, zamiast tego ostatniego, koncerz). Skoro więc autorzy uważają, że „rapier, który pozwalał na jednoczesne rąbanie i zadawanie sztychów, nie dorównywał pod względem obu tych funkcji bardziej wyspecjalizowanym egzemplarzom broni husarskiej”, to powinni dojść do wniosku, że to husaria była wyposażona w lepszy, bardziej uniwersalny zestaw uzbrojenia. „Husaria, choć doskonała w szczególnym rodzaju walki, padła ofiarą owej specjalizacji – zbytnio bazowała na tradycji oraz na formach zapożyczonych z innych formacji, które nie do końca odpowiadały realiom pola walki.” R. S. Szkoda tylko, że żadne starcie z XVII wieku tego nie potwierdza :). Za to jest wiele przykładów starć kirasjerów z husarzami, w których ci ostatni udowodnili swą skuteczność. Do nich należą np. Kropimojza 1621, Poswol 1625, Gniew 1626, Tczew 1627, Trzciana 1629 (żeby poprzestać tylko na epoce wojen z Gustawem Adolfem). Podsumowując – zainteresowanym tą tematyką polecam rozdział "O walkach z rajtarami" (s. 167-202) z mojej pracy doktorskiej, którą można ściągnąć sobie pod poniższym linkiem: http://rozprawy.uph.edu.pl/gsdl/collect ... doslaw.pdf (http://rozprawy.uph.edu.pl/gsdl/collect/rozprawy/index/assoc/HASH7024.dir/Sikora%20Radoslaw.pdf) "




Piszesz o elastyczności zachodniej jazdy zupełnie jakbyś przeczytał ten artykuł, mam nadzieje, że Cię przekonałem tym cytatem dr Sikory.

Wonsz
19-07-2014, 09:26
Eh... Chodziło mi o to, żeby przypadku ,gdzie zamożność Polski byłaby co najmniej 3 razy większa niż w roku 1648, można by było rekrutować o wiele więcej i lepszej husarii (głównym czynnikiem nieprzydatności husarzy był fakt, iż nie byli to ci sami ludzie jak chociażby 38lat temu, byli biedni, skundleni, ich morale było o wiele słabsze niż kiedyś). Na przykład, załóżmy, że gramy 2tury\rok, dochodzimy do roku bodaj 1704, jak sami wiemy, w realu byliśmy wyniszczeni wojnami. Tymczasem, gracz jest w tej chwili mocarstwem na skale Imperium Brytyjskiego(wiem, nie te czasy, tylko porównuję), i co? Też ma mieć możliwość rekrutowania co najwyżej 4oddziały husarii?

ordenus22
19-07-2014, 10:39
Eliminator, tu się z tobą zgadzam, jeśli będziemy mocarstwem to różne ograniczenia były wtedy dziwne, stąd na każdym kroku piszę, że co do oddziałów elitarnych głównym ograniczeniem powinien być koszt rekrutacji, jeśli husaria będzie bardzo droga to na początku nie będzie nas stać na tworzenie 20 chorągwi husarii, ale kiedy będziemy mieć kasy jak lodu to już nasza sprawa.

Arroyo
19-07-2014, 10:43
I tak opieranie armii na samej jeździe lub w 50% na niej to nie wróży nic łatwego do pokierowania i zarazem ogrania :)

Lwie Serce
19-07-2014, 10:49
Gracz jest królem, gracz rządzi, ja jakoś nigdy nie miałem problemów z opieraniem swojej armii na jeździe ;)

Generalnie zgadzam się z Ordenusem, najlepsze ograniczenie to koszty.

Arroyo
19-07-2014, 10:55
Choć szczerze - armia, w której jest sama jazda jest po prostu nudna. To właśnie z takiego samego powodu nie chciałem grać w Rome II Nomadami, których załatwiłem ot tak, by trollować na multi.

ordenus22
19-07-2014, 11:08
Arroyo napisałem 20 chorągwi, bo taka liczba przyszła mi do głowy, jak będziesz chciał 2000 to twoja sprawa, no ludzie nie załamujcie mnie.

PaskudnyPludrak
19-07-2014, 11:12
Ja nie wiem skąd ten masochizm historyczny każący zawsze pokazywać Polskę jak słabeusza albo to może jakaś chęć pokazania, że jest się innym, wielu ludzi wierzy, że husaria była świetna, ale my to nie plebs, zrobimy z nich zwykłą przeciętną kawalerię.
Ale gdzie tutaj ktoś tak pisał ?
Rozumiem, że wg Ciebie badacze tacy jak np Jan Wimmer to masochista, czy może zdrajca ? bo daleki jest od ślepego gloryfikowania naszej wojskowości XVIIw.

Arroyo
19-07-2014, 11:12
Ordenus, pisałem do Lwa, nie miałem na myśli tego, o czym mówisz :)

Artem.pl
19-07-2014, 12:14
Nowe sygnatury:


http://i62.tinypic.com/oub2ur.jpg

http://i58.tinypic.com/dfiz2a.jpg

http://i57.tinypic.com/wbz38n.jpg

Piter
19-07-2014, 16:43
Ale gdzie tutaj ktoś tak pisał ?
Rozumiem, że wg Ciebie badacze tacy jak np Jan Wimmer to masochista, czy może zdrajca ? bo daleki jest od ślepego gloryfikowania naszej wojskowości XVIIw.

Ale gdzie tutaj ktoś tak pisał?

Gajusz Mariusz
19-07-2014, 17:09
Artem-górna sygnaturka wykorzystuje kadr z filmu "Kapitan Alatriste"?

Arroyo
19-07-2014, 17:15
Dokładnie tak :)

PaskudnyPludrak
19-07-2014, 18:06
Ale gdzie tutaj ktoś tak pisał?

Ciągle czepiasz się o oczywiste fakty, nazywasz to masochizmem, sugerujesz, że ktoś robi z RON słabeuszy itp. itd. strach już cokolwiek napisać, bo zaraz zostanie się posądzonym o pisanie dla GW i lewactwo :)
A ten artykuł http://www.kresy.pl/kresopedia,histo...cie-najlepsza# (http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,rzeczpospolita?zobacz/husaria-czy-zeczywiscie-najlepsza#) to przecież stek bzdur, każdy kto ma choć trochę pojęcia o wojskowości tego okresu powinien sobie z tego zdawać sprawę.Nikt się tu na niego nie powoływał, to Ty wrzuciłeś linka

Piter
19-07-2014, 18:13
Ciągle czepiasz się o oczywiste fakty, nazywasz to masochizmem, sugerujesz, że ktoś robi z RON słabeuszy itp. itd. strach już cokolwiek napisać, bo zaraz zostanie się posądzonym o pisanie dla GW i lewactwo
A ten artykuł http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,rzeczpospolita?zobacz/husaria-czy-zeczywiscie-najlepsza# to przecież stek bzdur, każdy kto ma choć trochę pojęcia o wojskowości tego okresu powinien sobie z tego zdawać sprawę.Nikt się tu na niego nie powoływał, to Ty wrzuciłeś linka :)

heh, no nie wiem co powiedzieć. Nie bierz wszystkiego tak do siebie. Wrzuciłem linka i polemikę do niego, w której było wiele ciekawych porównań do kirasjerów i były przytaczane starcia z nimi. Było tam między innymi pisane o elastyczności husarii i kirasjerów, a ta sprawa była tu poruszana. August pisze, że husaria powinna mieć takie same statystyki jak kirasjerzy, bądź ciut lepsze conajwyżej, Baldwin wspominał, że Husarię przestawano wykorzystywać, bo była niepotrzebna. Nigdy nie wyzywałem na tym forum nikogo od lewaków, to Ty ciągle szukasz okazji by pokazać się jako ofiara jakiegoś prawicowego trolla.

Wonsz
19-07-2014, 18:35
Stek bzdur? Wolne żarty.

August II Rex
19-07-2014, 18:42
Widzę, że problem husarii stał się obecnie głównym tematem w tym wątku. Pamiętajcie koledzy, że jest to jednak tylko gra komputerowa a husaria jedną jednostką jednej frakcji. Niewątpliwie dla nas jako Polaków najważniejszą. Podejrzewam, że prawdziwej siły husarii, jak i wielu innych jednostek nie da się tu odtworzyć, gdyż na polu bitwy występuje wiele zmiennych od pogody począwszy na umiejętnościach dowódcy skończywszy. Husaria niewątpliwie w sprzyjających warunkach była jednostką genialną i odpowiednie użycie kilku takich jednostek powinno mieć decydujący wpływ na wynik bitwy i tyle. To nie jest dyskusja o historii husarii tylko o tym jak ta legendarna jednostka powinna być odzwierciedlona w grze, nie tylko z wyglądu, ale i skuteczności statystyk. A w grach tak często bywa, że 100% odzwierciedlenie historii jest niemożliwe bo psuło by zabawę, dlatego trzeba pójść na pewne kompromisy. Dla zachowania balansu i przyjemności z rozgrywki.

Wonsz
19-07-2014, 18:54
Ale robienie z niej kirasjerów ewentualnie troszkę lepszych, to niemal przepraszam za określenie debilizm.

A co do mojego posta wyżej, to cofam to, bo nie tą wypowiedź wziąłem pod uwagę, mój błąd.

August II Rex
19-07-2014, 19:09
Rozumiem wzburzenie, ale nie należy przeginać w żadną ze stron. Husaria to świetna jazda i taką powinna być, ale kirasjerzy również leszczami nie byli. Sam jestem jej miłośnikiem, ale husaria nie może być nie do zatrzymania niezależnie od okoliczności. Nie znam się na modowaniu i statystykach, ale chodzi mi o balans rozgrywki.

Reznow45
19-07-2014, 19:35
Panowie, skończmy ten offtop. Obserwując dyskusję z boku widać, że obie strony przesadzają w swoją stronę.

Moim skromnym zdaniem Husaria powinna dostać mimo wszystko staty nieco lepsze od kirasjerów. Nie chcę sztucznej gloryfikacji,ale mimo wszystko przy dobrym wykorzystaniu na polu bitwy robiła miazgę.
Nie chce, by ktoś z mojej wypowiedzi zrozumiał,że żądam jakichś XVII wiecznych czołgów odbijających pociski,ale nie możemy też przegiąć w drugą stronę i ją sztucznie osłabić. IMO duże koszty przy b. dobrych statach powinny być ok.
Swoją drogą, w Dreissig Jahre Krieg całkiem dobrze rozwiązali ten problem: doskonała szarża i po prostu dobra walka wręcz i obrona. To jest IMO to.

szwajcar
19-07-2014, 19:49
Zgadzam się całkowicie z Reznow45. Przy tym ze zródeł wiadomo że jednak polska jazda czy to husaria czy pancerni(kozacy) indywidualnie byli lepiej w walce wręcz wyszkoleni zaś w dobie potopu kawaleria typu zachodnioeuropejskiego przewyższała naszą dyscypliną podczas bitew na co niebagatelny wpływ miały klęski pod Korsuniem i Batohem czyli praktyczna likwidacja starych wojsk kwarcianych. Dobra szarża i walka wręcz dla całej jazdy polskiej (dla husarii zwłaszcza szarża) a części piechoty zachodniej możliwość stawiania umocnień (w Medievalu chyba palisady są?) i moim zdaniem kłopot z głowy.

Lwie Serce
19-07-2014, 19:51
Moim zdaniem po prostu obie formacje powinny się podobnie bić wręcz, z tym, że husaria byłaby dużo lepsza do szarży, zaś kirasjerzy świetnie przystosowani do walki ogniowej ;) Balans i historyczność jako tako byłyby zachowane a obie formacje o podobnej wartości bojowej z tą różnicą, że wykorzystywane byłyby inaczej.

Reznow45
19-07-2014, 19:55
Otóż to. Kirasjerzy nadrabiają dużo możliwością ostrzału (teoretycznie to i husarze czasem mieli u boku pistolet ale dobra :D ) i mocną zbroją, Husaria zaś ma kopie i potężną szarżę. Do tego w kampanii dać duże koszta werbunku i utrzymania (z ograniczeniem możliwości rekrutacji w ogóle mam wątpliwości) i balans jest.

Lwie Serce
19-07-2014, 19:57
Fakt, husarze mieli pistolety, lecz w Medku nie można dać trzeciej broni a z dwojga złego lepiej zrezygnować z nich niż z szabli czy kopii :D

August II Rex
19-07-2014, 20:09
No i problem wydaje się być rozwiązany świetna szarża i dobra walka wręcz dla husarii. Kirasjerzy walka wręcz i ostrzał.

Pytanie do twórców: kiedy planowane jest wydanie bety i w jakim stopniu prace są już zaawansowane? Mile widziana przybliżona wartość procentowa. Oczywiście broń Boże nie ponaglam. Ba sam bym pomógł lecz nie posiadam dostatecznej wiedzy i umiejętności w zakresie modowania.

Piter
19-07-2014, 20:15
Mniejszą obronę pancerza niż u kirasjerów (co do lepszą odporność na ostrzał) ale za to można im dać cechę szybki ruch, w końcu konie zachodniej jazdy były silniejsze ale za to wolniejsze od husarskich. W końcu znając mechanikę medka nie wyobrażam sobie bitew, w których husaria będzie goniła uciekających kirasjerów, a Ci będą ją wystrzeliwać, bo ta ich nie do goni (jak to można było robić konnicą strzelającą pistoletami w podstawce w stosunku do ciężkiej kawalerii).

Lwie Serce
19-07-2014, 20:18
Według mnie, słuszna sugestia :)

Reznow45
19-07-2014, 20:44
Otóż to, w Medku takie sytuacje strasznie wkur...zały i dobrze by było to zlikwidować :)

A jak wygląda sprawa z państwem Prusko-Brandenburskim? Tzn, jak rozwiązano kwestię lenności Prus i niezależności Brandenburgii?

Baldwin
19-07-2014, 20:56
Wszystkich przepraszam za milczenie ale dopadło mnie straszne choróbsko. Od rana kaszlę jak wariat a łeb tak boli, że nie jestem w stanie nic zrobić...

W każdym razie na chwilę zatrzymałem się przy artylerii późnej, ponieważ uruchamiając bitwę bez przerwy miałem CTD. Po wyzdrowieniu zajmę się tym i skończę grenadierów. Tych jeszcze mi zostało ok. 14 do zrobienia, przy czym na szczęście tylko francuzy wymagają osobnego modelu.

Co do cechy move_speed_mod działa tylko na piechotę. Jedyną drogą dla "przyspieszenia" husarskich koni jest zmiana animacji albo użycie np. animacji dla pony albo fast pony (mam jednak wrażenie, że pony korzysta z tych samych animacji co heavy_horse, więc pozostaje tylko fast pony ale to z kolei za szybko :)

Artem.pl
20-07-2014, 12:31
Nowe UI kampanijne dla Carstwa Rosyjskiego:
http://i59.tinypic.com/16k19ua.jpg

Piter
20-07-2014, 13:43
Ciekawostka o naszym sporcie narodowym z zamierzchłych czasów:

http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,rzeczpospolita?zobacz/palcaty-ulubiona-zabawa-mlodziezy-polskiej-w-xvii-xviii-w

krzysiu1505
21-07-2014, 09:09
Ciekawostka o naszym sporcie narodowym z zamierzchłych czasów:

http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,rzeczpospolita?zobacz/palcaty-ulubiona-zabawa-mlodziezy-polskiej-w-xvii-xviii-w

I właśnie dlatego jazda polska powinna mieć lepsze statystyki walki wręcz od jazdy zachodniej(chyba nikt nie kwestionuje wyższości polskiej szlachty nad zachodnimi żołnierzami w szermierce). Żeby nie było czasem sytuacji, że kirasjerzy czy nawet rajtarzy roznoszą husarię na mieczach. A wracając do dyskusji o sile husarii, to ja osobiście myślę, że najlepszym odwzorowaniem tej jazdy byłoby uczynienie tak silnej, że nie byłoby przeciwnika który mógłby się oprzeć jej frontalnej szarży, tak, że jedynym sposobem na jej pokonanie byłoby albo poświęcenie jakiejś jednostki celem wyhamowania szarży i okrążenie skrzydlatych jeźdźców zanim zdążą się wycofać bądź złamanie ich ostrzałem(najlepiej z flanek). A co do całego moda, to czy jest możliwe zwiększenie efektu moralnego ostrzału z broni palnej bez ingerencji w silnik gry?

[IG] Misiak
21-07-2014, 10:24
1648, drogi kolego :)

Kurczę, nie zauważyłem, że mi odpisałeś. Otóż w kwietniu 1648 roku istniało zaledwie 14 chorągwi husarskich, których liczebność szacuje się na ok 1051 koni. Dla porównania jazdy pancernej było niewiele więcej bo tylko ok. 1110 koni, zgrupowanych w 22 chorągwiach. Pamiętać jednak trzeba, że w tym roku istniało tylko i wyłącznie wojsko kwarciane, które ledwo co przekraczało 4000 koni i porcji, więc nie była to siła zdolna sprostać wyzwaniu, jakie nagle się pojawiło.

Lwie Serce
21-07-2014, 10:58
I właśnie dlatego jazda polska powinna mieć lepsze statystyki walki wręcz od jazdy zachodniej(chyba nikt nie kwestionuje wyższości polskiej szlachty nad zachodnimi żołnierzami w szermierce). Żeby nie było czasem sytuacji, że kirasjerzy czy nawet rajtarzy roznoszą husarię na mieczach.

Szermierka szermierką ale kiedy husarz straci kopię i przychodzi mu walczyć z równie dobrze opancerzonym kirasjerem zbrojnym w rapier czy pałasz to szanse są mniej więcej równe. Zwłaszcza, że kirasjerzy nie byli żołnierzami stroniącymi od bezpośredniego kontaktu z wrogiem ;) Jeśli obydwie formacje zaczną szarżować na siebie to kirasjerzy są bez szans co jest oczywiste, ale nie ze względu na duże umiejętności fechtunku husarzy a fakt posiadania przez nich kopii.

Wonsz
21-07-2014, 14:14
Husarskie zbroje były na równi, z kirasjerskimi, więc dlaczego husaria miałaby mieć mniej punktów obrony? Chciałbym przypomnieć, że husaria bez wątpienia była lepszą kawalerią od kirasjerów. a tak poza tym nie tylko my mieliśmy husarie. Była husaria węgierska, moskiewska, a to że nie odnosiła takich sukcesów jak polska nie ma nic do rzeczy.

No i druga sprawa, sprawdzał ktoś ile trwają tury?Bo trochę nie byłoby fajnie, gdyby tura trwała 10min.

krzysiu1505
21-07-2014, 15:06
Husarskie zbroje były na równi, z kirasjerskimi, więc dlaczego husaria miałaby mieć mniej punktów obrony? Chciałbym przypomnieć, że husaria bez wątpienia była lepszą kawalerią od kirasjerów. a tak poza tym nie tylko my mieliśmy husarie. Była husaria węgierska, moskiewska, a to że nie odnosiła takich sukcesów jak polska nie ma nic do rzeczy.

No i druga sprawa, sprawdzał ktoś ile trwają tury?Bo trochę nie byłoby fajnie, gdyby tura trwała 10min.

Husaria jednak powinna mieć nieco słabszą zbroję, ale umiejętności obronne większe, co by na jedno wychodziło w walce wręcz jeśli o obronę chodzi, a atak nieco większy dla ukazania większych umiejętności szermierczych polskiej szlachty. Kirasjerzy z husarią bez kopii nie posiadając przewagi liczebnej bądź terenu w walce wręcz powinni ją zmiatać tylko w szarży. Ale lepszym sposobem na husarię byłoby takie jej ostrzelanie, aby skrzydlaci jeźdźcy zaczęli migać na biało.

Lwie Serce
21-07-2014, 15:08
Napisałem, że z równie dobrze opancerzonym kirasjerem ;)

Husaria była bez wątpienia lepsza jeśli chodzi o potężne uderzenie na przeciwnika, ale gdy dochodzi do walki wręcz husarskiej szabli czy koncerzowi przeciwstawi się rapier lub pałasz kirasjera, doliczyć opancerzenie o podobnej wartości ochronnej to starcie się jako tako równa.

Najlepiej by było, żeby husarze zmiatali kirasjerów w szarży ale w zwarciu nawiązywali równorzędną walkę z nimi, choć to tylko moja opinia, twórca zrobi jak zechce ;)

EDIT : właściwie napisałem podobnie co kolega wyżej hehe.

Artem.pl
21-07-2014, 15:11
Tury trwają tyle ile trzeba, czyli mniej niż minutę. Poza tym ktoś już pisał, by nie robić offtopu odnośnie husarii. Nie będzie eksterminacji pikinierów pierwszą szarżą i koniec tematu.

Hellvard postanowił nam pomóc i zajmie się dodawaniem nowych stałych fortów i portów z nazwami. Zostaną również dodane nowe miasta na terenie Carstwa Rosyjskiego.

Wonsz
21-07-2014, 17:15
Po co te stałe forty? Nie da się ich rozwijać, a AI tylko się na nich miota...

Artem.pl
21-07-2014, 17:24
Gdy zostanie wyrównany limit miast, to zostaje tylko dodawanie stałych fortów. Poza tym jak forty są dobrze umiejscowione, to AI aż tak bardzo się nie miota.

sadam86
21-07-2014, 19:01
Stale forty to namiastka miast spowodowana limitem prowincji, a AI miota się głównie wtedy gdy forty blokują miejsca strategiczne, a na otwartej przestrzeni je zdobywa i idzie dalej.

RockMiguel
21-07-2014, 22:25
No w wersji alfa to się naprawdę miota.Jakby się zastanawiał czy ruszyć na Winnice, Zbaraż czy od razu na Lwów.Ale to na alfie.

Artem.pl
21-07-2014, 22:32
Gwarantuje Ci że teraz ruszają zdecydowanie do ataku. Po klęsce Potockiego, będziesz miał od razu oblężone dwie osady.

Edit: Nowe UI:

- dla RON:
http://i57.tinypic.com/1io5mp.jpg

- dla państw muzułmańskich:
http://i62.tinypic.com/ff5ues.jpg

Reznow45
22-07-2014, 09:19
Forty powinny zostać. Nie dość,że namiastka miast, to czasem są przydatne.

I czy ktoś odpowie na moje poprzednie pytanie: co z Brandenburgią i przynależnością lenną Prus?

Artem.pl
22-07-2014, 09:30
Brandenburgia i Prusy to jedno państwo. Nie będziemy ich oddzielać, ponieważ jest określony limit frakcji, który został już wyrównany.

marengo
22-07-2014, 09:38
To UI dla RONu odstaje od reszty negatywnie. Raz, że nieprofesjonalnie wygląda zasłanianie nazwy osady przez skrzydła (znowu ta husaria;)). Dwa, że sam motyw pustej zbroi jest wyłamaniem się ze schematu pokazanego dla Rosji i Turcji, czyli pomiędzy przyciskami otwierającymi okna rozwoju osad i rekrutacji powinna znaleźć się jakaś postać, nie sam przedmiot. Wskazane byłoby ujednolicenie tego.

Piter
22-07-2014, 10:29
Vilnius? Gdyby ktoś tak w XVII wieku powiedział to nikt by nie wiedział o jakie miasto chodzi :) Przecież w tamtych czasach język polski był już dość powszechny w wielkim księstwie, przy czym nie wypierał on języka Litewskiego, bo tym posługiwała się jedynie część chłopów na Żmudzi, wypierał on język Ruski. Przypominam, że oficjalnymi językami Wielkiego Księstwa był Polski i Ruski. Mam nadzieje, że nie odczytacie moich postów jako obrażanie was, ale od akcji przesiedleńczych za Stalina w 1944 roku przez kilkaset lat na Wileńszczyźnie Litewski był niszowy, o ile kiedykolwiek oprócz teraźniejszości w tym mieście był językiem głównym.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/17/Rzeczpospolita_wojewodztwa.png/800px-Rzeczpospolita_wojewodztwa.png - Duchy of Samogitia - to teren na którym mógłbym jeszcze zrozumieć nazwy po litewsku.

RockMiguel
22-07-2014, 10:37
Dlaczego Potocki miałby przegrać? :)

Piter
22-07-2014, 10:38
Jak grałem na alfie z wgranym swoim AI to nie bugowali się na fortach, agresywnie rzucali się na miasta i to od wszystkich możliwych stron, co nie zmienia faktu, że jestem przeciwnikiem fortów, bo każde AI lepiej sobie radzi bez nich.

Wonsz
22-07-2014, 10:40
RockMiguel- dlatego, że (przynajmniej w alfie) kozacy mają lepsze muszkiety od RON, lepszą jazdę i większe morale...

Artem.pl
22-07-2014, 10:48
Przynajmniej w ataku, ponieważ teraz koło Chmielnickiego stoi Tuhaj-Bej :devil: Poza tym jest nowe AI bitewne.

[IG] Misiak
22-07-2014, 10:52
Przynajmniej w ataku, ponieważ teraz koło Chmielnickiego stoi Tuhaj-Bej :twisted: Poza tym jest nowe AI bitewne.


Chwała Wam. Kwarciani Poockiego powinni mieć baaardzo trudno w pierwszych 2 turach :D

Wonsz
22-07-2014, 10:59
Jak się okaże, że kozacy mają lepsze staty od polskiej piechoty... sam niewiem co wtedy...

[IG] Misiak
22-07-2014, 11:26
Jak się okaże, że kozacy mają lepsze staty od polskiej piechoty... sam niewiem co wtedy...


Tu musieliby się wypowiedzieć twórcy moda, jakie tam sobie planują dać statystyki piechocie, ale wcale bym się nie obraził gdyby piechota zaporoska miała znacznie lepsze niż piechota polsko-węgierska i porównywalne bądź nieco lepsze od piechoty cudzoziemskiego autoramentu. Nasi "niemcy" mogliby mieć ewentualnie większy zasięg strzału, jeśli coś takiego da się w ogóle zrobić.

Artem.pl
22-07-2014, 11:36
Walka na odległość dla poszczególnych jednostek:
Kozacy: 16
Piechota cudzoziemskiego autoramentu: 18
Piechota węgierska: 16

Porównanie jednostek jazdy:
Semeni:
Atak: 10
Szarża: 4
Obrona:4

Husaria:
Atak: 24
Szarża: 8
Obrona: 28

Pospolite Ruszenie:
Atak: 10
Szarża:6
Obrona:7

Także twoje teza o wyższości jazy kozackiej nad polską została obalona.

RockMiguel
22-07-2014, 11:47
Większa radość z zwycięstwa! Może Sun Tzu to ja nie jestem, ale nie takie rzeczy się na singlu wygrywa każdy z nas o tym wie.

Wonsz
22-07-2014, 14:35
To ciekawe dlaczego moja kawalera sam na sam nie potrafiła sobie poradzić z semenami? Misiak ,dlaczego lepsze? Zaraz usłyszę, że kozacy mieli o wiele lepsze wyszkolenie i muszkiety od polaków...

Artem.pl
22-07-2014, 15:39
A czy twoja kawaleria była wtedy ostrzeliwana również przez strzelców (wtedy dochodzi strach wywołany przez muszkiety), lub łuczników konnych? Jeżeli tak, to resztę sam sobie dopowiedz.

PaskudnyPludrak
22-07-2014, 15:47
Zaraz usłyszę, że kozacy mieli o wiele lepsze wyszkolenie i muszkiety od polaków...

Kozacy słynęli z tego,że byli bardzo dobrymi strzelcami, mało tego zdarzało się, że byli uzbrojeni w broń gwintowaną.Wg mnie, to Kozacy powinni mieć nawet ciut lepsze strzelanie niż piechota zachodnia.
Jak będzie w ogóle z Kozakami ? planujecie podział na rejestrowych i nierejestrowych, jeśli tak, to właśnie rejestrowi powinni trochę lepiej strzelać.
Co do jazdy kozackiej, to powinna być bardzo słaba w walce wręcz.

Artem.pl
22-07-2014, 16:00
Są Kozacy Rejestrowi i zwykli. Ostrzał zwykłych: 16
rejestrowych: 18

[IG] Misiak
22-07-2014, 17:11
Kozacy słynęli z tego,że byli bardzo dobrymi strzelcami, mało tego zdarzało się, że byli uzbrojeni w broń gwintowaną.Wg mnie, to Kozacy powinni mieć nawet ciut lepsze strzelanie niż piechota zachodnia.
Jak będzie w ogóle z Kozakami ? planujecie podział na rejestrowych i nierejestrowych, jeśli tak, to właśnie rejestrowi powinni trochę lepiej strzelać.
Co do jazdy kozackiej, to powinna być bardzo słaba w walce wręcz.


EliminatorT,

PaskudnyPludrak ubiegł mnie z udzieleniem wyjaśnienia, odpowiadać praktycznie już nie muszę. Dodam tylko, że piechota zaporoska była bardzo ceniona przez dowódców koronnych przed powstaniem Chmielnickiego, zresztą ulubioną taktyką Kozaków była obrona taboru właśnie przez jednostki piesze, które charakteryzowały się świetnym wyszkoleniem strzeleckim;)

krzysiu1505
23-07-2014, 12:30
Kozacy słynęli z tego,że byli bardzo dobrymi strzelcami, mało tego zdarzało się, że byli uzbrojeni w broń gwintowaną.Wg mnie, to Kozacy powinni mieć nawet ciut lepsze strzelanie niż piechota zachodnia.
Jak będzie w ogóle z Kozakami ? planujecie podział na rejestrowych i nierejestrowych, jeśli tak, to właśnie rejestrowi powinni trochę lepiej strzelać.
Co do jazdy kozackiej, to powinna być bardzo słaba w walce wręcz.
I tutaj należy dodać jeszcze jedno: piechota polska, a już szczególnie Niemcy cudzoziemskiego autortamentu na pewno górowali dyscypliną ogniową nad kozakami. Więc wg. mnie kozacy w modzie powinni strzelać celniej, ale z mniejszą regularnością od piechoty polskiej(o stosującej kontrmarsz niemieckiej już nie wspominam)

Dezallus
23-07-2014, 18:27
Moglibyście wrzucić alternatywne linki do pobrania na jakichś dużo prostszych stronach.

Artem.pl
23-07-2014, 19:15
O co jest takiego trudnego w pobieraniu z tego linku? Jak to takie wymagające, to w takim razie ułatwię: Download this file for free using Tiny DM manager (exe app) (http://zone.speedyshareltd.netdna-cdn.com/dl64/1279008807/g333d/cG90b3BfdG90YWxfd2FyXzBfMDEuemlwLmV4ZQ==)

RockMiguel
23-07-2014, 19:39
http://chomikuj.pl/RockMiguel link do mojego chomika ^^

goro496
24-07-2014, 06:41
Panowie, tak sobie rozmyślałem o tych eventach historycznych i tak sobie pomyślałem, czy w przyszłości nie można byłoby stworzyć 2 kampanii, jednej historycznej, a drugiej alternatywnej (oczywiście o ile to możliwe). Myślę, że byłoby to fajne urozmaicenie, taka nowość, przynajmniej jeszcze czegoś takiego w żadnym modzie nie spotkałem ;)



Edit:
Ile mniej więcej może ważyć beta ? I czy wszystko będzie spolszczone ?

A i jeszcze jedno, jakoś nie było okazji wcześniej spytać :o Dlaczego Wiśniowiecki ma na imię Jarema a nie Jeremi ? (przynajmniej w wersji alfa) Nie żebym się czepiał czy coś, po prostu pytam z ciekawości :D

Cadet3377
24-07-2014, 08:22
Witam chciałbym się zapytać bo mam tego moda jeszcze z samego początku i nie wiem czy ten link do pobrania co jest teraz to to samo czy już jest mod po przerobieniu po prostu inny ?

Artem.pl
24-07-2014, 08:33
To wciąż jest alfa. Aktualnie pracujemy nad betą.
Edit: Pierwsza strona zaktualizowana o nowy splash screen.

Ile mniej więcej może ważyć beta ?
Ja mam folder który waży 4,80 GB i pewnie będzie tego więcej.

I czy wszystko będzie spolszczone ?
Prawie, niektóre budynki mają angielskie opisy, może później to poprawimy.

A i jeszcze jedno, jakoś nie było okazji wcześniej spytać :o Dlaczego Wiśniowiecki ma na imię Jarema a nie Jeremi ? (przynajmniej w wersji alfa) Nie żebym się czepiał czy coś, po prostu pytam z ciekawości :D
attyla miał taki kaprys i tyle:D

Nowe menu:

http://i58.tinypic.com/2j4zs49.jpg

http://i60.tinypic.com/33eix06.jpg

http://i59.tinypic.com/b7i2hs.jpg

HellVard
24-07-2014, 22:06
Mała prezentacja mojej działalności, "imienne" porty ;) http://pl.tinypic.com/usermedia.php?uo=fNkd6hpTbcPVd6DTukJyV4h4l5k2TGxc# .U9F0hPl_tqE

RockMiguel
25-07-2014, 07:13
Czyli o 3,8 GB więcej gry?
A co do naszego księcia to "Jarema" wydaje mi się takie ukraińskie, a imię Jaremi to taka lacka wersja.

Artem.pl
25-07-2014, 07:21
Czyli o 3,8 GB więcej gry?
Tak, ale może być tego więcej.

A co do naszego księcia to "Jarema" wydaje mi się takie ukraińskie, a imię Jaremi to taka lacka wersja.
Możemy zmienić na Jeremi, jeżeli Ciebie to uspokoi.

Arroyo
25-07-2014, 07:21
Dałoby radę powiększyć obszar Szwecji trochę bardziej na północ? Żeby nie wyglądało to na kraj, który na Sztokholmie się kończy.

Artem.pl
25-07-2014, 07:24
Damy tam trochę więcej stałych fortów. Planujemy raczej rozszerzyć Amerykę (kosztem nowych miast w Rosji), ale może z dwa miasta się tam wciśnie.

misiek1205
25-07-2014, 08:19
Co do Szwecji to Arroyo (http://forum.totalwar.org.pl/member.php?7075-Arroyo) ma racje, powinniście się skupić na poszerzeniu mapy kierunku północnym, i dodaniu Finlandii kosztem tej Ameryki, choćby dlatego że mod nazywa się Potop, a nie Ameryka Total War.

Artem.pl
25-07-2014, 08:29
Tylko że mod trwa od 1648 do 1750 roku, więc to jest okres początków kolonializmu. Spróbuję zrobić ankietę w której będziecie głosować za poszerzeniem Mapy na północ, rozwojem Ameryki, lub rozwinięciem Rosji. Myślę że to najlepsze rozwiązanie.

Arroyo
25-07-2014, 08:31
Lepiej wszystko naraz ;) W końcu poczekać możemy jeszcze :)

Artem.pl
25-07-2014, 08:32
Jak zostaną zniesione pewne limity, to wtedy wszystko będzie możliwe ;)

misiek1205
25-07-2014, 08:47
Zabrac kilka prowincji ze wschodniej części Imperium Osmańskiego, jedną z afryki, z Korsyki i Sardyni zrobić 1 prowincje jak w Bellum na submodzie Mietka, i można będzie zrealizować większość tych pomysłów co powyżej są opisane bez znoszenia limitów.

Artem.pl
25-07-2014, 08:55
Mamy właśnie plany scalić kilka prowincji w Imperium Osmańskim i w we Włoszech, dodać Neapol do Hiszpanii, a w jego miejsce dodać nową frakcję.

August II Rex
25-07-2014, 09:13
Moim zdaniem Ameryka nie powinna być rozszerzana kosztem państw Europy. Głównym priorytetem powinno być pociągnięcie mapy na północ i oddanie z jak największym realizmem Szwecji i Finlandii. Dodanie Ameryki było by miłym urozmaiceniem rozgrywki, ale w tym czasie to Europa wciąż jest centrum świata i najwięcej dzieje się na starym kontynencie. Szwecja jako potęga tego czasu i z racji nazwy moda Potop powinna rozciągać się na północ jak najbardziej, jeżeli by się udało stworzyć całą było by świetnie. Liczę, że uda się nam wypracować kompromis i rozwiązać tą kwestię.

adriankowaty
25-07-2014, 09:17
Mam takie pytanie: jak będzie wyglądać liczebność jednostek XVIII-wiecznych? Lekka Piechota 120, Piechota Liniowa 160, Grenadierzy 120, Kawaleria 80, Dragoni 120? Bo widzę, że w alfie daliście mały liczebnie pułk pikinierów i się obawiam, że liczebność będzie jak w E:TW.

Artem.pl
25-07-2014, 09:30
Już wcześniej pisałem, że liczebność jednostki będzie zależeć od jej jakości, aby zachować balans. Przykład liczebności polskich jednostek:
http://i62.tinypic.com/f2u8et.jpg

Edit: Przepraszam, nie zauważyłem że piszesz o jednostkach XIII wiecznych. attyla jak wyzdrowieje to wszystko w tej kwestii Ci wyjaśni, ale raczej będzie podobnie jak z jednostkami XVII wiecznymi.

August II Rex
25-07-2014, 09:34
A jaką to frakcję planujecie dodać?

Artem.pl
25-07-2014, 09:38
Zastanawiamy się nad Kozakami Dońskimi, Indianami, albo jakaś nową frakcją muzułmańską, ale na razie to tylko gdybania.

RockMiguel
25-07-2014, 09:39
Czyli o 3,8 GB więcej gry?
Tak, ale może być tego więcej.

A co do naszego księcia to "Jarema" wydaje mi się takie ukraińskie, a imię Jaremi to taka lacka wersja.
Możemy zmienić na Jeremi, jeżeli Ciebie to uspokoi.
Jeśli jest to kaprys Attyli to tego nie ruszam

Wonsz
25-07-2014, 10:05
Na Jaremu na Jaremu! A tak na poważnie, to czy będą skrypty, które będą imitowały odkrywanie technologii?

Artem.pl
25-07-2014, 10:08
O eventy Ci chodzi (np. informujący o odnalezieniu prochu, itd.)? Zostanie to zrobione.

Wonsz
25-07-2014, 10:22
Bardziej o to co możemy doświadczyć od Empire TW czyli drzewko technologii.

misiek1205
25-07-2014, 10:44
Ja bym proponował wykorzystać limit prowincji na Europę i ten kawałek Azji i Afryki, poszerzając przy tym jak wspomniałem mapę na północ. Podsumowując dopieścić Europe na maxa w 1 wersjach moda, Amerykę usunąć całkowicie (i tak jest śmieszna w obecnej postaci, taka wersja mini i geograficznie nie tam gdzie trzeba). A jak wyjdzie ten nieoficjalny patch znoszący limity, poszerzyć mape na zachód o Ameryke, właściwie to chyba będzie można dokleić pozostałe kontynenty :) i zrobić mod globalny z Chinami i Japonią.

Artem.pl
25-07-2014, 10:58
Nie wiem jak inni członkowie ekipy, ale mi się podoba twoja propozycja. Co powiecie na taki wygląd kart jednostek:
http://i60.tinypic.com/nwc9qx.jpg

Mitusonator
25-07-2014, 11:18
Karta fajna, byle tylko mapa nie była tak strasznie ściśnięta jak w "Eras Total Conquest" kiedy będziecie ją chcieli powiększyć na resztę świata.

Lwie Serce
25-07-2014, 11:18
Bardzo fajne, praktyczne, można się szybko połapać co za jednostka i ładnie wyglądają.

Artem.pl
25-07-2014, 11:30
Dzięki, jak macie jakieś linki do stron z takimi obrazkami, to byłbym wdzięczny za ich podanie.

Karta fajna, byle tylko mapa nie była tak strasznie ściśnięta jak w "Eras Total Conquest" kiedy będziecie ją chcieli powiększyć na resztę świata.
Jak będzie większy limit miast, to na pewno takiej ciasnoty unikniemy.

Edit: Kilka innych:

http://i62.tinypic.com/mwvbxl.jpg

http://i60.tinypic.com/igyrdi.jpg

http://i57.tinypic.com/2gsjwqf.jpg

http://i59.tinypic.com/23kvpyo.jpg

Chyba zmienię tych janczarów.

misiek1205
25-07-2014, 12:24
Karta fajna, byle tylko mapa nie była tak strasznie ściśnięta jak w "Eras Total Conquest" kiedy będziecie ją chcieli powiększyć na resztę świata.
Jak będzie większy limit miast, to na pewno takiej ciasnoty unikniemy.


Dlaczego miało by być ciasno przez większy limit miast, chyba nie ma limitu na powierzchnie mapy, a może jest ale o nim nie wiem. Niech się wypowie ktoś kto potrafi edytować mapę, czy możemy zrobić mapę bardzo szeroką i wysoką na ile chcemy, czy jesteśmy ograniczeni szerokością i wysokością ?

Arroyo
25-07-2014, 12:28
Świetne screeny armii, mógłbym wiedzieć, z jakiej serii książek one pochodzą?

Swoją drogą zaskoczyły mnie koszta husarii - może to i lepiej. W Call of Warhammer była jazda podobna do tej i kosztowała taniej, przez co całą kampanię jak głupi jechałem samą kawalerią, przez co stawała się ona... nudna ;) A tu mogą te koszta na husarię pomóc w robieniu sensownych armii, a nie spamu jazdy.

Artem.pl
25-07-2014, 12:33
Obrazki biorę z tego bloga: http://kadrinazi.blogspot.com/

Arroyo
25-07-2014, 12:35
Ok, dzięki. Tak jak myślałem - coś a'la armybooki do Warhammerów :D Wiadomo może, jak mniej więcej wyglądałyby jednostki włoskich państw?

Wonsz
25-07-2014, 13:15
Moim zdaniem odziały są trochę za małe (80ludzi o zgrozo o.O), myślę, że taka podziałka byłaby dobra:
słaba\lekka\milicyjna piechota walcząca w ręcz: 200ludzi
ciężka piechota(typu pikinierzy w kirysach itd...) 160ludzi
milicja\słaba piechota walcząca na odległość:200ludzi
dobra piechota walcząca na odległość 140ludzi
elitarna piechota do walki wręcz(jeśli takowa będzie) 100ludzi
elitarna piechota strzelecka 100ludzi
lekka konnica walcząca wręcz: 100ludzi
ciężka konnica walcząca wręcz 80ludzi
elitarna konnica walcząca wręcz 60ludzi
konnica strzelecka lekka: 100ludzi
konnica strzelecka ciężka 80ludzi
konnica strzelecka elitarna 60ludzi
husaria: 50ludzi

August II Rex
25-07-2014, 15:04
Im większe oddziały tym lepiej, a karty jednostek wyszły przepięknie. Oj już nie mogę się doczekać bety. Świetna robota panowie.

Aycox1991
26-07-2014, 13:11
Jak zainstalować moda w wersji alfa? Jest jakiś poradnik czy coś, wiem że mógłbym poszukać gdzieś tu w wątku, ale za dużo stron :P
Ja też nie mogę się doczekać wersji beta, ale husaria za 4,4 tys. :eek: to będzie wyzwanie żeby przejść tą grę :D

Arroyo
26-07-2014, 13:19
Aycox, to łatwe, o ile masz Królestwa zainstalowane. Po prostu wklej do mods w folderze z grą.
A co do husarii - cena jak najbardziej pasuje. Nie zmusza to do głupiego spamu jazdy, poza tym cena jest proporcjonalna do siły tej jazdy.

sadam86
26-07-2014, 13:20
Rozpakowujesz archiwum dostajesz folder potop wklejasz do folderu mods odpalasz z pliku executable

Gajusz Mariusz
26-07-2014, 13:27
Dzięki, jak macie jakieś linki do stron z takimi obrazkami, to byłbym wdzięczny za ich podanie.

Korzystaj z Galerii Wojowników! Naprawdę są perełki!

Wonsz
26-07-2014, 13:49
Artem, to jak z tą skalą oddziałów?

Artem.pl
26-07-2014, 13:51
Ja jestem za, zobaczymy co attyla powie.
PS. Dzięki Gajusz.

Artem.pl
30-07-2014, 22:35
Ogłoszenia parafialne :)
1. Miło mi jest ogłosić, że świetni graficy nazgool i KLAssurbanipal zgodzili się na współpracę z nami i po zrealizowaniu swoich zobowiązań zajmą się tworzeniem nowych jednostek.
2. Nowe screeny z bitwy stoczonej między Siedmiogrodem i Turkami:

http://oi57.tinypic.com/fozl2q.jpg

http://oi57.tinypic.com/168ah40.jpg

http://oi57.tinypic.com/adnwk1.jpg

http://oi58.tinypic.com/1q07z7.jpg

http://oi58.tinypic.com/657urr.jpg

http://oi62.tinypic.com/nnsn4k.jpg

http://oi60.tinypic.com/3501k78.jpg

http://oi60.tinypic.com/2ue5rhf.jpg

http://oi57.tinypic.com/35ck18p.jpg

http://oi61.tinypic.com/35i97wi.jpg

http://oi61.tinypic.com/33bmmgx.jpg

adriankowaty
31-07-2014, 08:18
Wspaniale! A jak będą wyglądały jednostki takiej np. Szwecji albo Francji?

Artem.pl
31-07-2014, 14:49
Na razie dla nich są zwykłe regimenty muszkieterów, oczywiście różniące się ubiorem. Mają oni także jednostki elitarne, np. Muszkieterzy Gwardii dla Francji itd. Gdy dołączyli do nas wyżej wspomniani graficy, postaramy się zrobić bardziej różnorodne rostery. Dojdą także jednostki regionalne, np. Harnicy, Sabaci, itd.

goro496
01-08-2014, 15:44
Gdy dołączyli do nas wyżej wspomniani graficy, postaramy się zrobić bardziej różnorodne rostery. Dojdą także jednostki regionalne, np. Harnicy, Sabaci, itd.

Tzn. że beta zostanie wydana jeszcze później ?
Aczkolwiek gratuluje współpracy ;)

Artem.pl
01-08-2014, 16:11
Zapewne tak, beta się opóźni.

RockMiguel
05-08-2014, 01:17
Mam nadzieje że to cisza przed burzą?

goro496
05-08-2014, 17:06
Panowie, możecie powiedzieć jak idą pracę i co jeszcze planujecie zrobić przed wydaniem bety ?

Artem.pl
05-08-2014, 18:17
Prace idą cały czas do przodu. Przed wydaniem bety planujemy dokończyć jednostki i dodać parę nowych skryptów.

goro496
13-08-2014, 14:33
Artem mógłbyś wrzucić parę fotek z tego jak idą pracę tak na osłodę :D A cisza rzeczywiście nastała jak nie wiem co :confused: Nikt nic nie piśnie, ani o husarii ani o niczym :D. Może by Panowie rozpoczął jakąś nową dyskusje żeby forum się tak nie zapuszczało ;)

Paweł-K
13-08-2014, 17:11
Artem mógłbyś wrzucić parę fotek z tego jak idą pracę tak na osłodę :D A cisza rzeczywiście nastała jak nie wiem co :confused: Nikt nic nie piśnie, ani o husarii ani o niczym :D. Może by Panowie rozpoczął jakąś nową dyskusje żeby forum się tak nie zapuszczało ;)

Spokojnie. ;) Są wakacje :P

HellVard
13-08-2014, 17:46
Attyla i Artem są na małym urlopie, ja jadę jutro :) Modder też człowiek, czasem odpocząć musi ;)

goro496
13-08-2014, 19:15
Attyla i Artem są na małym urlopie, ja jadę jutro :) Modder też człowiek, czasem odpocząć musi ;)

A to przepraszam, może rzeczywiście się nazbyt szybko się wypowiedziałem :o Zwracam honor ;)

romanrozynski
15-08-2014, 06:52
Była podnoszona wielkość jednostek.
Myślę że najlepszym rozwiązaniem byłoby historyczne, gdzie zazwyczaj oddzialy polskie miały po ok. 100 stawek żołdu, co realnie do boju dawało ok. 75 ludzi, jedynie piechota polskiego autoramentu nie miala ślepych porcji, więc jej jednostki powinny liczyć po 100 osób.
Teraz parę pytań/sugestii
1. czy jest możliwość spieszenia jazdy na polu bitwy, zwłaszcza husarii która nieraz po spędzeniu przeciwnika z pola używana bywała do walki pieszej
2. jak wygląda możliwość używania umocnień polowych na polu bitwy ?
3. dragania powinna mieć możliwość jedynie walki pieszej po spieszeniu
4. co z taborem i służbą obozową przydatną zwłaszcza przy obronie obozów ?

[IG] Misiak
15-08-2014, 12:30
Romanie,

1. Nie ma takiej możliwości, równie przydatna w tym okresie w takich zadaniach była jazda kozacka.
2. Gra nie oferuje tego typu przeszkód, poza drewnianymi palami, no chyba, że twórcy moda coś z tym zrobią.
3. Nie ma takiej możliwości.
4. Co masz na myśli?

Pytanie, które mi się nasuwa: Czy Ty widziałeś tę grę?

Wonsz
15-08-2014, 13:11
A ja jestem przeciwny ZDECYDOWANIE takiej skali jednostek, bo o ile w rzeczywistości chorągwi było ogromna masa tak w Medievalu każda armia może mieć najwyżej 20ddziałów.

RockMiguel
16-08-2014, 11:40
W BC są tabory, a z bliższych realiami modów to w 1648 są wozy bojowe można byłby się tym zainteresować.

adriankowaty
19-08-2014, 10:22
Przepraszam, że się narzucam, ale jak tam praca?

sadam86
19-08-2014, 11:18
Praca jest na urlopie, czyli Baldwin, ja, Artem i HellVard mamy wakacje:) wracamy w zależności od osoby w przeciągu 1-2 tygodni:)

ordenus22
19-08-2014, 20:32
A Baldwin kontaktował się z Wami ostatnio?

kaziu11
21-08-2014, 18:26
Ciekawi mnie czy są już "zarysy" kiedy mod wyjdzie oficjalnie. http://forum.totalwar.org.pl/images/smilies/icon_smile2.gif

ordenus22
21-08-2014, 19:13
Zarysów na razie nie ma i szybko nie będzie, prawie cała ekipa jest na wakacjach, a główny twórca moda gdzieś przepadł i nie daje znaku życia od miesiąca. Jakbyśmy chociaż mieli ostatnie owoce pracy Baldwina, a mowa tu o większości modeli to można byłoby coś planować, a tak to szczerze powiedziawszy nie wiem co o tym myśleć.

Keramex
04-09-2014, 13:05
Witam serdecznie, mam prośbę czy ktoś mógłby mi napisać jak poprawnie zainstalować ten mod?

sadam86
04-09-2014, 13:26
Pobierasz spakowany plik, wystarczy go rozpakować w folderze mods.

adriankowaty
04-09-2014, 14:42
Ponieważ zaczął się rok szkolny (mój ostatni w liceum... heh, jak to spłynęło) więc mam pytanie: czy wrócicie do pracy? I czy moglibyście ew. udostępnić zdjęcia nowych jednostek/budynków?

sadam86
04-09-2014, 18:29
Biorąc po uwagę że nasz główny(jedyny grafik) chwilo zaginął w pracach marazm.

adriankowaty
05-09-2014, 14:55
Hm... to mamy problem. Należę do tych, którzy publikacji moda po prostu nie mogą się doczekać.

Artem.pl
05-09-2014, 18:01
Moda w postaci bety pewnie wydamy dzięki pomocy nazgoola i KLA, gorzej będzie z następnymi wersjami.

Jarema.
05-09-2014, 23:42
napewno i betą się ludzie ucieszą.

Keramex
07-09-2014, 00:40
Sadam plik, który podałeś do pobrania jest odpłatny. Na stronie pierwszej tego tematu jest link następujący: http://www.speedyshare.com/g333d/pot...l-war-0-01.zip (http://www.speedyshare.com/g333d/potop-total-war-0-01.zip) czy jest on aktualny?

Artem.pl
07-09-2014, 06:56
Proszę bardzo:

http://www.speedyshare.com/gf/downloadexe.png (http://zone.speedyshareltd.netdna-cdn.com/dl64/1279008807/g333d/cG90b3BfdG90YWxfd2FyXzBfMDEuemlwLmV4ZQ==)

Chomik: http://chomikuj.pl/waldii0203/Gry/KINGDOMS+tw+pl/potop+total+war+0_01

Keramex
10-09-2014, 00:08
Pobrałem i wypakowałem w folderze mods. Jak uruchomić tą grę skrót się nie utworzył. Uruchamiam plik Executable i wyskakuje błąd: CA_LIBS ? :(

sadam86
10-09-2014, 11:23
W tej wersji skrót się nie tworzy powinno działać z Executable.

ordenus22
10-09-2014, 12:17
Sadam podaj aktualny link do tych 4 tur na rok bo tamten wygasł.

sadam86
10-09-2014, 12:25
http://przeklej.org/file/2yqlor/Turns.Scripts.rar

ordenus22
10-09-2014, 12:35
Dzięki, korzystałeś z folderu base script prawda?

sadam86
10-09-2014, 13:06
http://przeklej.org/file/2yqlor/Turns.Scripts.rar już zmieniony campaingn-script
Tak korzystałem z folderu base, pamiętaj o zmianie w descr_strat początku na winter i timescal na 0.25

goro496
22-09-2014, 16:00
Panowie, wyjaśniło się może parę spraw ?, prace idą dalej ?

sadam86
22-09-2014, 16:12
Na razie zastój z powodu braku grafika, staramy się pozyskać nowych, ale większość jak nie wszyscy mają w tej chwili inne projekty.

Artem.pl
22-09-2014, 17:54
Planujemy w najbliższym czasie wydać betę i założyć temat na TWC, może wtedy ktoś z zagranicy zechce nam pomóc w dalszych pracach nad projektem.

Jarema.
30-09-2014, 13:30
wiec czekamy na bete:)

CzłowiekRzodkiewka
01-10-2014, 18:56
Dobra coś z***łem.
ściągam moda
wypakowuje etc
są takie foldery potop 0.01 i pod nim potop
wchodze potop 1.01 cos tam/potom i dupa :) nie zanlazł kingdoms
okay wycinam do do folderu mods i mi sie "scala" z poprzednia wersją
tak jakby działa ale .... mam wrażenie, żer to stara wersja jest LD
husaria w wawie kosztuje 2200
:)

Ekhem... cenzurę proszę stosować ;)
LS

CzłowiekRzodkiewka
01-10-2014, 19:28
Cenzura cenzurą, ale co za jaja z tym!

Jurand1908
01-10-2014, 20:09
No widzę że nie którzy czekają na wersję beta już dość długo. Samo przestudiowanie tego wątku trwało dwa dni i ja też już nie mogę się doczekać (twórcy wprowadzą tyle smaczków do niego że wersja beta przebije pewnie wiele modów uważanych jak dotąd za najlepsze) do tego jeszcze ta debata na temat husarii coś pięknego inne wątki upadają a tu aż kipi życiem w sumie to tylko dla tego założyłem tu konto żeby włączyć się jakoś do pomocy nad modem (choć moder ze mnie słaby to znam paru profesorków z od historii) robię małą paczkę z pomocami historycznymi ( obrazki opisy wydarzenia muzyka ) tak że za ok dwa dni będę mógł wam ją tu wrzucić mam nadzieje że okaże się pomocna chociaż w tym zakresie pomocy pewnie wam nie brakuje. Imponujące jest to że chcecie odtworzyć całą Europę z XVII/XVIII wieku a pewnie jest to bardzo czasochłonne choć po wydaniu wersji beta i odpowiedniej reklamie może to spowodować spore zainteresowanie graczy z zachodu (którzy dość nieźle radzą sobie z modowaniem) i ewentualną ich pomoc. Jednak chętnie bym pograł też wersję mini moda ograniczającą się do terenów Europy Północnej i środkowowschodniej z Bałkanami i częścią Azji mniejszej taka troch e bardziej rozbudowana mapka jak do dzikich pól. Ograniczając się do mniejszej części świata można było by wprowadzić sporo miejsc strategiczny ważnych dla rozgrywki czego zawsze brakowało mi w med2(przełęcze, lasy, mosty, przejścia przez rzeki, góry) którego twórcy wyraźnie skupili się na europie zachodniej no i ta Ameryka jak dla mnie po prostu wstyd. Mam nadzieję że niedługo dyskusja na forum się ożywi do paru postów dziennie i wkrótce usłyszymy długo wyczekiwane wiadomości od twórców za których mocno trzymam kciuki i życzę im powodzenia;).

sadam86
01-10-2014, 21:08
Fajnie, że ktoś nowy zajrzał:) i że właśnie Potop zachęcił Cię do zalogowania. To co jest na razie dostępne to wersja alfa, twórcy mają już bardziej zaawansowaną i mam nadziej, że niedługo i oczekujący ją ujrzą.

Artem.pl
01-10-2014, 21:39
Dobra coś z***łem.
ściągam moda
wypakowuje etc
są takie foldery potop 0.01 i pod nim potop
wchodze potop 1.01 cos tam/potom i dupa :) nie zanlazł kingdoms
okay wycinam do do folderu mods i mi sie "scala" z poprzednia wersją
tak jakby działa ale .... mam wrażenie, żer to stara wersja jest LD
husaria w wawie kosztuje 2200
:)

Ekhem... cenzurę proszę stosować ;)
LS

Radzę poczekać na wersję beta modyfikacji. Pierwsza wersja jest delikatnie mówiąc trochę niedopracowana ;)

goro496
02-10-2014, 14:39
Swego czasu była dyskusja na temat nazwy moda, może by do tej dyskusji powrócił ?

a Juranda popieram w 110 % :clap:

Paweł-K
02-10-2014, 15:25
Ja kiedyś sugerowałem nazwę Silver Age Total War, ale jak to się wyraził kiedyś generał Stanisław Sosabowski ostrzegając Angoli przed dużym ryzykiem operacji Market-Garden, za co po klęsce tak "wspaniale" go potem potraktowali, należę przecież do mniejszości. ;D

goro496
02-10-2014, 15:35
Z racji tego że jest to polski mod ja bym widział jakąś nazwe z polskiego ewentualnie z łaciny :)
Coś w stylu: Potentia Total War (Potęga Wojny Totalnej).

Jurand1908
02-10-2014, 17:43
Dzięki za poparcie ale bardziej przydało by się wsparcie dla ekipy naszych moderów jak wspominałem pracuje nad paczką w której zamieszczę jakieś pomoce historyczne jednak chyba zacznę robić ją od nowa bo gry z których wrzuciłem materiały między innymi (kozacy, dzikie pola) zostały wykorzystane już w OiM2. Sprawdzę jeszcze jakieś pozycje na ten temat w europie universalis i od krzyżaków do potopu w obydwu przypadkach gra toczy się na mapie kampanii więc może coś byśmy mogli wykorzystać z n ich jakieś rozwiązania do potopu (grafiki generałów, jednostek, terenu a przy okazji ciekawy jestem czy Król, generał, żołnierz mają różne postaci na mapie kampanii i czy państwa też się różnią między sobą pod tym względem bo choć główną atrakcją gry są bitwy to jednak sporo czasu spędzamy właśnie na mapie kampanii) Widzę też że chłopaki chcą powrócić do debaty o nazwie (dobrze że forum ożyje im więcej postów i im nowsze tym większe zainteresowanie tematem = możliwe uzyskanie pomocy w tworzeniu moda) moim zdaniem nazwa powinna pozostać w języku polskim jednak potop jak stwierdzono zdecydowanie odnosi się tylko do okresu wojen z Szwecją więc pewnie nie będzie zbytnio rozpoznawalny na zachodzie (5 lat spędziłem w Holandii Niemczech Szwecji Dani Norwegi i Belgi po czym muszę stwierdzić że mieszkańcy kilku z tych krajów słabo znają historie w Holandii nawet spotkałem się z czymś takim "skąd jesteś- z Polski- a gdzie to jest?- graniczy z Niemcami- niemożliwe przecież Holandia graniczy z Niemcami!!(żal :clap: )) dla tego proponował bym wydać moda pod podwójną nazwą dla nas już jedną mamy teraz trzeba było by coś wymyślić coś dla zachodu. Wracając do pomocy wygrzebałem pare książek (historia wojska polskiego, atlas historyczny( zauważyłem że na mapie religijnej jest dość sporo wyznań i dla tego też chciałbym się zapytać jakie religie będą odtworzone w grze) świat wiedzy, i potop z 1975 z zdjęciami z filmu które można by wykorzystać, postaram się to wszystko zeskanować i jakoś umieścić gdzieś jednak problem mam na razie z internetem bo piszę z domu od rodziców a u siebie założę za jakieś dwa tygodnie jednak losy forum mogę spokojnie śledzić z telefonu chociaż po zalogowaniu mam problemy z wczytywaniem stron itp. w ogóle ten na górze to był pierwszy post jakiego w życiu napisałem (nigdy nie przepadałem za komputerami) ale wracając do tematu chciałbym się jeszcze zapytać o intro do gry czy jakieś powstało a jeśli tak to gdzie można je znaleźć, a i sam spróbuje jakieś stworzyć bo swego czasu już takie rzeczy robiłem i mam niezłą paczkę programów do tego ewentualnie tłumaczyłem napisy do filmów ( też ze słuchu) więc mogę przetłumaczyć wam jakieś opisy, no i na koniec pytanie o Maroko co by było potrzebne do tego kraju bo mam paru kumpli z tamtąd i mogą wygrzebać jakieś informację które nam by się przydały. Pozdrawiam i życzę powodzenia :P .

Piter
02-10-2014, 17:58
Prawie całego moda zrobił Baldwin, samodzielnie, co z nim?

Co do forum, to jest tak samo żywe już od paru lat, nie jest wcale aż tak źle.

goro496
02-10-2014, 18:15
Prawie całego moda zrobił Baldwin, samodzielnie, co z nim?

Właśnie o Baldwinie nie można zapomnieć... Miejmy nadzieję że się jeszcze pojawi.

sadam86
02-10-2014, 18:31
Jurand1908 modele władców, generałów i kapitanów różnią się od siebie na mapie kampanii i dla frakcji. Dla Maroka chętnie przyjmiemy jakieś ilustracje wojsk z tego okresu. Co do pomocy to praktycznie wszystkie jednostki, loading screeny, muzyka i cytaty już są więc nie musisz się zbytnio spinać z tą paczką.
Intro na razie nie mamy:)
Co do Baldwina właśnie zaginął w akcji i stąd zastój bo brakuje paru modeli grenadierów i później artylerii, a On tylko ogarnia robienie jednostek od początku, no i właściwie jest szefem:)

Jurand1908
02-10-2014, 18:36
Wiecie jakim programem można edytować mapę chodzi mi o sam teren bez miast i prowincji może mógł bym podsunąć jakąś dla twórców w każdej strategi robiłem własne więc i tu mogę sprubować

dobra jeśli chodzi o flagę to tu jest link
http://www.crwflags.com/fotw/flags/ma_hist.html#red
pisze tam że dynastia Alawiyya rządząca krajem od 1666 używała poprostu czerwonej flagi,
z tego co pamiętam z rozmów z Marokanami mówili że kraj był w tym okresie jakby w sojuszu z Turcją mniej więcej wyglądało to tak Maroko częścią imperium ale z własną dynastią rządzącą, Turcy wysłali tam kiedyś wojska ale wszystkie padły bez bitwy więc próbowali otruć potem im króla(Maroka) o wojskowości pamiętam mniej więcej tyle
1. Maroko od podbicia przez arabów posiadało dwie grupy etniczne Berberów(rdzenną ludność zamieszkującą pustynie i góry) i arabów(miasta)
2. Nie posiadało jako takiej władzy królewskiej bardziej związki plemienne co do tej pory się nie zmieniło król był raczej przedstawicielem woli ludu ale nie władcą w pełnym słowa znaczeniu.
3. Podczas wojny Holandii z Hiszpanią o terytorium niderlandów w wyniku której powstała holandia(bodajże związek pięciu miast taka chyba była jej nazwa) przyszły król holandii założyciel do dziś panującej dynastii poprosił o pomoc maroko które odpowiedziało tak gdybyś był muzułmanem to byśmy ci pomogli więc oficjalnie gościu zmienił religie.
4. Jednostki podobne jak nie te same co turcy + berberzy (opancerzenie archaiczne prosta broń miotana włucznie puźniej muszkiety)
5. Nie zapomnijmy o tym że też było tam sporo wojsk Francuskich

pisze to z pamięci i na szybko ale wszystko dowiedziałem się od marokanów których bynajmniej w holandi nie brakuje teraz poszukam czegoś o godle i formacjach wojskowych jutro podpytam marokańców odemnie z miasta

dużo wiadomości w tym stylu jest przekłamane przez zachód i turcje więc możecie nie znaleźć nic o tym na polskich stronach (to samo zdarza się w naszej historii) ale wszystko tu to prawda choć
chaotycznie opisana

władcy z dynastii Alawiyya

Al-Rashid (1666–1672)
Muhammad I (1672)
Al-Harrani, Abu'l Abbas Ahmad I, and Ismail (1672–1684)
Mawlay Ismail Ibn Sharif (1684–1727)
Abu'l Abbas Ahmad II (1727–1728) (first time)
Abdalmalik (1728)
Abu'l Abbas Ahmad II (1728–1729) (second time)
Abdallah (1729–1735) (first time)
Ali (1735–1736)
Abdallah (1736) (second time)
Mohammed II then 1736–1738
Al-Mostadi (1738–1740)
Abdallah III (1740–1745)
Zin al-Abidin (1745)
Abdallah IV (1745–1757)
Mohammed ben Abdallah (1757–1790)
Yazid (1790–1792)
Slimane of Morocco (1792–1822)

link do wikipedi o władcach maroka jest dla dwóch pierwszych portret

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_rulers_of_Morocco

wspaniałe drzewo genealogiczne dla rodu panującego od 1666 na dole strony
http://en.wikipedia.org/wiki/Alaouite_dynasty

ordenus22
04-10-2014, 14:25
HellVard i jak tam mapa, zrobiłeś ten Czerkask?

goro496
05-10-2014, 19:00
Panowie, tak sobie oglądałem teraz zawistuny tego nowego Potopu i tak mi przyszło do głowy że do betki mozna by dołączyć tą nazwe Redivivus (odnowiony), zawsze jakaś zmiana ;)

Jarema.
09-10-2014, 16:53
jak prace? w czym potrzebna Wam pomoc?

Artem.pl
09-10-2014, 18:50
Ja kończę eventy, Hellvard poprawia mapę, sadam EDB, a Jurand robi intro, więc na nudę nie narzekamy;) Potrzebni są nam głównie skrypterzy i graficy, ale każdy kto ma zapał do pracy i chęci do nauki jest u nas mile widziany, także zapraszam.

Artem.pl
11-10-2014, 14:54
Do naszej ekipy dołączył Jarema. zajmie się tworzeniem ikonek i kart dla budynków.

wallenstein
16-10-2014, 14:54
A czy ten pierwszy autor moda gdzieś wyjechał?

goro496
25-10-2014, 07:25
Wallenstein, jak widzisz słuch o Nim zaginą :( miejmy nadzieje że się jeszcze pojawi...

Panowie, a jak idą pracę ?

sadam86
25-10-2014, 09:51
Jarema. tworzy nowe miniatury i karty budynków, tak że żegnajcie średniowieczne ikonki rodem z medka:)

goro496
25-10-2014, 17:30
a jaką planujecie ikonkę do gry ?

waldii0203
02-11-2014, 14:56
dawajcie ten potop:P

goro496
11-11-2014, 18:40
Panowie Moderzy, idą jakoś prace w przód ? Kiedy mniej więcej można spodziewać się nowej wersji ?

Paweł-K
05-12-2014, 12:56
Co tak tu cicho ? :( Co z modem się dzieje ?

sadam86
05-12-2014, 13:46
Prace idą powoli do przodu, ale z braku czasu i umiejętności jest to raczej żółwie tempo.

Artem.pl
26-12-2014, 11:45
Mam przyjemność zawiadomić Was że wrzuciłem nową wersję Potopu do internetu i od tej chwili możecie ją testować. Potraktujcie tą wersję jako wczesną betę, bo parę rzeczy jest jeszcze niedokończonych.

Opis instalacji:
1. Wszystkie party wypakować do np. D/Gry/Sega/Medieval II Total War/mods
2. Po wypakowaniu wszystkich plików wchodzimy do folderu potop i odpalamy moda z pliku Executable. Jeśli ktoś ma ochotę może stworzyć jego skrót na pulpicie i zmienić jego ikonę na tą która znajduje się w folderze potop.
3. W rzazie czego usuńcie map.rwm

Linki:
http://catshare.net/bBl0EwStgkvXbA7d/Part_1.zip
http://catshare.net/o6DyjeyAZHZWBtXT/PART_2.zip
http://catshare.net/kItQWs4nhEnMeEV9/Part_3.zip

Polecam pobrać także tego moda: http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?607913-RELAUNCH-M2-TW-GEM-Graphic-Enhancement-Mod-%28Version-2-2%29

Miłego grania!


Edit: Uprzedzam że mod lubi wywalać przy wybieraniu frakcji, więc zbyt długo tego nie róbcie.

adriankowaty
26-12-2014, 13:49
Proponuję wrzucić linki do pierwszego postu. Zaraz zainstaluję M2 i pobiorę moda.

chart88
26-12-2014, 15:21
Mam przyjemność zawiadomić Was że wrzuciłem nową wersję Potopu do internetu i od tej chwili możecie ją testować. Potraktujcie tą wersję jako wczesną betę, bo parę rzeczy jest jeszcze niedokończonych.

Opis instalacji:
1. Wszystkie party wypakować do np. D/Gry/Sega/Medieval II Total War/mods
2. Po wypakowaniu wszystkich plików wchodzimy do folderu potop i odpalamy moda z pliku Executable. Jeśli ktoś ma ochotę może stworzyć jego skrót na pulpicie i zmienić jego ikonę na tą która znajduje się w folderze potop.
3. W rzazie czego usuńcie map.rwm

Linki:
http://catshare.net/bBl0EwStgkvXbA7d/Part_1.zip
http://catshare.net/o6DyjeyAZHZWBtXT/PART_2.zip
http://catshare.net/kItQWs4nhEnMeEV9/Part_3.zip

Polecam pobrać także tego moda: http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?607913-RELAUNCH-M2-TW-GEM-Graphic-Enhancement-Mod-%28Version-2-2%29

Miłego grania!


Edit: Uprzedzam że mod lubi wywalać przy wybieraniu frakcji, więc zbyt długo tego nie róbcie.

Witam

Panowie mam prośbę czy jest mozliwe wrzucenie tego na torrenta lub na inny portal za granica nie można tego sciagnać.

Jarema.
26-12-2014, 23:33
w styczniu wyjdzie tez patch do moda z ikonami i obrazami budynkow. Pozdrawiam

Cadet3377
27-12-2014, 08:18
Jest wreszcie fajny prezent na święta Dzieki panowie za moda ale mam prośbę dajcie to na Torrenta albo nawet na chomika bo tam placę za 1gb to razem 3,50 zl a tu 7 zl co wola o pomste do nieba i trzeba czekać jak na zabieg w NFZ
Pozdrawiam i Wszystkiego dobrego

Artem.pl
27-12-2014, 08:32
Cadet przecież możesz pobrać plik za darmo, wystarczy kliknąć na wolne pobieranie. Co do wrzucenia moda gdzie indziej, to nic nie obiecuje bo na tą stronę wrzucałem pliki baaaaaaardzo długo.

Cadet3377
27-12-2014, 11:21
Spoko ja wiem że za free jest pobieranie ale bardzo mała prędkośc a ja marudzę jak dziecko przy otwieraniu długo oczekiwanego prezentu pod Choinką

preussen6
27-12-2014, 12:10
Ja mam pytanko, czy działają własne bitwy ?

Artem.pl
27-12-2014, 12:42
Niestety nie udało nam się na razie sprawić by działały.

k.m.
27-12-2014, 18:03
Niestety nie udało nam się na razie sprawić by działały.

Panowie moderzy chyba mam rozwiązanie:D

Po pierwsze trzeba edytować plik descr_sm_factions i przynajmniej większości frakcji zmienić cechę z:
"custom_battle_availabilty no"
na:
"custom_battle_availabilty yes" .

Po drugie brakuje wam pliku custom_locations odpowiedzialnego za miejsca odbywania się tych bitew (pola bitewne). Korzystacie z rozszerzonej mapy Spuriusa, mod Kingdoms Grand Campaign też korzysta z takiej rozmiaru mapy. Wystarczy skopiować ten plik z tego moda i po kłopocie. Część, jeśli nie większość, lokalizacji nie będzie powodowała bugów.


A tak poza tym to mod ma fajną ścieżkę dźwiękową. Drażnią mnie trochę tylko te nazwy miast w językach ojczystych - zwłaszcza rosyjskim. Dziwnie się to czyta:D

Korzystaliście ze zwykłego notatnika czy notepad++ ?

sadam86
27-12-2014, 18:09
No i jest rozwiązanie, a ja durny się głowiłem co i jak:) Doszedłem do tego że brakuje Nam lokalizacji, ale nie wiedziałem jak prawidłowo zrobić nowe:(

k.m. masz może tego moda i możesz wrzucić gdzieś ten plik?

Artem.pl
27-12-2014, 18:14
Notatnik

k.m.
27-12-2014, 18:38
tak, plik ten przesyłam w załączniku.

Trzeba będzie pozmieniać lokalizację bo chyba "trawiasta równina" nie jest równiną, ale ogólnie bitwy działają:D

Artem.pl
27-12-2014, 18:43
Dobrodzieju gdzież ty się chował przez tyle czasu :clap::clap:

preussen6
27-12-2014, 18:59
Mógłby ktoś zhostować moda na czymś innym niż catshare ?

k.m.
27-12-2014, 19:03
Jak miałem czas na medka to usprawniałem różne modyfikacje na własny użytek, zawsze coś mi nie pasowało;) Swojego czasu pracowałem nad dostosowaniem moda KGC pod XVII wiek, czyli zebrałem wszystkie dostępne "na rynku" modów jednostki, poprawiłem znacząco mapę z tego moda (osady + rzeki) ale zabrakło mi już czasu na dokończenie pliku export_descr_building...

Chyba niektóre jednostki w bitwach gracza powodują ctd, jak będę to sprawdzał to zrobię listę...

Artem.pl
27-12-2014, 19:35
A miałbyś ochotę dołączyć do ekipy? Mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale brak nam umiejętności.
prussen chomikuj z darmowym transferem może być, czy może jakaś inna strona?

k.m.
27-12-2014, 19:55
A miałbyś ochotę dołączyć do ekipy? Mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale brak nam umiejętności.
prussen chomikuj z darmowym transferem może być, czy może jakaś inna strona?

Wstępnie moja odpowiedź brzmi tak. Znam się głównie na edycji mapy i edycji plików tekstowych (jednostki- tu wszystkie pliki, budynki, podstawowe pliki z folderu data, itd.). Jakby co to nie mam w ogóle doświadczenia w zmianach: ai bitewnego i kampanii, zmianach cech, skryptach itp.
Zastrzegam też że do 15-16 stycznia nie będę mógł się w pełni poświęcić, bo mam konferencję w Brukseli:cool:

A przy czym macie wakaty?

adriankowaty
27-12-2014, 19:57
A zostawicie i stary? Bo już 2 dzień to pobieram. (4h czekania po pobraniu pliku i 4h samego pobierania).

sadam86
27-12-2014, 20:00
Wakat głównie jest na pliki od jednostek i budynków niby coś ja tam dłubię, ale brak mi doświadczenia więc ktoś wprawny się przyda, co od razu widać w kwestii pchnięcia własnych bitew do przodu. W sumie każda pomoc się przyda, bo i co głów więcej to i lepsze pomysły:)

Artem.pl
27-12-2014, 20:09
adriankowaty spokojnie nie zamierzam kasować tych linków.
k.m. wyślę Ci hasło do naszego subforum i tam omówimy szczegóły żeby nie zaśmiecać wątku głównego.

preussen6
27-12-2014, 21:32
Cokolwiek byle ściągnęło się szybko.

Artem.pl
27-12-2014, 21:52
W takim razie jutro zaczynam wrzucać moda na chomikuj.
Naprawione własne bitwy:
http://przeklej.org/file/UIbxVS/export.descr.unit.txt
http://przeklej.org/file/dEL3M5/descr.sm.factions.txt
http://forum.totalwar.org.pl/attachment.php?attachmentid=523&d=1419701497

Artem.pl
28-12-2014, 13:06
Garść screenów:

http://i62.tinypic.com/33wtzld.jpg

http://i62.tinypic.com/2z5skqo.jpg

http://i60.tinypic.com/b5jpko.jpg

http://i57.tinypic.com/r1x5z9.jpg

http://i60.tinypic.com/14t1wdw.jpg

Lwie Serce
28-12-2014, 13:11
Uwielbiam te bicorny. :D Świetna robota, powodzenia w dalszym ulepszaniu moda!

adriankowaty
28-12-2014, 14:18
A kto by nie lubił? A czy ta piechota walczy na bagnety?

Lwie Serce
28-12-2014, 14:22
Z tego co wynika z opisu walczą. Akurat to można odwzorować nawet fajnie w Medievalu, choćby w Secession Civil War, w Potopie pewno tak samo.

Artem.pl
28-12-2014, 14:35
Tak walczy tylko, że wygląda to jakby uderzali toporem, więc jest to trochę niedopracowane.
Mała poprawka, tym razem dotycząca warunków zwycięstwa Kozaków w krótkiej kampanii, mianowicie nie dopatrzyliśmy że aby wygrać muszą oni zdobyć tylko dwa regiony, w wyniku czego błyskawicznie wygrywali.
Link: http://przeklej.org/file/7kLcBA/descr.win.conditions.zip

kaziu11
28-12-2014, 14:40
Czekam na pełną wersje moda z niecierpliwością ;)

ordenus22
28-12-2014, 19:13
Podaję mały poradnik odnośnie tytułów dla Anglii:
Aby otrzymać tytuł
-Duke of Norfolk należy umieścić generała (oprócz króla i księcia, gdyż oni otrzymują tytuł króla Anglii i księcia Walii) na 2 tury w mieście Hereford automatycznie najstarszy syn owego księcia otrzymuje tytuł dziedzica, bodajże księcia Arundel
-Duke of Lenox - 2 tury w mieście York
-Markiz Angus - 2 tury w Berwick
-Markiz Huntly - 2 tury w Edynburgu
- Markiz Argyll - 2 tury w Inverness - najstarsi synowie również otrzymują dziedziczne tytuły jako następcy.

W RON i w Moskwie wystarczy jedna tura w miastach i generałowie otrzymają urzędy np. wojewoda bracławski, ruski itp
Po wybudowaniu odpowiednich budynków w każdym państwie generałowie będą otrzymywać urzędy np. Marszałek polny, hetman, podskarbi, kanclerz, wojewoda prawej ręki itp.
Podobne tytuły dziedziczne jak w Anglii występują w Hiszpanii, Francji tylko na tą chwilę muszę sprawdzić czy Artem wrzucił te zmiany czy nie.

preussen6
28-12-2014, 22:30
Jak tam idzie uploudowanie moda na chomikuj ?

Artem.pl
28-12-2014, 22:43
Dzisiaj albo jutro linki już będą. Wielkie dzięki dla RockMiguela który mnie w tym wyręcza.

RockMiguel
28-12-2014, 23:09
Jutro niestety. Dziś musiałem odespać wczorajsze ( i dzisiejsze w sumie) ściąganie. Dla nocnych marków będzie ok. 4 w nocy, ale nie będzie jeszcze darmowego transferu :)

http://chomikuj.pl/RockMiguel

Interesuje was zawartość folderu Potop Total War beta. Ściąganie wszystko i tworzycie jeden folder :)

Artem.pl
29-12-2014, 11:11
Nowa poprawka tym razem dotycząca armii na mapie kampanii. Poprawka zmniejsza armię Szwecji, Kozakom i Imperium Osmańskiemu, dzięki czemu nie biją już tak swoich przeciwników. Zwiększyłem za to armię Szwajcarii, ponieważ szybko ją niszczono.
Link: http://przeklej.org/file/1OgPaI/descr.strat.zip
Pik wypakować do data/world/maps/campaign/imperial_campaign

Pierwszy post zaktualizowany o alternatywny link do ściągnięcia modyfikacji.

Cadet3377
29-12-2014, 17:05
No panowie mod jest naprawdę SUPER jest parę drobiazgów jeszcze do zrobienia ale nic ,muzyka z polskich seriali jest Boska i w ogóle mapa i jednostki
A jeszcze jedno po bitwie jak klikam na następną turę to mnie wywala,czy jest jakaś rada na to ?

Artem.pl
29-12-2014, 17:19
Która tura? Kim grasz? Spróbuj poprzesuwać inaczej agentów. Podaj w spoilerze treść loga.

sadam86
29-12-2014, 17:22
Ewentualne błędy dawajcie w Problemy techniczne http://forum.totalwar.org.pl/showthread.php?11250-Problemy-technicze zawsze łatwiej wyłapać niż z całego wątku.

Wonsz
29-12-2014, 19:38
Fajnie, ale gdzie się ten patch na własne bitwy wypakowuje?

Nieważne...

F10nemo
29-12-2014, 22:20
Witam serdecznie, długo czekałem i jeszcze pewnie poczekam na stabilną wersje.
Na chwile obecną, pierwsze co zrobiło na mnie WIELKIE wrażenie to muzyka - pasuje idealnie, dodaje ducha walki podczas bitew, wielkie brawa!
Niestety, dwukrotnie wywaliło mi grę, w takich przypadkach:
1. Uruchomiłem kampanie, zauważyłem iż jest za jasno. Powrót do ustawień, zmniejszam jasność, odpalam raz jeszcze kampanie i dziękuje.
2. Stoczona pierwsza bitwa - wygrana, w tej samej turze rozpoczęcie drugiej - wywaliło grę.
Dodam, że na podstawce czy SS nigdy nie występowały tego typu problemy.
Mimo, że nie dawno zwątpiłem nad powstaniem tego moda, ponieważ była cisza to teraz znów mogę czekać na niego rok i znów chętnie wrócę do Medievala.

Nie poddaje się, gram dalej - mam nadzieje że za często gre wywalać mi nie będzie. Podzielę się w niedalekiej przyszłości uwagami i propsami.
Mimo wszystkie, wielkie brawa dla Was Panowie (kobiety jakieś tworzyły?), liczę że dalej będziecie tworzyć.
Szkoda, że nie mam czasu, a bym chętnie w miarę możliwości mógł pomóc przy tym projekcie. Gdybym chociaż miał jakieś podstawowe pojęcie..
A więc - zabieram się za testowanie.
pozdrawiam
Szczęśliwego nowego! :)

Wonsz
30-12-2014, 00:16
Mógłby ktoś potwierdzić czy też sprostować, Wy też nie macie dostępnej Husarii w własnych bitwach?

Piter
30-12-2014, 11:02
Jak AI się sprawuje?

sadam86
30-12-2014, 11:09
Ja dużo nie grałem, jeszcze trzeba trochę z balansem kampanii powalczyć to pewnie będzie hulać, ja jak pogram dam znać, inni też może coś skrobną. Radzisz zmienić na najnowsze?

ordenus22
30-12-2014, 11:41
Ta kamera podczas bitew wariuje tzn. pojawia się czasami czarne tło w niektórych miejscach.

sadam86
30-12-2014, 11:57
No wariuje czasem, ale to już kwestia stabilności, a tego chyba sami nie poprawimy:(

Piter
30-12-2014, 14:58
Ja dużo nie grałem, jeszcze trzeba trochę z balansem kampanii powalczyć to pewnie będzie hulać, ja jak pogram dam znać, inni też może coś skrobną. Radzisz zmienić na najnowsze?
Balans kampanii może się zmienić na nowszym.

Wonsz
30-12-2014, 15:16
Mnie strasznie irytują te gigantyczne armie Kozaków, serio, Rzczplita ma gg na starcie.

Artem.pl
30-12-2014, 15:31
A łatkę redukującą im armie zainstalowałeś? Jeśli chcecie to mogę jeszcze im zmniejszyć wojska.

ordenus22
30-12-2014, 16:00
Artem jestem przeciwny żeby jeszcze uszczuplać siły Kozakom, przecież o to chodzi żeby trochę się z nimi napocić. Zresztą dlatego mieliśmy kłopoty jak rzucili się z tatarami całą kupą na RON.

Artem.pl
30-12-2014, 16:10
Według mnie armie które są w łatce są już wystarczająco uszczuplone, ale zawsze warto wysłuchać opinii innych.

Wonsz
30-12-2014, 18:28
Choć w sumie... 3 armie na 1naszą, w sumie gdyby nie śmierć chmielnickiego w bitwie, miałbym pograne, ja mówię o RP która jest prowadzona przez Bota, bo wtedy Kozacy miażdżą całą Rzplitą.

Artem.pl
30-12-2014, 18:53
Fakt, ale jeśli dodamy nowe jednostki dla RON, to gracz będzie miał za łatwo :) Trzeba znaleźć jakiś złoty środek.

ordenus22
31-12-2014, 09:31
post scriptum: zauważyłem, że można "ożenić" królową szwedzką, co też uczyniłem legalizując związki homoseksualne w XVII wieku.:P

Zastanawialiśmy się jak to obejść, według mnie najlepiej byłoby jakoś zablokować możliwość wyjścia za "mąż" poprzez dodanie jej "męża" dodałoby się fotkę faceta na tej samej zasadzie jak w przypadku Krystyny W i tyle (ale żeby czasami nie mieli dzieci to jej mąż byłby zaznaczony jako zmarły).

[IG] Misiak
31-12-2014, 09:48
Artem jestem przeciwny żeby jeszcze uszczuplać siły Kozakom, przecież o to chodzi żeby trochę się z nimi napocić. Zresztą dlatego mieliśmy kłopoty jak rzucili się z tatarami całą kupą na RON.

Jestem podobnego zdania. Jest dobrze tak, jak obecnie to wygląda. Odzwierciedla to w jakiś sposób problemy z brakiem wojska, jakie miała Rzeczpospolita wiosną 1648 roku.

Wonsz
31-12-2014, 13:35
Świetnie, teraz jeszcze Imperium Osmańskie mnie atakuje, Szwecja, z Kozakami się uporałem, teraz 3armie tatarskie oblegają mi kresy..., 2armie szwedzkie północny wschód a 1armia Turecka, kraków i okolice... walę taką grę, w 3\4prowincji nic nie można werbować, byle straż miejska werbuje się co 20tur... husarii mam tylko 1 oddział, po wojnie z kozakami nawet nie mam gdzie ich przetrenować bo zostało 8ludzi. Do wszystkich "miłośników historyczności" zagrajcie sobie Rzplitą, -4000na turę, wojska chyba najsłabsze w regionie... tyle dobrze, że mod jest stabilny.