PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania początkujących graczy



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8

voitek
02-09-2013, 22:21
Temat ma służyć do zadawania pytań wszelakich dotyczących gry Rome II, z wyjątkiem spraw/problemów technicznych, dla których istnieje osobny dział.

MichalKruk
02-09-2013, 22:37
To ja mam pytanie, czy w Rome 2 są te Greckie statki z "Miotaczem Ognia"? (Ogniem Greckim wiem...)

K A M 2150
02-09-2013, 22:40
Te statki to wynalazek Bizancjum ;P Cesarstwo Wschodnie uznawało się za spadkobierców także i greckiej kultury, stąd nazwa "grecki ogień" ;)

voitek
02-09-2013, 22:40
Są okręty, które mają zamontowane garnce z łatwopalną cieczą. Przy uderzeniu te garnce pękają i podpalają okręt przeciwnika.

Mściwój
03-09-2013, 01:07
Czym ten 'trudny' poziom rozni sie od normalnego? tzn. na co wplywa? zdaje sie, ze wzrost AI w trakcie bitew i na mapie kampanii oraz wiekszy minus do public order. Czy wplywa tez na statystyki rekrutowanych przez komputer jednostek?

Il Duce
03-09-2013, 06:41
Przecież voitek mówił na gameplayu że ten poziom jest jak normalny w innych odsłonach(jest ustawiony na środku suwaka).

Umbrecht
03-09-2013, 07:49
Hej a ja mam pytanie do Administracji, czy jest możliwe założenie tematu (podforum) dla zainteresowanych wspólną grą na multi, gdzie chętni podaliby jakieś krótkie info (np. nick steama, kiedy grają, wiek etc) ?
Osobiście grywałem do tej pory z przypadkowymi osobami w poprzednie TW, do tego nie jestem szczególnym fanem posiadania
300 friendsów na Steam "z łapanki" i fajnie byłoby móc sobie dodać parę osób, które nam pasują do pogrania od czasu do czasu z prawdziwym funem.

konrad292
03-09-2013, 07:54
Ktos mi może wyjaśnić jaka to taktyka rush bo w temacie multi jestem zielony?

dawid621
03-09-2013, 08:03
Rush to przeciwienstwo kampienia jesli wiesz co to kampienie. Slowem jest to poprostu atak. dodatkowo w grach typu age of empires jest to szybki atak najslabszymi jednostkami juz na samym poczatku gry.

Ensis
03-09-2013, 08:15
Hej a ja mam pytanie do Administracji, czy jest możliwe założenie tematu (podforum) dla zainteresowanych wspólną grą na multi, gdzie chętni podaliby jakieś krótkie info (np. nick steama, kiedy grają, wiek etc) ?
Osobiście grywałem do tej pory z przypadkowymi osobami w poprzednie TW, do tego nie jestem szczególnym fanem posiadania
300 friendsów na Steam "z łapanki" i fajnie byłoby móc sobie dodać parę osób, które nam pasują do pogrania od czasu do czasu z prawdziwym funem.

Proszę: viewtopic.php?f=84&t=13852 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=84&t=13852)

Il Duce
03-09-2013, 08:19
Również mam pytanie do administracji: czy po premierze będziecie zamieszczać jeszcze jakieś gameplaye/poradniki do Rome 2?

Ensis
03-09-2013, 08:21
Dobre pytanie, mam nadzieję ze nam się uda. Niestety osobiście nie pomogę, bo mam za słabego PC do nagrywania.

Il Duce
03-09-2013, 08:23
Fajnie by było bo materiał opracowany przez voitka jest naprawdę pierwszorzędny.

proud
03-09-2013, 11:24
Fajnie by było bo materiał opracowany przez voitka jest naprawdę pierwszorzędny.

I fajnie byłoby poznać dalszy los Swebów. ;)

BTW. Dziś rano te gameplay'e przekonały mnie do kupna Rome'a i udało mi się złożyć jeszcze zamówienie na wersję z DLC.

Aztec
03-09-2013, 11:33
voitek przegrał kampanie Swebami. oj ktoś nie czytał recenzji :twisted:

Kerdej
03-09-2013, 11:43
Nie tylko on, wczoraj w grach live było podobnie. Wydaje się, że czasy gdy w ciągu kilku tur z marszu zajmuje się 3 prowincje skończyły się dla małych nacji. Dyplomacja i rozbudowa gospodarcza, potem podbój- podoba mi się to strasznie. Może nie będzie jak w poprzednich odsłonach, że po kilkunastu turach pozostaje kilka państw, a raczej będą dominować koalicje państewek, posiadające za to wiele armii.

proud
03-09-2013, 11:47
voitek przegrał kampanie Swebami. oj ktoś nie czytał recenzji :twisted:

Szczerze? Nie czytałem, przejrzałem tylko na szybko... W takim razie mógłby pokazać rozgrywkę inną frakcją - wedle wyboru. Bardzo przyjemnie się te filmiki oglądało i słuchało komentarza.

Sara Temer
03-09-2013, 16:54
A ja zadam trochę dziwne pytanie: czy tylko ja mam taką brzydką ikonkę :D ? To znaczy rozmytą i jeszcze to czarne tło?

Umbrecht
03-09-2013, 17:02
mam tak samo jak ty la la la ;) sam se zrobiłem ładniejsza ikonę ;)
tu sobie rzuć okiem masz ikon pod dostatkiem, nic tylko brać ;)
http://files.softicons.com/download/gam ... Rome_2.ico (http://files.softicons.com/download/game-icons/mega-games-pack-30-icons-by-exhumed/ico/Rome_2.ico) ta jest naprawdę ładna i mała
Kurde przez to wasze gadanie przypaliłem steki w piekarniku i teraz mam w domu siwo :)

gogles
03-09-2013, 17:08
A ja zadam trochę dziwne pytanie: czy tylko ja mam taką brzydką ikonkę :D ? To znaczy rozmytą i jeszcze to czarne tło?

jest tragiczna.... ;/

Mestavo
03-09-2013, 17:10
Jaką ikonkę ?

Oskar
03-09-2013, 17:12
Wie ktoś jak podpisywać umowy handlowe ?

Rebel
03-09-2013, 20:06
Podłączam się do pytania wyżej.
Za nic nie mogę dojść gdzie jest ta opcja. :mrgreen:

Pampa
03-09-2013, 20:09
W okienku dyplomacji, jest zaproponuj i tam jest zawiąż umowę handlową :P

Oskar
03-09-2013, 21:43
hmm nie wiem czemu ale grając Spartą jej nie ma :P

Rebel
03-09-2013, 21:47
Tak samo jak wyżej :D. Też Sparta.

dawid621
03-09-2013, 21:51
Jaja sobie robicie czy jak? Ja tez gram Sparta i normalnie mam umowy handlowe. Chyba ze to kolejny bug, tylko nie rozumiem dlaczego nie wszyscy go maja.

ManUtd
03-09-2013, 23:10
Podejrzewam, że jak będziesz próbował zawiązać umowę handlową z np. Rzymem, to Ci się nie uda, bo nie masz portu, z którego mógłby iść handel ;) Za to z takimi Atenami opcja powinna być aktywna bo to prowincja obok.

ajax
03-09-2013, 23:29
Mam problem w prologu, mówią, że mam zbudować flotę aby zaskoczyć wroga atakiem od strony morza ale w rising army mam podświetloną tylko opcję armii lądowej.

Armii morskich mam 0/4

Il Duce
03-09-2013, 23:33
Musisz mając zaznaczoną armię lądową kliknąć na morze i wtedy sama zbuduje statki transportowe.

WarDog
04-09-2013, 09:22
Pytanie z innej beczki - czy można przesunąć "punkt zwycięstwa" w bitwie obronnej? To bez sensu, że nie da się go ruszyć - nie można przez to zająć dogodnych pozycji obronnych, np na wzgórzu.

Oskar
04-09-2013, 12:56
Hej a jak zawrzeć małżeństwo jakiegoś członka mojej rodzinny ?

Umbrecht
04-09-2013, 13:12
Trzeba mieć trochę złota, ok 2000 chyba, przynajmniej u mnie tak jest (gram Germanami 70 tura /hard, w kampanii Spartan generałów w ogóle nie żenię ;) hehe ), nie jestem pewien czy na samym początku ta opcja była dostępna.
Wchodzisz w Faction/ i klikasz na generała , powinna być m.in. opcja marriage.

Chmurny
04-09-2013, 13:18
Jak zwiększyć wpływy twojego rodu? / Rzym i jak wydawać edykt..

Baint
04-09-2013, 13:37
Witam, mam następujący problem, gram Spartą i wybuchła mi wojna domowa którą wygrałem. Wpływy mojego rodu w porównaniu do innych wynosiły 17/83 % wyczytałem gdzieś że po wygraniu wojny domowej wpływy powinny wyrównać się do 50/50% niestety tak się nie stało i nadal mam te nędzne 17% wpływów... Pytanie jest następujące: Jak mogę powiększyć wpływy mojego rodu ? W przypadku kiedy próbuje zabić/ zawrzeć małżeństwo / szerzyć pogłoski na postaciach konkurencji sam tracę poparcie...

Guminbear
04-09-2013, 13:40
Wiem, że trochę głupie pytanie, ale kupiłem sobie Rome 2 i przeglądam pudełko i nigdzie nie ma klucza do dlc z grekami. Czy on jest już wklejony do samej gry? (Mam preodera i napisali, że dostanę dlc) Samej gry jeszcze nie zainstalowałem bo są błędy z instalacją na steamie. Z tyłu książeczki jest tylko aktywacja.

(Wybaczcie jeśli napisałem w złym temacie lub było już takie pytanie, ale nie znalazłem)

Pampa
04-09-2013, 13:42
Skąd zamawiałeś?

daro
04-09-2013, 13:43
ja kupowałem w gram.pl i kod do dlc był na moim koncie w sklepie..

Guminbear
04-09-2013, 13:49
Skąd zamawiałeś?

Na allegro ze sklepu Grymel.pl. Jak byk napisali, że będzie pakiet kultur greckich, jeśli zamówię, przed premierą a zrobiłem to ok. 27 sierpnia. Co prawda przepłaciłem i było taniej u niektórych, ale skoro już to zrobiłem to oczekuję, to okażą szaczunek i wyślą dobrą wersję.

Powiedzcie gdzie wy mieliście swój klucz z grekami, bo na razie robię im antyreklamę a może niesłusznie.

Pampa
04-09-2013, 14:07
Ja dostałem po interwencji ze sklepu 3 kropki. Napisz maila i się spytaj. U mnie wystarczyło wymienić 2 i dostałem. Ale gra i tak niegrywalna więc mam to gdzieś. Odpalę za miesiąc jak coś naprawią.

Guminbear
04-09-2013, 14:17
Ja dostałem po interwencji ze sklepu 3 kropki. Napisz maila i się spytaj. U mnie wystarczyło wymienić 2 i dostałem. Ale gra i tak niegrywalna więc mam to gdzieś. Odpalę za miesiąc jak coś naprawią.

Sądzisz, że jak dodałem grę do mojego konta na steamie to mi jeszcze wymienią, czy zachowają się jak chamy i powiedzą, że straciłem szansę po dodaniu klucza?

Aerogryf
04-09-2013, 14:19
Witam. Wie ktoś czy można jakoś ustawić swoje jednostki np rzymskie hastati (czy jakoś tak ;) by nie wchodziły w walkę wręcz tylko najpierw rzucili wszystkie oszczepy/pillum we wroga i dopiero walczyli wręcz bo teraz to wygląda tak, że rzucają jedną salwę( a maja broni na kilka salw) i do końca bitwy praktycznie już walczą w zwarciu. W rome 1 można było ich tak ustawić przez swobodny ostrzał i oczywiście pilnować ;)

Pampa
04-09-2013, 14:19
Mi wysłali jak powiedziałem że na opakowaniu z grą nie dostałem żadnego klucza ;) To już zalezy od sklepu

Sara Temer
04-09-2013, 14:21
Ja mam problem z utrzymaniem formacji przez oddziały. Ustawiam je w jakieś formacji, tworze grupę, ale gdy chce je przemieścić to chcą w linię się ustawiać :( Wie ktoś co zrobić by było jak w Shogunie i poprzednich?

Aerogryf
04-09-2013, 14:35
Ja mam problem z utrzymaniem formacji przez oddziały. Ustawiam je w jakieś formacji, tworze grupę, ale gdy chce je przemieścić to chcą w linię się ustawiać :( Wie ktoś co zrobić by było jak w Shogunie i poprzednich?

Bodajże ctrl+g skrót wtedy przy przemieszczaniu zachowują formacje

Sara Temer
04-09-2013, 14:40
Dzięki sprawdzę ;)

Rebel
04-09-2013, 16:15
Ja mam problem z utrzymaniem formacji przez oddziały. Ustawiam je w jakieś formacji, tworze grupę, ale gdy chce je przemieścić to chcą w linię się ustawiać :( Wie ktoś co zrobić by było jak w Shogunie i poprzednich?

Przytrzymaj LPM na zaznaczonych oddziałach, które chcesz przenieść i jak pojawi ci się zamiast wskaźnika taki krzyżyk to porusz nim i zobaczysz jak to działa.

Presidente
04-09-2013, 16:18
Trzeba było gejmpleje voitka obejrzeć - wszystko ładnie wytłumaczył

Sara Temer
04-09-2013, 16:33
Heh lubię poznawać grę w trakcie grania :) A przynajmniej jeśli jest to gra której wyczekiwałem. Bo tak to dosyć często oglądam czyjeś let's playe/gameplaye :D

Asuryan
04-09-2013, 18:17
i jak wydawać edykt..
Musisz mieć wszystkie regiony w danej prowincji, zaznaczasz wtedy jej stolicę i po lewej stronie na dole pierwsza z brzegu mała ikonka to edykty dotyczące tej prowincji.

Lee
04-09-2013, 18:41
To ja się podłączę do pytania o handel (też Spartą :)). No więc jak to jest - od czego zależy ilość szlaków handlowych? Czy wychodzą one tylko ze stolicy prowincji? Ja mam dwa miasta Spartę i Appolonię - handluję tylko z Atenami. Z innymi niestety nie mogę (nie ma dostępnej takiej opcji w dyplomacji)

Il Duce
04-09-2013, 19:05
i jak wydawać edykt..
Musisz mieć wszystkie regiony w danej prowincji, zaznaczasz wtedy jej stolicę i po lewej stronie na dole pierwsza z brzegu mała ikonka to edykty dotyczące tej prowincji.

Nie do końca prawda bo wystarczy dowolne miasto w prowincji i można tam wydać edykt dla całej prowincji. Nie musi to być stolica.

kuroi
04-09-2013, 21:09
i jak wydawać edykt..
Musisz mieć wszystkie regiony w danej prowincji, zaznaczasz wtedy jej stolicę i po lewej stronie na dole pierwsza z brzegu mała ikonka to edykty dotyczące tej prowincji.

Nie do końca prawda bo wystarczy dowolne miasto w prowincji i można tam wydać edykt dla całej prowincji. Nie musi to być stolica.
No nie bardzo. Żeby wydać edykt trzeba zdobyć całą prowincję.
Dla przykładu, by wydać edykt w "Macedonii" trzeba zdobyć Larissę, Pellę oraz Apollonię. Inaczej w tej prowincji edyktu nie da się wydać. Ale jeśli u kogoś jest inaczej, to musi to być bug.

dawid621
04-09-2013, 21:15
Ale jemu chodzi o to ze nie musi zaznaczyc stolicy by wydac edykt jesli ma te 3 miasta, panimajesz juz? :D

kuroi
04-09-2013, 21:53
Ale jemu chodzi o to ze nie musi zaznaczyc stolicy by wydac edykt jesli ma te 3 miasta, panimajesz juz? :D
Ah, z tej strony. Jak o to chodzi, to się zgadza, mój błąd. :)

Il Duce
04-09-2013, 22:39
Ale jemu chodzi o to ze nie musi zaznaczyc stolicy by wydac edykt jesli ma te 3 miasta, panimajesz juz? :D

Dawid trafił w sedno, właśnie o to mi chodziło chodź faktycznie może trochę nie jasno się wyraziłem ;). Przy okazji i ja zadam pytanie: wie ktoś może jak wyznacza się cele swoim sojusznikom?

Paladyni
04-09-2013, 23:22
Jak masz dyplomacje i listę frakcji to spójrz na dół i lekko w lewo

Il Duce
04-09-2013, 23:56
Ok wielkie dzięki, już znalazłem :D

FireFighter
05-09-2013, 09:06
Ktoś wie co z tym handlem? Gram Spartą, mam 4 prowincje (w tym Alexandrie) i z nikim nie mogę podpisać umowy handlowej, posiadam tylko tą domyślną z Atenami :)

bart3k_PL
05-09-2013, 09:16
Z handlem jest wszystko w porządku. Również gram Spartą, na początku jest trudniej, bo jak się jest małym państwem to inne nacje nie chcą zbytnio podpisywać umów handlowych i trzeba je proponować wraz z daniną .W tej chwili mam 10 regionów i praktycznie w każdej turze dostaję jakieś propozycje .

[IG] Misiak
05-09-2013, 09:17
Handel jest ok. Gram co prawda Rzymem, ale handel mam z co najmniej 4 państwami (dokładnie nie pamiętam).

P.S Jeżeli potencjalnemu partnerowi nie masz nic do zaoferowania godnego uwagi, to oczywistym jest, że nie bedzię chciał takiego traktatu podpisać. :)

jan_boruta
05-09-2013, 09:43
Z handlem jest wszystko w porządku. Również gram Spartą, na początku jest trudniej, bo jak się jest małym państwem to inne nacje nie chcą zbytnio podpisywać umów handlowych i trzeba je proponować wraz z daniną .W tej chwili mam 10 regionów i praktycznie w każdej turze dostaję jakieś propozycje .

Dokładnie. Z początku też mnie to denerwowało w grze Arwernami - tylko Massilia zgodziła się na handel, po pewnym czasie na sojusz obronny. Żeby zaczęli cię szanować, trzeba podbić jedną lub dwie prowincje, najlepiej z jakimś surowcem - od razu będą chcieli handlować.

Aulus
05-09-2013, 10:03
Witam,

Czy rozmiar sztandarów przeciwnika nie jest za mały? I dlaczego nie pojawiają się szczegółowe informacje na temat jednostki ( zmęczenie etc. ) mimo iż na mapie taktycznej wszystko pisze.

http://img838.imageshack.us/img838/1693/kt49.jpg

Scooter
05-09-2013, 10:05
Na screenie powyżej widać że karty jednostek przysłaniają prawie pół ekranu :?

Umbrecht
05-09-2013, 10:14
To już bardziej chyba jest zależne od rozdziałki na monitorze i jego rozmiaru. Może jest jakaś opcja typu "minimal ui" jak w Civ5 jak ktoś ma za duży interfejs w proporcji do reszty widoku, albo chciałby mieć zwyczajnie mniejsze UI?
Albo gdzieś da się zmienić to w pliku konfiguracyjnym? W sumie dobry pomysł na moda, jak ktoś ma z tym problem.

Wielkość sztandarów można sobie ustawić w opcjach gry.

DonVega
05-09-2013, 10:14
No ja mam podobnie a nawet gorzej bo gram na monitorze 4:3

Aulus
05-09-2013, 10:19
Mi nie chodzi o rozmiar kart, nie przeszkadza mi to szczególnie, tylko o sztandary jednostek przeciwnika, które w porównaniu do moich są małe i nie widoczne. Nie wiadomo czy się już załamał czy nie. I czy u was też nie ma informacji o przeciwniku ( zmęczenie etc. )?

AlbertAnastazia
05-09-2013, 10:33
Witam. Gram kampanię Icenami natomiast do tej pory korzystam jedynie z kawalerii, procarzy i gromad włóczników. Problem polega na tym, że nie wiem jakie budynki mam postawić, aby umożliwiły mi werbowanie np. rydwanów czy piechoty druidycznej. Encyklopedia w grze owszem świetnie opisuje jednostki natomiast nie podpowiada jakie budynki są potrzebne do jej rekrutacji. Z dostępnych do budowy budynków mam jedynie rozwój miasteczka barbarzyńskiego, jeden obiekt religijny, port i ewentualnie stajnie. Nie mam natomiast żadnej możliwości postawienia budynków odpowiedzialnych za wyżej wymienione jednostki. Podejrzewam, że muszę osiągnąć odpowiednie technologie natomiast tam też nie jest wyjaśnione, które budynki pozwolą rekrutować potrzebne mi jednostki. Jakaś podpowiedź? :)

[IG] Misiak
05-09-2013, 10:35
Jeśli się nie mylę to podpowiada... no chyba, że mam amnezję, pomyliłem gry bądź jestem niewyspany :?

FREDu
05-09-2013, 10:47
Witam. Gram kampanię Icenami natomiast do tej pory korzystam jedynie z kawalerii, procarzy i gromad włóczników. Problem polega na tym, że nie wiem jakie budynki mam postawić, aby umożliwiły mi werbowanie np. rydwanów czy piechoty druidycznej. Encyklopedia w grze owszem świetnie opisuje jednostki natomiast nie podpowiada jakie budynki są potrzebne do jej rekrutacji. Z dostępnych do budowy budynków mam jedynie rozwój miasteczka barbarzyńskiego, jeden obiekt religijny, port i ewentualnie stajnie. Nie mam natomiast żadnej możliwości postawienia budynków odpowiedzialnych za wyżej wymienione jednostki. Podejrzewam, że muszę osiągnąć odpowiednie technologie natomiast tam też nie jest wyjaśnione, które budynki pozwolą rekrutować potrzebne mi jednostki. Jakaś podpowiedź? :)

Nie wiem jak u barbarzyńców ale u Rzymian masz technologie wojskowe te po lewej i cywilne te po prawej. Każda z nich dzieli się na trzy. najpierw musisz zrobić po jednej cywilnej i wojskowej co trwa 2x 2 tury wtedy odblokowujesz drzewko technologii. Jak to zrobisz musisz najechać na technologię i zpbaczyć co która daje. powinno pisać że możesz rekrutować wtedy jakieś jednostki albo budować budynki.

Jasugun
05-09-2013, 10:54
Witam. Czy istnieje jakiś sposób wymuszenia zawarcia pokoju pomiędzy dwoma nacjami sterowanymi przez AI? Chodzi mi np. o taką sytuacje. Gram nacją "A". Nacja "B" przyjmuje moją propozycje nie do odrzucenia i zostaje moim protektoratem. Po kilku turach nacja "C" wypowiada wojnę nacji "B". "A" dołącza do wojny po stronie "B" wtedy "C" prosi "A" o pokój i zgadza się zostać protektoratem "A" ale nadal jest w stanie wojny z "B". [w skrócie: "B" i "C" są protektoratami nacji "A" ale jednocześnie prowadzą między sobą wojnę] czy jest możliwość dyplomatycznego zaprowadzenia pokoju? (coś w stylu oferuje wam to, to i tamto jeśli zakończycie waszą wojnę z "B") Czy jedynym wyjściem jest podbicie i wycięcie w pień każdego kto atakuje moje protektoraty/sojuszników?

Grając nie widziałem takiej opcji ale może porostu ją przeoczyłem ew. jest jakoś inaczej nazwana. (chodzi mi o opcje taką jaka znajduje się w civ5 pod nazwą "zawrzyj pokój z....")
btw. wydaje mi się czy w dyplomacji nie ma opcji "stawiania żądań/grożenia" innym nacjom i możemy tylko składać im grzecznie propozycje?

AlbertAnastazia
05-09-2013, 11:17
Misiak]Jeśli się nie mylę to podpowiada... no chyba, że mam amnezję, pomyliłem gry bądź jestem niewyspany :?

No właśnie w Shogunie pod jednostką były pokazane budynki, które są wymagane aby ją rekrutować...w tej encyklopedii tego nie ma ;)


Nie wiem jak u barbarzyńców ale u Rzymian masz technologie wojskowe te po lewej i cywilne te po prawej. Każda z nich dzieli się na trzy. najpierw musisz zrobić po jednej cywilnej i wojskowej co trwa 2x 2 tury wtedy odblokowujesz drzewko technologii. Jak to zrobisz musisz najechać na technologię i zpbaczyć co która daje. powinno pisać że możesz rekrutować wtedy jakieś jednostki albo budować budynki.

Tak tak, jestem w 20 rundzie i technologie rozwijam, owszem dana technologia pokazuje jaki budynek pozwala wybudować. Natomiast w encyklopedii są przedstawione budynki religijne, przemysłowe, centrum miasta itd....ale nie pokazuje mi budynków, które dają możliwość rekrutowania jednostke. Wpadł bym na to wtedy od razu ;) tymczasem nadal nie wiem jaki budynek daje rydwany itd. mimo, iż encyklopedia teoretycznie jest jasna i prosta ;)

edit: Ok już się ogarnąłem, po prostu w liście budynków w encyklopedii trzeba kliknąć dany budynek i wtedy pokaże jakie są jednostki :P

FREDu
05-09-2013, 11:18
Witam. Czy istnieje jakiś sposób wymuszenia zawarcia pokoju pomiędzy dwoma nacjami sterowanymi przez AI? Chodzi mi np. o taką sytuacje. Gram nacją "A". Nacja "B" przyjmuje moją propozycje nie do odrzucenia i zostaje moim protektoratem. Po kilku turach nacja "C" wypowiada wojnę nacji "B". "A" dołącza do wojny po stronie "B" wtedy "C" prosi "A" o pokój i zgadza się zostać protektoratem "A" ale nadal jest w stanie wojny z "B". [w skrócie: "B" i "C" są protektoratami nacji "A" ale jednocześnie prowadzą między sobą wojnę] czy jest możliwość dyplomatycznego zaprowadzenia pokoju? (coś w stylu oferuje wam to, to i tamto jeśli zakończycie waszą wojnę z "B") Czy jedynym wyjściem jest podbicie i wycięcie w pień każdego kto atakuje moje protektoraty/sojuszników?

Grając nie widziałem takiej opcji ale może porostu ją przeoczyłem ew. jest jakoś inaczej nazwana. (chodzi mi o opcje taką jaka znajduje się w civ5 pod nazwą "zawrzyj pokój z....")
btw. wydaje mi się czy w dyplomacji nie ma opcji "stawiania żądań/grożenia" innym nacjom i możemy tylko składać im grzecznie propozycje?

Mi się wydaje że miałem opcję zagroź, ale nie wiem czy to nie było w stosunku do frakcji z którą miałem złe relacje/wojnę.

Warmłotek
05-09-2013, 11:50
DLA POCZĄTKUJĄCYCH...

Pamętajcie o powolnej ekspansji ( nie szalejcie też z ilością armii i liczebnością), jeżeli za szybko będziecie podbijać będziecie mieli pusty skarbiec non stop, trzeba się mocno skupić na ekomonii, W innym wypadku ład publiczny zacznie wam szaleć i zajmie wam ze 20 tur wyprowadzenie regionów na prostą ( Sam popełniłem ten bład i zacząłem gre na nowo)
To samo tyczy sie drzewek technologicznych bardziej proponuje sie skupic na ekomonii na początku.

Zwracajcie uwagę iż np wybudowanie Rybaka zwiększa brud w mieście i łap publiczny spada.

2x wziąłem jeńców i niedługo po tym wybuchł mi bunt niewolników.

Jaką ekspancję Rzymem obraliście po obaleniu Etrusków? Ja przejałem syrakuzy i Lilubaeum by mieć pełen region, a potem załatwiłem rozejm z Cartaginą.Potem Genewa i cały ten region ( 3 prowincje) gdyż dalej każą nam rozszerzyć ekspansje na tereny hellenistyczne.

Polecam nie wyżynać ani nie grabić miast z inna kultura, ciężko potem miasto wyprowadzić na prostą by się nie buntowali mieszkańcy nawet jak przewagę osiągnie dzieki dygnitarzowi twoja własna kultura.

To mi ogromnie spowalnia ekspansje na tereny barbarzyńców, bo zanim ustabilizuje region...to schodzi się bym mógł pójść dalej.

To tak na gorąco spostrzeżenia.

Gram na Trudnym i jak mapa jest wymagająca tak walki są śmiesznie łatwe. Rozbijam wszystko w pył jak leci nawet jak przeciwnik na przewagę 1,5x czasem 2x

By przeforsować swoje propozycję dyplomatyczne warto dorzucić coś drobniaków nawet 200-500 złota zrobi robotę:).

Jak ktoś ma jakies swoje spostrzeżenia piszcie łatwiej będzie się grało i eliminowało kłopoty państwa:).

Emrys_Vledig
05-09-2013, 12:53
Witam, mimo, że całkiem nieźle gram na wszelkich modach z Medievala 2, to Rome 2 jest dla mnie zupełnie nowym systemem (do Empire i Shoguna serca nie miałem). Mam zatem pytania:

1. Ograniczona ilosć generałów, którzy mogą dowodzić armią - co z garnizonami w miastach? Jak wróg podejdzie to ktoś się będzie bronił?
2. Bunty - gram Brytami (Konfederacją) i mam już całą wyspę. A tu informacja o zbliżajacych się buntach. Podatki obnizyłem a niewiele to dało. Jest jeszcze jakiś "suwak", którym dało by się coś zrobić? Jeżeli nie to prosiłbym o jakieś opinie jak sobie z buntami radzić lub im zapobiegać?

Pozdrawiam

matimatcmg
05-09-2013, 13:03
Garnizony w miastach tworzą się same. Im bardziej rozwinięte tym więcej jednostek i lepsza ich jakość. Co ciekawe nawet jak będziesz miał w mieście regularną armię garnizon dołączy do bitwy jako posiłki. Bunty jeszcze mi się nie zdarzyły więc na ich temat się nie wypowiadam

Kriss94
05-09-2013, 13:04
1. Ograniczona ilosć generałów, którzy mogą dowodzić armią - co z garnizonami w miastach? Jak wróg podejdzie to ktoś się będzie bronił?

Tak, prawie każdy budynek zapewnia jakieś jednostki garnizonowe, co przy większym rozwoju miasta oznacza nawet 20 jednostek garnizonowych, choć większość to podstawowe jednostki

Pozdrawiam[/quote]



2. Bunty - gram Brytami (Konfederacją) i mam już całą wyspę. A tu informacja o zbliżajacych się buntach. Podatki obnizyłem a niewiele to dało. Jest jeszcze jakiś "suwak", którym dało by się coś zrobić? Jeżeli nie to prosiłbym o jakieś opinie jak sobie z buntami radzić lub im zapobiegać?

Wydawanie edyktu "chleba i igrzysk" coś w tym stylu, budowa różnych świątyń, rozbudowa miasta na wyższy poziom, obecność armii w jakimkolwiek mieście w prowincji, obniżka podatków, różne cechy generałów i agentów ;].

Wismerin
05-09-2013, 14:15
W czasie bitwy gdy raz naciskam PPM na danym miejscu jednostki od razu zaczynają biec. Można to jakoś zmienić tak aby przy jednorazowym kliknięciu przechodziły do marszu a nie biegu?

Nie wkurzają was punkty strategiczne w zwyczajnych bitwach (nie oblężeniach)? Czasami ustawiają się tak beznadziejnie, że szkoda gadać.

Asuryan
05-09-2013, 14:26
2. Bunty - gram Brytami (Konfederacją) i mam już całą wyspę. A tu informacja o zbliżajacych się buntach. Podatki obnizyłem a niewiele to dało. Jest jeszcze jakiś "suwak", którym dało by się coś zrobić? Jeżeli nie to prosiłbym o jakieś opinie jak sobie z buntami radzić lub im zapobiegać?
Tak - nie zdobywać zbyt szybko całej prowincji. Kary za zdobyty region (największe za złupienie, średnie za zniszczenie, małe za okupację) dotyczą wszystkich regionów w danej prowincji, a nie tylko tego podbitego.

bachuxd
05-09-2013, 15:23
W czasie bitwy gdy raz naciskam PPM na danym miejscu jednostki od razu zaczynają biec. Można to jakoś zmienić tak aby przy jednorazowym kliknięciu przechodziły do marszu a nie biegu?

Nie wkurzają was punkty strategiczne w zwyczajnych bitwach (nie oblężeniach)? Czasami ustawiają się tak beznadziejnie, że szkoda gadać.

Trzymaj CTRL podczas wydawania rozkazu ruchu.

Roland
05-09-2013, 16:19
W poprzednich częściach w bitwach ustawiałem formacje, łączyłem jednostki w grupę i gdy wydawałem rozkaz marszu całej grupie to trzymali się oni ustawionej formacji, teraz jak chcę ich przemieścić w ten sam sposób to chcą się ustawiać w linię. Jest jakiś sposób na zachowanie ręcznie ustawionej formacji?

Jak znaleźć żonę dla swojego generała, gram Juliuszami i w tej "politycznej" karcie małżeństwo mogę zaproponować tylko innym domom, tzn. że ich generał żeni się z jakąś moją daleką kuzynką co daje im lekkie polepszenie wpływów (taki jest opis tego działania), ale nie mogę podjąć żadnego działania żeby znaleźć żonę dla wodza z mojego domu. I z tego wyniki kolejny problem, bo chyba nie mam żadnego następcy, nawet jak chcę tworzyć nową armię to mam paru kandydatów z domu Junii, paru z "Innych rodów" ale nie mam żadnego Juliusza co trochę mnie zniechęca do gry, bo generał z mojego rodu już stary i co będzie dalej?

nowy2142
05-09-2013, 16:26
Co do sztywnej formacji jednostek. To po prostu tworzysz grupę. Tylko zauważ że w r2 dali grupę zwykłą i grupę ze sztywną formacją. Podczas bitwy zobacz na ikonki jak tworzysz grupy.

Lee
05-09-2013, 16:33
Kolejne pytanie mnie nurtuje. W mojej grze Spartą - nie mogę rozbudować miasta - Sparty (chodzi mi o to, że nie widać nad nim młoteczka). Od czego to zależy?? Nadwyżkę ludności mam na poziomie 6. Gdy włączam kampanię innym państwem - inne małe osady można spokojnie rozbudować...

Promulgacja
05-09-2013, 16:50
W poprzednich częściach w bitwach ustawiałem formacje, łączyłem jednostki w grupę i gdy wydawałem rozkaz marszu całej grupie to trzymali się oni ustawionej formacji, teraz jak chcę ich przemieścić w ten sam sposób to chcą się ustawiać w linię. Jest jakiś sposób na zachowanie ręcznie ustawionej formacji?

Grupę "zwykłą" tworzysz zaznaczając jednostki i wstukując "G" na klawiaturze.
Jak chcesz żeby grupa zachowywała szyk robisz to - "ctrl+G". Tworzy się wtedy grupa specjalna, sztywna :)

Roland
05-09-2013, 18:22
Dzięki wielkie za odpowiedzi, a wiecie coś może o tych żonach i członkach własnego domu, których możnaby było wrzucić na generałów?

Promulgacja
05-09-2013, 18:27
Żony możesz dostać od innych frakcji w ramach dyplomatycznych ustaleń. Podobno...
Sam jeszcze nie miałem tej przyjemności bo inne frakcje za bardzo nie chcą ze mną współpracować.
Na początku nawet nie dało się umów handlowych podpisać. Teraz jak już podbiłem trochę prowincji to zaczynają sami proponować różne pakty więc może i żona się w końcu trafi ;) Oby tylko nie germanka bo podobno brzydkie są ;)

Sethinify
05-09-2013, 21:20
Roland z tego co wiem do ożenienia się wymagana jest odpowiednia ilość złota może to być 5000 ale możesz mieć też szczęście i jedyne 20000 musisz zapłacić -.-
Lee Sparta ma tylko 3 pola budowy, przynajmniej ja tak mam ale jak to ma się u innych tego nie wiem.

AlbertAnastazia
05-09-2013, 23:12
Dwa pytanka:

1. Przy oblężeniu przed walką musiałem wybrać ile chcę wybudować drabin/tarcz. Wybrałem 2x drabina i 1x tarcza, było to moje pierwsze oblężenie nta wioskę, która posiada mury i bramy. Po wejściu do bitwy nie było ani drabiny, ani tarczy...szukałem po ikonach gdzie je "wybudować" i nic nie znalazłem. Gdzie to uczynić? :)

2. Przed chwilą zaadoptowałem jednego wodza, ponieważ w starszyźnie został mi tylko jeden. Teraz w starszyźnie mam 2 i pozostałych wodzów mam 2. Nie rozumiem natomiast idei działań tzn. co konkretnie daje adopcja, małżeństwo itd. Czy jeśli mój wódz ze starszyzny by poległ, a ja bym nikogo nie adoptował i w starszyźnie nie zostałby nikt to byłyby jakieś konsekwencje tego? Czy o co tam chodzi? :P

ChiniTEC
05-09-2013, 23:19
1. U mnie pojawiły się niedaleko przed oddziałami było je trzeba tylko "obsadzić" swoimi oddziałami. (oczywiście budowanie trochę trwa u mnie turę i dopiero wtedy były dostępne przy oblężeniu)
2. Nie wiem.

AlbertAnastazia
05-09-2013, 23:31
1. U mnie pojawiły się niedaleko przed oddziałami było je trzeba tylko "obsadzić" swoimi oddziałami. (oczywiście budowanie trochę trwa u mnie turę i dopiero wtedy były dostępne przy oblężeniu)
2. Nie wiem.


Aha, czyli jeśli wybiorę sobie jakieś maszyny pomocnicze to zamiast szturmować od razu muszę kliknąć oblężenie? I dopiero po turze lub dwóch jak będą gotowe szturmować? :)

bachuxd
05-09-2013, 23:35
Tak.

Tom4shCK
06-09-2013, 01:48
Witam!

Gram już od jakiegoś czasu, mam prawie 40 osad, lecz kilku rzeczy dalej nie ogarniam.

1. Wiem o możliwości zablokowania formacji grupie, lecz po próbie obrócenia jej, jednostki idą najkrótszą drogą na swoją pozycję. Zauważyłem, że AI potrafi obrócić całą formację jednostek, bez rozbijania ich szyku. Da się to jakoś zrobić?
2. BRUD. Wszędzie, na całym kontynencie i w praktycznie każdej prowincji wszędzie wybuchają bunty z powodu brudu. Jest na to jakieś inne rozwiązanie poza łaźniami itd? Ciągła walka z rebeliantami z powodu brudu jest już trochę irytująca. Nie są dla mnie jakimś wyzwaniem, ale z tego co zauważyłem, to frakcje AI mają ten sam problem (bunty z powodu niezadowolenia wynikającego z brudu) i one już sobie tak dobrze nie radzą. Mam w grze rok ~150 p.n.e. i pojawia się coraz więcej miast odbitych przez rebeliantów. Mam wrażenie, że ten aspekt gry nie jest zbyt dobrze zbalansowany, bo po prostu przy wysokim poziomie rozwoju prowincji nie da się uniknąć tego brudu. A łaźnia dająca +3 do higieny, to nie za dużo w porównaniu, które mają "bonusy" w postaci -12 do ładu za brud. Mam wrażenie, że albo o czymś nie wiem, albo ten system jest nieprzemyślany.

Mściwój
06-09-2013, 02:23
W przypadku wielu prowincji. Trzeba zainwestowac troche w odpowiednie technologie i postawic kilka budynkow kulturalnych zeby te minusy zniweczyc. Do tego jednostki specjalne jak szpieg czy czempion moga Ci w tym pomoc z odpwiednimi cechami, podobnie jak wodzowie. Chiociaz to prawda, ze to troche irytujace kiedy odbywa sie to kosztem drzewka militarnego i lepszych jednostek.

dawid621
06-09-2013, 06:39
Kolega ma racje z tym ze system zwiazany z "brudem" w prowincjach jest delikatnie mowiac glupi. Ja w kampanii sobie z tym jakos radze unikajac przez to niestety wysoko poziomowych warsztatow, koszar itp. ale komputer rzeczywiscie ma przez to ogromne problemy prawie kazde miasto pod wodza AI ma zadowolenie na minusie i prognozy wcale nie sa lepsze. Juz kilkanascie. prowincji jest pod kontrola buntownikow z tego co zauwazylem. Masakra poprostu

Maciek0921
06-09-2013, 17:44
Zastanawiam się nad kupnem gry, ale mam pytanie co do multiplayera, a mianowicie jak wygląda sprawa z kampania? Czy tury 2 osoby wykonują w tym samym czasie, na wzór Civilization? Czy raz jeden raz drugi?
Drugie: Czy w kampanii z innym graczem człowiek może toczyć bitwy przeciwko komputerom?

Godlike
06-09-2013, 19:59
Podbiłem 2 miasta z 4 składających się na prowincję w których jakieś 10 tur temu wybudowałem wszystkie Rzymskie budynki i póki co wskaźnik kultury wynosi 0 dla mojej i 100% dla celtyckiej i w związku z tym mam takie pytanie. Aby ten wskaźnik się ruszył muszę mieć całą prowincję?

edeggg
06-09-2013, 20:09
czy poprzez dyplomacje moge wskazac sojusznikowi zeby zaatakował konkretne mniasto

Asuryan
06-09-2013, 22:25
Dokładnie tak, po to służy ta opcja wskazania celu ataku w dyplomacji.

Paladyni
07-09-2013, 00:22
Jak ustawić w opcjach kampanii online by drugi gracz mógł grac jako si?

Asuryan
07-09-2013, 00:42
Head to head (nie co-op), Paly battle (nie auto) i nie zaznaczać okienka przy autoresolve all battles.

ruszti
07-09-2013, 09:38
Ja mam pytanie o sparte. Przejrzalem ten temat ale jasnej odpowiedzi nie znalazłem. jak z tym handlem? :p bo nie chodzi o to że inne nacje nie chcą podpisać że mną tylko że tą opcja jest nie dostępna wogóle.(symbol umowy handlowej jest na czerwno dla każdej nacj oprócz aten) Mam podbita apolonie i rozwinięty port ale nic to nie dało,jakieś pomysły? :p

Lee
07-09-2013, 09:42
Ja mam pytanie o sparte. Przejrzalem ten temat ale jasnej odpowiedzi nie znalazłem. jak z tym handlem? :p bo nie chodzi o to że inne nacje nie chcą podpisać że mną tylko że tą opcja jest nie dostępna wogóle.(symbol umowy handlowej jest na czerwno dla każdej nacj oprócz aten) Mam podbita apolonie i rozwinięty port ale nic to nie dało,jakieś pomysły? :p

Pisałem o tym wcześniej, więc postaram się pomóc. U mnie możliwość handlu z większą ilością frakcji pojawiła się dopiero po zdobyciu całej prowincji Hellas - a szczególnie po zdobyciu Aten. Do tego zdobyłem całą prowincję Macedonia. Teraz prowadzę handel z 5 frakcjami. Czyli na chłopski rozum - konieczne jest chyba zdobycie stolicy prowincji.

Pozdr

ruszti
07-09-2013, 10:06
Ok dzięki :) to zabieram się za ateny :)

kuroi
07-09-2013, 10:39
Nie. Konieczne jest zdobycie portu. W Sparcie portu nie ma, więc nie możesz handlowca z nacjami, z którymi nie graniczysz bezpośrednio. Początkowo Sparta graniczy tylko z Atenami, więc nic dziwnego, że prawie z nikim nie da się handlować.

Lee
07-09-2013, 10:41
@kuroi - no dobrze, ale kiedy zdobyłem Apollonię, Pellę, czy też Kretę - (w których były porty) też nie mogłem handlować - więc jak to wytłumaczysz?

bachuxd
07-09-2013, 13:28
A jaki rodzaj portu wybudowałeś w Apolloni ? Pewnie port rybacki albo szkutnika :P

Lee
07-09-2013, 13:31
Port w Apollonii był HANDLOWY - natomiast w Atenach po których zdobyciu mogłem handlować z większą ilością frakcji był RYBACKI.
Pozdr

Asuryan
07-09-2013, 13:56
Przecież to jest proste jak konstrukcja cepa. Otwierasz okienko dyplomacji w którym jak byk widać że stolicą (znaczek frakcji) Twojej nacji jest region Sparty. Przez Ateny nie masz połączenia z żadnym ze zdobytych portów - a więc dopóki takiego połączenia nie będziesz miał przez zdobycie Aten lub zmianę stolicy* - z nikim innym nie pohandlujesz, bo region Sparty sąsiaduje tylko z regionem Aten.

*poprzez pozbycie się dotychczasowej stolicy (np wywołanie buntu).

Westecz
07-09-2013, 14:18
Jest jakieś drzewko rodowe? W ogóle jak mam ożenić przywódcę frakcji? Mam do wyboru tylko: Zabezpiecz awans i zabójstwo. Małżeństwo pojawia się przy innych rodach (co wzmacnia ich pozycję). W karcie postaci generała jest napisane, że nie ma żony, ale inne frakcje mogą złożyć mi propozycje. W dyplomacji też patrzyłem i nie mogę nikomu zaoferować małżeństwa. W ogóle żadnej kobitki nie widziałem w tej grze ;/

tomcio.123
07-09-2013, 15:15
Jak polepszyć dany parametr wojska np. atak ulepszyć? bo w Total War z 2004r. można było w pliku tekstowym polepszyć parametr danego rodzaju wojska, a tutaj są inne rodzaje plików.

Serek
07-09-2013, 15:30
Pytanko : Jak przejme np. Sparte to potem w nowej kompani bede mogł nią grac??

wrobellito
07-09-2013, 15:40
Jak masz DLC miasta Greckie to juz na poczatku a tak to nie masz takiej mozliwosci

Ituriel32
07-09-2013, 15:41
Nie musisz kupić dlc na steamie.

Gileq
07-09-2013, 18:13
Towary handlowe (marmur, drewno itd) dają cokolwiek poza chęcią handlu? Tzn. czy warto szukać frakcji z towarem którego nie mamy?

Asuryan
07-09-2013, 18:56
Teoretycznie dają. Posiadanie wszystkich towarów handlowych jest w jednym z warunków zwycięstw. Nie jestem tylko pewny czy liczy się import, czy tylko produkcja.

nordzik
07-09-2013, 19:23
Witam wszystkich

Moje pytanie brzmi czy można mieć więcej połączeń handlowych niż tylko jedno ? Jak tak to w jaki sposób to zrobić ? Aktualnie 30 Tura
Pozdrawiam

Asuryan
07-09-2013, 19:36
Tak, można - po spełnieniu odpowiednich warunków. Za mało szczegółów podałeś (jaka frakcja) bym mógł napisać dokładnie jakich.

kraven2000
07-09-2013, 19:42
Można. W oknie dyplomacji proponujesz umowy handlowe (ciężko je uzyskać w pierwszych turach). Musisz też przy tym pamiętać, że szlak handlowy musi mieć połączenie tzn. pomiędzy tobą a kooperantem. Jeżeli na drodze jest prowincja wroga...dupa, szlak nie przechodzi (przynajmniej u mnie).

jokx
07-09-2013, 19:51
Witam . Gram Rzymem na poziomie normalnym, zdobyłem całą Hiszpanie i północną Afrykę. I mam następujące pytanie, czy da się wywołać wojnę domową aby zmienić ustrój na cesarstwo ?

Asuryan
07-09-2013, 19:53
Musisz też przy tym pamiętać, że szlak handlowy musi mieć połączenie tzn. pomiędzy tobą a kooperantem. Jeżeli na drodze jest prowincja wroga...dupa, szlak nie przechodzi (przynajmniej u mnie).
Dokładnie to między waszymi stolicami - zaznaczonymi na mapce dyplomacji symbolami frakcji. Jeśli na drodze szlaku handlowego od granic/portu do stolicy państwa znajduje się jakakolwiek obca (nie tylko wroga) prowincja - to handlu nie będzie.


I mam następujące pytanie, czy da się wywołać wojnę domową aby zmienić ustrój na cesarstwo ?
Podobno się da. Ale nie wiem jak - nie gram Rzymem.

szwejk
08-09-2013, 06:56
1. Czy występują w grze klęski żywiołowe, przedstawione w animacji jak w RTW i burze na morzu jak w Aleksandrze?
2. Polityka podatkowa ma jakiś wpływ na bunty? Czy zależne są tylko od poziomu nędzy?

Lee
08-09-2013, 09:05
Mam pytanie kolejne - czy zlicza Wam prawidłowo bitwy w multi? Bo u mnie wciąż niestety jest "0" mimo rozegrania około 10 bitew.

Rebel
08-09-2013, 09:17
Bitwy w tych "pokojach" nie naliczają się do rankingu. Klikasz "szybka bitwa", losuje Ci przeciwnika i wtedy wlicza.

Lee
08-09-2013, 09:32
OK - dzięki Rebel.

Yarden
08-09-2013, 09:32
1. Czy występują w grze klęski żywiołowe, przedstawione w animacji jak w RTW i burze na morzu jak w Aleksandrze?
2. Polityka podatkowa ma jakiś wpływ na bunty? Czy zależne są tylko od poziomu nędzy?
1. Występują klęski żywiołowe, jednak CA nie pokusiło się o stworzenie animacji do tego. Burz na morzu nie uświadczyłem.
2. Każdy wyższy próg podatku to -2 do porządku społecznego.

W ogóle z tymi animacjami to się nie postarali. To już w Shogim było więcej i lepiej pod tym względem.

Hawkx
08-09-2013, 10:30
1. Czy występują w grze klęski żywiołowe, przedstawione w animacji jak w RTW i burze na morzu jak w Aleksandrze?
2. Polityka podatkowa ma jakiś wpływ na bunty? Czy zależne są tylko od poziomu nędzy?
1. Występują klęski żywiołowe, jednak CA nie pokusiło się o stworzenie animacji do tego. Burz na morzu nie uświadczyłem.
2. Każdy wyższy próg podatku to -2 do porządku społecznego.

W ogóle z tymi animacjami to się nie postarali. To już w Shogim było więcej i lepiej pod tym względem.
Ja widziałem tylko animację ceremonii pogrzebowych. Są jeszcze jakieś wgl?

seba200
08-09-2013, 10:33
Witam, jest dalej opcja w kampanii singla, żeby zamiast AI podłączył się player? Nie widzę tej opcji.

dawid621
08-09-2013, 10:57
Co do animacji to ja sie spotkalem jeszcze z filmikiem kiedy wybuchl bunt niewolnikow w jednej z prowincji i wojna domowa tez ma swoja animacje. Innych nie widzialem.

Chaak
08-09-2013, 11:04
Co do animacji to w takim Shogunie było to proste ze względu na jednolitość kulturową całego kraju. W Rome praktycznie każda grywalna frakcja musiałaby mieć inne oraz dostosowane do przeciwnika (w tym również frakcji niegrywalnych).

Senior
08-09-2013, 12:11
Mam daw pytania:
1. Czy jest możliwość zmiany dowódcy armii? Gram Rzymem (dom Julii) i mój przywódca oraz najlepszy dowódca został ranny w zamachu. Za niego musiałem obsadzić jako dowódcę armii generała z domu Kornelii. Po dwóch turach gdy ten z domu Julii wyzdrowiał, chciałbym go z powrotem obsadzić jako dowódcę tej armii i nie mogę znaleźć takiej opcji.

2. Przestawiłem armię w tryb forsownego marszu. Jak wiadomo nie można w tym trybie atakować. Teraz gdy doszedłem do granic wroga przycisk przestawiania tego trybu jest nieaktywny i cały czas mogę poruszać się tylko forsownym marszem bez możliwości ataku. To jakiś bug czy czegoś nie wiem?

kuroi
08-09-2013, 12:19
2. Przestawiłem armię w tryb forsownego marszu. Jak wiadomo nie można w tym trybie atakować. Teraz gdy doszedłem do granic wroga przycisk przestawiania tego trybu jest nieaktywny i cały czas mogę poruszać się tylko forsownym marszem bez możliwości ataku. To jakiś bug czy czegoś nie wiem?
Tryb będziesz mógł zmienić dopiero w następnej turze.
Nie miałoby to sensu, gdybyś doszedł sobie do wroga forsownym marszem i zmienił na zwykły by go od razu zaatakować.

Il Duce
08-09-2013, 12:32
Co do animacji to ja sie spotkalem jeszcze z filmikiem kiedy wybuchl bunt niewolnikow w jednej z prowincji i wojna domowa tez ma swoja animacje. Innych nie widzialem.

Jest jeszcze przy śmierci dowódcy i przy zdobyciu Rzymu.

Paladyni
08-09-2013, 12:49
1. Czy jest możliwość zmiany dowódcy armii? Gram Rzymem (dom Julii) i mój przywódca oraz najlepszy dowódca został ranny w zamachu. Za niego musiałem obsadzić jako dowódcę armii generała z domu Kornelii. Po dwóch turach gdy ten z domu Julii wyzdrowiał, chciałbym go z powrotem obsadzić jako dowódcę tej armii i nie mogę znaleźć takiej opcji.


klikasz na armie i tam gdzie masz zdolności twego generała powinieneś mieć nad tymi zdolnościami "replace"

Asuryan
08-09-2013, 12:53
2. Polityka podatkowa ma jakiś wpływ na bunty? Czy zależne są tylko od poziomu nędzy?
Na bunty - zadowolenie mieszkańców - ma wpływ bardzo wiele czynników. Polityka podatkowa, obecność innej kultury, decyzje po zdobyciu innych regionów w tej prowincji, obecność wojsk w miastach prowincji, cechy specjalne postaci, nędza, świątynie, edykty.

Grogmir
08-09-2013, 13:09
Krótkie pytanie - koszary wybudowane w jednym regionie prowincji mają wpływ na całą prowincję, czyli mogę mieć w Rzymie koszary legionistów, a w Neapolu koszary sprzymierzeńców i w całej Italii będę mógł rekrutować oba typy jednostek? Dodatkowo, czy jeżeli wybuduje 2x takie same koszary to będę miał więcej slotów do rekrutacji, czy zawsze są 3?

Sethinify
08-09-2013, 13:11
Grogomir jak odblokujesz pewną technologię (nie pamiętam nazwy) to dostajesz 1 slot do rekrutacji więcej a tak to chyba tylko te 3 sloty masz przynajmniej u mnie tak było miałem 2 identyczne koszary w jednej prowincji stworzyłem nową armię i tylko po 3 mi szkoliło

firefly
08-09-2013, 13:17
Jak zbuduje się koszary w jednym regionie to jednostki można rekrutować w całej prowincji na 100%. Co do slotów to ja miałem koszary w Rzymie i Arminium i miałem 4 sloty a techów nie miałem za wysokich, ale nie jestem całkowicie pewien.

mpawel5
08-09-2013, 13:25
Jak się nie chce mieć wojny domowej(gram Rzymem) to trzeba pilnować żeby z innych domow nie mieli wysokiego wpływu czy wysokiego gravitas??

Grogmir
08-09-2013, 13:37
Zdaje się, że kluczowe jest utrzymywanie wysokiego porządku publicznego i balansu pomiędzy frakcjami (możesz mieć największy wpływ, ale różnica nie może być zbyt wysoka).

firefly
08-09-2013, 13:37
Up: Z tego co wyczytałem w poradach w grze, senat nie lubi jak mamy za duże lub za małe wpływy, więc trzeba chyba zachować umiar w podbijaniu wpływu. Ciekawi mnie jednak czy jak wygramy wojnę domową to zostajemy cesarzem?

proud
08-09-2013, 13:57
Co do animacji to ja sie spotkalem jeszcze z filmikiem kiedy wybuchl bunt niewolnikow w jednej z prowincji i wojna domowa tez ma swoja animacje. Innych nie widzialem.

Jest jeszcze przy śmierci dowódcy i przy zdobyciu Rzymu.

Ostatnio uświadczyłem animacji pod tytułem "Triumph". ;) Szkoda tylko, że wcześniej nie pojawia się odpowiednia misja, by dany generał musiał powrócić do Rzymu i dopiero wtedy ów filmik się pojawiał. Trochę głupio było oglądać triumf generała, który niezmiennie stał na Sycylii. Cóż, f*ck logic...

Asuryan
08-09-2013, 14:11
Ciekawi mnie jednak czy jak wygramy wojnę domową to zostajemy cesarzem?
Wg osiągnięć steam wychodziło by na to, że ma się wybór - albo cesarstwo, albo dalej republika. Dotyczy to także Kartaginy.

Westecz
08-09-2013, 14:55
Czy jak dowódca umiera ze starości to cała armia idzie na straty? Bo już 2x nagle zniknęła mi cała flota bez żadnego powiadomienia po zakończeniu tury ;/ Jeśli tak to baardzo słabo. I ponawiam pytanie jak umrze przywódca frakcji to co wtedy?

Btw wkurzające jest, że jakiś przydupas z innego rodu ma 50 gravitas, a mój Ptolemeusz Filadelfos tylko 10. Da się jakoś zwiększyć ten współczynnik? I jak rozgrywać politykę wewnętrzną? Werbować generałów z własnego rodu (co obniża poparcie dworu ;o), czy z innych?

Rebel
08-09-2013, 15:01
Gdy dowódca umiera pojawia się automatycznie na początku tury okienko z wyborem nowego.

nordzik
08-09-2013, 16:11
Witam ponownie :)

Kolejny problem który mnie nurtuję grając Spartą jest ich stolica , pytanie było już tutaj zadawane ale nie było na nie odpowiedzi.
Czy jest możliwość rozbudowy tej ? Czy dopiero pojawia się taka opcja gdy podbije cały region ?
Jaki budynek jest odpowiedzialny za handel morski ?

dawid621
08-09-2013, 16:14
Apropo wojny domowej to ja grajac Sparta mialem wojne domowa i wygladalo to tak ze stracilem Sparte, pojawily sie obok niej dwie pelne armie i misja by ja odzyskac, po.stlumieniu tego "powstania" nic wiecej sie specjalnie nie stalo, poza tym ze misja zostala zaliczona.

kuroi
08-09-2013, 16:55
Witam ponownie :)

Kolejny problem który mnie nurtuję grając Spartą jest ich stolica , pytanie było już tutaj zadawane ale nie było na nie odpowiedzi.
Czy jest możliwość rozbudowy tej ? Czy dopiero pojawia się taka opcja gdy podbije cały region ?
Jaki budynek jest odpowiedzialny za handel morski ?
Sparta nie ma dostępu do budynku do handlu morskiego. Będziesz musiał zdobyć jakieś nadmorskie miasto jak Ateny, Apollonia lub Pella.

nordzik
08-09-2013, 17:03
Witam ponownie :)

Kolejny problem który mnie nurtuję grając Spartą jest ich stolica , pytanie było już tutaj zadawane ale nie było na nie odpowiedzi.
Czy jest możliwość rozbudowy tej ? Czy dopiero pojawia się taka opcja gdy podbije cały region ?
Jaki budynek jest odpowiedzialny za handel morski ?
Sparta nie ma dostępu do budynku do handlu morskiego. Będziesz musiał zdobyć jakieś nadmorskie miasto jak Ateny, Apollonia lub Pella.

Dzięki za odpowiedź , ale miałem na myśli miasto Sparta jako miasto - stolica bo nie mam w nim opcji rozwoju tego miasta.
Posiadam miasto Apollonia więc rozumiem że w nim muszę zbudować "Przystań" żeby móc handlować z innymi frakcjami ?
Pozdrawiam

Asuryan
08-09-2013, 17:47
Źle rozumiesz. Musisz podbić Ateny żeby móc Spartą handlować z kimkolwiek poza Atenami.

badolf4
08-09-2013, 18:25
Panowie, odpowie mi ktoś na takie pytanie: jak zniwelować bunty?! od ponad 120 lat mecze sie Rzymem żeby właśnie w tym mieście bądź w tej prowincji nie wybuchaly mi bunty! Czy to jest jakis błąd gry? W rzymie mam ciągle - 80 od brudu a żeby zniwelowac brud trzeba mieć technologię prawie na ostatnim poziomie, połowa gry za mna a ja podbiłem ledwo Kartagine, Ateny i Mediolan i za nic niemoge ruszyć dalej bo gotują mi sie prawie wszystkie miasta non stop, nawet pomimo edyktów.

Grogmir
08-09-2013, 18:28
A masz wymaksowane świątynie/teatry/akwedukty w całej prowincji?

badolf4
08-09-2013, 18:33
Mam w Rzymie akwedukty, w innych miastach mam światynie i budynki do produkcji zywności gdyz momentalnie mi wzrasta zapotrzebowanie na żywność pomimo że mam w calej prowincji te budynki na IV poziomie!

Senior
08-09-2013, 18:35
Pytanie
W Rzymie posiadam posiadam koszary manipułu. Można w nich rekrutować triari, principies, hastati i jazdę equites. No właśnie - ja nie mogę rekrutować jazdy. Czego mi brakuje - jakiegoś budynku czy technologii. Prześledziłem drzewka i za cholerę nie mogę znaleźć.

MarKul
08-09-2013, 18:35
Witam,

Mam podbite 5 prowincji (Rzym 91% wpływów) a mimo to maksymalna liczba armii jaką mogę mieć to 6. Co muszę zrobić aby móc zwerbować więcej generałów?
Gra podpowiada że trzeba podbijać nowe tereny, ale na początku gry, jak podbiłem 2 prowincję to ilość armii od razu zwiększyła się z 3 na 6.

Mam nadzieję że pytanie w dobrym dziale.

Pozdrawiam

FREDu
08-09-2013, 18:36
Panowie, odpowie mi ktoś na takie pytanie: jak zniwelować bunty?! od ponad 120 lat mecze sie Rzymem żeby właśnie w tym mieście bądź w tej prowincji nie wybuchaly mi bunty! Czy to jest jakis błąd gry? W rzymie mam ciągle - 80 od brudu a żeby zniwelowac brud trzeba mieć technologię prawie na ostatnim poziomie, połowa gry za mna a ja podbiłem ledwo Kartagine, Ateny i Mediolan i za nic niemoge ruszyć dalej bo gotują mi sie prawie wszystkie miasta non stop, nawet pomimo edyktów.

Widocznie masz za dużo budynków militarno-gospodarczych. W tej części serii tak się grać nie da. W zasadzie buduj same świątynie, toalety, szkoły gladiatorów. Dodatkowo w drzewku technologii masz w części "cywilnej" właśnie opcje dotyczące podnoszenia lojalności i zmniejszania korupcji. Na prowincję starcza jeden budynek militarny nie trzeba ich teraz w każdym mieście budować.

ToneyAtol
08-09-2013, 18:44
Do którego roku trwa kampania ? Bo nie dopatrzyłem się tej informacji w samej grze.

badolf4
08-09-2013, 19:05
Panowie, odpowie mi ktoś na takie pytanie: jak zniwelować bunty?! od ponad 120 lat mecze sie Rzymem żeby właśnie w tym mieście bądź w tej prowincji nie wybuchaly mi bunty! Czy to jest jakis błąd gry? W rzymie mam ciągle - 80 od brudu a żeby zniwelowac brud trzeba mieć technologię prawie na ostatnim poziomie, połowa gry za mna a ja podbiłem ledwo Kartagine, Ateny i Mediolan i za nic niemoge ruszyć dalej bo gotują mi sie prawie wszystkie miasta non stop, nawet pomimo edyktów.

Widocznie masz za dużo budynków militarno-gospodarczych. W tej części serii tak się grać nie da. W zasadzie buduj same świątynie, toalety, szkoły gladiatorów. Dodatkowo w drzewku technologii masz w części "cywilnej" właśnie opcje dotyczące podnoszenia lojalności i zmniejszania korupcji. Na prowincję starcza jeden budynek militarny nie trzeba ich teraz w każdym mieście budować.

No włąśnie budynek militarny mam tylko w Rzymie!A technologię cywilną opracowałem już do 4 stopnia.

badolf4
08-09-2013, 19:07
Witam!

Gram już od jakiegoś czasu, mam prawie 40 osad, lecz kilku rzeczy dalej nie ogarniam.

1. Wiem o możliwości zablokowania formacji grupie, lecz po próbie obrócenia jej, jednostki idą najkrótszą drogą na swoją pozycję. Zauważyłem, że AI potrafi obrócić całą formację jednostek, bez rozbijania ich szyku. Da się to jakoś zrobić?
2. BRUD. Wszędzie, na całym kontynencie i w praktycznie każdej prowincji wszędzie wybuchają bunty z powodu brudu. Jest na to jakieś inne rozwiązanie poza łaźniami itd? Ciągła walka z rebeliantami z powodu brudu jest już trochę irytująca. Nie są dla mnie jakimś wyzwaniem, ale z tego co zauważyłem, to frakcje AI mają ten sam problem (bunty z powodu niezadowolenia wynikającego z brudu) i one już sobie tak dobrze nie radzą. Mam w grze rok ~150 p.n.e. i pojawia się coraz więcej miast odbitych przez rebeliantów. Mam wrażenie, że ten aspekt gry nie jest zbyt dobrze zbalansowany, bo po prostu przy wysokim poziomie rozwoju prowincji nie da się uniknąć tego brudu. A łaźnia dająca +3 do higieny, to nie za dużo w porównaniu, które mają "bonusy" w postaci -12 do ładu za brud. Mam wrażenie, że albo o czymś nie wiem, albo ten system jest nieprzemyślany.


Mam dokładnie to samo,czy kolega rozwiązał problem?

Samick
08-09-2013, 19:25
badolf4,

Wiesz że za multiposting jest kara? Nie dość że zapisana w regulaminie to jeszcze pisana w netykiecie.




Witam,

Mam podbite 5 prowincji (Rzym 91% wpływów) a mimo to maksymalna liczba armii jaką mogę mieć to 6. Co muszę zrobić aby móc zwerbować więcej generałów?
Gra podpowiada że trzeba podbijać nowe tereny, ale na początku gry, jak podbiłem 2 prowincję to ilość armii od razu zwiększyła się z 3 na 6.

Mam nadzieję że pytanie w dobrym dziale.

Pozdrawiam

Podbijaj dalej, zdobywaj kolejne prowincje z otaczającymi je regionami. Najlepiej te wskazane w misjach. W ten sposób nabijesz pasek imperium.

Bronti
08-09-2013, 20:13
Jak zlikwidować dzielnice biedoty?

mardar282
08-09-2013, 20:20
Jak zlikwidować dzielnice biedoty?
Po prostu je zburzyć.....

Bronti
08-09-2013, 20:25
Tak po prostu? Nie będzie jakiś kar z powodu przeludnienia czy coś?

mardar282
08-09-2013, 20:28
Tak po prostu? Nie będzie jakiś kar z powodu przeludnienia czy coś?

Nie, po wyburzeniu możesz postawić budynek podnoszący morale, warto o to zadbać

segate
08-09-2013, 21:09
Jak ręcznie ustawić kwotę do zapłaty w dyplomacji bo klikam, wpisuje w to i nic ?

tomcio.123
08-09-2013, 21:12
Jak wyładować wojsko z floty?

bachuxd
08-09-2013, 21:16
Normalnie... o.O Po prostu klikasz na ląd.

Nalcor
08-09-2013, 21:30
Potrzebuję porady, mianowicie prawie każdy mój generał dostaje cechę "nie całkiem normalny" - i tak w kółko, początek kampanii Rzymem klikam turę jeden z generałów dostaje. Doprowadza to do sytuacji gdzie 3/4 moich generałów dostaje własnie tą cechę niezależnie czy chodzą/stoją/walczą itp. Też tak macie? Jeżeli tak to może udało wam się z tym uporać.

tomcio.123
08-09-2013, 21:53
Normalnie... o.O Po prostu klikasz na ląd.

Ja nie mogę wyładować, jak klikam na ląd to pojawia się taki symbol nóg ale armia nie wychodzi na ląd, nawet po kilku turach...

Tom4shCK
08-09-2013, 22:18
Mam dokładnie to samo,czy kolega rozwiązał problem?Tak, ściągnąłem mod na zmniejszenie brudu o połowę, przez co gra stała się dużo bardziej wyważona. Miasta nie wpadają w furię z powodu samego brudu, ale wszelkie niestabilności prowincji czy inne podatki już obniżają ład społeczny. Wrzucałem reupload tego modu w temacie o dyskusji o Rome 2. Jest chyba na przedostatniej stronie, poszukaj.

tomcio.123
09-09-2013, 09:23
Jak uzupełnić wojsko po bitwie i jak rozdzielić lub podzielić armie lub przenieść wojsko z jednego wodza na drugiego

[IG] Misiak
09-09-2013, 09:26
Wojsko uzupełnia się samo, tak jak w poprzedniej odsłonie serii, natomiast jeśli chcesz by Twoje oddziały dołączyły do innego wodza to musisz się z nim spotkać na mapie i je przekazać. Nie ma w tej części czegoś takiego, jak chodzące samopas pojedyncze oddziały.....Bogu dzięki :)

Morthond
09-09-2013, 09:47
Mam dokładnie to samo,czy kolega rozwiązał problem?Tak, ściągnąłem mod na zmniejszenie brudu o połowę, przez co gra stała się dużo bardziej wyważona. Miasta nie wpadają w furię z powodu samego brudu, ale wszelkie niestabilności prowincji czy inne podatki już obniżają ład społeczny. Wrzucałem reupload tego modu w temacie o dyskusji o Rome 2. Jest chyba na przedostatniej stronie, poszukaj.
Ten Mod wymaga zaczynania kampanii od nowa czy będzie działać z save?

Harry-Potter-TW
09-09-2013, 10:15
Czy na wyższych poziomach niż normal komp ma jakieś bonusy jak w S2?

LopezDaVinci
09-09-2013, 10:16
Normalnie... o.O Po prostu klikasz na ląd.

Ja nie mogę wyładować, jak klikam na ląd to pojawia się taki symbol nóg ale armia nie wychodzi na ląd, nawet po kilku turach...

Zapewne próbujesz wyładować załogę twojej floty - tak się nie da na mapie kampanii. Załoga ta służy tylko do abordażu, obrony przed abordażem, ostrzeliwania wroga w przypadku załogi strzeleckiej oraz desantu na mapie bitewnej.


i moje pytanka:
1. Czy budynki dają premię tylko do regionu, czy do całej prowincji? Jeżeli do całej prowincji to, czy premię z dwóch takich samych budynków postawione w dwóch różnych regionach się kumulują? Chodzi i premię procentowe do zysków z handlu, rolnictwa itp.
2. Szerzenie kultury (poprzez budynki i dygnitarzy) odbywa się tylko w obrębie regionu, prowincji (nawet jak jej część jest pod panowaniem innego narodu), czy również jest ona rozprzestrzeniania na sąsiednie regiony?

Asuryan
09-09-2013, 11:23
ad 1 - do całej prowincji, ale nie wiem czy z dwóch identycznych się sumują.

ad 2 - w obrębie całej prowincji... ale bardzo rzadko także dodatkowo sąsiednich regionów z regionem w którym znajduje się postać.

kuroi
09-09-2013, 11:42
Wiem na pewno, że bonus do researchu się sumuje z każdego budynku, nawet, jak ma się dwie takie same świątynie w jednej prowincji.

Tom4shCK
09-09-2013, 12:21
Mam dokładnie to samo,czy kolega rozwiązał problem?Tak, ściągnąłem mod na zmniejszenie brudu o połowę, przez co gra stała się dużo bardziej wyważona. Miasta nie wpadają w furię z powodu samego brudu, ale wszelkie niestabilności prowincji czy inne podatki już obniżają ład społeczny. Wrzucałem reupload tego modu w temacie o dyskusji o Rome 2. Jest chyba na przedostatniej stronie, poszukaj.
Ten Mod wymaga zaczynania kampanii od nowa czy będzie działać z save?Działa z save'ami.

tomcio.123
09-09-2013, 13:10
1.Wiecie jak odkryć całą mapę, jest na to jakiś mod lub kody?
2. Jaki budynek wybudować w Rzymie aby zacząć rekrutować najlepsze jednostki i jakie to są?

[IG] Misiak
09-09-2013, 13:38
1. Nic mi o takim nie wiadomo
2. Polecam zagłębić się w encyklopedię zawartą w grze.

kazama
09-09-2013, 13:48
Jak ręcznie ustawić kwotę do zapłaty w dyplomacji bo klikam, wpisuje w to i nic ?

Z tego co zauważyłem można operować kwotami wynoszącymi 10% naszego skarbca co jest strasznie denerwujące bo mając prawie 100 tys najmniejszą kwotą jaką mogę zaproponować za byle g****aną propozycję to 10 tys. Chyba że czegoś nie dostrzegam i można wpisać swoją kwotę?

Tom4shCK
09-09-2013, 14:26
Właśnie raczej nie można. Komputer z resztą też to wykorzystuje że mamy dużo kasy i za jakieś stosunki dyplomatyczne żąda po 10-20 tysięcy. : D

kuroi
09-09-2013, 14:45
Z tego, co wiem, to nie chodzi o to, że masz płacić za np. NaP. Chodzi o to, że AI żebrze od gracza hajs, a w zamian chce dać NaP. Można to nawet wywnioskować z kwestii, które mówi przy sugerowaniu traktatu. :P
Trochę wkurzyło mnie to, gdy zacząłem handel z bodajże Rugii i trasa handlowa biegła morzem dookoła Europy. W ten sposób poznałem co najmniej 5-10 państw barbarzyńskich i wszystkie żebrały ode mnie hajs w zamian za NaP/prawa handlowe/sojusz obronny.

Tom4shCK
09-09-2013, 15:16
Nie no ja wiem, że w większości przypadków żebrzą, ale potem to żebrzą conajmniej dziwne kwoty.

Serek
09-09-2013, 16:11
da rade jakos odblokowac wszystkie nacje? gdy np. ukoncze 1 raz kompanie?: p

Samick
09-09-2013, 16:22
Nie. Od tego są mody, do których odsyłam.

Kriss94
09-09-2013, 16:36
Właśnie raczej nie można. Komputer z resztą też to wykorzystuje że mamy dużo kasy i za jakieś stosunki dyplomatyczne żąda po 10-20 tysięcy. : D

To dlatego, że mniej chyba nie może. Tak samo jak my chcemy dać komuś kase, to nie można wpisać dowolnej kwoty, a jedynie tym suwakiem się bawimy, który im masz więcej kasy tym większa jest kwota minimalna. Chyba ;]

Tom4shCK
09-09-2013, 16:37
Też mi się właśnie tak wydaje. Trochę dziwny system.

LopezDaVinci
09-09-2013, 16:56
Właśnie raczej nie można. Komputer z resztą też to wykorzystuje że mamy dużo kasy i za jakieś stosunki dyplomatyczne żąda po 10-20 tysięcy. : D

To dlatego, że mniej chyba nie może. Tak samo jak my chcemy dać komuś kase, to nie można wpisać dowolnej kwoty, a jedynie tym suwakiem się bawimy, który im masz więcej kasy tym większa jest kwota minimalna. Chyba ;]

Kwota jaką możemy wybrać oferując kasę to 10%,20%,30% itd. naszego obecnego skarbca :/ niestety. System dyplomacji totalnie na odwal jeśli chodzi o finanse. Frakcję za jakieś marne umowy handlowe (+100, czy +200 na turę) żądają kosmicznych kwot - żenada

K A M 2150
09-09-2013, 17:47
A ja wam powiem, że można ustawiać inne kwoty w dyplomacji ;) Najpierw zaznaczcie żądanie od kogoś kasy i tam się zwiększa chyba o 500 z każdym kliknięciem. Następnie klikacie na zaproponuj i wtedy zachowa się wam kwota, którą ustawiliście ;)

Doppellganger
09-09-2013, 17:59
Cześć!

Mam problem z prologiem mianowicie po przejściu pierwszego etapu(Oblężenie Capui) prologu drugi(Obrona Campanii) nie odblokowuje się ... Czy ktoś miał może podobny problem??

AlbertAnastazia
09-09-2013, 18:17
Witam, 3 pytanka ode mnie:

1. Gdzie mogę podczas bitwy włączyć tą kamerę znad głowy żołnierzy i tą pokazującą jednostki na polu bitwy w formie figur geometrycznych??

2. Gram barbarzyńcami ale nadal nie wiem co się stanie gdy wpływ wodzów plemienia dojdzie do 0% ? (w menu Frakcja) Każda adopcja, małżeństwo, powołanie nowego wodza z rodu odejmuje nam wpływ wodzów...co to daje, co to zmienia że spada % tych wpływów?

3. Jak zrobić konfederację? Mam z dwoma frakcjami stosunki bardzo przyjazne, praktycznie wszystkie pakty i sojusze (poza wojskowym) i chciałbym to jakoś umocnić, żebyśmy wspólnie podbijali ziemie....czytałem, że konfederację można zawiązać jeśli jesteśmy znacznie potężniejsi od jakiejś frakcji ale nawet z takimi nie miałem opcji zawiązać konfederacji

kazama
09-09-2013, 18:20
1. Klawisz TAB do mapy taktycznej i Insert do tej znad głowy



A ja wam powiem, że można ustawiać inne kwoty w dyplomacji ;) Najpierw zaznaczcie żądanie od kogoś kasy i tam się zwiększa chyba o 500 z każdym kliknięciem. Następnie klikacie na zaproponuj i wtedy zachowa się wam kwota, którą ustawiliście ;)

Co prawda dalej operujemy 10% częściami budżetu ale ponieważ AI ma zwykle mniej kasy jest to jakieś rozwiązanie:)

ziutek913
09-09-2013, 18:21
Witam gram w kampanię i mam dosyć banalne pytanie jak odblokować łuczników ?!!! Nie mam pojęcie jak , mam odblokowane w technologi organizacje i taktyke na dość sporym poziomie mam odblokowaną jazdę legionistów oraz legionistów weteranów a nie wiem jak odblokować lucznikow i mam tylko tych oszczepnikow co z dalega tymi dzidami rzucają

ps gram rzymem

Kriss94
09-09-2013, 18:57
Witam, 3 pytanka ode mnie:

1. Gdzie mogę podczas bitwy włączyć tą kamerę znad głowy żołnierzy i tą pokazującą jednostki na polu bitwy w formie figur geometrycznych??

1. Kameta klawisz INSERT, mapa TAB


2. Gram barbarzyńcami ale nadal nie wiem co się stanie gdy wpływ wodzów plemienia dojdzie do 0% ? (w menu Frakcja) Każda adopcja, małżeństwo, powołanie nowego wodza z rodu odejmuje nam wpływ wodzów...co to daje, co to zmienia że spada % tych wpływów?
2. Będzie wojna domowa. Musisz wypełniać misje oraz starać się wygrywać generałami, którzy są w rodzinie.


3. Jak zrobić konfederację? Mam z dwoma frakcjami stosunki bardzo przyjazne, praktycznie wszystkie pakty i sojusze (poza wojskowym) i chciałbym to jakoś umocnić, żebyśmy wspólnie podbijali ziemie....czytałem, że konfederację można zawiązać jeśli jesteśmy znacznie potężniejsi od jakiejś frakcji ale nawet z takimi nie miałem opcji zawiązać konfederacji

Dyplomacja, konfederacja oznacza po prostu wchłonięcie frakcji do Twojej. Konfederacje możesz związać chyba jedynie z ludami Twojej krwi.

Samick
09-09-2013, 20:24
Jakieś pomysły na przerwanie blokady portu przez sojusznika bym mógł zdobyć miasto?

Ituriel32
09-09-2013, 20:35
Gram z podglądem ruchu komputera. Często tak ma że kamera ustawia się w jakich dziwnym kątem i zostaje tak do końca ruchu.
Bardzo mnie to dezorientuje. Jest sposób aby to wyłączyć jakoś?

Nalcor
09-09-2013, 20:37
Potrzebuję porady, mianowicie prawie każdy mój generał dostaje cechę "nie całkiem normalny" - i tak w kółko, początek kampanii Rzymem klikam turę jeden z generałów dostaje. Doprowadza to do sytuacji gdzie 3/4 moich generałów dostaje własnie tą cechę niezależnie czy chodzą/stoją/walczą itp. Też tak macie? Jeżeli tak to może udało wam się z tym uporać.

Podbijam bo chyba pytanie utonęło w gąszczu innych.

ponury
09-09-2013, 20:39
Cześć!

Mam problem z prologiem mianowicie po przejściu pierwszego etapu(Oblężenie Capui) prologu drugi(Obrona Campanii) nie odblokowuje się ... Czy ktoś miał może podobny problem??

Ja utknąłem w trzecim. Bitwa o Boviatum, wygrałem ją już z pięć razy, filmik i odnowa.

dzony66
09-09-2013, 21:47
Może z innej beczki :> Jestem trochę zielony w "internetach". Mógłby mi ktoś podesłać link do moda dotyczącego przedłużenia walki oraz czy on działa w miarę prawidłowo?

AlbertAnastazia
09-09-2013, 22:01
kriss i kazama bardzo dziękuję za odpowiedź ;)

ziutek913
09-09-2013, 22:10
Mam pytanie Gdy kończę turę piszę że mogę wydać jakiś edykt ale nie mam pojęcie co to jest i jak to zrobić możecie mi pomóc ?

Samick
09-09-2013, 22:48
Edykt to forma rozporządzeń dotyczących całego regionu. By go móc wydać musisz kontrolować wszystkie prowincje regionu. Wtedy zostanie odblokowana taka rozsuwana lista w panelu z przyciskami na dole ekranu. Wybierasz miasto z danego regionu i tam koło widoku budynków, informacji o regionie znajdziesz ten przycisk.

Vasyshq
09-09-2013, 23:18
Ktoś także tak jak ja ma notoryczne problemy z brakiem pieniędzy na żołd i ciągłmi dezercjami? Zaczyna być to denerwujące, ponieważ wpływy mam rzędu 3-6 tysiecy co turę, średnio 5 a i tak nie mogę utrzymać żadnej armii. Zdobycie jednej prowincji kończy się tym, że armia po kilku turach prawie cała dezerteruje i idzie w rozsypkę, prowincja zostaje odbita. Dziś przez to straciłem 3 miasta a przed chwilą zaatakowali mnie Ardiajowie i straciłem kolejne Patavium i Arminium. Kasa jest, nie ma jej na utrzymanie armii. Ktoś może mi wytłumaczyć od czego zalezy wyczerpanie wojsk i jak utrzymywać je w dobrym stanie? W instrukcji jest to napisane bardzo lakonicznie.

edit. armie dezerterują z powodu braku żołdu nawet w bogatych i szybko rozwijajacych się prowincjach jak Italia. Nie da się uzupełnić przez to strat.

Orlando
10-09-2013, 00:36
Możliwe, że masz niedobór żywności. Jeśli masz ją na minusie to żołnierze dezerterują, a kiedy najedziesz na ikonkę czaszki napisane jest, że z powodu braku żołdu. Widocznie w skład żołdu wchodzi też kiełbasa i chleb :D

Grogmir
10-09-2013, 00:40
Tak, bez jedzenia żołnierze nie mogą uzupełniać strat i dezerterują.

BKA
10-09-2013, 06:54
Ktoś także tak jak ja ma notoryczne problemy z brakiem pieniędzy na żołd i ciągłmi dezercjami? Zaczyna być to denerwujące, ponieważ wpływy mam rzędu 3-6 tysiecy co turę, średnio 5 a i tak nie mogę utrzymać żadnej armii. Zdobycie jednej prowincji kończy się tym, że armia po kilku turach prawie cała dezerteruje i idzie w rozsypkę, prowincja zostaje odbita. Dziś przez to straciłem 3 miasta a przed chwilą zaatakowali mnie Ardiajowie i straciłem kolejne Patavium i Arminium. Kasa jest, nie ma jej na utrzymanie armii. Ktoś może mi wytłumaczyć od czego zalezy wyczerpanie wojsk i jak utrzymywać je w dobrym stanie? W instrukcji jest to napisane bardzo lakonicznie.

edit. armie dezerterują z powodu braku żołdu nawet w bogatych i szybko rozwijajacych się prowincjach jak Italia. Nie da się uzupełnić przez to strat.


Tak jak już pisali poprzednicy nie chodzi o żołd a o niedobory żywności, w grze jest to źle opisane i wprowadza w błąd. Sam przez chwile na początku grania nie wiedziałem o co chodzi. Sprawa wygląda tak, że nadwyżki żywności są ważniejsze od ładu publicznego i to one muszą mieć priorytet, w przeciwnym razie jest tak jak opisałeś.

badolf4
10-09-2013, 07:27
Panowie wiecie może ile edyktów można wydać na raz? Bo u mnie limit to dwa , których uzywam na Italie i Cisalpine, niemoge natomaist na Wielką Grecję ani Sardynie. Edykty wzrastają w miarę rozwoju państwa?

Scooter
10-09-2013, 08:28
Sam chętnie usłyszę odpowiedź na to pytanie :)

McAbra
10-09-2013, 08:48
http://www.twcenter.net/forums/showthre ... -of-edicts (http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?619404-limit-of-edicts) ;)

badolf4
10-09-2013, 08:55
Czyli tak jak myślałem, okej, dzięki;)

Vasyshq
10-09-2013, 10:17
Dzięki wielkie za pomoc, faktycznie mam niedobory chleba i wina! ;)

tomcio.123
10-09-2013, 10:46
Nowe frakcje co powstają są fikcyjne czy istniały takie w rzeczywistości?

Grogmir
10-09-2013, 11:58
O jakie konkretnie frakcje Ci chodzi? To mogą powstać jakieś, które nie były obecne od początku rozgrywki? (poza konfederacjami barbarzyńców)

Godlike
10-09-2013, 13:08
Od czego zależy ilość jednostek jakie mają stronnicy senatu jak wybucha wojna domowa? Bo muszę się strasznie pilnować bo jak wybucha to stronnicy mają spory spawn armii i gra staje się nie grywalna bo tura dalej nie może ruszyć :/

adolf
10-09-2013, 13:58
Czy jest ktoś w stanie mi pomóc?
zainstalowałem pobrałem, ale nie moge uruchomić gry czyli wciskam GRAJ a tu nic, zgodnie z instrukcjami usunąłem app ale po uruchomieniu komputera dalej nic nie da się włączyć. Usunąłem Steama teraz znowu mi pobiera no szok!!! przecież instalowałem grę, ludzie! Nie moge uruchomić gry, jestem już zły spocony, wścieknięty.

Edit 20:30 uruchomiono grę po reinstalacji Steam. Dłużej gry nie instalowałem.

tomcio.123
10-09-2013, 14:50
Czy można jakoś poziom trudności podczas gry zmienić? bo mam na łatwe i za łatwo się gra.

Endorfina
10-09-2013, 15:56
Witam wszystkich, wie kto może jak zmienić stolicę państwa ? PS. gram Spartą :3

ziutek913
10-09-2013, 21:34
Mam pytanie gram sobie rzymem odblokowałem i zbudowałem garnizon oddziałów pomocniczych IV co z godnie z encyklopedią powinno mi udostępnić pomocniczych lucznikow kretenskich lecz ja ich dalej nie moge rekrutowac dlaczego ?!

Asuryan
10-09-2013, 21:40
Witam wszystkich, wie kto może jak zmienić stolicę państwa ? PS. gram Spartą :3
Tylko poprzez utratę dotychczasowej. Wywołaj bunt w samej Sparcie, przegraj go - będziesz miał nową stolice w innym miejscu.

rutek21
10-09-2013, 22:06
Ja też muszę zadać pytanie odnośnie finansów. Mam mianowicie jakąś 40 ture i cały czas balansuje na granicy bankructwa. Wpływy są rzędu 600. Co jakiś czas dostaje i owszem bonusy za wykonane zadania ale to i tak za mało aby jakkolwiek się rozwijać. Mam 3 armie po 10 slotów. Podbiłem może z 6 miast i chyba to jest jedynie ratunkiem dla mnie - podbijanie i grabienie miast. Może coś źle robię ale no jestem w permanentnym dołku finansowym - wszędzie bród, smród i ubóstwo. Gram Rzymem.

Sethinify
10-09-2013, 22:26
rutek podbij kilka prowincji i zacznij handel z każdą możliwą frakcją na początku gry nie będą zbyt chętni ale jak już podbijesz około 3 prowincje (nie miasta) kilka większych szlaków handlowych powinieneś już stworzyć i da ci to przychód w okolicach 4000-5000.

kuroi
10-09-2013, 22:27
Jaki masz balans żywności i ładu publicznego? Rozwijasz technologie cywilizacyjne?
Nie masz za dużo punktów rekrutacji?
To wszystko musi byc odpowiednio zbalansowane. Nadwyżka jedzenia jest dobra, ale nie powinna ona odbijac się negatywnie na finansach. Jeśli masz za dużo jedzenia, to np. zmień miejsca połowów(jeśli masz) na porty handlowe.
No i czy zajmujesz pełne prowincje, czy z kilku po trochu? Włączyłeś jakies edykty?
Jest dużo waznych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

ManUtd
10-09-2013, 22:30
Najpewniej masz po prostu zbyt dużą armię niżby Ci na to pozwalała sytuacja ekonomiczna. Nic odkrywczego tu nie napisałem, ale to jest najprostsze rozwiązanie, tu nie chodzi o to, żeby robić tak dużą armię jak tylko się da, ale trzeba zrobić jak najmniejszą jaka tylko wystarczy na nasze potrzeby, zwłaszcza na początku. Skupiaj się też na budowie różnych farm i warsztatów a nie koszar w pierwszej kolejności, bo i tak masz przewagę jakościową nad AI. Pozawiązuj parę umów handlowych, zwykle za małą dopłatą większość sąsiadów się na nie zgodzi.

K A M 2150
10-09-2013, 22:32
Warto także zwrócić uwagę na posiadanych najemników, bo taki oddział jazdy to nawet -400/500 denarów, nawet słaba piechota najemna to koszt -200/300 na turę ;)

rutek21
10-09-2013, 22:50
Dzięki panowie.
Tych umów już mam trochę i tak jak mówicie czasem 200 denarów przekonuje kogoś na umowę (a to zachłanni!) aczkolwiek z tego kokosów nie ma. Zajmuje całe prowincje a przynajmniej się staram żeby móc wprowadzać edykty. Armii nie mam dużo, ale widać i tak za dużo, najemników unikam jak ognia, bo tchórzliwe to i żarłoczne.
Technologie rozwijam po równo. Jedzenia mam sporo, muszę to zmienić, tylko jak skoro mam 400 denarów na stanie :P Trochę się udupiłem patrząc w tył przeszkoleniem wojsk na wyższe, co za sobą pociagneło i koszty szkolenia jak i utrzymania późniejszego. No nic trzeba walczyć.
Muszę się przestawić z myślenia z poprzednich serii i zacząć myśleć globalnie :)
Dzięki i powodzenia w waszych bojach.

kamlot
10-09-2013, 22:57
Mam pytanie gram sobie rzymem odblokowałem i zbudowałem garnizon oddziałów pomocniczych IV co z godnie z encyklopedią powinno mi udostępnić pomocniczych lucznikow kretenskich lecz ja ich dalej nie moge rekrutowac dlaczego ?!

jednostki z garnizonów pomocniczych możesz rekrutować tylko w wyznaczonych miastach ( w przydatku łuczników kreteńskich jest to Sparta,Ateny i wyspa Kreta) co zresztą jest dobrze opisane w encyklopedii :P

Ps. Przeglądając encyklopedie i patrząc na koszary wojsk pomocniczych , kliknij aby wyświetliło ci opis danej jednostki i z prawej strony będziesz miał napisane w jakich miastach możesz rekrutować daną jednostkę.

ziutek913
10-09-2013, 23:16
kurfa muszę aż tam zapierniczać po łuczników ?! Czy rzym ma jakiś łuczników których może sam rekrutować ?

ManUtd
10-09-2013, 23:19
Zdaje się tych syryjskich pomocniczych, ale to nie wiem do końca gdzie, możliwe że w Syrii :P Ale kreteńskich zawsze można nająć, są dostępni w Grecji.

BKA
11-09-2013, 00:40
Dzięki panowie.
Tych umów już mam trochę i tak jak mówicie czasem 200 denarów przekonuje kogoś na umowę (a to zachłanni!) aczkolwiek z tego kokosów nie ma. Zajmuje całe prowincje a przynajmniej się staram żeby móc wprowadzać edykty. Armii nie mam dużo, ale widać i tak za dużo, najemników unikam jak ognia, bo tchórzliwe to i żarłoczne.
Technologie rozwijam po równo. Jedzenia mam sporo, muszę to zmienić, tylko jak skoro mam 400 denarów na stanie :P Trochę się udupiłem patrząc w tył przeszkoleniem wojsk na wyższe, co za sobą pociagneło i koszty szkolenia jak i utrzymania późniejszego. No nic trzeba walczyć.
Muszę się przestawić z myślenia z poprzednich serii i zacząć myśleć globalnie :)
Dzięki i powodzenia w waszych bojach.

No ja płaciłem ponad 3000 za niektóre umowy, żeby tylko podpisać jak najwięcej od samego początku gry. Musisz rozwijać miejscowości gdzie masz surowce strategiczne, to zdecydowanie zwiększy wymianę handlową. Jeśli chodzi o drzewko technologiczne, to moim zdaniem najlepiej jest rozwinąć armię do poziomu legionistów a następnie przestawić się zdecydowanie na filozofie i gospodarkę. Ja po 80 turach gry na "legendarnym" Rzymie utrzymuję tylko jeden garnizon legionistów w samej stolicy, wszystkie inne budynki z moich 23 miast są budowane aby zachować balans między żywnością a ładem publicznym.

KSYSU
11-09-2013, 22:24
Moje pytanie jest innego typu, w Rome I kiedy coś zbudowałem na mapce kampanii to ten budynek pojawiał się też w bitwach. Czy w Rome 2 miasto "rozbudowuje" się tylko na mapie a w bitwach jest zawsze to samo ? Byłoby to co najmniej dziwne zważywszy na to że kiedyś dało się to zrobić dobrze na starym silniku a na tym nowym jest taka kaszana. Dzięki za odpowiedź.

Umbrecht
12-09-2013, 07:18
Ja wczoraj broniłem se Massylię przed hordą barbów i oni nie mieli żadnych drabin, czy taranów ani wież.
Spoko myślę sobie będzie rzeź.
Ale o dziwo barby podpaliły brązowe wrota (sic!) pochodniami.
Jakoś se poradziłem i wygrałem ale ni o to chodzi. Od wczoraj chodzę zaniepokojony i źle śpię, czy cała chemia i fizyka w szkole wprowadzała mnie w błąd (wiedziałem!) ?

Lee
12-09-2013, 09:28
Jak to jest ze zwiększaniem wpływu swojego rodu? Gram Spartą i systematycznie zmniejsza się ilość popierających mnie gerontów - w tej chwili tylko 27%. Jakąkolwiek akcję podejmę to odejmuje mi popierających mnie gerontów (czy to zabójstwo przeciwnika, czy szerzenie pogłosek itp.)

ManUtd
12-09-2013, 09:48
Gdzieś wyczytałem że na wzrost poparcia ma wpływ ambicja twoich generałów, która zwiększa im gravitas, i to gravitas odbija się na poparciu rady, senatu, starszyzny itp. Ale pewny nie jestem, cała ta polityka to jedna wielka zagadka.

dzony66
12-09-2013, 10:16
Jak to jest ze zwiększaniem wpływu swojego rodu? Gram Spartą i systematycznie zmniejsza się ilość popierających mnie gerontów - w tej chwili tylko 27%. Jakąkolwiek akcję podejmę to odejmuje mi popierających mnie gerontów (czy to zabójstwo przeciwnika, czy szerzenie pogłosek itp.)


Wszystkie działania przeciw innym rodom państwa zmniejszają Ci poparcie :P czy to małżeństwo, pogłoski czy inne tego typu rzeczy. Zauważyłem, że im większe podboje masz tym większe poparcie Ci rośnie. Najlepiej jednak unikać wysokiego poparcia bo powoduje wojny domowe, które mogą się skończyć źle. Przykładowo jak mi wybuchła taka wojna miałem do pokonania 10 jak nie więcej ogromnych, z najlepszymi jednostkami armii lojalistów -.-Co jest rozwiązaniem niesamowicie bezsensu.(Mały offtop) Nie rozumiem jak jedna, mała prowincja może utrzymać taką wielką armię dodatkowo ty mając 50 prowincji nie jesteś w stanie ich zatrzymać zbyt szybko bo masz zaledwie 12 armii z czego może 4 dobre, rozrzucone po całej mapie.

Gizmous
12-09-2013, 15:16
Jak wskazać nacji z którą zawarłem sojusz militarny cel ataku? Czy można przekazać jakiejś frakcji miasto? Moi sojusznicy zostali rozbici i ich armia "tuła się po świecie" myślałem żeby pomóc im właśnie w taki sposób.

Kriss94
12-09-2013, 15:44
@Gizmous
W oknie dyplomacji na dole po lewej masz takie małe bodajże trzy gówienka, te najbardziej po lewej służy właśnie do wyznaczania celu sojusznikom. Nie można przekazać niestety komuś miasta.

Gizmous
12-09-2013, 17:13
Dzięki, sądziłem, że to jest w tym menu kontekstowym w którym wybiera się m.in. umowę handlową.

edmundo
13-09-2013, 09:43
Dzięki panowie.
Tych umów już mam trochę i tak jak mówicie czasem 200 denarów przekonuje kogoś na umowę (a to zachłanni!) aczkolwiek z tego kokosów nie ma. Zajmuje całe prowincje a przynajmniej się staram żeby móc wprowadzać edykty. Armii nie mam dużo, ale widać i tak za dużo, najemników unikam jak ognia, bo tchórzliwe to i żarłoczne.
Technologie rozwijam po równo. Jedzenia mam sporo, muszę to zmienić, tylko jak skoro mam 400 denarów na stanie :P Trochę się udupiłem patrząc w tył przeszkoleniem wojsk na wyższe, co za sobą pociagneło i koszty szkolenia jak i utrzymania późniejszego. No nic trzeba walczyć.
Muszę się przestawić z myślenia z poprzednich serii i zacząć myśleć globalnie :)
Dzięki i powodzenia w waszych bojach.


Jeśli zaczynasz grać Rzymem to dam Ci kilka rad, jak zacząć, żeby zabezpieczyć się finansowo:

1. Na początku masz jedną flotę, usuń z niej wojsko, zostaw samego dowódcę i pokieruj nim na wschodnie wybrzeża Francji, płynąc dalej okrążasz Hiszpanię i w górę do Brytanii. Zrób sobie dodatkowe dwie floty z samymi dowódcami i popłyń jedną na południe do Libii , przez Egipt do Seleucydów, a drugą przez Ateny i na północ . Tym sposobem odkryjesz mapę i co za tym idzie partnerów do handlowania.
2. Na początku masz tylko wino, oliwki i chyba drzewo, więc nie spodziewaj się dużej ilości umów handlowych. Dopiero po zdobyciu wiosek w alpach masz dostęp do szkła a jeszcze bardziej na północ do marmuru. Jak zdobędziesz przynajmniej szkło, to praktycznie wszystkie frakcję będą chętnie podpisywać z Tobą umowy handlowe, nawet Kartaginia czy Seleucydzi. Z tego co patrzyłem w zakładce handel to po około 15 turach już same umowy handlowe przynosiły mi około 4tyś/ture (łącznie po tylu turach wpadało około 8-9 tyś). Musisz mieć po prostu surowce, o które oni będą zabiegać, sami Ci będą wysyłać prośby o umowy handlowe. Wystarczy, więc chwilę zaczekać, a nie co poniektórzy dają 3 tyś za umowę handlową... trochę bez sensu, no ale cóż.
3. Zwracaj szczególną uwagę na ład publiczny i na żywność. Kiedy ład publiczny masz wysoki (dodatni wskażnik +15 na turę) możesz podwyższać podatki co daję kolejne 1-2 tyś do budżetu. Dodatkowo jeśli masz dużo żywności, coś około 30-35 to masz dodatkowo spory rozwój swoich prowincji i dzięki temu otwierają Ci się nowe możliwości rozbudowy miasta.
4. Daj przynajmniej 2-3 świątynie na przyśpieszenie technologii, szczególnie inwestuj w technologię związane z gospodarką.
5. Przy powołaniu generała, zwracaj uwagę na jego cechy, niektórzy mają naprawdę wiele ciekawych wpływów na rozwój, a jak siedzą sobie grzecznie w danych prowincjach, które się rozwijają to oni dostają bonusy do gospodarki w danej prowincji.
6. Jak już będziesz miał wiele umów handlowych to zwracaj uwagę na zakładkę finanse czy masz czym jeszcze handlować. Po podpisaniu dużej ilości umów ilość kasy spada za każdą z nich (brak towaru). Musisz inwestować w ten pierwsze budynki, nie pamiętam nazwy, dające Ci np +40 oliwek czy +60 szkła.
7. Na początku wystarczy Ci jedna pełna armia, zdobędziesz te dwa miasteczka wyżej (Liga E... nie pamiętam nazwy) i popłyniesz zdobyć ich wyspę na zachód. Weź sobie tylko zwerbuj więcej armii żeby szybko przywrócić ład publiczny, daj tam podatki na 0 . Nie musisz obawiać się ich statków z załogami, bo na poziomie vh same miasta sobie poradzą bez wsparcia generałów.
8. Jak już ład publiczny wzrośnie to zrób drugą armię i w jednej turze zaatakuj dwa miasta w alpach, wcześniej osłabiając je zabójcami. Chodzi mi o tą akcje z prowiantem. Możesz sobie zrobić dwóch agentów, będzie szybciej. W następnej turze zajmij 3, tak aby mieć możliwość edyktu. Zwiększ sobie ład plus żywność.
9. Zwróć uwagę później przy dużej ilości umów handlowych co podpisujesz z innymi frakcjami, np pakty o nieagresji. Jeśli dane frakcję mają ze sobą wojnę to możesz też liczyć się z tym, że cofną Ci umowy handlowe i przestaną Cię lubić ;)

Na początek wystarczy, będziesz miał 2 armie złożoną z legionistów, psów itd plus jakieś 8-9 przychodów na turę, więc możesz i rekrutować nowe jednostki i pompować na raz w budynki.

KuberGKS
13-09-2013, 10:07
Witam mam taki problem :)
Jestem Protektorem 2 plemion ale trybut jaki mi placa wynosi 0
Nie wiem gdzie to zmienić zeby wplacali mi regularnie przykladowo 300

Drugie pytanie jakie mam to jak zawierac umowy handlowe? W okienku dyplomacji nie mam takiej opcji i jedyna umowe handlowa jaka mam to z Atenami gdyz gram Sparta a ona jest od 1 tury automatycznie ustawiona.
Bardzo prosze o pomoc :)

edmundo
13-09-2013, 10:14
Witam mam taki problem :)
Jestem Protektorem 2 plemion ale trybut jaki mi placa wynosi 0
Nie wiem gdzie to zmienić zeby wplacali mi regularnie przykladowo 300

Drugie pytanie jakie mam to jak zawierac umowy handlowe? W okienku dyplomacji nie mam takiej opcji i jedyna umowe handlowa jaka mam to z Atenami gdyz gram Sparta a ona jest od 1 tury automatycznie ustawiona.
Bardzo prosze o pomoc :)

A masz dostęp do morza i jakiś port, żeby móc handlować drogą morską? Bo jak nie to zostają Ci państwa sąsiadujące. Zdobądź coś i będziesz mógł.

KuberGKS
13-09-2013, 10:25
wlasnie za jedna ture powinien powstac port handlowy, wiec sprobuje ale np z sasiadami jak Macedonia nie mam opcji handlu ;/ a co z Trybutem?

macieksos
13-09-2013, 11:18
kompletnie nie mogę sobie poradzić z dodaniem nowych żołnierzy do istniejącego niepełnego oddziału, jak można ich dodać lub połączyć dwa niepełne oddziały? z góry dziękuje za odpowiedź

KuberGKS
13-09-2013, 11:22
klikasz na nich i pojawia sie taka zielona strzalka wybierasz kilka oddziałów i dajesz ptaszek (ok)
oczywiscie po tym jak dwie armie spotkaja sie na mapie swiata

LopezDaVinci
13-09-2013, 11:28
Z trybutem jest mały bug. Też nad tym się głowiłem i w końcu doszedłem do rozwiązania. W oknie dyplomacji zawsze będzie pokazane, że co turę zyskujesz jako trybut 0, ale... w oknie "Handel i finanse" ->"Podsumowanie" -> "Dyplomacja", "Satrapie i protektoraty" kwota jaką dostajemy jest już wyświetlana prawidłowo.

Ogólnie ta cała dyplomacja to jedna wielka tragedia... Sąsiednie państwo wypowiada mi wojnę, czekam parę tur i nawet nie raczą wejść na moje terytorium. Podbijam ich trzy wiochy, proponują mi pokój (oczywiście ja muszę im pierw zapłacić). Zgadzam się jako, że prowadzę już za dużo wojen. Po paru turach to państwo znów mi wypowiada wojnę - no rzesz ku... co to ma być? albo... moje dwa protektoraty i jeden sojusznik obronny mimo wskazania celu ataku na prowincję, która sąsiaduje z nimi, pojawia się okno, że ktoś niby podjął wyzwanie i zmierza z atakiem. Wojska tychże moich durnych protektoratów przez parę tur stoją i nic nie robią. Rozbijam armię wskazanego celu i czekam koło ich stolicy, aby wesprzeć moje protektoraty, bądź sojusznika jak już zaatakują. Dodatkowo szpiegami podtruwam garnizon i wystarczy 1 marna armia by podbić osadę. Chciałem w ten sposób wzmocnić moich sojuszników, aby w przyszłości mieć z nich większe korzyści i co... minęło już chyba z parę tur, a oni jak stali tak stoją i nic się nie ruszyło. Czy po wskazaniu celu mieliście sytuację, że rzeczywiście ktoś z waszych sprzymierzeńców wysłał tam wojsko? Czy ten aspekt jest po prostu też, aż tak zabugowany?

Ogólnie tura 109 Spartą. Rzym zamiast expansywnie się posuwać naprzód stracił region na rzecz Wenetów, odbijając ją z wielkim trudem po paru turach. Jeszcze nie spotkałem żadnej armii która, dała by mi jakiekolwiek wyzwanie. Jedyna moja porażka to stracona osada, w której miałem tylko flotę. Wrogie terytorium, reszta armii podbijała inne regiony, osada mało atrakcyjna pod względem położenia jak i finansów - zrównałem ją z ziemią i zostawiłem tam tylko flotę z oszczepnikami na pokładzie. Reszta bitew... są już tak nudne, że większość rozstrzygam automatycznie :( Czy, ktoś grał na wyższych poziomach trudności już? Czy walki są bardziej trudne, a wojska wroga bardziej zaawansowanie? Po tylu turach i monotonii jak zaczęła panować mam ochotę zakończyć kampanię, aby jakoś sobie urozmaicić wszczynam wojny i postawiłem sobie za cel wspomóc powstać oraz z powrotem rozwinąć się frakcji Egipt i... nic. Nuuudno :/

Z oddziałami tak jak pisze KuberGKS, z tym, że oddziałów nie można połączyć. Można tylko pomiędzy nimi wymieniać się wojskiem. W jednym oddziale musi być tylko i wyłącznie jeden dowódca - nie mniej, nie więcej. Ewentualnie możesz przekazać wszystkie oddziały do jednej armii zostawiając w drugiej samego wodza, po czym oddział wodza rozwiązujesz, a ten wraca do stolicy jako mąż stanu.

Polityka wewnętrzna tez jakoś kuleje. Ile bym nie podbijał prowincji wodzami z mojego rodu i ile by nie mieli gravitis to moje wpływy nie rosną. Jedynie raz po zawarciu małżeństwa z przywódcą pozostałych rodów mój wpływ skoczył o kilka procent. Z działań takich jak szerzenie pogłosek itp. nie korzystam. Wpływy spadają, gdy moi wodzowie giną śmiercią naturalną, a ja wybieram jako następcę wodza należącego do mojego rodu :/ Masakra

http://img545.imageshack.us/img545/693/jxfp.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/545/jxfp.jpg/)
http://img90.imageshack.us/img90/6301/q0hg.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/90/q0hg.jpg/)

macieksos
13-09-2013, 11:35
"klikasz na nich i pojawia sie taka zielona strzalka wybierasz kilka oddziałów i dajesz ptaszek (ok)
oczywiscie po tym jak dwie armie spotkaja sie na mapie swiata"

Nie chodziło mi o połączenie dwóch armi bo to wiem jak zrobić, tylko o dodanie nowych jednostek do istniejącego odziału lub połączenie dwóch niepełnych oddziałów

LopezDaVinci
13-09-2013, 11:42
"klikasz na nich i pojawia sie taka zielona strzalka wybierasz kilka oddziałów i dajesz ptaszek (ok)
oczywiscie po tym jak dwie armie spotkaja sie na mapie swiata"

Nie chodziło mi o połączenie dwóch armi bo to wiem jak zrobić, tylko o dodanie nowych jednostek do istniejącego odziału lub połączenie dwóch niepełnych oddziałów

Oddziałów nie można połączyć. Musisz czekać we własnym lub sprzymierzonym regionie. Wtedy pojawią się na oddziałach zielone znaki plusa oznaczające, że oddział jest uzupełniany nowymi rekrutami. Czekasz parę tur i oddział jest uzupełniony do pełna. Swoja droga ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego oddziały nie uzupełniają się w regionach przeze mnie podbitych i włączonych jako protektoraty. Nawet po parunastu tutach jest coś w stylu "uzupełnienie niemożliwą w związku z poprzednimi wydarzeniami". Oddziały są uzupełniane jedynie na terytorium frakcji z którą mam zawarty "dostęp wojskowy"

EDIT:
Dobra tera to już w ogóle nie kapuje. Buntownicy Egipscy odbili wcześniej osadę i frakcja powstała. Z Egiptem mam "sojusz obronny" oraz "dostęp wojskowy". Uzupełnienie oddziałów jest na ich terenie niemożliwe z powodu wcześniejszych wydarzeń. Z Bitynią mam również "sojusz obronny" oraz "dostęp wojskowy". Na terytorium Bitynii oddziały były uzupełniane, a przynajmniej tak mi się wydaje. Już sam zgłupiałem.

callmeflipper
13-09-2013, 12:29
Mam pytanie, wy też rozgrywacie bitwy na spowolnieniach? Jednostki mi zawsze tak szybko się przemieszczają że większość bitwy sobie spowalniam (oprócz pościgów uciekającego wroga). Trochę to dziwne tak grać - ale w końcu aby całość ogarnąć i te wszystkie zdolności specjalne jednostek ponaklikać.
W poprzednich częściach nie musiałem się tak z niczym śpieszyć i wszystko ogarniałem na mapie.

KuberGKS
13-09-2013, 12:44
Raz dalem znacznik dla sojusnzików to Macedonia wyruszyła z wojskiem lądowym a Ateny z Flota.
Wybudowalem port handlowy w Apolloni ale dalej nie moge zawierac umow handlowych ;/

K A M 2150
13-09-2013, 13:04
Mam pytanie, wy też rozgrywacie bitwy na spowolnieniach? Jednostki mi zawsze tak szybko się przemieszczają że większość bitwy sobie spowalniam (oprócz pościgów uciekającego wroga). Trochę to dziwne tak grać - ale w końcu aby całość ogarnąć i te wszystkie zdolności specjalne jednostek ponaklikać.
W poprzednich częściach nie musiałem się tak z niczym śpieszyć i wszystko ogarniałem na mapie.

Wgraj sobie Radious Battle Mod, problem w dużej mierze znika i ogólnie lepszy balans.


Raz dalem znacznik dla sojusnzików to Macedonia wyruszyła z wojskiem lądowym a Ateny z Flota.
Wybudowalem port handlowy w Apolloni ale dalej nie moge zawierac umow handlowych ;/


1 port = 1 wymiana handlowa. Tyczy się to tak samo Ciebie jak i nacje kompa. Jeżeli komp też nie ma już wolnych slotów do handlu to nie możesz nawiązać z nim takich kontaktów.

Lishen
13-09-2013, 13:50
Witam

Ponieważ jestem bardzo początkującym graczem serii Total War mam kilka pytań co do rozgrywki:

1- Początek gry - jakie technologie należy rozwijać na początek? Gram Rzymem (łatwy poziom trudności aby "oswoić" się z grą) i nie wiem czy od początku atakować ościenne prowincje czy tylko ekonomia? Jakie budynki budować ? Czy w każdej sekcji miast budować inne budynki czy można je wymieszać? Mam także problemy z pieniędzmi - jak (poza podnoszeniem podatków) można szybko się wzbogacić? Ile wydawać na armie a ile na rozwój miast?

2 - Ile armii powinienem posiadać lądowych a ile morskich i jak bronić się mają coraz więcej terenu do obrony ?

Wiem - pytania może podstawowe ale chciałbym znać podstawy i mieć dobry początek bo później to pewnie już z górki jest :)

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam fanów TW Rome 2 :)